Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
YugoStar
Posts: 757
Joined: Wed Mar 05, 2008 4:35 pm
Location: Evropa

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by YugoStar »

Pozdrav svima.

Moje misljenje je da ne treba osporavati ni jednu metodu lijecenja.
Svako lijecenje,ako je iskreno i sa ciljem ozdravljenja,ja podrzavam !

Svi smo mi jedinke koje se razlikuju po hipter stvari,od mentalnog sklopa koji smo dobili po rodjenju,pa do socijalnih,ekonomskih i drugih stvari koje smo izgradili kroz zivot.Cak i neke bezvezne navike je tesko promjeniti.

Ovde na forumu cesto dolazi do bezrazloznih frka,upravo po pitanju metoda lijecenja,jer nema tolerancije i sagledavanja i razumjevanja tih nekih faktora koje sam pobrojao.

Primjer,ako je neko napisao da misli da ce mu komuna pomoci,taj lik treba da dobije sve moguce info.vezano za komune,telefone,adrese,a moze i da procita misljenja ljudi koji su vec prosli taj vid lijecenja,kao i opis kakva je gdje komuna,pravila,kucni red i sl.

Naravno nesto se drugacije treba gledati na subsitut.
Onome koji odluci da koristi tu metodu,treba objasniti koji su moguci rizici i problemi,sta moze ocekivati ako to bude zloupotrebljavao,uputiti na ispovjest,ali ga nikako ne stigmatizirati ili omalovazavati,strasiti i sl.

Onaj koji je odlucio uzeti metadon kao varijantu lijecenja,on ce je i uzeti,jebavali mi njemu sve zivo i mrtvo,strasili ga visemjesecnim krizama,pravili ga konjem i glupanom.Ostaje nam jedino da covjeku predlozimo da razmisli,ali daBogda da ce reci istorijsko NE.

Ja sam se 3 godine kao lijecio metadonom i nista.Kod mene to nije dalo rezultata,ali kod odredjenog broja ljudi jeste.Licno bih,ako bi uopste i komentarisao nesto u tom pravcu,preporucio subutex i........tu je i problem.Osim u Hrvatskoj to je udrugim zemljama regiona misaona imenica ili roba.

Sve u svemu,vecina nas zivi u sredinama gdje se i nema puno izbora,pa nekad steknem dojam da neko sere nekome za subsitut jer sam nema drugu varijantu,a isti je u konstantnoj depri.

Ja licno sam relativno zadovoljan od kad koristim subutex,kosta me puno ali znatno manje nego heroin.
Onaj koji nije u stanju da me akceptira zbog mog nacina lijecenja nema potrebe ni da mi se obraca.

Svima Iskeno zelim da prevazidju ovisnost,ma kako je pobjedili !

:D
User avatar
draguljce
Posts: 163
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:54 pm

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by draguljce »

Svaka cast Yugo!! Slazam sesa tobom! I mene subutex puno kosta.
Ali Jebi ga, sve je bolje i jeftinije od H!! Hepove mogu dobiti besplatno, posto mi je u zavodu odredjena MST, ali sad necu NEMA SANSE!! Mene je Hep gotovo ubio! ali Sub je ok. Mozes raditi sta zelis bez da kljucnes, zapalis jorgan... ma da je i to dobar lijek, ponavljam SVE OSIM "H"!! Da sam pravilno uzimao Hepove, vjerovatno bi mi to bio isto dobar lijek, ali ja sam ga dobijao u ruke na recept (jer sam tad u ovoj Vukojebini bio jedini registrovan na terapiji), pa sam ga nonstop furao u venu (zato sad nemam vene da mi izvade krv za ljekarski pa moram da lazem kako se bojim igle i moze li ono ko maloj dijeci iz prsta).
Ali Sub me preporodio, osjecam se super, cak i komuniciram sa ljudima bez da popijem par litara piva, hehe.

Veliki pozdrav!!!!! :D
Last edited by draguljce on Mon Apr 13, 2009 7:23 am, edited 1 time in total.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by Sagitarius »

Mozes raditi sta zelis bez da kljucnes, zapalis jorgan...
Pa to i je poanta supstitucijske terapije.Umjesto da ganjaš dop,počneš polako sastavljat,svoj rastureni život.Naravno,ako se terapija supstitutom,svodi samo na dobijanje besplatne gudre,normalno da neće bit rezultata.Nema magične tabletice.

