Mladji brat-pomoc

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Samantha
Posts: 287
Joined: Sat Jan 21, 2006 8:27 am

Re: Mladji brat-pomoc

Post by Samantha »

Sutra cu ostaviti upute,kontakt i sve drugo vezano za bolnicu u Zagrebu, Sestre milosrdnice.
nemoj molim te ostavljati informacije javno. uskoro ni ti ni tvoj brat, ni moj brat etc nece moci tamo.
Be Yourself. Everyone Else Is Taken!
User avatar
PsyTechGirl
Posts: 2083
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:36 pm
Location: U tri p.m. ...

Re: Mladji brat-pomoc

Post by PsyTechGirl »

Samantha wrote:
Sutra cu ostaviti upute,kontakt i sve drugo vezano za bolnicu u Zagrebu, Sestre milosrdnice.
nemoj molim te ostavljati informacije javno. uskoro ni ti ni tvoj brat, ni moj brat etc nece moci tamo.

E blago tvom bratu.. :roll:
Allways look at the bright side of Life!! There's allways Sunshine after the rain..
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: Mladji brat-pomoc

Post by klara60 »

Mladji brate, od srca cestitam! Tvoja vijest me je mnogo ohrabrila, jer i ja zajedno sa ostalim clanovima porodice i jos nekim prijateljima vodim borbu oko devet mjeseci za normalan zivot i zdravlje moje kcerke, koja je dvije godine bila na heroinu.Dugo vremena ne smijem da se javim ovdje sa vijestima, jer prosto ni ja ne mogu da vjerujem da stvari idu na bolje. Ne mogu da vjerujem da nju vidim, sto ti rekao:" raspolozenu, ne nervoznu i naspavanu", a u isto vrijeme i sebe takvu.Ona je trenutno u dobrovoljnoj kucnoj izolaciji, vraca se fakultetu (uci kod kuce , jos uvijek nece na predavanja-tj.mi nismo za to do sledeceg semestra, a tad cemo vidjeti da li ce ici-o tom po tom-korak po korak). Bila je u bolnicama, sada redovno ide na kontrole kod svojih doktora. U svemu POZITIVNOM se trudi da uspije. Mnogo cita, mnogo razgovaramo, rekoh uci, druzi se s bratom, javili su joj se stari drugovi (oni koje je imala prije perioda drogiranja). Mislim da najvise, normalno pored njene volje da uspje, postizemo stalnim razgovorima o svemu i svacemu-o medjuljudskim odnosima, ljubavi,drugarstvu, knjigama, filmovima, religiji...itd.itd...a nagrada za sve to je zvonak smijeh svih clanova porodice koji sve cesce odjekuje u nasoj kuci :rock: No, ne smijemo se uljuljkati,pored svega u stilu onog naseg domaceg filma "Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujem" mi smo svi na oprezu, jer znamo da moramo svi zajedno jos mnogo raditi na tome da se ovo stanje utemelji i dovoljno ocvrsne. Pored toga, s obzirom da je ona zaradila hepatitis (i to se trudimo da njenim zdravim zivotom, lijekovima i narodnom medicinom poboljsamo stanje) nama predstoji i ta borba i moramo i tu bitku dobiti!
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Mladji brat-pomoc

Post by AnAna_mo »

Klara i Mlađi brate, stvarno je super pročitati ovakave postove.
Mami kao mami svaka čast, razumijem i poznajem takvu ljubav i brigu.
A dirljivo je kako se brat brinuo za brata.
klara60 wrote:No, ne smijemo se uljuljkati, mi smo svi na oprezu, jer znamo da moramo svi zajedno jos mnogo raditi na tome da se ovo stanje utemelji i dovoljno ocvrsne.
Potpis.
mladji brat
Posts: 16
Joined: Sat Dec 13, 2008 12:08 am

Re: Mladji brat-pomoc

Post by mladji brat »

