Skidanje sa metadona

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Skidanje sa metadona

Post by AnAna_mo »

Ja se ispricavam ako tema vec postoji.Znam da nesto vec pise na danny-evoj temi,ali je zbrkano.
Zanima me koji su nacini za skidanje sa metadona kod osoba koji ga uzimaju duze vrijeme,preko 2 ipo godine.
Koja (koje) se terapija primjenjuje?
Ako neko zna,neka napise,koristilo bi mi.
:?:
Potpis.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Skidanje sa metadona

Post by Sagitarius »

Pa "najbezbolnije",koliko ja znam,je(ograđujem se unaprijed od davanja "stručnih" savjeta,pišem samo što su neki moji prijatelji učinili,a i tako se radi u HR):

Spustiš metadon do nekih 25-30mg(što manje,to bolje).Na toj dozi ostaneš nekih 10tak dana,i onda prelaziš na sub,dozu i vrijeme početka(tj. prelaza sa meta na sub) će ti odredit ljekar,obično se čeka nekih 48h da sav metadon izađe iz organizma.
Sub uzimaš mjesec do max. mjesec i pol,postepeno smanjivajući,tako se nećeš navući na njega.
tubalkain
Posts: 75
Joined: Thu Oct 23, 2008 9:42 pm

Re: Skidanje sa metadona

Post by tubalkain »

Baš tako ko što je Sagit savjetovao.

Jedino pazi da budeš stvarno u dubokoj krizi pre nego što uzmeš sub. Ja sam išo sa 40ml (8 tableta) metadona i nikako da naciljam krizu do 5 popodne kad oni zatvaraju. Onda sam u trećem pokušaju, više od 48 sati nakon poslednje doze metadona uzeo sub i upao u zajebanu krizu, sličnu ko od heroina, i onda ništa ne pomaže, popušio sam 5 grama pa ništa. Kriza je trajala 2 dana, treći je već bio podnošljiv. Izgleda medjutim, da ja sporo metaboliram metadon, jer sam imao i prije dane kad mi uopšte nije trebao i nisam ga uzeo.

Nema potrebe da se mućiš 2 dana žešće, kad može par sati blago, samo sačekaj da se kriza pojavi pa sačekaj još 4-5 sati, da se rašire oči, da dobiješ proljev, e tad počni subom.

Razgovaraj s doktorom s koliko će da te induktuje. Neki ovdje po defaultu induktuju sa 16mg i uzrokuju krizu, kad bi već 4mg ili 8mg max bilo sasvim dosta. U principu doktori i induktuju i uzdržavaju prevelikim dozama. Njima je jedina informacija to što proizvodjać kaže, a taj što prodaje sub ima valjda svoju agendu.

Koliko dugo ostati na subu drugo je pitanje. Sa jedne strani što manje to bolje, da se ne navućeš suba, sa druge strane nekima je OK biti neko vreme na mali dozi suba, da prestane obsesivno kompulzivna smetnja.

I da je još zajebanije, sub je jako nepredvidljiv, i djelomični i mješovit agonist /antagonist i djeluje u višim dozama više antagonističnije a u manjim agonističnije. Nekima se čak jako dopada biti na subu, posebno na manjim dozama oko 2mg, osječaju se normalno, odlično, "najnormalnije" što su se ikad osjećali. U Francuskoj se ljudi rokaju buprenorfinom, ipak je to opiat. Oprez.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Skidanje sa metadona

Post by Sagitarius »

I da je još zajebanije, sub je jako nepredvidljiv, i djelomični i mješovit agonist /antagonist i djeluje u višim dozama više antagonističnije a u manjim agonističnije. Nekima se čak jako dopada biti na subu, posebno na manjim dozama oko 2mg, osječaju se normalno, odlično, "najnormalnije" što su se ikad osjećali. U Francuskoj se ljudi rokaju buprenorfinom, ipak je to opiat. Oprez.
Zanimljivo.
Ja sam oko 5mj. na subu(primao sam ga i prije,ali bi ga uzeo samo u slučaju nužde,ili mijenjao za dop).
Počeo sam sa 16mg,bio sam na prosječno gram,gram i po IV,,ovdje(HR),kažu da je optimalna doza za početak 10-16mg.
Ja sam prva dva dana skidanja išao na svoju ruku,po 6mg dnevno(bio je vikend,pa nismo mogli do Zavoda),i nije baš pokrio krizu 100%.
Što se tiče "feeling-a",nisam ga nikad nešto prejako osjetio,možda tjedan dana nakon početka terapije,bi bio kao lagano "naspidiran",ali to je nestalo nakon 4-5 dana.Meni,a i mojoj dragoj je podosta odgovaralo njegovo antidepresivno djelovanje,jer nam se kasnije desilo sranje(ja dobio trombozu desne preponske vene,propao nam dobro plaćen sezonski posao),pa su nam dali Zoloft,koji nas je previše "uzombirao",te su nam umjesto toga digli sub nazad na 16mg,i pomoglo je da prebrodimo taj period depresije.
Sad ga lagano spuštamo,pisao sam na subsux o tome,jedino što ja "osjetim" ujutro kad ga pocuclam,je da me malo razbudi,kao malo jača kava,i to je sve.
Par ljudi koje poznajem,kad su bili u zatvoru,nakon što bi se tamo očistili,kažu da podosta "šlagira"(izgleda i neki s ovog foruma su to probali,ali zaoblaze direktno se izjasnit 8) )),slično tramalu,i to u malim dozama.

