koliko znate o ovisnosti o subotexu??

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

maya81
Posts: 45
Joined: Thu Mar 13, 2008 11:44 am

koliko znate o ovisnosti o subotexu??

Post by maya81 »

pišem ponovo post,jer vidim da na onaj "ovisnost o sub.istina ili ne?" nitko ne odgovara...a zanima me zašto??
Nevjerujem da ovde nema nitko ko je subotex uzimao i prestao ga uzimat,izgleda mi nevjerovatno!!
E pa molim vas,koji ste u toj skupini da nam malo ispričaju kako im je bilo kad su prestali uzimat sub.jer na nekoliko stranica san naletila na priče ljudi koji su se skidali sa suba i kažu da je to užas..gore od bilo kakve krize!!
I ja ga trenutno uzimam (6 mg,3 tablete) al nakon šta san čitala neke postove mislim da bi najpametnije bilo da ga nabrzinu smanjim..i prestanem uzimat!!
MOLIM VAS DA NETKO NAPOKON ODGOVORI NA OVU TEMU

POZZ mAYA
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: koliko znate o ovisnosti o subotexu??

Post by Boban »

maya pozdrav,pa svaciji organizam je drugaciji neverujem da ce ti iko davati preporuke sem nekog ko zaluta ovde...meni se cini da se ti preterano bojis krize sam taj strah od nje joj daje vecu moc...sigurno da netrebas dugo da budes na njemu ali mislim da je metadonska gora.pozz
...iva...
Posts: 385
Joined: Tue Feb 26, 2008 1:01 pm

Re: koliko znate o ovisnosti o subotexu??

Post by ...iva... »

http://forum.narkomanija.ba/viewtopic.php?f=7&t=584 evo jedan dečko je pisao o tome... ako nisi pročitala pročitaj....

pa evo i ovo - http://www.moravek.net/weblog/2004/11/subutex.html
User avatar
ONO
Posts: 204
Joined: Fri Nov 10, 2006 10:13 am
Location: ordinary world

Re: koliko znate o ovisnosti o subotexu??

Post by ONO »

Cao ekipa!

Samo moj mali doprinos temi, odnosno moje iskustvo sa subom... Uzimam ga skoro 2 godine, i doktor i ja smo se slozili da je jos prerano da se maknem s bilokakve supstitucije. Da vam pravo kazem, nisam dosad ni razmisljao o skidanju u pogledu kriziranja, samo sam procitao na uputstvima da uzrokuje malu ovisnost. Znam da mi nece biti lako, pogotovo nakon 2 godine konstansnog uzimanja iste supstance. Trenutno sam na 2 tablete od 2 mg, razmisljam o smanjivanju na 1 i po u bliskoj buducnosti, al nekako se bojim svega toga, osjecam se sigurno pod okriljem te male tabletice i strah me je hocu li opet nasrnuti na dop ako prestanem piti sub. A vec sam imao jedan recidiv upravo zbog toga i zato ga toliko i pijem. nisam jos spreman.

Toliko od mene, puno srece svima zelim!
jago :D
My lost...and here we go again...
User avatar
YugoStar
Posts: 757
Joined: Wed Mar 05, 2008 4:35 pm
Location: Evropa

Re: koliko znate o ovisnosti o subotexu??

Post by YugoStar »

Svaka cast Majo...pitanje je pravo.Sva iskustva skidanja sa Subutex su dobro dosla,ponavljam rijec SKIDANJE,a ne iskustva sa istim.Meni je sub.pomogao,a znam dosta ljudi koji ga ukivaju u zvijezde i to je OK.Ali sta se desava po prestanku konzumiranja,pitanje je sad???
maya81
Posts: 45
Joined: Thu Mar 13, 2008 11:44 am

Re: koliko znate o ovisnosti o subotexu??

Post by maya81 »

ljudi..ajde malo logikom razmislite...bit na subu godinama i očekivat se skinit bez zikre,bilo bi glupo..al evo ima primjera di ljudi več nakon 3 mjeseca umiru od zikre,kažu lakša i heroinska i heptanonska od ove subotexove!!!
nije opče šala..pogledajte forum uho..i priče ljudi od tamo..kako su se namučili i još se muče sa zikrom od suba...a na njemu bili oko 3-4 mjeseca!!
ajde molim vas nek netko navrati tamo..pročita ,pa onda dođe ovde pričat kako se ja unaprid plašim krize!!
pa i uzela san sub da se ne pucam više,kriza mi je preko glave..a sad ispada da je ova od suba gora od ijedne do sada!!!

Ajde polako...vidjet čemo..možda neko stvarno ode na uho..tema rubrike..skidanje sa subotexa..pa nek poslje doče ispričat svoj dojam o tome..MOLIM VAS,iz najbolje namjere
pozz maya
maya81
Posts: 45
Joined: Thu Mar 13, 2008 11:44 am

Re: koliko znate o ovisnosti o subotexu??