A metadon,je priča za sebe.
Junkiju navučenom na 2-3g dopa,sub neće smirit krizu,ni u max. preporučenoj dozi(32mg),jer je on ipak dosta "slab" opijat,ima "plafon efekt",naime veće doze ne "pucaju"(kako mi smiješno zvuči:sub-pucanje,ja sam to jednom osjetio,kad sam friško izašao iz tvorza,na terapiji-nikad,ni da sam se počešao,čak ni zjene mi nisu bile sužene,a počeo sa s podosta visokom dozom-16mg),nego duže ostaju u organizmu.
Osobe navučene na veće količine,osim ako ne idu u komunu,npr.,često ne mogu podnijet onu naglu "bistrinu" koju donosi sub,a i njemu treba par dana da se "namjesti" potpuno na receptore,nakon godina kljucanja,pa ga odbace,i onda zaziru od njega.
Za takve je metadon,samo što se dolaskom suba,promijenila "politika".
Jako teško,se dobija metadonsko održavanje,nego se met. koristi sve više i više,kao taj "prvi korak",par mjeseci meta,i onda prelazak na sub,detox,komuna...
Normalno,uvijek ima onih,koji su i sami sebe otpisali,njih se stavi na održavanje,da koliko-toliko žive u miru,bez da se cimaju,kradu,varaju,dilaju,da bi došli do dopa.

Što reče Yugo,svako je slučaj za sebe.

Meni su u više navrata nudili održavanje metom.Hvala Bogu,nisam prihvatio,iako je to najlakša i "najslađa" opcija.

Stari junkoze,se obično oduševe,kad ih stave na održavanje metom,em imaju free gudru,em se mogu dodatno zabijat.Sretni,k'o mala djeca.
Ali,nakon 6mj. do godinu održavanja,kad ih met. samo pokriva,a ni najbolji dop u gradu više ne puca,onda je:"Ajme meni,šta uradih".Onda se ide u dr. malo spuštat,pa malo dizat dozu(govorim o ljudima na 100-125mg meta).
Takvi obično,nastave da vegetiraju,izobliče se od meta,nabubre,posivi im koža u boju pepela,poispada i ono malo zubi što imaju,obično se probudi i HCV,pa čekaju kad će Bog da ih uzme "pod svoje".
zato sad nemam vene da mi izvade krv za ljekarski pa moram da lazem kako se bojim igle i moze li ono ko maloj dijeci iz prsta
Kod mene,obično završi,nakon 15tak bezuspješnih pokušaja,da ih pitam iglu i špricu,pa to obavim,sam u WCu.
astrid
Posts: 132
Joined: Fri Jan 02, 2009 5:22 pm

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by astrid »

sve je to divno i krasno ali meni nije jasno zasto oni kojis u bili u komuni, kojima je pomogla, pljuju na one koji su na supstituciji, ono kao za njih su oni jos uvijek narkomani, a ne razmisljaju o tome da nekoga ko je prosao pakao sa tom sugavom drogom, ovdije o dopu govorim, i onda napokon nadu svoj mir uz neku supstituciju, i onda im neko dode i kaze ma daj ti si jos nrkoman, samo to kao ne kuzis, da to jako zaboli, jer ipak se ta osoba izborila za svoje mijesto pod suncem i onda netko to ono u sekundi ospori, nije da me briga za misljenje drugih ljudi ali ipak to zaboli na nekoj razini, to da mi starci kazu bi me jako jako zabolilo ali eto zaboli.

pa mene zanima zasto neki obicno su to oni koji su prosli komunu, misle da su ljudi na supstituciji narkomani, ajde hep, to je i po meni vrlo slicno dopu, ali sub, hellooo, ali nebi nikada nekome ko je na hepu rekla ma ti si jos uvijek narkoman, jer ta rijec narkoman je dosta teska rijec i mozda netko sebe i smatra narkomanom ali netko ne, pa nemozes nekome koga ni ne poznas reci da je narkoman, jel tako?
zasto se neki smatraju bolji od drugih a svi smo u istom sranju, svi se borimo, svi isto prozivljavamo, svima nam je tesko i umjesto da se udruzimo i pomognemo jedni drugima, da se osijecamo prihvacenima i neznam ajmo reci voljeni, neki stalno spominju to ovaj je na sups. on je nark. ona je na supst. ona je nark. to je po meni jako ruzno.

eto samo to
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by Sagitarius »

He,he,he,
pa 90% uvreda upućeno meni,je bilo:"Ti se drogiraš subom".To dođe kao neki joker iz rukava,kad nema argumenata,onda te tako popljuju.
Sad,kad sam se skinuo sa suba,nešto se ne javljaju previše,neke individue.Sad im valjda smeta,jer se ne uklapam u njihove sheme,programe,dogme...