P.S. 2 puta sam ga probao IV,totalna glupost,nikakvog "feelinga",pa ne vidim smisla trpat sav taj kreč u vene.
I u Češkoj dosta ljudi se roka subom,to je nekima i "drug of choice" kojim ulaze u svijet opijata,zato su sad proizvođači i smućkali Subuxon,da to spriječe.
Last edited by Sagitarius on Sun Oct 26, 2008 10:28 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Skidanje sa metadona

Post by Sagitarius »

uzeo sub i upao u zajebanu krizu
Ma šta slično krizi od heroina,ja sam se jednom tako za*ebao,kriza je mala beba prema takvoj induciranoj krizi. :smt021
Brrrrr,naježim se,kad se sjetim te noći...
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Skidanje sa metadona

Post by AnAna_mo »

Sagitarius wrote:.Par ljudi koje poznajem,kad su bili u zatvoru,nakon što bi se tamo očistili,kažu da podosta "šlagira"(izgleda i neki s ovog foruma su to probali,ali zaoblaze direktno se izjasnit 8) )),slično tramalu,i to u malim dozama.
2 puta sam ga probao IV,totalna glupost,nikakvog "feelinga",pa ne vidim smisla trpat sav taj kreč u vene.
I u Češkoj dosta ljudi se roka subom,to je nekima i "drug of choice" kojim ulaze u svijet opijata,zato su sad proizvođači i smućkali Subuxon,da to spriječe.
Ja sam isto cula od jednog frenda koji je bio u njemackom zatvoru da se on tamo prije par godina prvi put susreo sa subutexom.Kako?Momci iz celije su ga mrvili i smrkali.Taj kolega tada nije ni znao zasta sub sluzi,tek je kasnije saznao.Sada sam zaboravila sta je govorio,kakav je "feeling",ali nije ni bitno.Ma po meni je smrkanje i IV uzimanje lijekova koji su predvideni za oralno ili SL uzimanje obicno sranje.Totalno nepotrebno.Ali kao sto je Sagitarius rekao,svi smo svojevremeno svasta radili.

I naravno,hvala vam na odgovorima,super ste.
Potpis.
User avatar
iron
Posts: 104
Joined: Wed Nov 28, 2007 5:04 pm
Location: Dark Side Of The Moon tj. Zg :)

Re: Skidanje sa metadona

Post by iron »

AnAna_mo wrote: Ja sam isto cula od jednog frenda koji je bio u njemackom zatvoru da se on tamo prije par godina prvi put susreo sa subutexom.Kako?Momci iz celije su ga mrvili i smrkali.Taj kolega tada nije ni znao zasta sub sluzi,tek je kasnije saznao.Sada sam zaboravila sta je govorio,kakav je "feeling",ali nije ni bitno.Ma po meni je smrkanje i IV uzimanje lijekova koji su predvideni za oralno ili SL uzimanje obicno sranje.Totalno nepotrebno.Ali kao sto je Sagitarius rekao,svi smo svojevremeno svasta radili.

I naravno,hvala vam na odgovorima,super ste.
U cemu je "fora" ako se sub uzme na nos ili IV!? Dali jace djeluje...drugacije...ili nesto sasvim deseto...!?
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Skidanje sa metadona

Post by Sagitarius »

U cemu je "fora" ako se sub uzme na nos ili IV!? Dali jace djeluje...drugacije...ili nesto sasvim deseto...!?
Na nos:malo brže "prošljaka",ali ima odvratan okus,IV-nema razlike,osim što uništava vene u ekspresnom roku,i ako spucaš aut,bol i oteklina,ostaju i preko tjedan dana.

Oba ta načina,su samo za zadovoljit našu narkomansku psihu,naviklu na uzimanje "omiljenog" heroina na te načine.
Pod jezik:najbolje,najiskoristivije.
Što se tiče IV upotrebe,subutex,ali pod drugim imenom(Temgesic),se koristi u medicini skoro 40 godina kao analgetik,mislim da i ne postoji u formi ampula za injekcije.
Slično je i s heptanonom,brdo ljudi si je uništilo vene furajući soluciju za oralnu primjenu(i ja neke),postoje ampule heptanona za injekcije,ali ni one se ne smiju davat IV,samo IM(u mišić).
Sad,vidi ti,što čine ti bućkuriši venama,pa "odvaži" sam,koliko je to "korisno i ugodno".
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Skidanje sa metadona

Post by AnAna_mo »

iron wrote:U cemu je "fora" ako se sub uzme na nos ili IV!? Dali jace djeluje...drugacije...ili nesto sasvim deseto...!
sagitarius ti je lijepo objasnio.
Potpis.
User avatar
iron
Posts: 104
Joined: Wed Nov 28, 2007 5:04 pm
Location: Dark Side Of The Moon tj. Zg :)

Re: Skidanje sa metadona

Post by iron »

Hehehe....hvalam ali nisam zainteresiran za takva eksperimentiranja...hehehe....
Nekima i dop ima odvratan okus....ali hmm....nista ljepse nego kada ga pocupas i kada ti ona gorcina ude u grlo...u pocetku ti odurno, a kasnije nesto najbolje na svijetu....hebiga.... :roll:
Post Reply