Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Vaša iskustva, pitanja u vezi sa terapijom "održavanja" - metadon, buprenorphine... Pišite ovdje o svojoj borbi sa ovisnošću, svakodnevnim iskušenjima i problemima s kojima se suočavate.

Moderator: sanela

Locked
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Caty wrote:Vise puta pročitah da od bupa propada organizam,.kao vise nego od heroina (u sta licno ne verujem)a narocito zubi? Da li neko zna je li to tacno?
Kao i kod većine psihijatrijskih lijekova, buprenorfin također utječe na normalan rad hormona... poremeti se normalan rad štitnjače, poznato je lučenje prolaktina, smanjenje testesterona kod mušakaraca, zubi se definitivno raspadaju, desni krvare... psiha se kida s vremenom i nastupaju razne bolesti tipa anksioznost, depresija, napadi panike itd... Organizam tiho pati na razne načine, ali pošto je bilo kakva bol prikrivena lako se pomisli da problema nema... međutim sve te sačeka nakon skidanja i to s kamatom.

Ne zaboravite da je buprenorfin novi lijek (zapravo nije novi, koristio se za bolove i prije, međutim svakodnevno doziranje u vidu supstitucije je posve druga stvar, a postoji tek od dolaska Subutexa na tržište. Po tom pitanju daleko je sigurniji Metadon; koliko god da je štetan, barem se sve posljedice dobro znaju i odavno je istražen).
Last edited by noel on Mon Jun 26, 2017 8:47 pm, edited 1 time in total.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

yasujirozu wrote:
ziki wrote:od samog leka
koji ljek... zamjena za drugo, a u biti, isti, no legalni kurac
Točno to. Opijat kao i svaki drugi. Nešto slabiji euforični efekt ali zato duže djelovanje. Manje zlo.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Frajla wrote:Noel kako si ti?
Prilično dobro, čini mi se da svaki mjesec ide lagano na bolje... Guram čitavo vrijeme bez pillseva, jedino ponekad pred spavanje zapalim joint ili ako se probudim usred noći. San nikako da dođe na svoje, tu me totalno izbacilo iz šina.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

noel wrote:
Caty wrote:Vise puta pročitah da od bupa propada organizam,.kao vise nego od heroina (u sta licno ne verujem)a narocito zubi? Da li neko zna je li to tacno?
Kao i kod većine psihijatrijskih lijekova, buprenorfin također utječe na normalan rad hormona... poremeti se normalan rad štitnjače, poznato je lučenje prolaktina, smanjenje testesterona kod mušakaraca, zubi se definitivno raspadaju, desni krvare... psiha se kida s vremenom i nastupaju razne bolesti tipa anksioznost, depresija, napadi panike itd... Organizam tiho pati na razne načine, ali pošto je bilo kakva bol prikrivena lako se pomisli da problema nema... međutim sve te sačeka nakon skidanja i to s kamatom.

Ne zaboravite da je buprenorfin novi lijek (zapravo nije novi, koristio se za bolove i prije, međutim svakodnevno doziranje u vidu supstitucije je posve druga stvar, a postoji tek od dolaska Subutexa na tržište. Po tom pitanju daleko je sigurniji Metadon; koliko god da je štetan, barem se sve posljedice dobro znaju i odavno je istražen).
Joj uzas imam fobiju od propadanja zuba i to mi najmanje treba u zivotu!!! A tek te psihicke posledice.. naopako ne smem ni da zamislim sta me ceka no dobro videcemo sve ce to jednom biti proslost. No nisu ni svi ljudi isti koliko njih znam sto su totalno propali sto od heroina sto od metadona a opet ima i onih koji se nisu ni promenili , bar ne spolja, kao sto rekoh ko zna sta se unutra desava sa organima.i mozgom.... ali valjda ce sve to doci na.svoje kada se konacno skinem... sad sam.u mestu i ne smem da smanjujem dalje dok mi ovaj posao ne prodje, za nekih 20 dana max, mozda i 15... a do tad jbg gledam da ne povecavam to je najbitnije pa kad to zavrsim nastavljam gde sam stala! Do kraja leta ja se nadam da ce sa bupom biti konacno gotovo!
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

noel wrote:Nemir u nogama je definitivno najgadniji i najdugotrajniji simptom prilikom skidanja s buprenorfina... bolje se navikni trpiti... ne pomaže ni magnezij, ni kalij ni kinin niti bilo što četvrto. Pa ni benzodiazepini niti klonidin niti antispihotici ni kanabis... Jedina stvar koja privremeno može olakšati stvar je Gabapentin ili Pregabalin.

