"Skidanje"

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

jago
Posts: 12
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:26 am

Post by jago »

Cao ekipa!!!

Eto prativ ovaj forum vec vise od godinu dana, citam sve sta pisete. I ne znam sta sam toliko odugovlacio da se i ja ukljucim u diskusiju...a stvarno bi mi dobro doslo malo interakcije s "kolegama" iako je i samo citanje vasih postova na mene imalo velik utjecaj i u mnogo trenutaka me ucinilo jacim da se borim protiv demona u svojoj glavi...
Nisam pojma imao kamo da siknem ovaj svoj post pa eto naletih na ovo pod naslovom supstitucijska terapija... Uglavnom, bio sam ovisnik (iv) 4 i po godine, godinu dana apstinirao, uz pomoc ReVie (blokatora) , pa napravio recidiv prije nekih 10 dana, ...naime prestadoh piti blokatore pa eto...kako kazu prilika cini lopova a iz svega toga mogu samo zakljuciti da jos nisam ni blizu onoga sta bi se moglo nazvati stabilnost, zauzimanje stava u stilu "nikad vise.." Ovaj recidiv bio je i jedini jer su starci naravno prokuzili moje zjenice velicine vrha igle pa sam sada opet na blokatorima... Ma zanima me vas stav bas o tim blokatorima...koliko sam je puta skivao po ustima i pravio se da je progutao makar da bi taj dan sebi olaksao impozantnim ko9licinama alkohola... Otkad sam se mako od dopa svakodnevno na svoju ruku pijem i do 50 mg dijazepama dnevno, ili popijem barem 4 pive...Ma ljudi, stalno trazim neku "supstituciju" ali nikako na zelenu granu...sve sta vrijeme sve vise odmice shvatam nekako da je za nas recimo "bivse" junkije ista stvar oblili se mi, popili saku benzica ili se uradili!!?? Ne znam sta vi kazete na to...Oprostite sta sam vas udavio, eto, novi sam na forumu pa je ovo sta ste procitali bila neko zbrkano bacanje rijeci na papir...ne znam ni sam sta sam htio reci al uglavnom, nije mi lako, i svaki dan se izova borim da se ne oblijem ili pretjeram s tabletama...ma sve je to isti k...c! Aj fala na razumijevanju, sve vas voli Jago! ;-)
User avatar
Ramona
Posts: 846
Joined: Mon Apr 18, 2005 9:18 pm
Location: ee da je znat di je Ramona...

Post by Ramona »

..
Last edited by Ramona on Fri Dec 16, 2005 5:59 pm, edited 1 time in total.
jago
Posts: 12
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:26 am

Post by jago »

Ufff, bas mi je drago da sam tako brzo pronasao odgovor na moj post! Thanx Ramona, i thanx svima vama koji na bilo koji nacin ucestvujete na ovom forumu! Eto Ramona, potpuno se slazem s tobom u vezi svega...meni je kristalno jasno moje stanje, ne zivim u nekoj iluziji...iako bi sve ovo oko sebe mogao nazvati iluzijom da se rijesim muka...a cak sam neko vrijeme razmisljao da nekome ispricam sta mi se sve mota po glavi pa da me zatvore u neku instituciju i budem miran (nakljukan tabletama s dijagnozom shizofrenije). Ajd malo da se vratim unatrag...j..gasad malo da si olaksam dusu, a pred kime cu neko pred vama, prijatelji moji (niti vas znam, niti cu vas ikad upoznati...ali nekako dijelimo slicnu, ako ne i istu sudbinu...svakodnevne borbe...) Ma htio sam samo ukratko ispricati sta mi se sve desavalo tokom tih godinu i po apstinencije... Eto, maknuo se s dopa, zahvaljujem porodici sta su saznali na vrijeme i izolirali me od svega. Imam 25 godina, studiram...doduse tek druga godina al promijenih vec 2 fakulteta...,kao u potrazi za necim sta je "za mene" , ma puste iluzije...mene apsolutno nista vise u zivotu ne moze impresionirati, zaineresirati...tu prvenstveno mislim na fax i ostala sranja.... Uglavnom...skidao0 sam se na suho, nisam htio na hepove, prepisao mi doktor 30 mg dijazepama dnevno...pa kao on ce to meni smanjivati... U meduvremenu sam se "lijecio" svakodnevnim setnjama oko 10 km uz more, trcao sam, dubio na glavi, pokusavao s raznim metodama dubokog disanja, ma znate o cemu pricam... I doslo vrijeme da se maknu dijazepami...i odma pocela agonioja...ono sta sam u svim prirucnicima nasao pod opisom napad panike dozivio sam svaki put kad bi izasao iz kuce, anedo bog da odem na fax pa moram pricat s nekim..dop vec mjesecima iza mene a ja se pogledam u zrcalo i vidim manijaka prosirenih zjenica, nesposobnog za kontakte s ljudima, ma bilocime... To je trajalo neko vrijeme, dok nisam shvatio da nece proci, ili ja nemam srpljenja cekati da prode...jer stvarno je bilo neizdrzivo. Obisao sam razne psihijatre, oboruzao se receptima za sedative, i tek sam onda poceo nekako funkcionirat... To traje do dana danasnjeg, znam da benzici donose krizu goru od dopa, ali ja se zaista ne zelim vracati tamo, nemam para, sve sam po kuci rasprodao...tako da mi se ovo (ako bi se moglo ikakvom kretenu prodat kao rijesenje) cini kao jedino rijesenje. Bojim se stvarnosti, necu ulaziti u neke dublje analize, ali "stvarnosst" bez tableta, piva ili bilocega za mene je pakao...uzasno iskustvo, grcevi, tremor, ma nemam snage... Ne znam imate li vi dragi prijatelji kakav prijedlog (mislim sta se tice lijeka) pa da pitam ciku doktora...jer ja dalje mogu ili ovako...prepun xanaxa i dijaza ili nikako... zvuci jadno, rekli bi ljudi..."pa sta se malo ne trgnes, potrpi, bice bolje...cekam vec godinama da bude bolje, a nije samo dop razlog svemu tomu...mozda o tome budem pisao drugom prilikom... Hvala vam svima sta postojite...voli vas vas Jago
User avatar
styx
Posts: 247
Joined: Wed Jun 01, 2005 4:40 pm

