Subutex

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

metadon

Post by katarinadimedici »

Možda nisam najkompetentnija osoba za ovu temu,ali iz nekog mog iskustva koje imam,par reči mogu da kažem.Za subitex sam čula ali ga nisam probala,tako da o tome zaista ne znam ništa,ali o metadonu,znam poprilično.Prvo da razjasnimo stvari ljudima koji žive u razvijenim delovima sveta.Kod nas u Srbiji bar,a i u BiH koliko znam,vrlo malo ima komuna,a dok uspeš da stigneš do lekara kod kojeg bi mogao da se lečiš,ukoliko nemaš brdo para,uglavnom te prođe volja.Zato ako se neko već odluči na lečenje i ima mogućnosti da nabavi lekove na crno,najbolje je to i da uradi,a dok se spušta neka radi na tome da nađe nekog terapeuta koji bi mu pomogao.Lošeg iskustva imam mnogo,pozitivnih vrlo malo.
Da li početi od izvesne gospođe Lepe,koja je patentirala brzo skidanje,da bi sada kako čujem,čekala da prođe sedam dana pre nego što da prvu blokadu,tako da većina napravi recidiv,koji ona dobro naplati,preporučujući brzo skidanje nakon toga.Dalje,dr Bukelić koji sada radi u ''Endotopu'' i kojeg sam zaista cenila kao vrsnog stručnjaka za narkomaniju,tretman metadonom,uz dva-tri razgovora naplati isto kao da si lekove kupio na crno.O Centru u Drajzerovoj šta reći,muka mi je od same pomisli na tu politizovanu ustanovu,koja je zamišljena kao nešto sasvim drugo,napravljena trudom roditelja i iz samodoprinosa i humanitarnih priloga.Smanjivali su kapacitete,dok ih nisu sveli na minimum i napravili nešto nalik dečijem vrtiću,gde klinci umesto da se leče,samo steknu nova poznanstva.O onima na metadonskom održavanju nemam šta ni da kažem,primaju ljude koji su na samrti,isključivo.Pre nekoliko godina,imala sam volju,a i uslove za skidanje,kupila sam metadon i nazvala doktorku iz Centra,da je zamolim za bilo kakvu pomoć ili savet.Saslušala me je kao da sam pala sa Marsa i nije htela da učini bilo šta,čak ni da mi kaže šta bi trebalo da radim da bi mi što pre izašla droga iz organizma.Na moje pitanje o infuziji ili psiho terapiji,rekla je da oni ne sprovode takvu terapiju i gotovo,a što se tiče održavanja,mogu da dođem ukoliko bolujem od AIDS-a i to je sve.Toliko sam bila besna da me je inat naterao da sledećih godinu dana ne uzmem drogu,već sam bila isključivo na metadonu.Možda sam skeptik,ali mislim da je narkomanija postala biznis,dobri naši doktori znaju da roditelji ne pitaju za cenu kad je život deteta u pitanju,tako da odrape odokativno,koliko koga mogu.Zato,onaj ko se odluči,treba da iskoristi svaku priliku koja mu se nudi,a ne da čeka na nekoj listi čekanja.Metadon je,ako ga ne zloupotrebljavaš naravno,sredstvo br.1 za bezbolno skidanje,mada većina ne zna da je uzalud zloupotrebiti ga,jer je iz njega odavno izvučeno sve što stvara euforiju.Doza sa kojom treba započeti skidanje zavisi od vremena zavisnosti,koliko se nisi skidao,kao i na kojim si količinama.Najefektnije je brzo skidanje,što znači svakog dana tableta manje,na kraju se samo malo duže zadržati na jednoj ili polovini,ukoliko se osećaš nesigurnim.
Godinu dana sam bila na pola tablete metadona,mislim da mi fizički i nije bila potrebna,nego samo kao neka sigurnost,zadovoljenje psihe.Mnogo je važnije ispuniti život nečim,to je ono što svima predstavlja prepreku,jer narkomanija je stil života.Znači,način života treba menjati iz korena,a mislim da metadonska terapija pomaže tom prelazu iz nenormalnog u normalno,ako od prvog dana uzimanja terapije kreneš da radiš na tome šta posle.
ns
Posts: 152
Joined: Sun Apr 17, 2005 10:06 pm

Post by ns »

...
Last edited by ns on Sun Apr 02, 2006 9:48 pm, edited 1 time in total.
oxo
Posts: 339
Joined: Sun Apr 17, 2005 4:41 am
Location: Beograd

