Metadon ili Heptanon

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Metadon ili Heptanon

Post by Fanatik »

Šta da vam pocnem pisati,bio sam ovisnik oko 5god. Kad mi je umro moj najbolji drug-brat ja sam se tek tada sjetio da se skidam.Imao sam Flash bekove,budio se u znoju,bio sam u bolnici 4 puta ali nista i nista.
Odlucim se prijaviti na Metadonsku terapiju tacno 21.05 2004 i od tada nisam nikad okusio heroin (dobro trava ili koji apać ako sam nervozan taj dan).Ali vidite ovo, ja od 85mg. spustio sam se na 40 mg. Mama mi je poginula u ratu imam samo Tatu i Sestru koju boli .... sa brata.Ali ovo je malo prostora da bi vam objasnio zasto.U toku moje tako zvane apstinencije uspio sam zavrsiti fakultet i poceti raditi. Ali bar svi u Sarajevu mogu potvrditi da sam taj Fakultet položio na guzove ali neka sebarem meni nesto desilo na guzove.
EVO STA SAM HTIO RECI,razmišljam ovih dana o SUICIDU (znam da ce neki reci ja vidi p.... ja vidi pizde itd) zašto?,svako noc imam košmare,kad doktoru kazem on hoce neke tablete da mi da.Ljudi ja ne znam sta da radim a imam osjecaj da mi je ostalo još jako malo zivota i nade.lll!!!!! SVE MI JE NADA POJELA,NADA MI JE POJELA ŽIVOT SA MAJKOM,NADA MI JE POJELA I TO DA IMAM SRETNU PORODICU I ONO NAJVAŽNIJE NADA DA CU PRONACI PRAVOG DRUGA.TOGA VISE NEMA NI DRUGA,NI MAME,NI TATE OD TOG ČASA KAD SMO POSTALI NARKOMANI....HVALA VAM Omar-Fanatik SARAJEVO
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

Dragi Omare,

Čitajući tvoj post osjetila sam neizmjernu tugu. Razmišljala sam šta ti mogu napisati, kakav ti odgovor mogu dati... Ne mogu ni zamisliti kako se ti osjećaš, kakvu prazninu imaš u sebi kad želiš sebi oduzeti život, jer si izgubio nadu i vjeru u mogućnost da će sutra svanuti ljepši dan.

Izgubio si mamu i brata, ali još uvijek imaš oca i sestru. Kažeš da sestru boli briga za tebe, i to sada kada ti je podrška najpotrebnija kako bi se izvukao i preživio dan. Ali, budi jak, isplati se živjeti, jer nikad ne znaš šta te čeka sutra. Ako si danas okončaš život, možda ćeš propustiti nešto lijepo što te čekalo da se desi. Nemoj gubiti nadu. Piši kako se osjećaš. Piši zbog čega gubiš nadu. Nemoj držati sve u sebi. Uspio si doći do 40 mg metadona, imaš završen fakultet (bez obzira kako si ga završio), tata i sestra su ti živi, tu su, reci im kako se osjećaš, kako ti je potrebna podrška da uspiješ. Oni te sigurno vole, ali su povrijeđeni, uplašeni, boje se da te ne izgube, ne znaju šta da kažu, šta da urade. Ne daj se. Koliko god ti se sadašnja situacija činila bezizlaznom, Tvoj život je vrijedan življenja.

Čuvaj se i piši ovdje. Otvori dušu slobodno.

Želim ti svu sreću i vjeruj u sebe da ćeš uspjeti živjeti danas.

Javi se.

Sanela
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Sve je to lijepo, i fino je imati takve drugove kao što si ti, da te hrabre,da te drze u životu.Ja znam da ima ljudi koji ce reci,vidi ovog cmizdri nad svojom sudbinom.Ali ja sam jednostavno oslabio,sve drugova sto sam imao otisli su,dijevojku sam imao prije 5 god. jer kad bi sad ovde napisao sta mi se desilo ljudi bi rekli "LAŽEŠ".Tako je to,juce mi je došlo Sanela DA UZMEM HEROIN ,krenuo sam izasao ali na kraju ga nisam uzeo.Ali da li cu ja moći tako uvijek,jednostavno život mi je posto bezveze.Hvala ti na ovim hrabrim rijecima,i pišemo se opet.Fanatik :( :( :(
oxo
Posts: 339
Joined: Sun Apr 17, 2005 4:41 am
Location: Beograd

