"Skidanje"

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

ns
Posts: 152
Joined: Sun Apr 17, 2005 10:06 pm

Post by ns »

jest' covece,u pravu si za to ''deljenje saveta'' i 'prepisivanja' leka nekome,samo nisam skontala da li se ovo upozorenje odnosi i na opis licnog iskustva sa odredjenim medikamentima?pretpostavljam da ne...
A kad si pomenuo licnu snagu i lekarsku pomoc kao alternativu raznim pilsevima...eh,Mustafa,ovde gde ja zivim lekarska ''pomoc'' ti ide uglavnom na foru;''sta ti treba od lekova?" i 'ladno ti prepisu neke ni malo bezazlene lekove!!A sto se licne,unutrasnje snage tice-mnogi od nas je nemaju dovoljno(pogotovo na pocetku) da bi se samo na to mogli osloniti...Ovde ne postoji ni NA ni nista tog tipa,a ja kontam da je to jako potrebno, i da znam kako i sta,ucinila bih sve sto mogu samo da tako nesto 'profunkcionise' i ovde kod nas(Srbija).Imas li neki savet u vezi toga?
I htedoh da te pitam da li se mogu obratiti tebi(ili mozda nekom drugom na ovom forumu ko je kompetentan) ako mi zatreba savet u vezi nekog leka?...mislim,kad je frka,kad ne znas kako i sta,kad nemas koga da pitas a treba ti strucno misljenje?Dobro,na srecu,meni sad ne treba pomoc tog tipa ali evo-ima npr.post od timi7 na koji, kako vidim,niko nije obratio paznju i dao adekvatan odgovor!!!...
eto,za sad' toliko.... pozdrav!
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

pa nisam nikakav los savjet dala, niti gluposti pricala :smt089 ...rekla sam da ne mogu da vjerujem da neko nekome preporucuje hard core antipsihotike nakon skidanja sa dopa...a clonidine kao sto rekoh nije narkotik niti antipsihotik nego za hotflashes i skidanje pritiska...u kanadi se moze kupiti over the counter. Ja znam jako puno o svemu tome-kao sto rekoh nisam doktor ali sam med trained/certified..i nikada ne bulaznim i serem o onome o cemu nisam sigurna ili ne znam. To su ipak ozbiljne stvari sa jako ozbiljnim i opasnim rizicima i upravo zato sam i napisala sve to...i timi sam posavjetovala da se raspita o tome sto uzima i mogucim komplikacijama kod mjesanje dva lijeka...a to sto kazes da je u buduce strogo zabranjeno ...da li mislis na bas ovakvu situaciju gdje neko nekome govori sta da uzme?-sto bi bilo logicno-ili kad neko daje informacije o necemu-i to ne iz glave nego sa neta ili knjige-info.koje ce mozda nekome i pomoci? vidis puno ljudi ne zna pravu opasnost tih recimo tableta...a puno psihijatara se bas i ne trudi da ti to objasni...i sada tu dodje neko i kaze sta uzima i zasto i sve ostalo...a ja znam kolika opasnost postoji od toga-sta ja treba da ne napisem nista i da ne daj boze toj osobi srce pukne ili se izvrne kad ga epilepsija zdrma? pa granica negdje mora biti...doktor niko ovdje nije-barem ne sada...ali informacije su dio ljudske komunikacije...i ...ja licno smatram da nisam nista lose rekla ali se takodje i slazem s tobom da sto se lijekova tice da se ipak treba s paznjom o tome pricati i savjetovati...mislim ako si nesto probao onda znas kako je ali samo tebi ...eto...ja bih i dalje volila znati da li je stvarno sve bas tako crno bijelo ili ce biti neka sredina?
joj e citava drama oko nicega...svasta....ccc...gluposti :smt120
ps a baas je bezze to sto nikad niko nije prijetio zabranama kad je raja dijelila savjete u vezi drogiranja-kako se ubosti, kako sjebati blokatore, itd...mislim ovaj novi forum je mnogo bolji stto se toga tice ali bas me iznervira kad neko prijeti oduzimanjem slobode pisanja -i to svima...pa bice kao u skoli jos malo...ja mislim da treba sa svima individualno popricati prvo..pa ako se nastavi onda tako javno objaviti...pa ono, sta i ovdje treba da se covjek ustrucava svega i svacega-naravno ne mislim u disrespektnoj mjeri niti bilo sta lose kao psovanje-svadjanje itd....pa onda sve gubi smisao...ja vise i necu davati svoje misljenje tako je najbolje i naj sigurnije...najbolje svako nek' prica svoju pricu i sve super...bas me to sjebalo..pa ne zamjerite ako sam nesto glupavo rekla :smt090
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