Post by oxo »

ns wrote:ne pijem ni blokatore i to samo zato sto se nalazim na mestu gde je nemoguce uraditi bilo kakvu shemu.
zar postoji i takvo mesto? :D

evo ni ja vishe ne pijem blokatore,posvadjao sam se malopre sa devojkom i mogu da vam kazem da mi je pun ku... svega.Strejt sam 4 meseca,i dobro mi je.......a i nije bash neshto posebno.Kako mi je bilo posle mesec dana tako mi je i sad'.Jedino dobro je to shto sam nabacio 15kg.I sad' prosto pitanje-zashto strejtirati?zashto ja ne bi' opet poceo da se pucam,i kad' prestanem,za mesec dana(ma i manje) vraticu se na isto........
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

vulkanizer ili operski pevač?

Post by katarinadimedici »

Narkomanija kao stil života?!Ne znam koliko si i na koji način zagazila u narkomaniju,ali očigledno da ne shvataš frazu koja se ponavlja i zaista je apsolutno tačna!To nikako ne znači ''ispiranje mozga'',kao ni eliminaciju stvari koje su pozitivne u tvom životu,a to je na primer posao kojim se baviš,kojeg voliš ili ne,svejedno.Narkomanija ti neprimetno menja život,sve dok jednoga dana ne svatiš da ti se sve okrenulo naglavačke.Ono što ja često ističem svojoj deci,jer se i meni desila ista stvar je to,da u narkomaniju najčešće ulazi osoba sa viškom slobodnog vremena,tj osoba koja nije navikla na obaveze.Sve je naravno individualno,ali...Poštujem one koji pored droge uspevaju da zadrže radno mesto i nastave da rade,kao da ih ništa ne ometa,ali kad tad mora da se desi to da ostaneš u krizi i koliko god si pre toga mogao da radiš bez obzira na stanje u kojem se nalaziš,jednom to više nećeš moći,jer će kriza biti jača od toga.Menja ti se ritam života,kao ja što kuckam ove postove noću,jer je to vreme kada mogu najzad da odahnem,posle celodnevne jurnjave za ovim ili onim,što automatski znači celodnevno spavanje,pa kako bih mogla da idem na posao?
Kada prestaneš sa drogom,odjednom ti ostane praznina u vremenu,koju si popunjavao,snalaženjem za lovu ili jurnjavom za dopom.Ostane praznina među prijateljima,jer oni koji se drogiraju,davno su otišli na svoju stranu,a ti sve i da hoćeš,više nemaš zajedničke teme sa njima.To je uglavnom ono na šta se misli kada se kaže ''narkomanski stil života'' i to je najteže promeniti,naći se u jednoj novoj ulozi.Svaki trag prošlog koji ostavi u tvom životu,je korak nazad ka dopu.Sve su to stvari od kojih smo zavisni,podjednako kao i od heroina,pa i te tvoje tablete,koje možda nemaju nikakvog efekta više,ali ih ti ritualno uzimaš i dalje.Zato se i treba truditi da se sve
to prevaziđe.Ja sam pravila pauzu od godinu dana,za to vreme sam radila u jednom salonu lepote,što mi je zaista puno značilo,na taj način sam i mogla da napravim pauzu,iako moj krug prijatelja nema veze sa drogom.Ustajanje ujutro i spavanje u neko normalno vreme mi je zadavalo najviše muke,tako da sam svakodnevno kasnila na posao.Ali,isto tako,sve novo što me je okupiralo,pa i obaveze,odnosile su pomisao na dop.Teško je,ali se treba pronaći,ma kako bilo teško!
Istovremeno,u ovoj priči nalazi se i deo odgovora za ''oxo'':Posvađao si se sa devojkom?Ništa strašno,pomirićete se ako ta ljubav vredi,ako ne vredi,nećete,ali onda i ne gubiš puno!U redu je to da budeš malo depresivan,ali da je baš toliko strašno,da ti je svega preko k... ne verujem?!Pre bih rekla,da ti je to dobar izgovor pred samim sobom,da se vratiš mislima na dop.Kaže se :''Dobar izgovor para vredi!''Ovo je trenutak da preispitaš svoju motivaciju za i protiv,očigledno je da nisi još uvek načisto?!Izdrži,jer će ti ovaj crnjak u kojem se sada nalaziš,biti dobijena velika bitka,ako ne oklekneš.To i jesu iskušenja,posle kojih se svi kao slabe ličnosti,vraćamo heroinu koji nas uvek spremno,raširenih ruku dočeka u zagrljaj!
Izdrži u inat devojci,a možda si i lepši sa tih 15-ak kilograma više?
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

stil života

Post by katarinadimedici »