AnAna_mo wrote:Klara i Mlađi brate, stvarno je super pročitati ovakave postove.
Mami kao mami svaka čast, razumijem i poznajem takvu ljubav i brigu.
A dirljivo je kako se brat brinuo za brata.
klara60 wrote:No, ne smijemo se uljuljkati, mi smo svi na oprezu, jer znamo da moramo svi zajedno jos mnogo raditi na tome da se ovo stanje utemelji i dovoljno ocvrsne.
Danas je 30,5 mjeseci od kako sam se javio sa patnjom mog mladjeg brata i skoro dvije godine od kako sam se posljednji puta javio.
Postao/la mladji brat » 14 sept 2009, 18:34

proslo je tacno 9 mjeseci kako sam se javio u zelji da nadjem nacin da pomognem bratu.

Reci cu samo jednu stvar tj.prenijet cu bratovu "subutex je zakon"!!!
Uopce mi nije bitno da li je djelovanje ovog lijeka cisto na zdrastvenoj bazi ili mozda ima veze i sa psiho efekat. Bitno je da je ovaj lijek pomogao mom bratu.

Mi smo iz BiH i subutex smo nasli u Zagrebu, bolnica Sestre milosrdnice. Na ovom forumu sam nasao kontakt bolnice. Uslijedilo je par mjeseci borbe, ali je svakim danom islo na bolje.

Jos u decembru, januaru, februaru moj brat je bio u dubokom ponoru. Pricao mi je kako misli da se nikada vise nece moci vratiti u drustvo, nece moci naci curu, da nece moci izdrzati na poslu i jos puno toga. Svo to vrijeme sam provodio svaki dan sa njim, cak sam i kada sam bio sa svojom djevojkom vodio sam ga sa nama. Ali, doslo je vrijeme kada se na to sve samo sjecam(o).
To je vrijeme za zaborav!!!

Od februara je na terapiji subutexa i svakim danom je sve vise i vise moj stari "mladji brat". Posao je zadrzao, vratio je izgubljenu kilazu, nasao je djevojku i jos puno toga.

Sutra cu ostaviti upute,kontakt i sve drugo vezano za bolnicu u Zagrebu, Sestre milosrdnice.

ps:Trenutak kada sam nakon dugo vremena vidio svog brata nasmijanog, ne nervoznog, naspavanog, je trenutak koji cu pamtiti do kraja zivota.
Moj mladji brat je moj mladji brat. Isao je u Zg po terapiju do aprila prosle godine (2010), a od tada vise ni subutex ne koristi. Iako smo bili bliski i prije, najbolji prijatelji, sva desavanja su nas jos vise zblizila. Moj mladji brat se vratio apsolutno u drustvo, na poslu je usao u devetu godinu radnog staza, cak je ponovo i fax aktuelizirao. Vjerujte da koliko god je on sretan ja sam mozda jos sretniji. Nikada necu zaboraviti neprospavane noci, njegove tripove, krize...njegov plac. Vjerujem da ni roditelji, posebno mama, nisu nista manje sretniji.
Danas se samo s vremena na vrijeme prisjetimo pojedinih prenosa i od srca ismijemo, iako se on mnogih scena i ne sjeca.

Iz ove perspektive, vise od 2,5 godine nakon nasu pricu dozivljavam kao zajednicki uspjeh. Vjerovatno se nikada ni u jednu vezu nisam unio kao sto sam u lijecenje svog mladjeg brata.A vjerujte da ne znam kako bih sebi oprostio da epilog nije bio sretan.

Polako se obojica osamostaljujemo! Ja se zenim slijedece godine sa djevojkom sa kojom sam se i tada zabavljao i koju zaista puno volim, ali mozda je sebicno prema njoj...ali je nikada necu voliti kao njega. Nikada joj to nisam rekao,ali mislim da je i vise nego svjesna toga i sto je najjace od svega...ne smeta joj.

Hvala opet svima koji su mi tada pomogli. Stotinu puta sam razmisljao kako kroz onaj pakao prolazi neko sam ili sa roditeljima koji ipak ne mogu shvatiti ovisnost. Ne znam da li bolnica Sestre milosrdnice jos uvijek primaju drzavljane iz BiH,ali ako bude neko trebao kontakte i upute bit ce mi i vise nego drago da pomognem.

