Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

danny_24
Posts: 9
Joined: Sun Oct 26, 2008 6:12 am

Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by danny_24 »

Ljudi ne mogu da vjerujem da u Srbiji i to Beogradu koji je ''deset puta''' veći od Zagreba pa da nemije uvedena erapija metadonom i subotexima ja mislim da je to odraz jačine mafije u državi, ljudima u vladi određenima naravno nije stalo da se uvede i registrira taj lijek jer zarađuju na heroinu koji raspačavaju omladini po Srbiji i Beogradu (spominjen Beograd jer tamo su većina narkomana i većina stanovništva) Ja živim u Hrvatskoj , ali bio sam 3 godine u Beogradu i nažalost tamo sam se navukao i morao sam napustiti fakultet i vratiti se kući .....otac je došao po mene platio megalomanske dugove koje sam napravio i vratio me kući, naravno problem se nije riješio ali mi je bilo puno otežano jer živim na selu...pa sam morao plaćati dosta velike cifre za nabavljenu drogu naravno o heroinu je riječ....u Beogradu sam ga vukao na nos 3 godine a kada sam došao Hrvatsku u našem selu ima jedan obilježeni narkoman koji sasmo povremeno dolazi u naše selo i to kada ga roditelji prisile kako bi ga pokušali skinuti ali to nikada nije uspjevalo.....on je teški igloman i glošar do bola....mislim da bi svakoga vraga utrpao kroz iglu u sebe....i tako ja se taman skinuo kad on dođe u naše malo mjesto....naravno odma je počela nervoza i grickanje noktiju i kocka je pala .....pošto on nema mobitela sreo sam ga u birtiji i potajice pitao da li poznaje čovjeka u hrvatskoj (pošto sam imao veze za heroin samo u Beogradu jer sam se tamo i navukao na njega, a na selu naravno pogotovo ovako malom ne može se kupiti ni novine a kamoli heroin) pošto je on višegodišnji junkij odmah je pristao....n znam bilo je več navečer i dosta kasno ali kada je heroin u pianju i još kada drugi sve plaća ide se bez problema i na kraj svijeta , a kamoli jedan zagreb koji je udaljen 100 km od mog sela, i mi lijepo zaparali sjećam se uzeli smo od nekih on kaže da su cigani u doslovnom smislu i tu nas je čekao jedan dečko i jedna cura sa kojom je on sve dogovarao... uzeli smo dop u kamenu i bio je jako smeđ tada samo otišli u stan od mog frenda i priredio nam je šut.....sav sam se tresao od uzbuđenja sjećam se govorio je oćeš šut aaa.... šta ga oćeš sada ćeš ga dobiti i tako je počello u hrvatskoj....naravno ovde sam imao puno lošiju ekipu koja me stalno pljačkala jer nikako iz ove selendre nisam mogao stupiti u kontakt sa pdillerom nego uvijek preko posrednika koji bi mi za velike pare dao malo a ja sam uvijek uzimao 5 ili 10 gr da imam za više dana na selu.....tako sam se provlačio još 3 godine i onda mi se desio strašan overdose (naravno nije prvi ali presudni za moju odluku) puknuo sam se u autu i osjetio sam da je šut pre jak i izišao sam iz auta da malo se razgibam da me nebi savladalo i nastaje prekid filma .....otvaram oči na sred ceste okretališta autobusa i hrpa liječina+ka oko mene čujem kao u magli da su mi dali nekoliko inekcija naloksona i strpali su me u bolnička kola i noć sam proveo na psihijatriji.....bolnica mi je nazvala kući i rekla im o čemu se radi....drugi dan majko moja toga se ne želim sjećati...kada sam izlazio iz psihijatrije odvezen sam u policiju na ispitivanje....nisam dobio ništa ni za jesti ni za piti ni da me smiri ....znači u krizi sam teškoj i policija me ispituje ko mi je dao i ko je diler ali nisu mi ništa našli...ni da danas ne znam kako nisu našli taj jedan piz u autu jer je ostao na suvozačkom sjedalu....tu se ni nesjećam šta sam pričao bio sam