Artane-upomoc!

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

on_23
Posts: 50
Joined: Tue Mar 28, 2006 6:33 pm
Location: prishtina

Re: Artane-upomoc!

Post by on_23 »

shto dalje od tih jebenih tableta , ovde kod nas su u " modi " HEXIFEN (artane ako ne greshim )
imam prijatelicu koja svaki dan guta po 7-8 kom , ee samo da vidite na shta se cura stvorila strashnooooo !!!!na nashem trzishtu prodaju se po Hexifen imenom ima nekoliko apoteke koje josh dalje daju bez recepta :!:
mar4ela
Posts: 1
Joined: Mon Nov 10, 2008 12:12 pm

Re: Artane-upomoc!

Post by mar4ela »

Zavisnost od Artana, humm, da gadna stvar. Mendilex je isto sto i Akineton. To je Biperiden.
Antiholinergik kao i Artane ali mnogo slabiji od Artane-a. Artane je inace Americki lek.
Izaziva zavisnost jaku, da.
Tvoj prijatelj bi se trebao prijaviti u psihijatriju, terapija ce se verovatno sastojati od puno infuzija, Metotena (flufenazina), uvece Trixifena (tioridazin) ili Largactil.
I lagano u nekog psiholoskoj grupi sa psihijatrom i bice on okay.
Ako je srecnik, psihijatrija ce imati Fizostigmin, koji je direktni antagonist tih lekova. Ako dobioje Fizostigmin mocice da se skine til casa, bez korustenja Metotena i Trixifena.
Pozdrav !
:?
postar
Posts: 1
Joined: Mon Nov 10, 2008 2:48 pm

Re: Artane-upomoc!

Post by postar »

Vidim da ste vi amateri kada se radi o tabletama Artane,nema bilo kakve fizicke ovisnosti kod prestanka uzimanja Artana,cak nema ni onog neugodnog znojenja,a da o ostalim bolovima i ne pisem jer jednostavno ne postoje nema ih.Psiho ovisnost postoji utoliko koliko je potrebno da sve sto je normalno ne bude tako vec je normalno kada se cvakne 3kom. po 5mg,e tada je kao sve COOL a naravno da nije.Nisam do ovih podatak dosao na osnovu bilo kakvih prica vec pisem iz vlastitog iskustva,naime u ratnom periodu nije bilo nigdje nabaviti u B.Luci ni tableta Artane niti Hexifen,ovaj se ljek prije zvao Parkopan,pa cak nije bilo ni sugavog ,odvratnog,ruznog Akinetona.Kad je nestalo nestalo i ja sam sam se prepao sta ce sad biti nikad do tad nisam bio u situaciji da ne uzimam Artane mjesec dana.Nista posebno se nije desilo vise sam bio nervozan i puno teze mi je bilo kada je nestalo cigareata.I da vam kazem jos nesto Artane je bez veze piti ako nema alkohola ja sam eto par puta popio Artane a nije bilo alkohola ili ga je bilo nedovoljno,meni je to katastrofa,,i to kako je covjek buala kada uzme ne kontrolirano Artane pa to je ljudi moji nesto kao kada se pokvari nuklearni reaktor,koja je to snaga budalestine pa to nije normalno.Meni se to desilo par puta i bio sam na granici zivota i smrti,sreca da nisam nikom naudio vec sam mogao nauditi samom sebi na nacin da sam mogao pasti sa nekih stijena u more gdje bi se sigurno razbio,i ja sam htio da skocim,mislio sam ta je to OK da nema nista lose,zaista ne znam zasto nisam skocio a bio sam sam,jer sam otisao iz kampa a da nisam bio tzoga ni svestan nije me bilo dva dana,policija me trazila jer me drug prijavio da sam nestao,a znao je da sam se nacvakao.I na kraju sam se sam naso sav izgreban kao dasm bio na ratistu,sav izranjavan,pun neko veliokog trnja u tabanima.I kad me policija(u to vrijeme se zvala MILICIJA) vratila u kamp ide moj prijatelj onako sav sjeban tuzan nema me tri dana i tri noci ili sam se vratio treci dan,pitam ja njega citiram PA GDJE SI TI.Cuj gdje je on,kako me poslje tog pitanja spucao sakom u glavu,a ja ga pitam sta mu je.Milicajac mu kaze,dzaba ga tuces on je lud,nema pojma sta govori treba ga voditi u bolnicu mi smo ga pitali da li hoce kod doktora kaze da nece.Kaze moj prijatelj ne treba njemu Dr.sad cu ja njega srediti.Bilo je jos takvih slucajeva i nekim drugim ljudima ali nemam vise zivaca pisati o tom davno je to bilo daleke 1987 god. na moru u Zaostrogu,iste sam godine kada je moj drug otisao na odsluzenje vojnog roka u Split kada sam se vraca iz posjete promasio sam izaci u Bos Novom i probudim se kada je voz ulazio u Zagreb,ali o tom dogadjaju nekom drugom prigodom.
Voyager93
Posts: 34
Joined: Thu Apr 17, 2008 8:41 pm