Narkomanija ti neminovno menja način života,polako ali sigurno,zauzimajući sve više prostora i vremena,dok ti jednoga dana ne pruzme potpuno život koji je nekada bio tvoj.Naravno da ne treba da menjaš posao koji voliš,da ne slušaš muziku koju voliš itd.Nećeš morati da menjaš posao jer ga više nećeš ni raditi,jer nećš biti u stanju,ne fizički,ima ljudi koji mogu iako navučeni,da nastave da rade,ali je to retkost.Kako ja imam običaj da ''drobim'' mojoj deci,višak slobodnog vremena i nedostatak obaveza i rađa narkomaniju,ili neki drugi porok svejedno.Zna se šta donosi svakodnevna jurnjava za dopom,novcem,kriziranje,stondiranje,a zna se i šta odnosi.Operski pevač neće postati vulkanizer,ostaće pevač,ali će moći da peva,ne razmišljajući,da li će biti u krizi ili će stići na vreme na šemu.To je način na koji dop upravlja čovekom!Kako izgleda prosečan dan jednog narkomana?Sa varijacijama,otprilike:
Ujutro mu je obično oko podneva,jer što duže spava,kasnije ćemu trebati dop,a ako ga nije nabavio prethodne večeri,mora da čeka dilera da se probudi,pa mu je bolje da i on što kasnije ustane.Kad ustane,sredi se ako je uspeo da se obezbedi za jutro,malo stondira,a onda u grozničavu potragu za lovom.Tada mu jedino, mozak radi dvesta na sat,dok smisli kako će da dođe do para,a kad ih najzad ''napravi'',treba naći šemu,na kojoj najčešće opali čekić,posle kojeg jedva čeka da dođe do kuće.U početku,mladi uzmu dop i onda idu na zezanje u gred,slušaju muziku,vode ljubav.Kasnije sve to postane suvišno,jer ti za svaku aktivnost treba dodatna količina,zakucaš se gde jesi i cele noći juriš stond,ni sam ne znajući da li si urađen ili ti se samo spava?!
Ovo su elementi sa varijacijama,u kojima svako može da nađe sebe.To je ono što treba izmeniti iz korena.Godinu dana nisam uzimala dop,radila sam,sve je bilo super,promenila sam društvo,samo...Za godinu dana nisam uspela na vreme da dođem na posao,mada sam radila tek od 12h i na posao sam se vozila isključivo taksijem.Da ne pričam o tome,koliko puta sam ''pala'' na putu,''naglo se razbolela'' itd.spremim se za posao,ali odustanem.A onda,društvo!Sa pređašnjim koje nije vezano za drogu,nemaš više ništa zajedničko,treba naći nova poznanstva,nova interesovanja,nova mesta za izlaske,a prvo sebe treba da nađeš u svemu tome.E,to je sve ono što podrazumeva narkomaniju kao stil života!
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

Ma ja oxo-to ti je jedina solucija...zajebi sve sto si do sada postigao i uspio ostati normalan vec toliko dugo...ma hajde sta te briga mozes tako citav zivot tamo vamo...samo sto kad ti dojadi ali maximalno onda neces vise znati da zivis normalnim zivotom...to ce biti tvoj zivot..i onda i neces imati djevojku ni nista....jedna svadja je vrijedna tvog uspijeha? Ma daj ba...i ja sam takva isto...bilo sta mi je razlog da to uradim ili mislim na to....svaka svadja ja sam isto kontala ma je.es ovo sve ne treba mi to imam ja dop. Nije vrijedno....znas i ti to...