Post by mustafa »

NS- stojim ti na raspolaganju . Onoliko koliko mi vrijeme dozvoljava i koliko mogu pomoci na siguran i kvalifikovan nacin spreman sam ti pomoci. Tice se svih vas koji trebate pomoc a ja smatram da vam mogu pomoci.
Sve najbolje
M. Sarkic
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

Post by mustafa »

Luna draga moja. Moj tekst ima za namjeru da odrzi cistocu ovog sajta i da ukaze na namjenu ovog sajta ,a niposto da napada tebe kao pojedinca . Ti sa sigurnoscu nisi imala namjere da nekoga natjeras na pogresan put ili ubijes ali negdje se moraju staviti granice. O tome se radi. Naravno da je vazno i od velike koristi da ti i dalje ostanes sa nama . Nadam se da je sada sve malo jasnije i da si razumijela o cemu se radi. Sve najbolje ti zelim draga Luna.
M. Sarkic
ns
Posts: 152
Joined: Sun Apr 17, 2005 10:06 pm

Post by ns »

o.k,shvatam...
Hvala, Mustafa & Vedad
User avatar
styx
Posts: 247
Joined: Wed Jun 01, 2005 4:40 pm

Post by styx »

Ova prica se, fakat,odnosi i na mene.Stoga-koliko znam momak je trazio savjet za neki "lijek",ja i jos neki smo mu preporucili da se konsultuje sa doktorom(kao sto je momak i OBJASNIO).To sto se tice lijekova ovako:
Jago nece(ne moze) da se skine na suho;
Jago je trazio"neki lijek";
ja sam mu preporucio neke od lijekova(mada nisam ni strucnjak ni laik);
na kraju-koliko znam,niko mu nije konkretno rekao sta da uzme-nego iz svojih iskustava smo mu dali SAVJET,a ne recept.
P.S.
Ja sam takodjer bio ovisnik o benzodiazepinima(lexaurin) i skinuo sam se melleril-om.A postao sam ovisnik iz istog razloga kao i Jago(skidanje sa heroina).
P.P.S.
Jago je odbio metadon,a hoce da se skida sa heroina i "apaca".Tu bi Vi,g. Sarkic mogli da mu objasnite neke stvari.
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

Luna i ostali koji se bavite istrazivanjima o lijekovima na amaterskoj bazi..
kazes nije samo za mene --pa ja i ostali ja kao vodja neki tu ispade...
kLONODIN JE ZA BOLOVE... nije sarkicu..ja uzimam clonodine..ti mislis na Klonopin a ja pricam o clonodine-sa c ne sa k...to je za spustanje pritiska i daje se zenama u menopauzi za hotflashes...ovdje se koristi u detoxifikaciji jer kao sto rekoh otklanja vruce/hladno osjecaj a i zbog toga sto spusta pritisak umire onu nervozu u krizi...Pa meni ga je doktor prepisao u sklopu detoxa sa subutexom...valjda on zna sta prica a ko ja ne znam...pogledaj u medicinskoj enciklopediji pa ces se uvjeriti...ustvari pise se CLONIDINE hcl...i opet ponavljam da ne znam nista o tome ne bih ni pisala..niti bi prepurucavala narkotike raji ..vidis trebao si se raspitati o tome prvo pa mozda reci hvala sto informises ljude o necemu sto im nece skoditi niti napraviti milion side effects ili im jos jednu adikciju navuci na ledja.. Ovaj clonidine je spas..barem meni...ne moram uzeti ni clonazepam niti bilo sta pored njega...sa metadona kad se skidas u klinici ti doktor prepise clonidine da ukloni one prve withdrawal symtoms jer ljudi tu najcesce pokleknu...ovo je site za prevenciju narkomanije i pomoc ljudina ovisnim o raznim substancama...ako neko zna siguran, neopasan, ne adiktivan, i jednostavan nacin da pobjedi tu adikciju e pa onda se tom covjeku treba zahvaliti a ne ga napasti i generalizovati sve sto je rekao i strpati sve u jednu vrecu pa to onda nije ok...postoji razlike izmedju informacije(za dobre svrhe) i one za lose svrhe poput kako sjebati blokadu bolje...c'mon...mislim da si trebao procitati te postove 2 puta potanko, i onda napisati odgovore posebno za svakoga...ako ovdje niko nesmije informisati druge u vezi lijekova i svega toga-pa sta je onda poenta ovog' svega? Ima osoba zaduzena za to..pa gdje je? Ko je? sto ne odgovara ljudima? Ovo je drugi put da odgovor na neciji post izgleda kao da taj post nije dobro procitan nego je zakljucak donesen iz onoga sto jeste povrsno procitano...prosli put je tip trazio info o metadonu a vi ste mislili da on trazi drogu..pa tek onda pozitivan odgovor slijedi...
sarkicu...pa ti bar trebas imati vise razumjevanja za sve ovo...tu smo zajedno...u istim govnima..pokusavamo jedn drugom pomoci kako mozemo, jer su nam se mnogo vrata pred nosom zatvorila...i onda i ovo malo neke pomoci i podrske nam se oduzme na nekako hladan nacin...sve mi se place majke mi...znas zasto zato sto je meni ovaj site jedino mjesto gdje se ne moram stiditi sto sam ono sto jesam..i sto mogu reci ono sto mislim i pitati direktno a ne okolo kole..i sto me niko nece kritikovati i judge.....pun mi je k... kritike i osjecaja krivice....pa onda i ono malo neke pozitive i olaksanja me zvekne po glavi...zasto? zato sto moj post nije procitan sa paznjom niti su informacije koje imate korektne i ja ispade tu neki kapetan samounistavajuce jedinice...u pm...
kako si meni mogao biti direktan tako si trebao i nekome ko jeste presao granicu ako je iko presao....whatever :smt009
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

