Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

askabela
Posts: 14
Joined: Tue Aug 19, 2008 11:33 pm

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by askabela »

Vidim da nema informacija te reših da dodam:
Beograd je najzad dobio metadonsko održavanje i to funkcioniše već nekih godinu dana u smislu da nisu "samo" bolesni i pozitivni na HIV i HCV na njemu i to na ( a šta bi se drugo i očekivalo) malo specifičniji način nego u drugim državama i gradovima Srbije:
1. Tim lekara i radnika Zavoda donosi odluku o tome na koji će način lečiti pacijenta. To podrazumeva da metadon dobija onaj ko se nekoliko puta bezuspešno lečio drugim metodama, nezavisno od godina starosti ili "staža",a uz svakog pacijenta mora doći i pratilac.
Takođe zatvorenici koji su došli sa izdržavanja kaznene mere bezbednosti lečenja od narkomanije, a što je najbitnije trudnice ukoliko žele ulaze u program u koji su uključeni i lekari u porodilištu, virusolog ( za pozitivne na infektivne bolesti) o najvažniji socijalni radnik, što znači da je socijalna služba uključena od prvog dana u nadzor uslova u kojima beba živi. Trudnicama se nakon porođaja polako smanjuje doza sve do ukidanja terapije ( već prema slučaju).
2. U početku se terapija pije isključivo u Centru što podrazumeva svakodnevni dolazak, nakon mesec dana i detekcije kojom se potvrđuje da pacijent nije konzumirao ništa drugo, prelazi na tri puta nedeljno, zatim dva i na kraju dobija jednom nedeljno za sedam dana terapiju. Doze su prilagođene, veoma su male, tj. 200ml je maksimalna doza koju neko dobija,a to su najčešće oboleli od HIV-a koji primaju lekove koji utiču na dejstvo terapije. U poslednje vreme, detekcije se rade na svake dve nedelje kako bi se utvrdilo ko , šta uzima, jer se pretrage rade na sve opijate, travu, spid, sve tačnije rečeno, a rezultat je vidljiv nakon samo 15 minuta!
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by rhinocervs »

sasa, i.. kad ce taj Nikola Vuckovic u penziju?

jbt, ne mogu da verujem da je situacija takva da jedan (pretpostavljam - matori) shrink koci registraciju leka koji bi fakat pomogao desetinama hiljada ljudi.. :x
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by saša-ex »

Pa za guranje subotexa mu niko ne gura lovu...
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by rhinocervs »

saša-ex wrote:Pa za guranje subotexa mu niko ne gura lovu...
sto, mislis da neko 'u sistemu' uzima pare za metadon (koji je, fakat - dz, za u to predvidjenoj ustanovi, drajzerovoj) ? /to sto postoji samo jedna drzavna ustanova, i gomila privatnih koje neretko deru je tek-legalni KRIMINAL!!!
mislim.. jasno je meni da je stanje takvo jer se tu stite neciji (finansijki) interesi, kao i da je sujeta matorih shrinkova (koji su u fazonu da je sve to - droga) presudna.. al mi nije jasno kako se do sad nije pojavio neki mladi kadar koji ce da odradi klinicko ispitivanje i da nedvosmislenim rezultatima pokaze da je subutex lek a buprenorfin supstanca daleko bolja od metadona (apropo price da je "sve to droga" - cinjenica je da u zemljama u kojima su dostupni i jedan i drugi, dzankiji preferiraju metadon, sto dovoljno govori o tome koji od ta dva je vece sranje!), em jebeno delotvoran na povecem uzorku, te da ga treba uvesti i ovde (posto ga, jelte, i slovenija, i hrvatska, i verovatno jos koja zemlja u regionu, ko i skoro cela evropa - DAJE NA RECEPT, a posao registracije je obavila pre nekoliko godina!)

btw, znas li gde se nalazi ta "psihijatrijska sekcija za bolesti zavisnosti" - je l to pri nekoj ustanovi, il ministarstvu? (ubij me ako ne bi' otisao tamo, cisto da porazgovaram sa bilo kim ko bi me primio, a najradije s gdinom Nikolom Vuckovicem!)

i, opet kazem -- DA BI SE STVARI PROMENILE, OVO MORA U MEDIJE! kladim se da, kada bi taj Vuckovic bio pomenut na vestima b92 u pola 7, kad glavni krivac sa sve svojim zadrtim razlozima protiv tj. kad bi se malo "progovorilo" o subutexu kojeg ima svuda osim ovde, o tome kakva je situacija do juce bila s metadonom (to, da si morao da imas preko 30 banki, sa sve HIVOM i HECom, da bi ti ga Drajzerova moooozda i dala, ako povrh svega toga prodjes i komisiju starkelja kojima smeta koleginica u bajinoj basti, jer uspesno leci pacijente iz sireg kraja, sto potvrdjuju i roditelji a sistem je - hapsi :( <- i to ponavljam, jer je to po meni - vrhunac ludila koje kod nas traje, i dan danas) - da bi se stvari promenile vrlo brzo!!
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by rhinocervs »

ps.
U Kragujevcu Mirjana Jovanovic sa saradnicima radi na odelenje za bolesti zavisnosti pri Klinici za psihijatriju
(lecenje je na knjizicu sto znaci dz.)

