Subutex

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

adikcija je bolest-izlijecimo je

Post by Luna »

hej timi
gdje se nalazis? mislim koja zemlja-drzava-whatever..? sve je bas tako kako kazes...i ja sam bas tim putem isla...a sto se tice krize na subutexu-ne znam da li ti je receno od strane doktora-ali prvu tabletu subutexa-sto znaci prvu prvi put u zivotu a i prvu nakon par dana pauze tokom koje si uzimala dop-niposto ni po koju cijenu...uzeti subutex taj jel prvi ako nisi u pocetku krize. Dakle ako ga uzmes a ni malo je ne osjecas(cak ni hotflashes, smrckanje itd) tek onda ces znati sta je kriza-ma kakav dop i ostalo...aaaa...srecom nisam nikad dozivjela tu udarnu ali zato jesam tu od kombinacije...sto je najgore sta god da uzmes nece ti pomoci jer je opiatni centar vec ispunjen subutexom tako da mu nista ne moze prici...a ne mozes ga ni izbaciti jer je u krvi pa moras cekati 24/32 sata da prodje :shock: . e mozda ti je zato bila tolika kriza...a mene je bilo strah kad sam pocela sa subutexom...strah da mi nece pokriti krizu dovoljno...i nije...bar ne od pola tablete...pa sam se prepala da mi dolazi ta velika kriza jer uzela sam pola pa trecenu-jos mi je kriza....i onda dodam ono drugo...nista...tek nakon nekog vremena i dosta dodatka sam bila ok...ali to je bilo jos davno u samom pocetku terapije. Kad sta je...metadon glupi..koji je najteze izbaciti iz tijela a i najduze treba. 2sedmice sam osjetila-bukvalno-kako mi otrov izlazi iz tijela. i doktor sam kaze-najvise "volim" i naj uspjesnija terapija je sa onima na dopu koji prelaze na subutex...ali metadon kaze....pa to je definitivno najteze. A i nece te primiti niti ti dati subutex ako si na vise od 25 do 30mg jer nece pokriti krizu. E zato je subutex dobar jer nije jak kao metadon i dop i bilo koji drugi opijat...ali je dovoljan za skidanje sa dopa i ispod 30mg metadona. a ne ubija krizu na vecoj dozi jer nije toliko adiktivan,ne stvara toleranciju i lako se skinuti s njega bez uzasnih kriza. samo treba vjerovati u njega..i ne mjesati jer stvaras tako vecu ovisnost o dopu jer ti treba mnogo vise da bi bilo ista...a i opasno je. subutex u kombinaciji sa clonidine(za spustanje pritiska i hot flashes), koji t doktor prepise sam...je ok...i ako si jak i imas support i ides na sastanke i imas psihologa-uspijeh je 100%i jos nesto niposto ga samo progutati-kao druge tablete-kao da si ga u kantu bacio-vec samo pod jezik i ni slucajno piti ista dok se bas sve ne istopi...neka cura je pisala da je na nos uzimala...prvi put je grozno pece...ali meni tako bolje radi i treba mi duplo manje...samo je bitno dobro izmrviti-totalno. Kontam jeste nije idealan nacin ali ako mi treba manje i ako bolje i brze radi onda jebi ga...ne moze sve biti idealno a uspijesno..nesto moras rizikovati....
moj savijet svima i tebi timi idi na subutex.com ili na google burenoprinephrine je latinski naziv-i nauci o njemu i saznaj sto vise...
eto imamo i to -jos bezbolnije od svega-i opet padnemo...nije znaci ni to nego nasa psiha je ono sto je obolilo i to treba lijeciti....
a doktor kaze i ako se skines i nisi navucena a ne boris se AKTIVNO protiv adikcije-s tim sto ces ici na NA ili HA-grupe, i imati savijetnika koji je specijalizairao u narkomaniji-neces ni uspijeti. jer ja sam to tako zamislila-kontala sam ok-kad se skinem onda cu pobjeci sto dalje od bilo cega sto ima veze s drogom-i tako staviti to iza sebe i nikad se ne okrenuti...NE MOZE-moras aktivno proci kroz taj dio lijecenja. Ne mozes samo pobjeci jer kad tad ce se vratiti-u nekom drugom obliku cak. Ne smijemo vise bjezati-bjezimo vec godinama. Moramo se susresti sa svojim demonima i pobjediti ih konacno...pa i nek traje godinu duze..pa sta...barem ces biti izlijecen. Narkomanija je bolest-dakle moramo se izlijeciti a ne pobjeci od toga i zadovoljiti se s tim sto ne uzimamo a svaki dan biti u strahu da cemo ponovo pasti. Ili misliti na dop mjesecima nakon sto smo s skinuli i pitati se sto li boze i dalje mislim na njega a vec je toliko proslo????POznato? zato sto nismo izlijecili ono sto nas je tu i dovelo-samo smo otklonili objekat-a uskoro cemo ga zamijeniti necim drugim-alkoholom ili tabletama-ili ziletom-ili necim....
zato sam se ja odlucila i uvijerila da ne mogu samo okrenutilist-moram proci kroz tu naj naj vazniju fazu kako bih moga imati normalan zivot i sve to staviti iza sebe///ali ne jos...jos je rano....jer onda padnemo-relapsiramo-i onda se sjebemo i pojede nas osjecaj krivice-i opet smo slabi i opet nas svako moze zgaziti jednim potezom-i opet smo u vrtlogu koji vodi direktno u pakao :twisted:
a ja tamo necu...nije mi tamo mjesto...kao ni vama
a mislila sam da mi nije mjesto ni na narcotic annonymus i da ja to mogu sama...i nije mi tu mjesto ali moram bas tim putem ici i bas kroz sam NA proci kako bih mogla osloboditi svoj duh i tijelo od crnog djavola...

