Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

tubalkain
Posts: 75
Joined: Thu Oct 23, 2008 9:42 pm

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by tubalkain »

Sagitarius wrote:
nisam dva dana jeo i pao mi je imunitet i naravno da sam se razbolio
2 puta u životu sam bio na metadonu(5 mj. i 3,5mj),uz to sam ga i kupovao kad bi bila "frka"(loša roba).Moja draga je bila 2 godine na održavanju,doza je varirala od 100 do 125mg(20-25 tbl.),i oboje se sjećamo iz tih vremena,takvih problema.
Lako je drugome pametovat,ali mislim,da i sam znaš da,antidepresivi,antipsihotici,i sva sila tih anti ovo-ono psihofarmaka,pomognu samo za jedan period,nakon kojeg problem ostaje isti,ako se sve svodi,samo na uzimanje lijekova.
Sretno,iskreno se nadam da ćeš naći načina da se izvučeš,probaj se za početak,raspitati,koji psihijatar ili psiholog su najbolji za ovisnike,tamo gdje si ti.
Ako si blizu Zagreba,dr. Sakoman i ekipa iz Vinogradske,su vrhunski stručnjaci,cijenjeni i van Hrvatske.
Pomenuo si dr Sakomana, na koji on način lijeći? Jel' objavljivao šta?
danny_24
Posts: 9
Joined: Sun Oct 26, 2008 6:12 am

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by danny_24 »

Meni nije Zagreb daleko za sat i 15 minuta sam tamo autoputom...već sam razmišlao o tome i napravit ću to sada ovdje je jedan dečko spomenuo skidanje morfinom ma ko...puf pizda materina LUD SAM VIŠE OD SVIH TIH NAKLAPANJA U KURCU SAM... znate koliko sam već puta čitao te postove ovaj sa ovim onaj sa onim ovaj sa ovim sse skida onaj sa ovim evo ja to već godinama čitam i znate šta mi je to donijelo u glavi jednu veliku zbrku da čovijek ni sam više nezna ništa....nikad nisam bio u ovako sjebanom stanju ....otići ću do zagreba i pravac kod Sakomana da me pregleda i reče mi što mi je najbolje za mene...
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by Sagitarius »

Možda te neće baš on pregledat,negdje sam čuo da više ne radi direktno s ovisnicima,ali neko iz njegovog tima hoće,a svi su jako kvalitetni.
Meni su dojam ostavili dr.Moravek,ima i svoju web stranicu,ali nije baš pre-aktivna u zadnje vrijeme:

http://www.moravek.net/ovisnosti/content.html

i dr. Robert Torre,on je preveo literaturu NA na hrvatski,mislim da je i pokrenio grupu u ZG(za alkoholičare)i ima odličan uvid u problematiku ovisnosti,potraži preko Google,ima dosta njegovih intervjua.

Meni se naročito svidio ovaj intervju sa dr.Sakomanom:

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1256/
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by MANS0N »

Hajd ko nadje Torrea da posta njegov link ovdje.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by Sagitarius »

Nema linka,tražio sam ja.
Najpoznatija mu je knjiga: "Droge,dugo putovanje kroz noć",mislim da sam je imao u PDFu,nisam siguran.
Last edited by Sagitarius on Mon Oct 27, 2008 7:48 pm, edited 1 time in total.
User avatar
MANS0N
Posts: 722
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:57 pm
Contact:

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by MANS0N »

I ja.Ali eto ipak ako neko nadje taj materijal od Torrea dajte nam ga molim vas.Meni je jako pomoglo kada sam ono citao,prepoznavao sam se u toliko toga da sam bio non stop najezen. :)
p.s. A nije bila kriza.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by Sagitarius »

Pomenuo si dr Sakomana, na koji on način lijeći? Jel' objavljivao šta?
Pročitaj onaj intervju s linka što sam postao Danny-u,a i preko Google-a ćeš naći brdo njegovih radova,intervjua...
U principu,kombinacija farmako-psiho terapije.
Smiješno je,da su njega napadali kao "zlog propagatora metadona",a svatko tko je bio kod njega,zna,da ni da dubiš na glavi,neće ti povisit terapiju,ako vidi da ti je želja,samo da se dodatno "šlagiraš",a deseci tisuća ljudi su mu prošli kroz ordinaciju,ne možeš ga "skuvat".
Voyager93
Posts: 34
Joined: Thu Apr 17, 2008 8:41 pm

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by Voyager93 »

Ahaa, znaci kod vas se koristi Morfin sa produzenim dejstvom pod nazivom Substitol.
Ja sam mislio da koristite ili MST Continus, M-Eslon ili Sevredol, posto su to jedini registrovani oblici Morfina sa produzenim delovanjem u Hrvatskoj.
Ocigledno Substitol kod vas imaju samo klinike koje imaju dozvolu da daju Morfin za odrzavanje.
Za razliku od MST Continus, M-Eslon i Sevredol formulacija koje traju 12 casova, Substitol ima duzinu dejstva od 24 casa.

To bi recimo mene spaslo, posto i ja imam jake nezeljene efekte od Metadona.
Ukoliko nasa vlada ne odobri Hidromorfon za odrzavanje, verovatno ce poceti da uvoze Substitol.
Inace na 87mg Metaodna sam dnevno, to je 260 kapi.

To je zaista mala doza Substitola na kojoj si.
Morfin je na miligramskoj osnovi 3 puta slabiji od Metadona.
Medjutim on takodje ima i 4 puta krace dejstvo od Metadona.
Tako da se prilikom prelaska sa Metadona na Morfin sa produzenim delovanjem treba dati 8 puta veca doza Morfina, to je sema doziranja u svetru.
Znaci ako je neko bio na 100mg Metadona dnevno, bice mu potrebno 800mg Substitola dnevno.

Ukoliko si na samo 100mg Substitola dnevno, pa ti si skoro pa skinut.
Good work.
User avatar
heroinapg
Posts: 3087
Joined: Fri Dec 14, 2007 5:03 am

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by heroinapg »

Gdje tvoja ispovijest Doktore" Voyager93? da se ljudi odluce-Tvoj put-molim?!
Voyager
Posts: 1078
Joined: Sun Nov 13, 2005 12:54 am

Re: Moj put kroz ovisnost i do Metadona

Post by Voyager »

x
Last edited by Voyager on Sat Feb 04, 2012 2:47 am, edited 1 time in total.
Post Reply