Clonopin-ili clonazepam=divna mala tabletica...tako bezazleno izgleda...ja sam obozavala Klon. Nisam mogla da spavam jedno vrijeme-duze vrijeme-i drug mi da jednu-i ja samo pola uzmem..i od tada stalno-nikad vise od pola ili cetvrtine-ali navece ako ne uzmem barem mrvicu kontam kako necu moci zaspati i onda uzmem...cak sam ih preko grane nabavljala...ALI...to je jedna od najopasnijeih u kategoriji zepama. Dakle anti anxiety-stress-, anti seizure-padavica-smirenje u opste.-su razlozi kad se on prepisuje. On je ok kada ga koristis na kratko vrijeme medjutim ako ga koristis duze od 4 mjeseca-sto doktori ovdje strogo paze-onda ako nisi imao padavisu i nisi bio nervozan-postoji velika sansa da ces imati. Klonopin je je jedna od najadiktivnijih u svojoj kategoriji. Postoji par smrtnih slucajeva koji su nastupili nakon naglog prekida klonopina. E sada ovdje je mnogo vazno da li je klonopin ili clonazepam-misli covjek isto je ali nije...clonazepam stvara mnogo manje side effects tj ne toliko jake-i lakse se skinuti s'njega. Ne znam...Ti sto uzmias vec dugo-kako kazes-moj savjet ti je da se skidas sto prije mozes jer stvara toleranciju i onda ce ti trebati sve vise i onda ces se sjebati-otice ti jetra-jer se preko nje preradjuje-srce slabi-a takodje i depresiju. Ja sam bila haos dole nakon klonopina..a sto je najgore ne smijes ga uzimati sa skoro nicim u kategoriji antidepressanta a o opiatima da ne govorim...Cak moze biti smrtno ako uzimas blokator i klon jer depresira CNS kao i dop a znamo kako je to u kombinaciji sa blokatorom. Mislim ponekad, po pola cetvrtinu tablete kad ti je bas haos ok..ali svaki dan vise od 30 dana je ja mislim bezveze. Skidaj se s toga covjece dok si ok...Inace zepami su sranje jer withdrawal je gori od dopa sto puta. Kazem vam ja uzimam-i doc mi je prepisao-Clonodin. Vidi na netu ako postoji drugo ime za njega-ali meni je on spasio "zivot"milion puta. Smiri te-od pola spavas ko beba-nije adiktivan-nema znacajnih side effects-nije narkotik. To je za snizenje pritiska-cesto se daje zenama u menopause za hot flashes-dakle vruce-hladno u krizi ne postoji s njim. Ja sam s' clonodinom mogla i po 2 dana bez dopa-ili metadona izdrzati. A za subutex terapiju je idealan. Jer mi svi radimo isto u sustini-skinemo se s'jedne stvari nakacimo se na drugu-bilo to alkohol ili coke ili tablete. I kontamo super skinuli smo se nismo vise na dopu ili narkomani...jesmo..nismo nista postigli...Adikcije je nas problem nije dop sam od sebe-mislim jeste naravno-ali nasa adiktivna psiha nas je tu dovela.
Nekad kontam kako je zivot bio lijep i miran i nekako bistar kad nisam nista uzimala-mislim ni tablete ni nista...zasto nam koji k...c i treba ista? Zasto nas je toliko strah realalnosti? Kako ojacati i imati vecu snagu volje? Jel treba nesto da se desi? Kontam kad bih imala nekoga da me nadgleda ali u pozitivnom smislu-da razumije, bude tu, ne kritikuje, ne cini da se osjecam krivom za sve to pa cak i misli o tome, da samo malo gurne kad mi treba smo malo da uradim nesto, da ne sumnja non stop, itd itd-mozda onda da bi bilo lakse? Jednostavno je ovo bas kao da se bojim vode-i stojim pored nje-i malo po malo se krecem ka njoj-ono prst po prst-ali onda kad udjem i skontam da i nije tako strasno onda kao da mi je kamen sa srca spao. I bas je tako-ono koji su uspjeli kazu da nisu ni znali da moze biti tako dobro bez droge...KAKO uci u vodu???
sleepless
oxo
Posts: 339
Joined: Sun Apr 17, 2005 4:41 am
Location: Beograd

Post by oxo »

@luna meni se cini da ja i sad' ne znam da zivim normalnim zivotom.Nije jedna svadja,bilo
ih je dosta.Ali mi je stvarno dosta svega.I keve koja me skora pa ucenjuje da ce da ode ako
opet pocnem da se drogiram,i devojke koja ima neke slicne tripove,a evo sad' sam strejt ona
se opet neshto glupira.Dosta mi je i samog sebe koji nisam ni za ku.... od kako sam strejt.
Pre sam bre ziveo k'o gospodin(dobro necu da preterujem,svi znate kako to izgleda-ali sam
barem imao neko zadovoljstvo u zivotu,sada nemam).
Luna wrote:Nekad kontam kako je zivot bio lijep i miran i nekako bistar kad nisam nista uzimala-mislim ni tablete ni nista...zasto nam koji k...c i treba ista?
eh,nekad':)

shto se tice leka,u pitanju je clonazepam(pijem i blokade tj. pio sam do pre 2-3 dana) mada mi
vishe ne pomaze uopshte,tj. nishta mi ne znaci,ali,kao shto sam vec napisao,i dalje ga pijem.