sleepless
ps-odlazak na neko mjesto poput tog je sve....i to bas kad si ni na nebu ni na zemlji-spreman da zakoracis u normalni svijet ali ti je lijeva noga upala u `saht a desnom si vec tamo.....samo kad bi mi neko izvukao nogu i pridrzao me dok je ne spustim pored druge-cisto da ne padnem jer vec gubim ravnotezu-sve bi bilo ok...samo da ne moram korak nazad kako bih izvadila sama svoju nogu koja se zaglavila izmedju metalnih resetaka-jer onda od velike tezine cesto upadnem cijela u mracni saht.... :smt100
timi7
Posts: 3
Joined: Sun Jun 12, 2005 11:35 pm

Post by timi7 »

bok Luna
iz Hrvatske sam.Dalmacija.
Sto da ti kazem,imamo deset kreveta na cijelu drzavu(i jos nekoliko u ludnici u pravom smislu te rijeci),mislim odijela koji se koliko-toliko bave i rezumiju nasu bolest.
Svaka cast dioktoru Sakomanu i njegovom timu,sto god ljudi rekli o njemui,to su odlicni strucnjaci koji se bore sa gomilom bolesnika bez ikakve "nagrade"-osim sto je to pomoc sama po sebi.

Imam u gradu i NA,prijateji s kojima sam bila na otoku-tamo sam ih upoznala,ipak motam ti reci da ne ta organizacija mozda jos u Zagrebu iradi kako bi trebalo,ja nakon vise pojavljivanja nisam obavijestaena sta je drugi korak-kuda idem.
Sama iscitajuci sa ovih stranica-mislim gdje cu,po kojim skalinama?Sama?

Ne znam,sada sam (a bila sam bez icega dosata duga-za mene je vrijeme relativan pojam,dok sam napravila taj recidiv nastavila sam sa manje Subotexa i sada sam ponovo na odvikavanju od svega),prilicno dobro,no sve si i ti jako dobro napisala,sama bez NECEG ,NEKOG,ne mogu.Vracaju se strare situacije,strahovi...