omamljen i inspektori su to znali i htjeli ja sam buncao kao u magli ( kasnije taj izvještaj je poništen jer mi je moj odvjetnik spasio dupe) strpali su me sjećam se u čeliju koja je bila 1x1m veličine doslovno sam sjedio na čučavcu jer nisam imao prostora u ćeliji....samo jedan krevet i čučavac u tako malom prostoru...tu su bili još neki likovi koji su bili odvratni ali su privedeni zbog nekih tuča večer prije u pijanom stanju....bio sam jako sretan kada sam vidio da se napokon nakon 18 sati ispitivanja i polumrtvog stanja ugledao svoga oca koji je došao pomenu u policiju....rekao sam mu molim te vozi me tamo gdje jee psihijatrica rekla u centar za ovisnosti da dignem terapiju.....međutim u policiji su me držali toliko dugo da je več bilo kasno navečer i centar nije radio.....išo sam od jedne hitne pomoći do druge pa do psihijatrije i bolnice niko mi nije htjeo pomoći....na psihijatriji jedino na kraju kada su vidjeli da sam stvarno u teškom stanju....da li su mi neku gombinaciju lijekova za smirenje putem inekcije u dupe jer u venu ne daju kaže narkomanima....sjećam se da sam poslije te inekcije pao u nesvejst od iscrpljenosti i budim se drugi dan rano ujutro ....i moj otac me iz sela vozi u Rijeku gdje sam se predozoirao u centar za ovisnosti....psihijatrica mi je htjela prepisati subotex ali ja sam inzistirao na metadonu i dobio sam ga i dobio sam apaurin.....ali naravno sa tim nalazom moram ići sada kod svoga obiteljskog liječnika i onda on mora podignuti moju terapiju i dati je meni....srećom pošto je mjesto u kojem živim jako malo i svi se dobro poznaju a moj otac je dosta utjecajan čovijek pa je nazvao doktora i rekao mu o čemi se radi i da ima nalaz i da nam podigne lijekove on je rekao da nema problema i ostavio ih je u gradu Ogulinu koji je od Rijeke 80 kilometara a moje selo je od ogulina 40 kilometara.....kada smo došli do lijeka bio sam pveć toliko iscrpljen da sam jedva imao snage i da ga strpam u sebe .....i tako je počelo moje liječenje metadonom na kojem sam i danas...dobivam ga jedanput tjedno na 22 komada sam dnevno i sada pijem uz njega antidepresiv ....sve dobivam besplatno i liječim se godinu i, ustvari sada će biti dvije godine i nijedan put nisam bio pozitiva na opijate kod psihijatrice...e, da kod psihijatrice idem 1x mjesečno na pregled i nekad me testira a nekad ne i prepiše mi nalaz za mjesec dana sa kojim moj doktor oće prakse(obiteljski liječnik) podiže u apoteci....eto sada ću vam reći iskreno meni je METADON SPASIO ŽIVOT....jer da se nisam javio na liječenje ko zna bi li preživio sljedeći overdoses...samo ću još reći znam da sam dosta griješio i pošto sam se tek skinuo sa heroina bio sam već dobar igloman i naravno radio sam si soluciju od heptanona....******************* (cenzuriaso forum admin) ...ali pošto sam strašno naškodio venama odlučio sam da pijem metadon i bilo mi je dosta teško taj prelaz pošto sam bio igloman i volio sam igli i sam taj postupak pravljenja metadonske solucije za ubrizgavanje....danas sam na 22 heptanona uredno ih pijem alkohol sam izbacio znači ne pijem ga jer pijem i antidepresiiv i zahvalan sam svojoj psihijatrici i državi što mi je omogućila taj lijek....jer sigurno bi se nastavio drogirati heroinom da nisam dobio terapiju ....ovako makar zarađuje farmaceutska industrija....a onako bi zarađivala mafija i dileri ...******************* (cenzuriaso forum admin)eto toliko to je moje iskustvo možda nekome pomogne recite mi šta mislite o ovome putu prolaza kroz ovisnost.... :shock:
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by saša-ex »