Pozdrav svima,
stariji brat
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Mladji brat-pomoc

Post by sanela »

Drago mi je zbog vašeg uspjeha!!
I hvala ti što si s nama podijelio vašu piču.
Pozdrav
nana
Posts: 4
Joined: Thu Jul 21, 2011 12:53 pm

Re: Mladji brat-pomoc

Post by nana »

na brata se nemoj ljutit i nemoj mu pametovat; trenutno nije u stanju razmišljat. Pruži mu podršku i razumijevanje. To da je sakrio heroin i išao ga -nakon što je već "prestao"- sređivat, nije ništa čudno, ipak je žudnja prevelika, a on nije na supstitucijskoj terapiji.
Kažeš da će ga staviti na sub, ali isto tako da on ne može uzet slobodno. Nažalost od tog nema ništa. Za prijelaz na sub je potrebno žrtvovat barem koji dan, jer na početku neće biti sposoban za rad. Sa heptanonima bi odmah bio svjež i ok. Zovite doktora da ga ODMAH stavi na heptanone, a prijelaz na sub da ostavite za vrijeme kad mogne uzet slobodno. Objasni cijelu situaciju, ako ti taj doktor neće pomoć idi kod drugog. Posao nek pokuša sačuvat pošto-poto! Netko će reč -jebeš posao, spasi život; al ja ti mogu reč da će se on na supstitucijskoj terapiji vrlo brzo vratit među žive, i ako tad ne bude imao neku dnevnu rutinu, posao ili slično, mogućnost za recidiv je puno veča.
Puno sreće! I ne odustaj od brata! Pomozi mu, ali budi spreman na sve i svašta!
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Mladji brat-pomoc

Post by AnAna_mo »

:D
Potpis.
MasacreEnElDiscoBar
Posts: 528
Joined: Tue Apr 06, 2010 11:07 am

Re: Mladji brat-pomoc

Post by MasacreEnElDiscoBar »

iss..dechko uzo heroin i trebo bi na heptanone prech????..(tako che moch uzimat i heroin s njima dok mu dodje zudja, jer kod hepa nema te euforije koju daje heroin), ali da prdje na suboxon kod kojeg ako samo jedan uzme neche moch heroin uzet 3-4dana zbog blokatora koji toliko traje u subu...A i sigurniji je na subu. jer zna da nesmije uzet heroin..Ovako nek che bit na hepovima, nishta ga neche prjechit da se pochasti s H, shto je opasno po zivot ta kombinacija...Sad ako se zeli neka predje na hepove, ali ako ne misli uzimat heroin...Doktor che mu napisat hepove za zamjenu za heroin, ako zeli, ali sigurno che mu prvo preporuchit suboxon...(prelaz na sub. sa heroina je lagan od zadnje doze treba proch najmanje 6h da bi se prebacio na sub., a shto kod heptanona je druga pricha i 50puta teze)
mladji brat
Posts: 16
Joined: Sat Dec 13, 2008 12:08 am

Re: Mladji brat-pomoc

Post by mladji brat »

mladji brat wrote:
AnAna_mo wrote:Klara i Mlađi brate, stvarno je super pročitati ovakave postove.
Mami kao mami svaka čast, razumijem i poznajem takvu ljubav i brigu.
A dirljivo je kako se brat brinuo za brata.
klara60 wrote:No, ne smijemo se uljuljkati, mi smo svi na oprezu, jer znamo da moramo svi zajedno jos mnogo raditi na tome da se ovo stanje utemelji i dovoljno ocvrsne.
Danas je 30,5 mjeseci od kako sam se javio sa patnjom mog mladjeg brata i skoro dvije godine od kako sam se posljednji puta javio.
Postao/la mladji brat » 14 sept 2009, 18:34

proslo je tacno 9 mjeseci kako sam se javio u zelji da nadjem nacin da pomognem bratu.