Luna jos bi ti pisala,svida mi se kako pises i razmisljas,no moram ici.
Tek da se javim.
Pozdrav
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

timi? javi se...pisi sta i kako ok?
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

za one sto su bili/su na subutexu....imam jos samo 2 a 4mi je dan bez H...dakle nemam vremena da se polako spustam kao sto sam planirala jer ne mogu treba mi vise od trecine dnevno doduse mozda ce sutra biti lakse pa cu moci manje uzeti...al eto imate li neki savjet u vezi toga npr jel bas nezvze kad odjednom prestanes subutex ili sta god....ovo je dole moj post o tome:
samo mi je malo strah jer imam jos samo 2subutexa...a nisam jos ok...pa me strah jer taman kad budem ok od ovoga tj 6-7dan jel...necu imati bise da se polako spustim sa subutexa....a sada da sam ga samo uzimala ovih dana bilo bi ok jer ne bih bila ovisna no malo ga vise uzimam doduse u pauzama ali opet....eto ima li ko savjet neki???Raja sa subutex iskustvom molim vas da mi date vase misljenje:)
znam da nije kriza ko na dopu ali opet....a uzimam ga nekih 2-2.5mjeseca...kao sto rekoh sa povremenim pauzama....i eto necu sada kako sam mogla i da sam i sto nisam ..jebi ga nisam i gotovo sta cu sada...ali eto plan je bilo spustati se pomalo sa pola na cetvrtinu pa onda preskociti navece pa sve tako...ali ne mogu sada to raditi jer mi nije cetvrtina za cijeli dan dosta nego mozda pola...a od 8mg su...
znam da sam ovaj dio trebala negdje drugo pisati ali kontam prije ce se ovdje procitati pa kasnije prebacite ako morate nema frke:)
eto odoh...ali bijelo je jos uvijek problem...al kontam jedno po jedno ...
neka dobro je...uhhh...bice sve ok...
cmok svima
tamara
Posts: 13
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:58 pm

Post by tamara »

Luna, ne zelim da te plasim, ali kriza od subutexa je strasna i bas zato se preporuca postepeno smanjenje doze. Pocinje 24 - 36 h nakon zadnjeg uzimanja. Fizicki gotovo nista, ali psihicki potpuni raspad. Oboruzaj se valijumom i katapresanom.
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