Mislim da si narkoman kome je potrebna mnogo ozbiljnija pomoc da bi sredio svoj zivot...U Hrvatskoj imas mnogo bolje mogucnosti, nego tu koju si ti izabrao. Drugi problem je taj sto ti jos uvek volis gudru.
SAMO CEO ŽIVOT...
danny_24
Posts: 9
Joined: Sun Oct 26, 2008 6:12 am

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by danny_24 »

pa napisao sam da sam čis na opijate već skoro 2 godine kada kažem opijate mislim na heroin tako mi pričamo u centru za prevenciju ovisnosti......a možeš li mi navesti koje su to bolje mogućnosti
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by Sagitarius »

Stari,22 hepta su OGROMNA količina otrova,koji svakodnevno piješ,nepotrebno.
Potraži malo po netu,djelotvorna doza metadona se kreće između 8-10 tableta,sve iznad toga,služi samo za stabilizaciju ljudi navučenih na ogromne količine dopa,pa ih se tako "pokrije" nekih mjesec-dva,nakon čega ide postepeno smanjivanje do 8-10 tbl. za održavanje(a to izbjegni,ako ikako možeš,mlad si ti za to),ili do potpunog skidanja,koje će u tvom slučaju trajati duuugo.Srećom,imaš sub,koji ti može pomoći da bezbolno skineš metadon,ali samo ako ga piješ nekih mjesec-mjesec i pol(koliko traje kriza od meta),inače mijenjaš ovisnost o metu,za ovisnost o subu,koja je ipak lakša za skidanje.

Naravno,ovo je samo "fizički" dio posla.Promijenit našu narkomansku psihu,je puno teže,kako ti je i Sale naglasio.

Ja sam na terapiji Subutexom,počeo sam sa 16mg,uskoro završavam.Uz to,bitniji dio mog liječenja,su razgovori,psiho-terapije kod doktorice koja me vodi,jer pijenje supstituta,samo po sebi,i nije neki uspjeh.Da ti priliku da smiriš želju za heroinom,ali tu priliku treba iskoristit za posvetit se važnijim stvarima,od pripremanja otopine tableta heptanona(nemoj da me shvatiš zlonamjerno).

Prolistaj po forumu,naći ćeš mnogo raznih načina liječenja,vjerujem da ćeš naći neki,koji tebi odgovara.
tubalkain
Posts: 75
Joined: Thu Oct 23, 2008 9:42 pm

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by tubalkain »

I ja mislim, da si na veoma visokoj dozi. Ja kad sam bio najnavućeniji nisam pio više od 10 tableta, odnosno 50ml pošto tu sad već godinama ne daju tablete nego soluciju s djusom.

Za mene problem metadona je problem opstipacije i nedostatka libida, a kako sam oženjen zdravom ženom u kasnim 20-im ne mogu niti neaktivan. Što se libida tiče, ne opstipacije.

Meni je više po ukusu Substitol. ne znam imate li vi to kod vas, ovdje je neke dve godine, slow release morfin u kapsulama od 120mg i 200mg. Ne roka bez obzira na količinu, bar ne euforički, ali sredi i dosta se lako spušta. Ja sam sad na 100mg, što je najmanja doza u mojoj klinici, a moram da otvaram kapsulu i karticom da odvojim 20% da aproximiram 100mg. Unutra je miliun malih kuglica pa će kasnije biti lakše kad ću poćet da ih brojim.

Koliko ja znam Substitol u Njemačkoj i Austriji posve je zamjenio metadon, i stvarno je bolji u smislu, da ne zatvara, i da možeš imati normalan seksualni život, bar na maloj dozi, za veću ne znam, jer sam i počeo sa dosta malo, 220mg.

Da su ti uzorci ponašanja tipični znaš i sam, pitanje je sad da li stvarno želiš da se skineš i zbog čega?