Re: Artane-upomoc!

Post by Voyager93 »

Ja sigurno nisam neiskusan sto se Artana i svih ostalih lekova tice !
I nisi u pravu !

Artane izazivaju i psihicku i blagu fizicku zavisnost, naravno simptomi te zavisnosti su potpuno drugaciji od simptoma zavisnosti od opioida.
Naime, pomenuo sam Fizostigmin kao najbolje resenje za skidanje sa antiholinergika i antimuskarinika kao sto su Artane, Mendilex, Parkopan, Hexifen, Akineton, Procipar, itd...jer je to reverzibilni holinostereazni inhibitor...znaci da prevedem, to je kao blokator u svetu antiholinergika i antimuskarinika, kao sto je Naloxon blokator u svetu opioida.
No tog leka nema registrovanog kod nas, ali zato ima malo razlicitija varijanta, a to je Piridostigmin.
Dostupan je u obliku tableta pod nazivom Mestinon.
Lek se najvise koristi za lecenje Miasteanie Gravis i za neutralisanje efekata kurariformne toksicne intoksikacije...no nebitno je sad to, znaci prvih par dana se Mestinon u standardnim terapeutskim dozama moze primeniti kada je u pitanju akutna intoksikacija Artanima, ali samo kada je Triheksifenidil, Biperiden, Prociklidin ili bilo koji drugi antiholinergik kojim se osoba rokala vec napustio organizam !

Ukoliko nema Mestinona, onda moze probati modernije antipsihotike, atipicne antipsihotike, kao sto su Rissar, Rispolept (Risperidon) ili Zyprexa (Olanzapin).
Kutija Rissar tableta od 2mg kosta negde oko 300 dinara.
Kutija Olanzapina od 5mg i 10mg kosta oko 2700 dinara i 3500 dinara.
To je zato sto je Olanzapin jos moderniji od Risperidona.
U svakom slucaju, to su antipsihotici koji za razliku od Haldola, Metotena, Trixifena i Largactila nemaju neurolepticke nezeljene efekte u standardniim terapeutskim dozama, a veoma efikasno uklanjaju psihoticne epizode, abnormalne misli, sizofrene ideje, idt.
Posto spadaju u grupu modernih atipicnih antipsihotika, i zato sto za razliku od ovih staromodnih antipsihotika i neuroleptika kao sto su Haldol, Metoten, Trixifen, Lagractil koji imaju blago do snazno, ali ne-selektivno antagonisticko delovanje na D1 i D2 dopaminske receptore, ovi moderni atipicni antipsihotici kao sto su Risperidon i Olanzapin imaju selektivno antagonisticko delovanje na dopaminske receptore, ali takodje i na serotoninske receptore, stoga pored antipsihoticnog delovanja, imaju i antidepresivno i psihostabilizirajuce dejstvo i koriste se kao adjunktivna terapija kod depresija, manicno-depresivnih poremecaja, itd.

E sad, ako je bas zaglavio i ako je bas tezak slucaj, onda moze da se desi da mu ovi moderniji atipicni antipsihotici nece pomoci.
U tom slucaju, psihijatri se okrecu starim zlatnim standardima kao sto su Haldol, Metoten, Trixifen i Largactil.
Oni su artiljerija za mozak i uvek srede i najteze dusevne bolesnike.

Tako da ukoliko mu ne uspe ni sa ovim modernim atipicnim antipsihoticima, morace jedno 2 nedelje da se muci na barem Metotenu i Trixifenu.