mene fizicka sjebe najvise...mislim zbog krize sam i uzimala a ne zbog zajebancije....strogo zbog krize...ali kazem ti pravila sam pauze i s jednim i s drugim...tako da nisam na subutexu vise od 15 od zadnje 2-3dnevne pauze. doduse prosli put mi je bas bilo sjeb bez njega jedva da mi je i dop pomogao a nisam imala vise S ...jedva sam cekala da dobijem recept. mogu ja nazvati doktora u Pon i otici ali se opet bojim produzicu to sve i otegnuce se opet...no treba mi samo par tableta pa kontam da mu i traziim par...pa da polako idem dole...ali vidis nekad mogu sa jednom cetvrtinom cijeli dan a nekad mi pola jedva bude. A i doktor sam kaze bice kriza jebi ga..nece kao od dopa li bice..a ja sam se ufurala da nece i zato nikako da se spustim jer mi je uvijek slabo..mada serem i ja malo..izdrzljivo je totalno...sa clonidine-koji ubije onu vrucinu/hladnocu...i okupiranim mozgom moze se...
danas sretnem curu u wc-u...cujem krese upaljacem i suska folija...i ja je pitam jel H ili nesto drugo...kaze H...mene iste sekunde pukne kriza...znojim se, zjenice su mi toliko velike da jedva vidim...haos...bila sam malo lose prije toga ali ne toliko. I ja nju pitam jel ima malo...ona nesto mumla ubila se...kaze ima za 20...ja kazem necu to mi je puno necu opet da se sjebem samo da ubijem krizu. I onda naglas pocnem misliti i pitati ko zna koga"ma ne treba mi jel'd" ili "ma ja...sto cu se bezze sjebavati izdrzacu ja evo ga kraj 5dana-"cini mi se da je 5-...kaze ona ma j ane treb a ti izvini sto sam ponudila uopste i ja hocu na subitex pocinjem u ponedeljak...i onda kaze "joj kako mi je drago da sam srela nekoga cistog...to mi puno znaci"..ja kazem ma jesam ti ja cista...ali jebi ga jesam valjda...dobro K ne spominjem jer sam rekla jedno po jedno...pa poludila bih od obe krize i duple psihicke...fakat nemam bas toliko snage...
no eto ...skontala sam ako nemognem izdrzati jer imam samo jos 1.5tabletu idem kod doktora za kojeg se nadam da ce me primiti jer se nisam pojavila 2mjeseca a trebala sam prije mjesec kao kad potrosim sve tableye ...i ja nadjem jos jedan recept i dignem i te i naklatim se na dop i eto ti....valjda ce me primitu reci cu mu da sam ok i da mi treba jos samo 2-3...a imam nekih za smirenje tableta..maada ih ne volim. Bensedin mi je najvise odgovarao ali ga ovde nema....imam klonazepama i clonidena....jedno je sedativ drugo nije ,,,samo za spustanje pritiska i umiri me super pa cu probati samo sa clonidinom-po cijelida uzmem jer uzimam samo pola navece....
i onda cemo vidjeti.

uglavnom kriza od subutexa nije ba strasna??? znaci na nekih 4mg sam dnevno pola od 8mg a nekad i 2 trecine samo zavisi....
LILU javi se!!!!
tamara hvala...daj mi malo opsirnije svoje iskustvo napisi molim te...i sta si ti uradila?
hvala puno....caos
ps ja se malo raspricala...neka prijalo mi je...sama sebi to sve da napisem:) :-D
tamara
Posts: 13
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:58 pm

Post by tamara »