Svaka borba za ostavit heroin,je teška.K'o da netko,tko je na metadonu,nema "rovca",depresije,i još sto sranja.
Obično pljuju po supstituciji,oni,koji nisu nikad to probali,ili bi htjeli,ali ne daju mama i tata.
Kao da se svo moje liječenje,svodilo na sub.Pa ja i dan danas,viđam 2-3 puta tjedno,svoje stare dilere(neki su u tvorza,u međuvremenu upali).
Kao da je meni bilo dosta,da popijem sub,pa da mi ne proradi ona poznata:"Aj,mogao bih jednom,malo se "proveselit".
Supsitut pruža neku dozu sigurnosti,po pitanju rovca,ali on je uvijek tu.I bit će tu još godinama.Meni je sub pomagao,da iskuliram neke od tih momenata,par puta nisam,naročito u početku terapije.

Daleko je supstitut od savršenog staklenog zvona,kao što sam napisao,to je samo jedan legalni otrov,koji ti pomaže da si središ život,bez da ideš u komunu,neko selo,daleko od svega...
Dođe vrijeme,kad se i s tim treba prestat,a to vrijeme ti neće odredit,netko s foruma,koji te ni ne poznaje,nego lupeta,ono što je negdje čuo,pročitao,već ti sam,ili onaj tko te vodi kroz liječenje.Oni koji su nešto postigli,osim gole apstinencije,pišu drukčije,znaju da za sve,ima svoje vrijeme.

Ne trebaš se puno zamarat oko takvih komentara.Jednostavno,ima ljudi,koji misle da su,uspostavljanjem potpune apstinecije,(što se na forumu ne može provjerit,evo i ja mogu pisat ovo,razvaljen s polom dopa,tko mi to može dokazat,da je tako,ima neki virtualni test,popišaš se na ekran ispod nicka,pri logiranju :D ),postigli,tko zna šta u životu.Prvo su htjeli bit drukčiji od drugih,pa su se drogirali,sad se izdižu time,što ne uzimaju ništa,pa su,eto,bolji od drugih...
Zacrtaj svoje ciljeve,ostvaruj ih,kako ti i tvoj savjetnik,doktor predlaže.
Doktori sa Zavoda za ovisnosti,su često omalovažavani,("oni samo daju metadon")ali imaju i oni,jako težak posao.Treba najprije,odvojit "žito od kukolja",posvetit se onima,koji stvarno žele liječenje,ovima drugima dat tableturine,i pustit ih da vegetitaju.Zvuči surovo,ali ako ne želiš sebi pomoć,neće ti nitko,puste te da vegetiraš,tvoj je život u pitanju,ne njihov.
Oni tako štite društvo,dijeleći metadon,koliko-toliko,smanjuju broj,onih suludih kriminalnih djela,kad lik u krizi,otme nekoj bakici torbicu,ukrade 500tinjak kuna iz mini marketa...
eksica

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by eksica »