Post by oxo »

ako ce da te uteshi znaj da nikom' od nas nije lako....ja sam cist 4 meseca,i borim se,trudim se....najlakshe je opet uzeti heroin...ali pomisli samo shta te ponovo ceka.Ja sam isto pre 5-6 dana bio gotov da zavrshim,znaci prestao sam blokade da pijem 3-4 dana...ali sam malo razmislio-pa shta sam ja onda radio 4 meseca.......shta cu za pola godine-godinu sve ispocetka-neka hvala.
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Razmisljam kakvi cemo mi biti za nekih 5-6 god.,hocemo li moci reci necu uzeti jeci smo od svega.Ja mislim da cemo uvijek ostati donji,kad sam sa 16 god. gurnut u rat niko nije pitao ,šta gdje kako,a sad ti si fol prvoborac sa 16 god. a NARKOMANČINA NA METADONU.I TAKO SELJAKU MORAS RECI JEDNU RUZNU A ON TEBI PRIJAVU I TAKO TO.METADON---KAD SAM DOŠAO na Metadon imao sam 71kg,visina mi je 193 izgledao sam kao akrep.Popravio se sad dobro izgledan ali kao sto moj drug Pike i Dado miš kazu, A ŠTA DALJEM,STA KAD TOGA NE BUDE.Mi Ovisnici smo uvijek svugdje šutani, ponizavani,pljuvani a za sve to su krivi ti za koje smo se borili.Mene gledaju kao da sam SLINA što sa na Metadonu,a kad kazem da radim,da sam školu visoku zavrsio i da sam uz to krao kasetofone i linije i da imam uslova i uslova to ne vjeruju.ALI VJEROVACE KAD NJIHOVO DIJETE KAZE MAMA I TATA JA SAM NARKOMAN,TAD JE TO VEĆ DUBOKO UREZANO U SRCE I TEŠKO CE SE MOĆI IZLJEĆITI. Drago mi je da ima ovakva stranica da pricam sa ljudima koji me shvataju. JA VAS SVE VOLIM JER STE I VI LJUDI !!!! :oops: :oops: :oops:
tamara
Posts: 13
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:58 pm

Post by tamara »

zao mi te jer znam kako se osjecas. Drago mi je sto barem ovdje nalazis neku vrstu utjehe. Drzi se i budi hrabar, najvaznije je da znas da si covjek, ovi seljacine uopce nisu bitni.
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Moja obitelj ili porodica je jako mala.Imam sestru i oca koji je jedini uz mene.Dosla je moja seka da napuni glavu mom starom kako ja imam ozbiljnih problema jer pobogu bio sam u ratu vidi sam svasta i na kraju vidio sam majku bez glave.I da ne duljim o ovim jako potresnim stvarima JA SAM ZA KOMUNU bez obzira sto sam ja za ove 2 god. nissam uzeo supstancu-Heroin.Poludicu ljudi vagam ( i u horoskopu sam vaga) da li da ga uzmem ili ne.Da li da vise prekinem ovu AGONIJU ŽIVOTNU.Jer koliko god koji ovisnik uradio dobrih stvari on ce izgleda ostati NARKOMAN-ŠLJAM.LJUDI VI STE MI JEDINI DRUGOVI,JA VAS POSTUJEM I CIJENIM.Ako se vise ne budemo pisali znajte da sam owerio ili su me strpali u ludaru.Cao VAS Fanatik :evil: :evil: :evil:
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Post by sanela »

Fanatik,

Mislim da su stvari koje su se dešavale u tvom životu zaista teške i nama koji ih nismo doživjeli skoro pa nije moguće shvatiti kroz šta ti sad prolaziš.

