Mladji brat-pomoc

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

paramparcad
Posts: 810
Joined: Fri Jul 11, 2008 11:01 pm

Re: Mladji brat-pomoc

Post by paramparcad »

mislim da mu je dovoljna jedna boca da izvrne na eks,protegne prste i....?
nego vojo,znaju li tvoji da si homic?
mladji brat
Posts: 16
Joined: Sat Dec 13, 2008 12:08 am

Re: Mladji brat-pomoc

Post by mladji brat »

Ljudi, isto kao sto sam zamolio prije nekoliko dana "bez ironije" i sada Vas molim da se ne prepirete, bar ne javno. U biti nista time ne postizete, a trosite svoju energiju uzalud...a ja koliko sve vas shvatam, svaki atom energije i snage vam je potreban.

Ja sam se ovdje nasao u neobranom grozdju jer prije 15-tak dana nisam znao skoro nista o "ovome", i upadnem u crnjake koga da poslusam jer vise nista ni sam ne znam. Iskreno, kada sam dosao na ovaj site, koji sam slucajno zapamtio jos prije nekoliko godina kada sam se obreo u prostorijama jedne nevladine organizacije i u cijem je exploreru bila naslovna stranica "narkomanija.ba", ocekivao sma da na forumu mozda nadjem neke strucnjake, ljekare...naravno i ovisnike, ali one skinute. Izgleda takvih ima vrlo malo ovdje ili nema uopce.

Nemojte me pogresno shvatiti. Izuzetno cijenim svaciji post i savjet koji je napisan ovdje...ali svaki i ne mogu poslusati...

Sasvim je moguce, kao sto voyager kaze, da postoje ljudi koji moraju biti mozda citav zivot na odrzavanju.Ja se nadam da jedan od takvih nije moj brat...jer drzim da do takvog, prije svega narusenog psihickog stanja, vode i mnogi drugi zivotni faktori pored samog heroina...a u koje bi izdvojio prije svega egzistencijalni i stambeni problem, izopcenost iz drustva ili mozda neimanje nikad nikakvog dodira sa ljudima koji se bave sportom,plesom, edukacijom, muzikom. Na srecu on nema tih problema...dapace...
Ne sporim da kada bi proucavali njegov profil da bi rezultat bio labilna osoba podlozna uticaju. Ali opet glavnim razlogom njegovog kontakta sa heroinom pripusjem njegovom , u bosni se kaze, arsuzlukom. Oni koji ne razumije ovaj izraz pokusat cu objasniti pojmom koji podrazumijeva ponasanje covjeka koji misli da je nedodirljiv, da mu se nista ne moze desiti i slicno. Tako mislim da sve ovo, kada malo bolje razmislim, je i dobro sto se desilo. Jer obzirom na prethodno receno vjerujem da bi se ako ne ista, bar slicna situacija desila kada tada. Losa je stvar sto mu je nokaut mora biti bas heroinska ovisnost...ali je bolje da to prevazidjemo dok mu je 24 god. i dok jos skupa zivimo gdje mu ja mogu puno, puno pomoci...nego da mu se to desi nekada kasnije. Ja mu ovih dana forsiram teoriju da on pored droge mora promijeniti jos nesto u svom zivotu...ne samo svoje obicaje i furke vec samo poimanje zivota...sta zeli od njega!?!
A mislim da je to jedno logicko pitanje i problem koji se pojavi, bez obzira da li se osoba drogira(la) ili nikad nije nista uzeo, pred svakom racionalnom osobom u jednom trenutku njenog bivstva.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Mladji brat-pomoc

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 2:37 am, edited 1 time in total.
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Mladji brat-pomoc

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 2:37 am, edited 1 time in total.
User avatar
Baba Naca
Posts: 1263
Joined: Thu Dec 20, 2007 5:42 pm
Location: Beograd

Re: Mladji brat-pomoc

Post by Baba Naca »

Ej, dragi Voyager,
Voyager wrote:Ej, toliko ste odvratni da mi je ono, postalo muka od vas.
Meni zaista nisu svi odvratni i ja ne bih nikada napisala ovako uopsteno.
Ima ovde i ljudi koji te citaju i moja je stvar sto ja vidim izlaz iz narkomanije drugacije od tebe,
ali smatram da je tvoje pravo da pises svoje misljenje i svoje nacine za supstituciju.
Evo ja sam stvarno shvatila da si dobronameran i iskren i uctiv i sve ostalo...
Pa ko voli da cita i koristi nek izvoli, ko ne voli ne mora ni da cita.