Inače, taj nemir nastaje jer uslijed ukidanja buprenorfina hrpa neurona počinje pucati u prazno, a rezultat je trzaj u udovima (najčešće noge, ali može utjecati i na ruke, pa i na čitav torzo).

U manjem intenzitetu taj nemir se nastavlja i mjesecima nakon ukidanja bupa (u težim slučajevima nakon višegodišnjeg korištenja).
Hvala Noel!! Zaista grozna stvar,prosto mi dodje da sebi noge odsjecem od koljena pa na dolje!! A bas mi se prispava znaci nikakav problem nemam sad da meni nesto fali sna..Ali of ovog jada ne mogu zaspat.I evo odlucih da trpim ,sve kucne poslove sam ostavila za poslije 12 uvece bukvalno jer mi tako lakse padne izmorim...Ipak uzeh magnezijum ne moze naskodit ako ne misli pomoci!! Ako vidim da je zaisya uzelo maha uzecu ovo sto preporucujes!! Posto nisam upucena ,mora li na recept ili kako vec doci do njega?? Hvala jos jednom!!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by ziki »

Za 7 godina nisam izgubio ni jedan zub, krvna slika mi je stabilna svih ovih godina, sedimentacija itd..
Ako ispratite onu zvanicnu propagandu za Buprenorfin u koju su ukljuceni doktori koji se bave lecenjem bas ovim lekom,..ne kazem da im treba verovati 100 posto ali, odgovor na pitanje koiko Buprenorfin moze da se upotrebljava i koje su stetne osobine..odgovor je da moze po potrebi, odnosno koliko god je potrebno a da su nuspojave zanemarljive i minimalne.
Znaci nemojte mnogo da padate na privatna i laicka misljenja.
Ne pricam ovo kao utehu, ali je jako ruzno opteretiti psihu tom slikom o ispadanju zuba, i raznim bolestinama i raspadanju.
Metadon se naravno pokazao kao i heroin sa svim svojim nuspojavama, dok Buprenorfin nije dao takve efekte i ja ih do sada nisam video a imam prilike da svedocim iz iskustva mnogih ljudi i sebe.
Buprenorfin nije nov lek..daleko od toga.
To sto se na ovim prostorima pojavio kasnije to je druga prica, ali cak i ovde je dovoljn o dugo da bi pokazao svoje osobine.
Znaci Noel, ako imas dokaze ti ih slobodno ovde predoci a nemoj da ljude zastrasujes tim pricama.
Naravno da svi radimo na ukidanju Buprenorfina, ali bas nije neophodno da se bavimo ispadanjem zuba i tako tih stvari.
Ako mi ispadnu zube kupicu i ugradicu nove mislim...
Posledice na primer duvana su smrt..i to javno pise na svakoj paklici i zna se da je tako..pa ljudi zive sa tim strahom i puse cigarete..na Buprenorfinu ne pise da se od njega umire i razboljeva dodatno, i ljudi su prinudjeni da ga koriste..tako da batalite te price ako nemate podlogu zasnovanu na iskustvima, ili naucno potvrdjenu.
...
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