Ali, vjeruj mi, ne doživljavaju svi ljudi ovisnike kao šljam. Ljudi koji ne znaju ništa o narkomaniji se boje onog što ne razumiju (to je najlakše), ali ima i ljudi koji se trude se da pokušaju razumjeti kroz šta prolaze ljudi koji imaju problem s drogom. Ovi prvi nisu vrijedni da ti razmišljaš o njima. Pokušaj razgovarti s nekim ko te razumije. Izdržao si 2 godine bez droge, shvatio da nije sve idealno i da se dešavaju loše stvari još uvijek, ali i meni se desi nešto grozno što me baci u depresiju, a nemam veze s drogama. Ipak, dvije godine biti bez heroina nije mala stvar, svaka ti čast, vjerujem da ti je dosta dana bila borba, ali trebaš i dalje da se boriš. Prije svega zbog sebe, ali i zbog onih kojima je stalo do tebe.

Želim ti da dobro izvagaš šta možeš dobiti, a šta izgubiti u budućnosti prije nego što se odlučiš. Želim ti da doneseš pravu odluku. Čuvaj se, misli na sebe i javi nam se ponovo - da imaš još dvije godine i jedan dan bez heroina.

Puno sreće :)

Sanela
ns
Posts: 152
Joined: Sun Apr 17, 2005 10:06 pm

Post by ns »

Fanatik,ne mogu ni da zamislim kakve su ti posledice ostale posle svega sto ti se u zivotu dogodilo,ali samo se eto zapitaj kao si do sada uspeo da prezivis kroz sve to i jos povrh svega ostavis heroin.zar to nije makar mali potsticaj da pocnes vise ceniti sebe?Znas i sam da je sve prolazno,cak i one najgore stvari i najcrnje misli,samo se naoruzaj strpljenjem i pokusaj da iz tog haosa koji ti je u glavi odvojis ono najbitnije,ono sto mislis da treba prvo da resis,i tako postepeno..nemoj se zamarati sa komentarima onih koji ne razumeju ovaj problem vec se okreni sebi i ljudima koji mogu i zele da pomognu,a takvih ima-vidis i sam.Ako je za utehu,ja eto ne znam ni jednog narkomana koji je dugo vremena u tome a da nije pomislio makar jednom da ne vredi vise ziveti-najgore je to kada pocnemo da mislimo kako nema izlaza..(a on postoji).Znas i sam da uzimanjem dopa probleme koje imas neces smanjiti nego ces ih samo jos udvostruciti-je li to ono sto zelis?..
sta da ti kazem..cuvaj se i nastavi da pises!
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Kako bi bilo lijepo da imam ovakve drugove kao sto ste vi,d ate razumiju sta kažeš, da te razumiju šta osjecaš. Ja sam za ove 2 god. nisam nasao ovakve ljude kao ovde i vjerujte mi da su ovi ljudi koji su napravili ovu stranicu spasili mnogo zivota. Borim se ljudi svaki dan, borim se i to samo vi znate kako, dovoljno je da vidite starog druga sa kojim si nekad se ssređivao i eto ti nove borbe. Jednu noć kad budem spreman pokušacu napisati kako je moj zivot tekao i dosao do ovoga.Pricacu vam i to kako mi je moja voljena žena na 12 dana prije svadbe prevarila sa mojim nekadašnjim najboljim drugom. Zato ja jednostavno nemam povjerenja ( sigurno znate o cemu pisem ).Ali opet sam smogao snage da zavrsim i Fakultet,ali onda mi na rukama oweri moj najbolji drug od djetinjstva i krenem i ja.Owerio sam 3 puta za 4 dana, i puno, puno toga. A sada, sada sam ja jedam momak od 28 god. koji nema duše,nema srca.Neki mi kazu tebi bi trebala cura ona bi te dosta popravila, hmmm pa bi ali ja se odmah sjetim onog događaja od prije 5 god. i sta dalje. Bas zbog toga nisam imao nikog 5 godina, nisam poljubio nikog 5god.Ne zbog toga sto ne mogu da imam curu vec još jedan udar na moje srce ili dušu značilo bi SMRT.Eto drugovi moji, ja se ne stidim moje sudbine vidim nekakvi nickovi da se ljudi ne bi prepoznali, ja se ne krijem ja se zovem OMAR IZ SARAJEVA SAM i volim pravu raju, Sanelu koja mi je prva odgovorila i ostale.Puno vas poštujem i cijenim VAŠ DRUG OMAR
Locked