Post by maya81 »

EVO DA NEMISLITE KAKO MULJAM..KOPIRAM VAM CJELU PRIČU JEDNE CURE I NJEZINOG ISKUSTVA SKIDANJA SA SUBOTEXA...PA PROČITAJTE..TEK.TAKO,DA SE ZNA NA ČEMU SMO!!!

NIJE SUB TAKO BEZOPASAN KAKO DOK KAŽU..A JA MOLIM VAS KOJI STE SE SA NJEGA SKINULI DA NAM MALO PRIČATE KAKO VAM JE BILO,NIJE VRAG DA SVI OVI LJUDI LAŽU I PLAŠE NAS..JER IMK TAKO ODGOVARA..ČISTO SUMLJAM

EVO..OVO JE GAGINA PRIČA:

Ovo sta cu sada napisati nije diplomski rad, ovo je moje iskustvo.Sve se to deslilo 2004.godine kada prvi put saznajem da postoji lek koji pravi cuda.Ni sama nisam znala kakvo sam ja to cudo trazila, verovatno nesto sto ce mi svaku emociju prema dopu izbrisati,a opet me ciniti srecnom. Upravo te 2004. ja uspem da dodjem do subutexa, i gle cuda, nema vise onih praznima, dop davno zaboravljen, ja sam izbavljena.Sve mi se odjednom vratilo, volja, egzistiranje,zelje su mi se vratile.Pola godine sam uzivala srecu koju mi je pricinjavalo dejstvo tabletice Nakon toga sve je odjednom nestalo,nisam vise bila
srecna,ja vise nisam bila ja,nastale su depresije,nezadovoljstva.Pocinjem da trazim utehu u raznim antidepresivima, sedativima,Trazila sam tu harmoniju jos naredne pola godine.Shvativsi da je vec vrag odneo salu i da je moja ravnodusnost preuzela dominaciju odlucim se skidati.Prva dva tri dana me je toliko sve bolelo da sam mislila posle toga mora biti bolje, kulminacija se zavrsila i to je.Sve sam ja to poredila sa skidanjem sa dopa, medjutim to nema jedno sa drugim veze.Organizam mi se raspadao, delila sam se na molekule, svaka dlaka me je bolela. Svako hodanje bi me do te mere umaralo da posle napravljenih par metara usledi odmor.Svaki pokret mi je zadavao bol.Nesanica je postala moja prava prijateljica, Bilo je momenata kada sam mislila da cu izludeti. Toliko je sve to dugo trajalo da sam se pravo navikla, vise se nisam obazira na vreme.Vise se nisam nadala i cekala da mi od sutra bude bolje zato sto sam shvatila da su me prevarili. Rekli su da ce mi odmah posle nedelju-dve dana ici na bolje, a ja vec mesecima nisam oka sklopila, izmorena, otrovi i dalje izbijaju iz mene, uzas na javi.Nakon tri meseca apstinencije uspem da sastavim 5-6 sati spavanja bez budjenja,naredni dan isto tako.Shvatam da sam se fizicki stabilizovala, ali zato nastupaju katastrofalne depresije.One prave ocajnicke sa izlivima histerije i placa, sa izlivima besa i agresije.Nastupilo je vreme prave psihicke nestabilnosti.Tek sada nakon sest meseci mogu da kazem da ide na bolje.Da napomenem da sam sve ovo uspela samo uz jaku volju za zivotom,posto je bila alternativa ili ziveti ili umreti.Nikakve sedative niti antidepresive nisam primenjivala,na "suvo"sve.
by gaga
maya81
Posts: 45
Joined: Thu Mar 13, 2008 11:44 am

Re: koliko znate o ovisnosti o subotexu??

Post by maya81 »

I još jedna priča..o istom problemu...