A propos, pre neko sam vreme na jednom forumu postavio pitanje:
Biste se li vi skidali, da imate neograničenu količinu dopa i/ili novca i, moram reči, ono malo odgovora što sam dobio nisu bili osobito iskreni ni ubjedljivi.
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by Sagitarius »

Biste se li vi skidali, da imate neograničenu količinu dopa i/ili novca i, moram reči, ono malo odgovora što sam dobio nisu bili osobito iskreni ni ubjedljivi.
Teško i nikako.
Sada imam novaca,dop je nadohvat ruke,ali tražim neke druge stvari od života.Uz pomoć subutexa psiho-terapija,te stvari su me počele sve više i više zanimati.
tubalkain
Posts: 75
Joined: Thu Oct 23, 2008 9:42 pm

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by tubalkain »

ako te zanima psihoterapija, neke od online metode koje postižu dosta dobre uspjehe u lećenju ovisnosti su REBT (rational emotional behavior therapy) i Smart Recovery, naćiču ti linkove. Mano sa subsuxa godinama koristi Smart (osnova je terapija adiktivnog glasa, t.j. onaj drugi ti koji se javlja u unutarnjem dijalogu) i nedje tamo posto je linkove, a čist je već poduže vreme.

Psihoterapija u klasičnom smislu, znači jedan na jedan ili pak family therapy, ja sam odlazio i psihologu i psihiatru i nikakvog progresa ni posle desetak seansi, neki drugi medjutim kune se u psihoterapiju. Mnogo svakako zavisi o terapeutu, a kako si u dosta maloj sredini pitanje možeš li naći nekog ko je specializovan za ovisnost i ima iskustva.
danny_24
Posts: 9
Joined: Sun Oct 26, 2008 6:12 am

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by danny_24 »

tubalkain wrote:I

Meni je više po ukusu Substitol. ne znam imate li vi to kod vas, ovdje je neke dve godine, slow release morfin u kapsulama od 120mg i 200mg. Ne roka bez obzira na količinu, bar ne euforički, ali sredi i dosta se lako spušta. Ja sam sad na 100mg, što je najmanja doza u mojoj klinici, a moram da otvaram kapsulu i karticom da odvojim 20% da aproximiram 100mg. Unutra je miliun malih kuglica pa će kasnije biti lakše kad ću poćet da ih brojim.

Koliko ja znam Substitol u Njemačkoj i Austriji posve je zamjenio metadon, i stvarno je bolji u smislu, da ne zatvara, i da možeš imati normalan seksualni život, bar na maloj dozi, za veću ne znam, jer sam i počeo sa dosta malo, 220mg.

.

Tih tableta u hrvatskoj nema ali si me jako zainteresirao sa time, možeš li mi reći orginalni naziv tih tableta, ja imam isto problem sa libidom na heptanonu (metadonu) cura mi zna nekad dobaciti da sam seksualno nesposoban, ali šta mogu ona je zdrava i nikad nije okusila ništa osim pivice i to nekad i nekad
tubalkain
Posts: 75
Joined: Thu Oct 23, 2008 9:42 pm

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by tubalkain »

Pa tako se zove, Substitol, valjda što je napravljen za supstituciju. Što je sigurno, moderniji je lijek od metadona koji je napravljen pre 75 godina. Meni je doktorica rekla da je bolji za gastrointero i libido i iako sam bio skeptičan jeste. Navodno je lakši i za skidanje jer morfin u principu ima kratak 1/2 life, negde 4 sati ko heroin, pa zbog toga u Substitolu neke od onih kuglica imaju slow release dodatak. Koliko znam proizvode ga švabe, 200mg su crvene a 120mg zelene kapsule. Tu ga daju kao "boljim" pacientima jer je Substitol navodno puno skuplji od metadona ali na crnom trgu je ista cijena, €3-€4 po kapsuli od 200mg.
danny_24
Posts: 9
Joined: Sun Oct 26, 2008 6:12 am

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by danny_24 »

jako sam iznenađen da toga nema i u hrvatskoj , mada mi je par osoba reklo da su ih kada su se skidali sa višegodišnjeg konzumiranja metadona davali oko 2 tjedna morvin ali u klinici...sad ne znam je li to isto...baš ću provijeriti kod svoje psihijatrice kada budem išao sljedeći put kod nje....t znači da u danu moraš uzimati bar 3 puta tu kapsulu zbog djelovanja od 4 sata
Post Reply