Neko je pitao kako to da srce strada od Mendilexa.
Antimuskarinici kao sto su Artane (Triheksifenidil) i antiholinergici kao sto su Mendilex i Akineton (Biperiden) i Procipar (Prociklidin) imaju kardiotoksicno dejstvo, to je sve.

Simptomi akutne intoksikacije antiholinergicima i antimuskarinicima su skoro isti kao kod akutnog trovanja skopolaminom, atropinom i slicnim alkaloidima koji se recimo u velikim kolicinama nalaze u Tatuli.

U svakom slucaju, kako je meni davno jedna veoma dobar neuropsihijatar kratko i jasno rekao:
"Znas...od tih lekova moze veoma lako da se umre !"

Pozdrav !
paramparcad
Posts: 810
Joined: Fri Jul 11, 2008 11:01 pm

Re: Artane-upomoc!

Post by paramparcad »

evo ga nas dobri intelektualni masturbator se vratio na stranice supstitucije...jeee.ajde vojager reci,koji je namanje stetan opijat a koji po tvojoj oceni i najmanje steti i najbolje sljaka(jare i pare),posto vidim da si probao STO-HILJADA-MILIJARDI vrsta te si kompetentan za ovakva pitanja da odgovaras.jel ima neki novi farmakoloski projekat u toku?neki frizirani morfi-metadon-suboxon???a,a...jel ima nesto novo,reci nam,reci nam... :roll:
Voyager93
Posts: 34
Joined: Thu Apr 17, 2008 8:41 pm

Re: Artane-upomoc!

Post by Voyager93 »

Strasno...
User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Re: Artane-upomoc!

Post by Zona Sumraka »

cemu zgrazavanje?
Voyager93
Posts: 34
Joined: Thu Apr 17, 2008 8:41 pm

Re: Artane-upomoc!

Post by Voyager93 »

Ma nista ja to ovako...
paramparcad
Posts: 810
Joined: Fri Jul 11, 2008 11:01 pm

Re: Artane-upomoc!

Post by paramparcad »

vojager...nosi se sa svojim opijatima vise...kako ti nije jasno da ti je prica suplja bez obzira koliko ti intelekta pokusavas da uneses u svoje "cinjenice" o opijatima...picke se odlucuju na zivot bez skidanja sa opijata,ma koliko on po tvojoj proceni bio cist i bez mnogo nus pojava...kako ti to nije jasno,pobogu,sagy 2 ???
Voyager93
Posts: 34
Joined: Thu Apr 17, 2008 8:41 pm

Re: Artane-upomoc!

Post by Voyager93 »

Ej decko, ovo je deo foruma koji se zove "Supstitucijska Terapija", a to znaci davanje ovisnicima legalno opijat da bi normalnbo funkcionisali !
To to znaci i nista drugo !
Znaci ovde strejteri ili oni koji se skidaju nemaju sta da traze !

Ja ucestvujem samo u ovom delu foruma i nigde vise na ovom forumu.
Trudim se da sto bolje edukujem i informisem ljude koji traze pomoc i informaciju, a ne kao vi da sikaniram ljude.
A o svojoj vezi sa oioidima vise uopste necu pricati, to nije za ovaj forum.

Kao, vi ste Harm Reduction, ovo ono.
Ma nemate pojma sta je Harm Reduction.

Harm Reduction nije to da kada dodje neka osoba i pita kako da se ufiksa, sta da radi, ili da li da uzima Tramadol preko Metadona ili jos tako neke stvari, a vi da mu kazete da se nosi i da ga blatite i ponizavate.
Harm Reduction je da toj osobi koja je trazila te informacije date na sto precizniji i sto bolji nacin upute kako da to radi sa sto manje rizika po sopstveno zdravlje.

Sa vasim stavom i vasim odgovorima, osoba koja recimo hoce da ubrizgava Heroin, nece dobiti neophodne informacije i tada ce tako neinformisana ko zna sta uraditi sebi, a mozda i drugima.

Skapirajte, ovo je Harm Reduction deo foruma !
Supstitucijska Terapija !

Strejteri, isfurani, naduveni, brainwashed from Palmoticeva i svi slicni, nije vam ovde mesto !
Post Reply