ziki wrote:Za 7 godina nisam izgubio ni jedan zub, krvna slika mi je stabilna svih ovih godina, sedimentacija itd..
Ako ispratite onu zvanicnu propagandu za Buprenorfin u koju su ukljuceni doktori koji se bave lecenjem bas ovim lekom,..ne kazem da im treba verovati 100 posto ali, odgovor na pitanje koiko Buprenorfin moze da se upotrebljava i koje su stetne osobine..odgovor je da moze po potrebi, odnosno koliko god je potrebno a da su nuspojave zanemarljive i minimalne.
Znaci nemojte mnogo da padate na privatna i laicka misljenja.
Ne pricam ovo kao utehu, ali je jako ruzno opteretiti psihu tom slikom o ispadanju zuba, i raznim bolestinama i raspadanju.
Metadon se naravno pokazao kao i heroin sa svim svojim nuspojavama, dok Buprenorfin nije dao takve efekte i ja ih do sada nisam video a imam prilike da svedocim iz iskustva mnogih ljudi i sebe.
Buprenorfin nije nov lek..daleko od toga.
To sto se na ovim prostorima pojavio kasnije to je druga prica, ali cak i ovde je dovoljn o dugo da bi pokazao svoje osobine.
Znaci Noel, ako imas dokaze ti ih slobodno ovde predoci a nemoj da ljude zastrasujes tim pricama.
Naravno da svi radimo na ukidanju Buprenorfina, ali bas nije neophodno da se bavimo ispadanjem zuba i tako tih stvari.
Ako mi ispadnu zube kupicu i ugradicu nove mislim...
Posledice na primer duvana su smrt..i to javno pise na svakoj paklici i zna se da je tako..pa ljudi zive sa tim strahom i puse cigarete..na Buprenorfinu ne pise da se od njega umire i razboljeva dodatno, i ljudi su prinudjeni da ga koriste..tako da batalite te price ako nemate podlogu zasnovanu na iskustvima, ili naucno potvrdjenu.
Ziki stvar je u tome da ljudi stare, da niko nema vise 20god kao kad je poceo lupam da uzima dop brzine i zavrsio na bupu... tako da ljudi bukvalno posle, za sve sto im fali i sve sto ih boli krive bup, kao da su pre njega ziveli zdrav zivot. E sad naravno ne sumnjam da je noel osetio sve te posledice koje je nabrojao ali opet kažem bilo je i drugih opijata, bup je uzimao ako se dobro secam IV neko vreme pa sve to ima svoje ... opet kazem nismo ni svi isti. Evo ja posle 3god uzimanja bupa isto tako nemam nijedan propao zub, tj imam jedan pokvaren ali to vucem odavno i nikako da izvadim. Inace cak i za vreme trudnoce imala sam super rezultate a i posle toga, osim toga ima razlike sigurno.i u kolicini koja se uzuma i svasta nesto. No opet smatram bar od supstitucija, da je najbolji izbor i da ima najmanje štetnih posledica i da ne moze da se poredi sa metadonom! Ne branim ja bup nego me malo i brine kad pročitam tako nesto a licno znam dosta ljuid koji ga uzimaju i nemaju nikakve posledice niti cak moze iko da pomisli da uzimaju OPIJAT. Kao sto i za mene ne zna niko osim muza i osobe od koje ga završavam.
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by noel »

Ziki nije mi namjera nikog plašit, dovoljno mi je pogledati prijatelje + vlastito iskustvo + iskustvo s raznih klinika, grupnih terapija i dnevnih bolnica, o internetu da ne govorim. Također za par godina uzimanja možda i neće biti nekih problema, ali onaj tko oduži to na 5-10 ili više godina, jbga (osobno sam tek u 4-5 godini počeo osjećati da mi počinje radit štetu, prvenstveno na psihi).
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Caty »

noel wrote:Ziki nije mi namjera nikog plašit, dovoljno mi je pogledati prijatelje + vlastito iskustvo + iskustvo s raznih klinika, grupnih terapija i dnevnih bolnica, o internetu da ne govorim. Također za par godina uzimanja možda i neće biti nekih problema, ali onaj tko oduži to na 5-10 ili više godina, jbga (osobno sam tek u 4-5 godini počeo osjećati da mi počinje radit štetu, prvenstveno na psihi).
Ja sam na.bupu da kazem izmedju 2,5 i 3god bas ne znam tacno, u prvo vreme.je to bilo.nekad i nekad tek posle skoro god dana sam.pocela da ga uzimam redovno. Ali nebitno.ipak racunam svo to vreme i kazem opet da sam pola.tog vremena sigurno bila na 1mg a drugu polovinu na 2mg tako da sve to ima.svoje no planiram da se skinem ovog leta onako kako sam vec krenula, spustanjem do neke sto manje doze pa na nulu. No trenutno kao sto rekoh zbog posla stojim u mestu ali uskoro se i to zavrsava pa cu nastaviti dokle sam stigla!
User avatar
Ninocka
Posts: 1003
Joined: Tue Jun 13, 2017 9:12 pm

Re: Skidanje s buprenorfina - pravilan način

Post by Ninocka »

Evo mene opet da se iskukuma, sto cu. Nagrdjene su mi noci na ovoj dozi 0.75 ( osmicu rastvaram je dvojku ne mogu naci) pa sam danas preskocila jutro nego evo trpim makar do dva pa cu onda uzet mozda mi tako laksa noc bude. Ako ga kasnije budem uzimala mozda noc bude laksa .. Barem dok se ne naviknem na ovu dozu, sto vidim nece biti brzo!!
Locked