ps. mislim da sam pod temom subutex na str 2 sve fino napisala o tome...bilo bi mi drago kad bi to procitao

pps.fanatik...takodje pod istom temom sam o metadonu pisala pa ako te jos nesto zanima i ako ti mogu pomoci javi pa da ti pisem ok?
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

Post by mustafa »

Luna - ne znam sto se ljutis??
Idi na svoj raniji tekst gdje si napisala Klonidin i to si cak ispravila drugog pisca teksta. Jeli sada vidis kako je lako pogrijesiti u davanju savjeta preko neta. Umjesto da se branis pokusaj se drugi put sjetiti o cdemu si pisala u ranijim tekstovima. Ni clonidine zapravi nije lijek koji se da preporuciti jer nije mnogo bezopasniji od Klonodina.Navela si i Clonidine i Klonodin pa onda ne znam zasto se sekiras?? ja sam te napao za Klonodin . Moje citanje je u redu ,kako je sa tvojim?
Pretjerivati i dramatizovati na ovaj nacin nema svrhe. Ostani ti sa nama i dalje bez osjecaja da te neko proganja. Tu nemas niti malo pravo. :D
M. Sarkic
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

KLONODIN NE POSTOJI...TO sam "prevela" na nas c na k jer ne znam da li tip govori engleski.......Klonopin ili clonazepam je benzodiazepam...a clonidine ili na nasem klonidine -sto ne postoji kad bi napisao ali ako kazes znao bi ljekar o cemu pricas...bezopasan? a sta je to bezopasno u zivotu? u svakom slucaju je najmanje opasno od svega do sada navedenog ovdje a pogotovu od dopa i zepama i ostalih narkotika...daje se da pomogne ljudima u skidanju-znaci u pozitivnoj je kategoriji...stavi se u moju situaciju pa ces mozda znati sto se :ljutim" kako ti kazes...a ja sam samo rekla da sam se sjebala sto je mnogo drugacije od ljutnje...a sada se samo nerviram pa tako odustajem od objasnjavanja necega za sta nisam ni najmanje pogrijesila niti bilo sta lose uradila....ovdje smo bas zato sto mozemo dati svoje misljenje...i reci ono sto zelimo i mislimo-sve u respektu naravno...prema tome ako ti ne vidid da u tvojoj recenici "luna i ostali" ima nesto bezze onda ok sarkicu...a i ti si defensive isto kao sto i meni kazes...i takodje samo vidis jednu stranu sto nije ok...barem ne od tebe...mislila sam da ces ipak dati malo topliji i pozitivniji reply...pa ti si ovdje da nam pomognes zar ne?
Post Reply