Pocela sam sa subom ima evo taman godinu dana. U pocetku sam bila kod lokalne doktorice koja nije imala blage veze o cemu se tu radi tako da je ona mene u biti stavila na odrzavanje koje je trajalo 7-8 mjeseci. E onda jednoga dana ostadoh bez, a taman bio Uskrs, nista pod milim bogom nije radilo tri dana. Kako mi je bilo receno da nema navlacenja ja mislila nece biti problema docekati radni dan, ali...poceo kosmar u glavi, pritisak, ne znam uopce kako bih to opisala. Potpuna dezorjentacija, sumanutost. Krenem nesto napraviti pa nakon koraka stanem i mislim si kud sam ja ono krenula i sta ja uopce radim? Kao da na trenutke gubim svijest. Nabavim valijum i krpam se nekako do tog radnog dana i trci doktorici po recept. Pocela ponovo sa svojom dozom da bi onda pocela i sa glupostima...pravila pauze koje sam punila dopom pa se navukla na morfija pa reko ovo vise nema smisla i otisla potraziti strucnog lijecnika. Prvo sto mi je on rekao jest subutex IMA krizu, ali intenzivniju psihicku nego fizicku. Uglavnom, opisao je upravo ono sto sam prozivjela. Tada sam bila na otprilike 12 mg subutexa sto je 6 tableta jer kod nas ima samo ovo pakovanje od 2 mg. Postepeno sam ga skidala zadnja 4 mjeseca, ono, fakat postepeno. Znalo se desiti da probam bez, ali cim bi pocela gubiona reko, pij svoju dozu i ne zezaj se previse. Evo od jucer sam na 2 x 3/4 tablete i mogu ti reci da se odlicno osjecam. Doduse, pijem i valijum po potrebi. Stabilizirala sam se, prestala sam se zezati sa ostalim glupostima i eto. Kako ce to dalje teci - ne znam i mogu ti reci da me strah sto ce biti kada skinem na nulu. Zato ne zurim previse. Doktor mi je savjetovao da pravim razmake. Dakle, da nadem neku dozu koja mi odgovara, na kojoj sam bistra, a da nemam zelju za dopom i onda pokusavam ovako: popijem svoju dozu i cekam dok ne osjetim potrebu za drugom. Navodno ce to ispocetka teci 2 doze u jednom danu pa nakon nekog vremena cu moci izdrzati dan i po sa jednom dozom, a poslje i dva dana sa jednom dozom sve dok ne dode do toga da pijem, sta ja znam, jednu dozu tjedno. Dakle, u praksi bi to trebalo tako ici. Za sada ide, a da li ce i dalje ne znam, ali se nadam :wink:
Prema iskustvima drugih mogu ti reci da je kriza od subutexa navodno dosta individualna i puno ovisi o duzini uzimanja.
Nemoj se bojati, stvarno mi nije bila namjera da unesem paniku. Ako ti sto znaci, meni je fizicka kriza uvijek bila macji kasalj, psiha je ono sto je mene ubijalo. Uvijek. Tako da si tu u prednosti. Uglavnom, zelim ti sve najbolje, da izdrzis kako god bilo. Mozda ipak da uzmes rezervu, za SVAKI SLUCAJ, ono, zlu ne trebalo. Pa ako zatreba - zatreba, a ako ne - jos bolje! Puno srece i snage ti zelim!
P.S. to sto ti potrebna doza varira pa ponekad trebas vise, a ponekad manje je sasvim normalno! Kad god je covjek pod stresom, preopterecen treba mu vise da izdrzi. Kada si ok normalno da ti je manje dosta. Zato neka te to ne zabrinjava! Potpuno normalna reakcija. Samo, molim te, pokusaj naci neku konstantu, recimo, uzimas pola ili koliko ti je vec dovoljno da budes bistra u glavi i da te sredi stalno, a povecas odnosno smanjis po potrebi. Sve najbolje.
anna1
Posts: 3
Joined: Wed Sep 21, 2005 1:26 pm
Location: zagreb

Post by anna1 »

Dali mi netko moze objasni, mozda ce se svima vama sad to ciniti glupo ali ja nisam narkomanka- radi se o mom decku. Trenutno je u losem stanju pije 15 hepova na dan i skoro svaki dan se pukne. on tvrdi da su to recidivi vise heptanonski nego heroin, ali i to su price za malu djecu.
Prije dva dana smo isli u vinogradsku kod doktora i dao mu je 20 hep. na dan stim da ga je odlucio prebaciti na subutex. naravno tek kad smanji dozu hepova. zanimalo bi me ustvari kako je psihicko stanje osoba koje su na subutexu. jer on je sd u komi, bezvoljan, zbunjen, nema sex-a vec godinu dana!
hvala na pomoci!
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

prvo cao...dobrodosla...
onda idi na str 1 o citaj od pocetka...naci ces odgovor...ja sam na njemu....nesto najbolje na svijetu. Metadon je otrov i tek kad se skines s 'njega vidis da si bio lud...tj ne bas normalan....
a 20hep je ok za subutex 30je max.
2sedmice treba metadonu da izadje iz tijela... :roll: ...ali ako ce uzimati dop onda ne vrijedi...al je stvarno super...nista...
eto cao
ps za njega je najbolji suboxone-to je isto ko i subutex ali ima noloxon u sebi koji sprjecava zloupotrebu....al ne znam jel to ima kod nas :wink:
anna1
Posts: 3
Joined: Wed Sep 21, 2005 1:26 pm
Location: zagreb

Post by anna1 »

Hvala! ma znam da ako ce uzet dop sve to propada ali ma ne znam vise ni sama ocajna sam i na kraju snaga! kuzim da mu je tesko ali je... ne znam vise kako da mu pomognem!
Post Reply