Vrlo mi je drago što je ova tema još uvijek konstruktivna i bez svađe.
Složila bi se sa konstatacijom da mnogi ovisnici nisu na održavanju sa metom ili subom zato što im to ne dozvoljavaju roditelji i vjerovatno od tud njihova zavist prema onima koji jesu.Čvrsto vjerujem u to.
U vrijeme stare Yuge sam preko veze(od jednog tipa koji je živio u njemačkoj i tamo za terapio ima morfin) svako jutro išla na kliniku i dobijala met......to je trajalo godinu dana,sa ovim hoću reći da znam odlično što je to,ček sam ga redovno i furala,nikad popila osim kad se toliko izmasakriram i ne nađem venu.
Bilo je to dugo i strašno skidanje,vratila sam se u svoj grad gdje ljekari nisu imali blage veze o narkomaniji,zaključali su me u neku sobu(prije čeliju jer je imala rešetke i na prozorima i na vratima) i tu su me toliko ubijeli konjskim sedetivima da me je majka,vidjevši me takvu,"podigla" i odvela doma.
Drugi put kad sam se skidala sa metom je bila jedna sasvim drugačija priča,u Drajzerovoj(BG) tamo ti lijepo urade neke testove na sve droge,znaju tačno u promil koliko imaš čega u sebi i na osnovu toga ti odrede količnu,nisi moga nikog zajebat...dolazila sam ujutro i naveče i met se pijo sa cedevitom iz čaše pred njima...ta terapija traje samo koliko i fizička ovisnost od dopa,znači između 6 i 10 dana,ovisno koliko si navučen.
Smatram da je to jedini ispravan način za korištenje metadona...par dana za skidanje i basta.
kad sam sam se zadnji put skidala,iako sam iz Bosne,imala sam mogućnost da dolazim nešto jeftinije do suba koji bi me izašao čak i nešto jeftinije nego ličenje i terapija koju sam posle imala,ALI pošto sam tada,već sa velikim iskustvom i poznavanjem sebe,znala da ako ga počnema uzimat,teško da ću ikad i prestati....baš zato što sam se osječala slabom za borbu,odlučila sam da krenem težim ali i kraćim putem.Znala sam da mi je to zadnji put,sad ili nikad i želim da se što prije završi,tako sam sebi ponavljala iz dana u dan.
krenula sam na psihoterapeutske seanse,počela sa blokatorima,morala sam jer nema šanse da bih izdržala i nisam izdržala dok kog mi ga nisu počeli davati izdrobljenog i gledati na mene narednih sat...tada je počelo moje liječenje...blokić me držao podalje od dopa,antidepresiv od depresije,psihostabilizator je radio svoje a doktorica dugim i kvalitetnim razgovorima svoje.

Neka svako od nas nađe svoj put,ma kako se taj put(metoda) zvalo, samo neka se gura napred i neka svakom putu i terapiji jednom dođe kraj.
User avatar
YugoStar
Posts: 757
Joined: Wed Mar 05, 2008 4:35 pm
Location: Evropa

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by YugoStar »

Onaj koji se odlucio boriti i izboriti sa ovisnoscu,taj ce se spasiti bilo kojom metodom,provjereno !
Moj saborac iz njemackih dana,o kojem sam pisao,danas je ugledni domacin i otac dvoje djece.
Skinuo se sam od sebe,bez ikakve metode i terapije !

:D
eksica

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by eksica »

Ma jasno,sve ostalo je izgovor.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by Beobandit »

Sigitariuse bravo na tekstu. Vidim ovde im Srba koji jos uvek misle da nije istina ono sto si napisao. Ja vise ne komentarisem ovu temu jer ja svoju terapiju dobijam a svako nek se snalazi za svoju. Samo da vas pitam jer svestan neko u Srbiji da su neki narkomani namerno poceli da sire heptitis c jer ne dobijaju Metadonsku Terapiju. Mada za Srbiju je ionako kasno. Tako da je ovo sto se sada radi pokusaj pojedinaca da pokupe pare na raznim mestima i gde god mogu. Ostalima bi hteo da kazem da lazi koje se pricaju o Metadonu u Srbiji su tolike da su vec smesne. Sada su u nekim novinama stavili slike ljudi koji su hapseni zbog sranja oko methamfetamina i njihovo propadanje prepisali Metadonu. Kako radimo tako i prolazimo. Ljudska prava 0. Nek se svako snalazi za sebe a ja ako sam i pricao o prednosti metadona to je jer sam nepopravljive hteo da postedim muka kroz koje sam ja prosao i to one koji imaju psihu kao ja. Koji kada dodju na lecenje i cuju da doktorka prica svoju pricu izlaze i ne pokusavaju vise da se lece. Koji pitaju jer ima Metadona a ako nema pa da nastavimo onda da pravimo sranja. Oni gube zivot a drzava takodje gubi mnogo time sto im ne daje Metadon. Nego sve se mislim Srbija je zabrinuta mnogo za svoje gradjane pa se pribojava da im Metadon i Subotex ne donesu zlo. Ljudi Srbija nema milosti ni prema kome, a samo silom joj je moguce objasniti ili ucenom. To smo dokazali stotine puta. Da Svetska Zdravstvena oraganizacija zna samo sta se sve radi pa ne bi dobili nikakve donacije vise. I ja se slazem sa time. Mora se pred svakoga staviti izbor kako da se leci. Potrebno je dobro objasniti svakome kakav je rizik svaka od terapija za lecenje narkomanije ali narkoman sam bira i donosi zakljucak. Ne moze srbija da izmislja nesto sto niko drugi ne radi. Ko ce da veruje samo nama ako je prica svuda drugija.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Zašto je supstitucijska terapija najosporavanija