U Nisu pri Psihijatrijskoj bolnici Toponica postoji odeljenje za bolesti zavisnosti rade Verica Arsenijevic sa saradnicima i lecenje je isto na zdravstvenu knjizicu , a imaju i dobru saradnju sa nevladinim organizacijama
pretpostavljam da i KG i NI, osim sto su uveli lecenje o trosku ZZO-a (ucinili ga besplatnim), nisu ni pomislili na to da im, recimo- fali ceo 1 lek? drugim recima- u pitanju je terapija, metadonom?
Voyager93
Posts: 34
Joined: Thu Apr 17, 2008 8:41 pm

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by Voyager93 »

Kakve su to gluposti, pa Nikola Vuckovic se najvise u ovoj zemlji bori za registraciju novih opijata za odrzavanje !
Zahvaljujuci njemu u Drajzerovoj i u drugim mestima olabavljena je granica dobijanja Metadona i zahvaljujuci njemu i njegovom timu donesen je zakon po kome ce Metadon uskoro biti dostupan svima u Srbiji koji ga trebaju istinski, u bilo kojoj bolnici !
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by rhinocervs »

nemoj da se zestis - svejedno da l je Nikola taj koji koci, ili taj koji se bori protiv tih koji koce- neko je u sistemu, imenom i prezimenom, i ili zbog interesa, ili zbog pogresnih stavova - blokira razvoj necega sto bi moralo biti iznad jednog ili nekoliko pojedinaca, a gde je registracija Subutexa SAMO PRVI KORAK.

u svakom slucaju - ako to nije gdin. Nikola, evo - ja ti se izvinjavam (a i njemu), i u tudje a i u svoje ime (sto sam pogresno protumacio cinjenicu da prvi covek psih. drustva lekara, u stvari - radi za, a ne protiv)
-ako pak imas informaciju o tome ko je (i gde je, u kojoj instituciji) problem - bilo bi lepo da to podelis sa nama, jer sam ja prvi zainteresovan za to da se do te/tih osoba dodje, i sa njima - razgovara
User avatar
rhinocervs
Posts: 56
Joined: Thu Apr 03, 2008 2:26 pm
Location: EU

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by rhinocervs »

Kao ljekar, veliki sam protivnik ovakvih „ljekova”, jer smatram da predstavljaju samo legalno drogiranje, upozorava primarijus dr Dragomir Popović
ceo tekst je ovde, s bombasticnim naslovom 'Subutex ubija narkomane' (u CG) -- o tome pricam - sve dok ovom zemljom haraju psihijatri koji se prema opijatima odnose na takav nacin, koliko god da su poznati (a verujem da je dr. popovic poznat vecini vas) - supstitucija nece biti na nivou na kom bi morala biti!
Voyager93
Posts: 34
Joined: Thu Apr 17, 2008 8:41 pm

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by Voyager93 »

Mda...poznajem i tog Popovica...
Sta da kazem.
Moramo da cekamo i da se nadamo i mora jos hiljade mladih da umre od droge da bi ljudi u nasoj drzavi shvatili vaznost supstitucione terapije.
Dokle god Hriscanski svestenici budu glumili najvaznije doktore i dokle god se bude silo po misljenjima lekara kao sto je Popovic, dotle cemo imati zastoj.
Buprenorfin je u svim drzavama smatran kao jedan od najbezbednijih opioida, i literarno je nemoguce overdozirati se njime, posto cim predjes njegov plafon efekat od 32mg, on pocne da deluje potpuno suprotno, odnosno kao antagonist, odnosno kao blokator.
Cak, doza od 16mg Buprenorfina je efikasnija od dose od 32mg Buprenorfina.
No, u modernim drzavama Subuteks se lakse daje nego Metadon. Metadon se mnogo stroze kontrolise no Subutex.
U vecini drzava Metadon mozes dobiti samo u klinici, dok se Subuteks prepisuje na recept, dobijes recept za kolicinu Subuteksa za 2 meseca, odes u apoteku i teraj, sam ga uzimas. Kontrola za mesec dana ili dva meseca.
Znaci Buprenorfin je polu agonist, a polu antagonist.
Kada ga uzme osoba koja je ovisna o opioidima III analgeticke stepenice, ne oseca nikakvu euforiju, nista, samo mu biva uklonjena fizicka kriza. Nekim osobama Buprenorfin uklanja i psihicku krizu.
Upravo zbog toga, Buprenorfin pomaze samo ovisnicima koji su motivisani, dok nemotivisanim ovisnicima Subuteks ne moze nikako da pomogne.
Ja kada sam pokusao sa Buprenorfinom, bio sam konstantno u jakoj psihickoj krizi, nista nije uradio po pitanju psihe.
Dok kada uzmem Metadon ili Morfin koji su puni agonisti, pravi narkotici, ja imam i fizicko i psihicko narkoticko dejstvo, koje doduse ne osecas bas tako jako, posto si na dozi na kojoj si naviknut, ali u svakom slucaju si pokriven i nemas potrebu za drugim opioidima.