ova tvoja recenica "jel moguce da je tako nesto kriza od suba" me ful nasmijala, ne mislim nista zlonamjerno, nego... kada sam krenula skidati sub bila sam ful cista od dopa nekih mjesec - dva, a od hepa neke dvije godine... osim suba nisam nista drugo uzimala tako da... kuzis sta ocu rec? Jasta je nego od suba, nije sigurno od nedostatka domaceg kulena :)) A sad, da povucem paralelu... jebemu, di me nade u ove sate... istina, dobro si primjetio, potpuno je druga spika od onih dviju sekica, al opet ima neka tajna veza, ne mogu ni ja dokuciti sta. Mozda to sto je kriza. :) Ok, ajmo vako, ako kriza od horsa traje 7,a od hepa 37 dana, od suba bi onda bilo ajmo rec 77. Ne znam jel mozes dokucit na sta ciljam. U principu ni ja ne znam koliko kriza od suba traje, ja sam cekala 11 mjeseci da stane i nije stala, a koliko sam jos trebala cekati...e to da sam znala bi cekala! Ako treba jos dan, mjesec, godinu...samo da znam da ce to stanje vise stati! Sjecam se kad sam tek pocela uzimati sub, prvo sto sam pitala doktora jest bilo ako se ikad krenem skidat, koliko ce kriza od ovoga trajati i jako se dobro sjecam da mi je odgovorio "traje dok ne stane" (!?) Eh... Znas koliko sam si puta taj odgovor vrtila u glavi u onih 11 mjeseci... Ovo je paralela koju sam htjela povuci: koliko je hep "blazi" u intenzitetu koji svjesno osjetis od dopa, al duze te pokriva, tako je i sub blazi od hepa, al te isto tako pokriva duze od hepa. E, takve su im i krize! Jos razrjedenija nego kriza od hepa, al duza i podmuklija! Mene su na dopaskim krizama najvise jebali grcevi, ali pretezno u listovima, na krizama od hepa mi je najgori bio onaj osjecaj da izlazi iz kostiju dok je ovo od suba pak bilo nesto suludo, cuspajz! Mislim, zgrceni svi misici na tijelu od vilice do listova i to 24 sata svaki dan kroz tri mjeseca...alo! Ni meni nije jasno kako je to bilo moguce, nit sta mi se desava. Napeta ko struna od glave do pete. Prva dva dana si mislim zaobit ce me sranje, al vraga, pocetni impuls je bio takva slabost da mi je odmah bilo jasno sta pocinje. Samo odjednom fles i evo ga. Ne mogu stajat na nogama covjece, legnem u krevet i osjecam da tonem. Pokusam se pridic i pozvat nekog jerbo sam se uplasila da ce me opizdit epi napad, al koliko god ja vristala zvukovi uopce ne izlaze iz mene. Ponovo legnem i opet osjetim da tonem. Uhvatio me onaj jad, znas kada ti iz dubine duse dode da zacvilis ko pas, da pocnes cviliti ko zivotinja jer ne mozes ili ne znas se bolje izraziti. Uplasim se da cu stvarno poceti cviliti ili ne do bog lajati i nekako skupim snage da ustanem i isteturam iz kuce, onako u bunilu mislim si idem ja pjehe lagano iz Istre za Slavoniju, al stigoh do dvorisne kapije i tu je moje hodosasce zavrsilo :) Tako nesto ja nikada nisam dozivjela ni na dopu ni na hepu. Taj dio meni vise vuce na krizu od sedative barem kakvom sam ju ja imala prilike iskusiti. Sljedeci dan, odnosno tu noc su poceli bolovi i ranije opisani grcevi. Eto, sad sam svasta nadrobila, a zapravo nisam odgovorila koje su paralele. Ne znam, matere mi, ne znam, jos ni sama nisam u potpunosti apsorbirala sta mi se u stvari desilo i ne mogu se bolje izraziti. Nisam nikome pricala o tome kak sam se osjecala tako da sada kad pocnem izlazi svo smece koje se natalozilo i duljim umjesto da uhvatim bit. Sorry Monte, mozda uspijem nesto bolje srociti, ali sada sam sama sebi nesuvisla. Jedino sto znam je to da znam sto sam prozivjela i stojim iza toga glavom, bradom, zubima i zglobovima :)
jos jedna stvar koje sam se sjetila (sto ne znaci da ju i preporucam, ali mozda pomogne u razjasnjavanju misterija zvanog kriza od subutexa) - u onom ludilu prvih mjeseci kada sam tragala za bilo cim sto bi mi moglo pomoci naletila sam na masu beladone i ja sam to lagano, jako lagano zobala i mazala njome pulsne tocke nekoliko dana; donekle je pomoglo. Kao da je dolazilo do kontra-grcenja.
by tamara
...iva...
Posts: 385
Joined: Tue Feb 26, 2008 1:01 pm

Re: koliko znate o ovisnosti o subotexu??

Post by ...iva... »

draga maya i svi ostali... evo pročitah ove dvije priče... stvarno ne ukazuju na dobro, nikako... neznam puno o subotexu tako da ne želim previše sad tu lajati...

primjetila sam da ga svi dižu do neba, da svi govore kako želje za dopom nema, a svi narkomani imaju JAKU želju za dopom, pa mi palo napamet ako je ta tableta toliko moćna da zaustavi želju za dopom, da je skroz eliminira onda je ta tableta vrlo vrlo jaka... pa možda i izaziva krizu takvu... neznam, daj bože da ne!!

stvarno vam želim puno sreće s tim i da sve prođe u najboljem redu...
maya81
Posts: 45
Joined: Thu Mar 13, 2008 11:44 am

Re: koliko znate o ovisnosti o subotexu??

Post by maya81 »

draga Iva..čini mi se da če nama na subu.trebat jako puno sreče da se sa njega otkačimo... a o boli,krizi i svemu neču ni raspravljat...bit če vremene i za to :D
Post Reply