Post by Beobandit »

Jos ovaj koji je rekao da ce se svako spasiti bilo kojom Metadom odmah da mu kazem da skolovani lekari valjda bolje znaju od njega. Ja se isto ne bi skinuonicime sem Metadonom to sam pokazivao od svoje 16 pa do 27 godine. Nije isto mesecima trpeti nesanicu i plasiti se izlaska napolje ili normalnog spavanje bez rovca i bez zelje da se droga uzme. Ako si ti uspeo da se izlecis neko drugi nece kod svakoga je drugacije. Neko manje a neko vise voli heroin. Nekome je sve bez heroina bedak. Meni bi i ferari bio ruzan kada mi receptori nisu namireni. Sada da li da ih namirim heroinom ili Metadonom to je vec stvar drzave gde zivim pa nek ona izabere. Ako ja biram onda je bolje Metadon nego da pravim sranja i proajem klincima drogu ili da obijam, salecem zene sa tasnama i ostalo, da sirim hepatitis c sto je najgore. Srbija je gledao sam jednu kartu najtamnija na balkanu po broju hiv pozitivnih, na toj karti gde najtamnija boja crvena rusija je cela najtamnija skroz u outu, takvi su jos delovi afrike, pogotovu, juzna afrika, mozambik i jos neke africke drzave. Bas se pitam da li nemanje supstitucione terapije doprinosi ovome posto znamo da je sve zemlje bivse yu imaju. Srbija nema ali ima najvise hiv pozitivnih. To su podaci iz 2007, nastavlja se sranje.Videcemo gde nas nasa politika vodi. Ja ziveci u Beogradu i slusajuci vesti svaki an se smejem potezima koje pravi nasa zemlja, sta mi radimo ljudi pa mi smo se totalno izgubili u svemiru. Radikali stavljaju americke korisnike kristal meta u novine i prikazuju da su to zavisnici
od Metadona. Pricaju da u Srbiji lekari daju Metadon svakome ko kaze da je uzimao 5 grama heroina. Ja se polomih dok nisam dobijo Metadon, ljudi koje nam mesecima svaki dan idu da traze lek pa kada ih odbiju oni kazu dobro idem da navalcim ljude na drogu i da kradem i izlaze iz ustanove dok lekari uzaludno predlazu druge ustanove. To s nastavlja iz dana u dan. Ja recimo ne bi morao da se javljam jer je situacija kod mene kakao bi trebala da bude. Recepti jednom nedeljno i zakljucavanje lekova u ormar. Terapija samo 40 mg. meni je sasvim dovoljna. Sve sto pisem pisem zato da ne misle pojedinci da neprimeceno se bogate lekari time sto nema Metadona i da jednog dana se zna da su ljudi videli sta Srbija radi sa narkomanima. Ja vam kazem Hrvati I Bosanci da zivite u Beogradu pa vi ne bi mogli da poverujete ocima i usima. Novi Sad vodi sasvim drugu politiku, Beograd tu vise nema kontrolu, oni i pomazu narkomanima, pa jos i daju Metadon, a Drajzerova se istripovala da moze da naredjuje celoj zemlji. Ma stanje ce samo da se pogorsava, kao sto se broj dela povecao nezabelezenim procentom kako kazu strucnjaci. Videcemo dokle cemo stici. Ja ne dam ni 2 dinara vise lekarima ako nije za Metadon. Za to se slazem da placam odredjene pare, ali samo za to. Jer mislim da nije u redu da nas drzava finansira skroz, pogotoviu sto smo izabrali da e lecimo ovako.
Post Reply