Reci cu samo jednu stvar tj.prenijet cu bratovu "subutex je zakon"!!!
Uopce mi nije bitno da li je djelovanje ovog lijeka cisto na zdrastvenoj bazi ili mozda ima veze i sa psiho efekat. Bitno je da je ovaj lijek pomogao mom bratu.

Mi smo iz BiH i subutex smo nasli u Zagrebu, bolnica Sestre milosrdnice. Na ovom forumu sam nasao kontakt bolnice. Uslijedilo je par mjeseci borbe, ali je svakim danom islo na bolje.

Jos u decembru, januaru, februaru moj brat je bio u dubokom ponoru. Pricao mi je kako misli da se nikada vise nece moci vratiti u drustvo, nece moci naci curu, da nece moci izdrzati na poslu i jos puno toga. Svo to vrijeme sam provodio svaki dan sa njim, cak sam i kada sam bio sa svojom djevojkom vodio sam ga sa nama. Ali, doslo je vrijeme kada se na to sve samo sjecam(o).
To je vrijeme za zaborav!!!

Od februara je na terapiji subutexa i svakim danom je sve vise i vise moj stari "mladji brat". Posao je zadrzao, vratio je izgubljenu kilazu, nasao je djevojku i jos puno toga.

Sutra cu ostaviti upute,kontakt i sve drugo vezano za bolnicu u Zagrebu, Sestre milosrdnice.

ps:Trenutak kada sam nakon dugo vremena vidio svog brata nasmijanog, ne nervoznog, naspavanog, je trenutak koji cu pamtiti do kraja zivota.
Moj mladji brat je moj mladji brat. Isao je u Zg po terapiju do aprila prosle godine (2010), a od tada vise ni subutex ne koristi. Iako smo bili bliski i prije, najbolji prijatelji, sva desavanja su nas jos vise zblizila. Moj mladji brat se vratio apsolutno u drustvo, na poslu je usao u devetu godinu radnog staza, cak je ponovo i fax aktuelizirao. Vjerujte da koliko god je on sretan ja sam mozda jos sretniji. Nikada necu zaboraviti neprospavane noci, njegove tripove, krize...njegov plac. Vjerujem da ni roditelji, posebno mama, nisu nista manje sretniji.
Danas se samo s vremena na vrijeme prisjetimo pojedinih prenosa i od srca ismijemo, iako se on mnogih scena i ne sjeca.

Iz ove perspektive, vise od 2,5 godine nakon nasu pricu dozivljavam kao zajednicki uspjeh. Vjerovatno se nikada ni u jednu vezu nisam unio kao sto sam u lijecenje svog mladjeg brata.A vjerujte da ne znam kako bih sebi oprostio da epilog nije bio sretan.

Polako se obojica osamostaljujemo! Ja se zenim slijedece godine sa djevojkom sa kojom sam se i tada zabavljao i koju zaista puno volim, ali mozda je sebicno prema njoj...ali je nikada necu voliti kao njega. Nikada joj to nisam rekao,ali mislim da je i vise nego svjesna toga i sto je najjace od svega...ne smeta joj.

Hvala opet svima koji su mi tada pomogli. Stotinu puta sam razmisljao kako kroz onaj pakao prolazi neko sam ili sa roditeljima koji ipak ne mogu shvatiti ovisnost. Ne znam da li bolnica Sestre milosrdnice jos uvijek primaju drzavljane iz BiH,ali ako bude neko trebao kontakte i upute bit ce mi i vise nego drago da pomognem.

Pozdrav svima,
stariji brat
Danas su 42,5 mjeseca kako sam se prvi puta javio na ovaj forum kako bih pomogao svom mladjem bratu te ravno 12 mjeseci od kada sam vas sviju zadnji puta pozdravio.

Ponavljam riječi od prije godinu dana.
Moj mladji brat je moj mladji brat.

Ovog foruma se često sjetim jer sam ovdje dobio prave informacije i upute.

Pozdrav od starijeg brata :wink:
Post Reply