@Katarina mozda je meni ovo samo izgovor,ali ipak-moj je zivot-moja stvar...a u ovakvom zivotu kakav zivim ne vidim smisao uopshte.Drushtvo?pa meni je kompletno drushtvo na heroinu.I sklonio sam se od njih,ali,majke mi,ponekad' im zavidim.E da kazem i neshto lepo,naravno da sam lepshi sada kada imam 80kg(i vishe) nego kad' sam imao 65(i manje):)
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

pa prestani da ga uzimas civjece...polako smanjuj dozu-na pola pa cetvrtinu pa svaki drugi dan etc...nemoj se s tim zajebavati-sta treba jos i padavicu da dobijes? Pa fino sam ti napisala-clonazepam i klonopin su ista stvar samo sto je k generic ime i ima vece side effects. Sve u kategorije zepama su narkotici-adikcija kod tableta se smatra najgorom od svih....uzmi clonodin kako ti kazem spavaces, smirice te, ukloni znojenje i jezu onu gadnu. Ne mojte sada da neko kaze kako govorim covjeku sta da uzima-jer je u svakom slucaju bolj clonodin nego clonozepam...pa jesmo mi svi tvrdoglavi haos-zar nam nije bila dovoljno velika lekcija sto smo se nakacili na dop bez obzira sto su nam svi zivi-i mrtvi-govorili NE-ne diraj-otices u pm...nemi smo najpamerniji...i eto bolje da smo slusali-ali eto barem da pokusamo slusati sada i uciti na tudjim mukama za promjenu?
sleepless
oxo
Posts: 339
Joined: Sun Apr 17, 2005 4:41 am
Location: Beograd

Post by oxo »

Luna wrote:clonazepam stvara mnogo manje side effects tj ne toliko jake-i lakse se skinuti s'njega
ovo si ti napisala :? sve u svemu,prestacu da pijem,koji ce mi q...
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

znam-to poredim klonopin i clonozepam-kazem isto je to drugacije ime ali ovdje je research pokazao da prvi ima nesto sto ga cini gorim. U svakom slucaju se skidaj s toga dok nije kasno...mislim nikad nije kasno ali bice to mnogo teze ako ne prekines odmah. Jer shvatas ako oduzis kad prestanes eto ti depresije, zdravstvanih problema, ko zna kakvih komplikacija-sjebaces se i samim tim sebe staviti u ogromni rizik da padnes opet. Barem je kod mene tako-kad je sve ok, ja sam ok-ako depresija pokuca na vrata-ali u bukvalnom smislu i to ne samo da si malo tuzan nego...-ili se osjecam kao da sam u raspadnom stanju-ja ako ne padnem, onda stavim u haos rizik. Fakat nam je dop pojeo mozak-i to onaj dio u kom je nekada bila snaga volje...necu citav zivot da idem u krug od jedne do druge stvari pa sve tako...moramo negdje stati....moramo nekada prekinuti taj prokleti krug. Adikcija je bolest, sto znaci da je izljeciva. Ali samo aktivnom borbom i voljom. Ne mozemo sami-zavaravamo se..moze donekle-ja sam uvijek mislila da mogu sama-sta ce meni tamo neki soliti pamet kad aj to vec sve znam ili brze cu ja sama ili milion drugih izgovora. I dobro jeste ima po neki srecnik koji i uspije i onda mi svi kontamo ako je on uspio tako i mi cemo...necemo. Hocemo zeliti i uciniti prve korake-ali sto se psihe tice tu ne mozemo nista sami. Ja se vec dugo neckam hocu li na NA meetings ili ne...kontam joj sta cu ja tamo gluposti..medjutim ovaj doktor kod kog idem za subutex-takodje lijeceni adikt-mi je rekao neke stvari koje su mi promjenile pogled na ovo sve. U polju counseling i terapije kaze 98%su lijeceni adikti...I onda skontas pa ko ce ti bolje pomoci i razumjeti ako ne neko ko je bio tu. I on se ne stidi toga-doktor je dans-kaze ono sto ga i dan danas drzi da ne padne nije sam on nego drugi-oni kojima pomaze. Za sve vas sto mozete pomoci drugome ali ne i sebi i uvijek ste takvi bili-to je odgovor. Ali moram otici na NA da bih mogla nekome pomoci..i fakat se bolje osjecas-snaznije...ne znam svako ima svoje metode ali ja zelim da se izlijeceim zauvijek da uklonim taj problem da ne bih isla u krug. OXO tako i ti dop-pa clonopin-pa ovo -pa ono-vidis da ides u krug? Izadji dok jos mozes-nije strasno ako to uradis sada-i ja sam bila bas tu...poslusaj...
sleepless
Post Reply