Post by styx »

Kao prvo zdravo Jago.Kao sto smo procitali i sam si rekao da"ne mozes" funkcionisati bez sedativa.Sto se tice apaurina,xanaxa...nisu oni toliko bezazleni-kao sto sam kazes,ali bolje i oni(neko vrijeme)nego dop,pa lagano smanjivanje doze.Sada si, koliko sam shvatio, na 10"velikih" apaca-pokusaj uzeti sutra 9(neces osjetiti razliku).Pa onda sacekaj2-3 dana,pa ih uzmi 8 itd.A od lijekova bih ti preporucio(umjesto benzodiazepina) taxilan od 100 mg-uvecer.Lako ces zaspati,a sutradan si "miran" kao "bubica"Njim se mozes takodjer skinuti sa "benzica".Taxilan pripada skupini neuroleptika,djeluje sedativno(takodjer).Ima tu jos mnogo lijekova,a mozes i zapaliti AKO TI ODGOVARA(sa 3-4 bensedina),pa tako neces osjecati depresiju.A lijekovi osim Taxilana(koje mozes koristiti) su:Citalopram(ucinkovit protiv depresije),Melleril(neuroleptik),Prazine;Leponex...ALI TO TI NECE PASATI(KAO STO NIJE NI MENI)JER NIJE TO "TAJ" FEELING.NADJI POSAO(AKO GA NEMAS),NADJI DJEVOJKU-"NORMALNU"(AKO JE NEMAS),IDI U TERETANU PA SE MAXIMALNO IZMORI,IGRAJ KOSARKE,FUDBALA,STOLNOG TENISA...To meni pomaze vise nego lexaurini(u mom slucaju).Razmisli malo,preispitaj sebe gdje si,kuda i sta sutra,gdje ces biti za 2 god.Odluci TI sta zelis biti,a ne sta drugi hoce da budes.Jer svi ljudi se"lijece" tudjom nevoljom(kazu-bar nisam kao on).RAZMISLI DOBRO I CUVAJ MI SE. I NEMOJ BJEZATI OD OSNOVNIH EMOCIJA U EUFORIJU JER( I SAM ZNAS) TO NISI TI.Razmisli pa odgovori sta ces dalje.The end mog pametovanja. 8)
Anamarija V.
Posts: 118
Joined: Sun May 08, 2005 1:18 pm

Post by Anamarija V. »

kao prvo ti zelim dobrodoslicu na forumu.
zaista nije lako odvojiti se od gospodina koji upravlja nasim zivotima, nije jednostavno ostaviti TAJ osjecaj za ovaj "normalni" osjecaj. Problem je u tome, kad jednom udje taj fatalni gospodin u nas, tesko ga sa rijesiti. e u tome je problem. Ali pitanje je kako stim problemom i kako stim osjecajem i stim svim izaci na kraj?? ja sam se zaista mnogo puta pitala, kako da ubijem tu zvjer u sebi i kako da unistim taj osjecaj, i vjeruj nisam pronasla lijek za to stanje. mozda ima jedna recenica koja pomaze meni a to je "to be or not to be", hocu li biti ili necu biti ja ne znam, znam samo da me je obuzela ta zvjer i da me ne pusta. nikako se ne mogu odvojiti od misli od osjecaja od tegoba.. zaista je tesko krociti u "normalan" zivot, jer pitanje je dali smo mi sposobni za normalan zivot... mozda i nismo a mozda je meni samo trenutno stanje takvo da ja razmisljam o tome, ili sto je to to da ne izlazi iz mene i iz moje glave??da ne duzim pozdrav svima ...
User avatar
Ramona
Posts: 846
Joined: Mon Apr 18, 2005 9:18 pm
Location: ee da je znat di je Ramona...

Post by Ramona »

..
Last edited by Ramona on Fri Dec 16, 2005 6:00 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Ramona
Posts: 846
Joined: Mon Apr 18, 2005 9:18 pm
Location: ee da je znat di je Ramona...

Post by Ramona »

..
Last edited by Ramona on Fri Dec 16, 2005 6:00 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Ramona
Posts: 846
Joined: Mon Apr 18, 2005 9:18 pm
Location: ee da je znat di je Ramona...

Post by Ramona »

..
Last edited by Ramona on Fri Dec 16, 2005 6:00 pm, edited 1 time in total.
ns
Posts: 152
Joined: Sun Apr 17, 2005 10:06 pm

Post by ns »

leponex....juuuuuu,uzas,uzas!!ovdasnji psihijatri (koji ''lece'' narkomane)ga cak veoma cesto ''preporucuju'',pa je tako i meni jednom zapala porcija..ne verujem da ikome u krizi moze biti toliko loshe pa da mu ovo kao pomogne..
a ''antidepresivcici'';pa onaj miansan nija ni tako strasno jak ni tako losh,pije se oko 6 meseci i nema ''navlake''....
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

Post by mustafa »

Jago- dobro dosao na Forum.
nadam se da ces i ostati sa nama.
Sve najbolje - Moderator
M. Sarkic
Post Reply