BOZE GOSPODE 1
Kada se Subuteks koristi oralno njegovo dejstvo je gotovo trenutno i dovodi cak i do soka !
Kako ih nije sramota da pisu ovakve lazi !
Subuteks tableta je namenjena iskljucivo za sublingvalnu upotrebu i ukoliko se proguta, osoba nece imati nikakav efekat.
Cek da vidim dalje sta pise...
Otvara nove receptore i stvara vecu zavisnost ?
Ovo je jos veca glupost !
On bas svojim antagonistickim dejstvom zatvara receptore !
Da vidimo dalje...
Ma znaci ovo je uzas !
Joj...ma necu da se nerviram, necu !

Cak i kad se navuces na Buprenorfin, zavisnost je daleko manja od recimo Metadonske, koja je izuzetno teska.
Ljudi se sa Metadona najuspesnije skidaju pomocu Subuteksa.
Ali opet, Subuteks nije nikakvo cudo !
To je supstitut prve linije, za motivisaniju grupu ovisnika !

Tako da, Subuteks, kada dodje u Srbiju, molite se da ga bude u svim apotekama u svakom gradu kao sto to treba i da bude, a ne da ga imaju samo specijalizovane klinike i da se izuzetno strogo kontrolise.
Subuteks bi trebao biti dostupan svima koji ga trebaju, na dupli recept, u svakoj apoteci u svakom gradu i tako treba da bude.

A ovaj Popovic nema pojma sta prica, mogu da mu odrzim par predavanja.
User avatar
Beobandit
Posts: 365
Joined: Wed May 23, 2007 12:02 am
Location: Beograd, Srbija

Re: Subuteks/Metadon u Srbiji, treci deo

Post by Beobandit »

Tako je Voyageru reci im da ne napadaju vise Prof. Nikolu Vuckovica najveceg borca za supstitucionu terapiju i prava narkomana u Srbiji koji se napeo iz petnih zila da objasni zatucanim srpskim seljacima od lekara i popovima pedofilima koji glume lekare i eksploatisu zavisnike da je Metadon jedina moguca stvar koja nas zadrzava da se ne bavimo kriminalom i da ne nanosimo stetu istom tom zatucanom svetu koji se bori da nam ukine metadon, pa kuka kad mu razbijemo kola i ukrademo kasetofon ili kad neku zenu nokautiramo da bi joj oteli tasnu. Nanose stetu sami sebi, mi cemo se srediti heroinom ili Metadadonom. Ne pominjite vise Popovica i Zavod za Bolesti Zavisnosti jer me proradi kriza preko 40 mg. Metadona kad cijem za njih. Pozdrav za tebe Voyageru, kako je jel daju terapiju, kod mene je stanje redovno svake srede recepti. Ili recepti ili ulica, gudra, narkomanija i steta. Za sada nema nagovestaja da bi mogli da mi ukinu terapiju. Ne uzimam heroin vec dugo, dugo. Metadon mi bas pomaze. Ponekad moram da popijem neki xanax da se smirim kad procitam neko sranje koje napisu neupuceni u nase probleme, ljudi koji misle da bolje poznaju Metadon od nas koji ga pijemo. Za subotex mislim da je sranje od leka i meni nije pomagao, ovi Crnogorsk Lekari su gluplji nego sto sam mislio kad su napisali ovakav tekst da Suboteks Ubija Narkomane. Procitao sam naslov i iznervirao se, tekst nisam imao zivce ni da citram. Da mi je samo da se pojavim na Tv na pola sata, da kazem sta imam o svim tim Lekarima privatnih klinika po nesto, o Drajzerovoj a na kraju o Popovima koji lece narkomaniju. Ovde jos ima ljudi9 koji misle da Vuckovic uzima debele pare od Metadona, ne znaju ni gde se pravi taj lek, ni koliko kosta ni da li je besplatan nego eto tako, samo da ode Vuckovic u penziju pa ce biti Metadon, a stvar je suprotna kad on ode to cekaju pojedini da ospu paljbu po Metadonu. Strategiju ne usvajaju jer jasno pise da metadon trebva da je dostupniji i da terapija obuhvata veci broj ljudi. Zato i cute svi ne spominju je. Ma samo da Evropa obrati paznju na to pitanje, da ih neko podseti, ne bi li naredili ovim nasim propalicama u Zavodu za Bolesti Zavisnosti i ostalima da povecaju dostupnost terapije.
Post Reply