P.S. Ja uvek osetim koliko sam napredovala, kada uspem da ne reagujem na prostacine i vredjanja. :wink:
Mladji Brate, iskren pozdrav za tebe i brata i nadam se da cete uspeti da pronadjete pravi put.

A, da, jos da dodam, za mene je cistoca CISTA, bez ista !!!
Ja sam to uspela kroz duhovni program.
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan!
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: Mladji brat-pomoc

Post by fridriceva »

Ovako, prvo zaista moram da kazem da sam jako razocarana prvim komentarima! Ali, dragi saputnice, bicemo iznad toga!
Tvoj brat je zavisnik. Znaci, bolestan je! Moras biti svjestan svega da bi mu mogao pomoci. Prvo, sto sam shvatila poslije 10 godina drogiranja mog bata, to je da im UOPSTE NIJE LAKO da se otrgnu od tog pakla. Ali, bolest je izleciva! Licno poznajem momke koji su se poslije 10-15 godina drogiranja izlijecili!!!
Moj brat je cetiri mjeseca u jednoj komuni i, hvala Bogu, odlicno mu ide!!!
Molicu te da mi ne zamjeris zbog moje otvorenosti. Zelim samo da ti pomognem! I ako te povrijedi bilo koja moja rijec, naljuti se, ali, znam, da ces me jednom shvatiti!
Tvoj brat je, ili ce biti, spreman na sve da dodje do droge! Na sve! Ti si tu da mu pomognes! Koliko god bilo tesko, UVIJEK MOZE BITI JOS TEZE!
Koliko god se trudio da mu ne dajes novac, on ce ga stvoriti (prodace majkin prsten, dvd, fotoaparat, ocev sat...) Bez obzira koliko vi, porodica, bili vezani za te materijalne stvari, to ga nece sputati jer njime vlada heroin, a ne ON! On je bolestan i treba mu pomoc! Sreca u tvojoj nevolji je sto on nije godinama u tom problemu! To ne znaci da moze sam da ga rijesi. Ima ljudi koji su uspijevali sami, ali njih je jako malo.
Dobar potez je odlazak ljekaru! Dobrom ljekaru jer, to ponavljam, ako je neko ljekar, ne znaci da je dobar! Obecanja tvog brata da ce krenuti da se lijeci mogu biti iskrena u rijetkim trenucima njegove rijetke svjesnoti, a mozda zeli samo da te zavara. Ucutka. I tako stvori prostor za nastavak drogiranja. Sve zavisi samo od njegove volje, ali podrska, kao i svima nama, je neophodna! Nemoj da mu ljekar sluzi samo za ispisivanje recepata. Tvom bratu je potreban terapeut. S kojim ce da razgovara! Ne znam odakle si, ali ako u tvom gradu postoje anonimni narkomani, bilo bi dobro da ga ukljucis i tu. To su zavisnici (bivsi) koji pricaju o svojim problemima, o svemu kroz sta su prolazili tokom drogiranja, o krizama, recidivima... svemu... Bodre jedan drugog! To bi mu prijalo jer bi tu prepoznao sebe... svoju bolest... Pokrenulo bi ga. Barem je tako bilo sa mojim bratom! Tako je sve krenulo!
Sto se tice njegovog posla, vjeruj mi, to je tako nebitno u svemu ovome. Ako mislis da ce mu to skrenuti misli sa heroina, navesti ga da postuje svoju zaradu... Male su sanse. Posao ne smije biti preci od njegovog lijecenja! Ma koji da je u pitanju, spasavajte njegov zivot! Zavisnost nije grip! Ne lijeci se za dan - dva, ni mjesec!
Budi uz njega! Moj savjet je da se potrudis da shvati da na tebe ne moze da racuna da ces mu vracati dugove, pokrivati ga na poslu, lagati porodici da bi ga spasao kritikovanja i sl! Samo bi mu pomogao u drogiranju!I naravno, kao sto procitah u jednom komentaru, zaboravi da mu ti doziras drogu!!! Nema tu, malo manja doza, dok se ne odvikne!!!
Jos jednom, izlaz postoji!
Ako budes mogao, javljaj kako ide! Bog neka vam pomogne!
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: Mladji brat-pomoc

Post by MANS0N »

Hoces konkretan odgovor od nekog cistog?Daj mu broj Reta,Sasaex ce ti ga dati,daj mu ultimatum da ces ga izbacit iz kuce ili neka zove i eto.Drzi se tog ultimatuma do kraja i uspjeces,ovako doktori,supstitucije,cile-mile,proce godine do ovog istog sto moras uraditi.Moras da znas da je ovo net i da moze svaka budala da napise da je uspjesan na odrzvanju ili bilo sta,realno nidje veze.Znaci broj,kljuc i telefon,hoce-nece.Ako nece jebiga znam da ti je brat,ali samo ce na ulici brze dodirnuti dno.To je savjet cistog a sad ti slusaj ove mufljuze ako hoces da ti brat bude ko i oni.Jednostavno je.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
Big Mama
Posts: 252
Joined: Tue Dec 30, 2008 5:41 pm
Location: HR

Re: Mladji brat-pomoc

Post by Big Mama »

btw mladji brat: kako brat?
U tebi su 3 čovjeka
Jedan koji misliš da jesi
Jedan koji bi želio biti
I jedan koji si zaista
TOG JEDINO NE POZNAJEŠ
User avatar
PsyTechGirl
Posts: 2083
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:36 pm
Location: U tri p.m. ...

Re: Mladji brat-pomoc

Post by PsyTechGirl »

O boze.. Show program sa wama i washim swadjama i rasprawama na tudjim problemima ..
Allways look at the bright side of Life!! There's allways Sunshine after the rain..
mladji brat
Posts: 16
Joined: Sat Dec 13, 2008 12:08 am

Re: Mladji brat-pomoc

Post by mladji brat »

proslo je tacno 9 mjeseci kako sam se javio u zelji da nadjem nacin da pomognem bratu.

Reci cu samo jednu stvar tj.prenijet cu bratovu "subutex je zakon"!!!
Uopce mi nije bitno da li je djelovanje ovog lijeka cisto na zdrastvenoj bazi ili mozda ima veze i sa psiho efekat. Bitno je da je ovaj lijek pomogao mom bratu.

Mi smo iz BiH i subutex smo nasli u Zagrebu, bolnica Sestre milosrdnice. Na ovom forumu sam nasao kontakt bolnice. Uslijedilo je par mjeseci borbe, ali je svakim danom islo na bolje.

Jos u decembru, januaru, februaru moj brat je bio u dubokom ponoru. Pricao mi je kako misli da se nikada vise nece moci vratiti u drustvo, nece moci naci curu, da nece moci izdrzati na poslu i jos puno toga. Svo to vrijeme sam provodio svaki dan sa njim, cak sam i kada sam bio sa svojom djevojkom vodio sam ga sa nama. Ali, doslo je vrijeme kada se na to sve samo sjecam(o).
To je vrijeme za zaborav!!!

Od februara je na terapiji subutexa i svakim danom je sve vise i vise moj stari "mladji brat". Posao je zadrzao, vratio je izgubljenu kilazu, nasao je djevojku i jos puno toga.

Sutra cu ostaviti upute,kontakt i sve drugo vezano za bolnicu u Zagrebu, Sestre milosrdnice.

ps:Trenutak kada sam nakon dugo vremena vidio svog brata nasmijanog, ne nervoznog, naspavanog, je trenutak koji cu pamtiti do kraja zivota.
Post Reply