Preporuci knjigu

Ovo je mjesto na kojem možete slobodno otvoriti svoju dušu i podijeliti svoje emocije s nama.

Moderator: sanela

User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Preporuci knjigu

Post by klara60 »

Nisam vidjela ovakvu temu i zato je zelim otvoriti, jer smatram da ima toliko dobrih knjiga koje mogu pomoci u raznim fazama odvikavanja od PAS, pa bih voljela vidjeti koje vi knjige preporucujete u tu svrhu, a ne bi bilo lose procitati i koji citat iz njih.
Evo ja preporucujem:
"Mali princ", Antoan de Sent Egziperi
"Znakovi pored puta" Ivo Andric
"Moc podsvjesti" Dzozef Marfi
"Kakve su ti misli, takav ti je zivot" Ahimandrit Tadej
"Slobodna djeca Samerhila", Aleksandar S. Nil
"Kockar" Dostojevski
.......
PS: jednom osobi sa foruma (prepoznat ce se) za vaspitanje djeteta, moja kcerka preporucuje ovu "Slobodna djeca Somerhila"
Pozdrav!
User avatar
tess
Posts: 495
Joined: Wed Nov 04, 2009 8:19 am
Location: B. Hill Boliwood

Re: Preporuci knjigu

Post by tess »

ja slabo stojim sa imenima pisaca ali preporucicu knjigu "lovac na zmajeve",napisao je avganistanac Holed Hoseini ili tako nesto i "koliba",napisao je neki Vilijam neznam kako se preziva,ali knjiga je "popularna",pa cete je lako naci.Naravno pohvalio bih knjigu koju ste Vi naveli od oca Tadeja "kakve su ti misli takav ti je zivot".Neznam dal ste citali i drugo izdanje te knjige sa istim nazivom,"kakve su ti misli,takav ti je zivot 2",isto odlicna,kao i "Molitva kraj jezera",od Vlidike Nikolaja Velimirovica.
dal' mi steti droga leti?
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: Preporuci knjigu

Post by klara60 »

Bas mi je drago da si se ti Tess javio na ovu temu, mada nisam te do kraja prokuzila, ali mislim da pomalo pocinjem i to...Citala sam od Starca Tadeja "Duhovne poruke srpskom narodu"...za te knjige treba biti dobro skoncentrisan i mozda, neke dijelo vise puta procitai, za vas ovisnike (sadasnje i bivse) mozda po fazama apstinencije, pa razmisljati o procitanom i vjeruj mi daje odredjene rezultate.
Pozdrav!
User avatar
tess
Posts: 495
Joined: Wed Nov 04, 2009 8:19 am
Location: B. Hill Boliwood

Re: Preporuci knjigu

Post by tess »

Draga Klaro nema tu sta da se prokuzi,ja sam obicna narkomancina koja cita knjige.Naravno da za neke knjige moras da budes koncentrisan dok ih citas.Neide bas kljucanje i citanje.Takodje je jasno da se neke knjige citaju ceo zivot i pri svakom novom citanju iste knjige,pronalazis nove stvari i poruke.Izvinjavam se ako nekad u obracanju(vama) zazvucim grubo,ali to je deo mog beogradskog sarma.Stvarno nemam nista protiv Vas,cak dapace,mislim da ste veliki borac.Pozz.
dal' mi steti droga leti?
darla
Posts: 218
Joined: Tue May 19, 2009 4:07 pm

Re: Preporuci knjigu

Post by darla »

ja sam nedavno prcitala " 11 minuta" , predobra knjiga..al slabo pamtim i brzo zaboravljam, neam pojma tko ju je napisao..
User avatar
unique_
Posts: 46
Joined: Tue Sep 22, 2009 11:13 pm

Re: Preporuci knjigu

Post by unique_ »

darla wrote:ja sam nedavno prcitala " 11 minuta" , predobra knjiga..al slabo pamtim i brzo zaboravljam, neam pojma tko ju je napisao..
Paolo Coelho,odlicna knjiga..
mislim da ste svi citali Mi djeca sa kolodvora Zoo.. :) :) :) :)
jos mi se dopada Virgin Suicides..postoji i film,ali knjige su mnogo bolje!
Uspjela sam!!! :)
planetamajmunaa
Posts: 1
Joined: Thu Feb 04, 2010 12:56 pm

Re: Preporuci knjigu

Post by planetamajmunaa »

evo putokaz za dobru knjigu:
URL:
http://pdfcast.org/pdf/obale-vjecnosti

HTML Code:
<a target="_blank" title="Download PDF: Obale vjecnosti" href="http://pdfcast.org/pdf/obale-vjecnosti">Download PDF @ PDFCast.org</a>

Forum Code:
Download Obale vjecnosti PDF @ PDFCast.org

Obale vjecnosti
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: Preporuci knjigu

Post by klara60 »

Evo, ja bih da preporucim i pripovjetku od Ivana Cankara "Soljica kafe", kratka, jednostavna, a tako duboka. Mnogi su je mozda citali kao skolsku lektiru, ali mislim da bi bilo dobro da je ponovo procitaju.
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: Preporuci knjigu

Post by AnAna_mo »

Molila bih da mi netko od momaka koji su bili u zatvoru hitno preporuči neku knjigu da odnesem momku da tamo čita. Znači da nije nešto preteško, da se još više ne ucrnjači, da si malo da oduška.
A ne moraju samo momci koji su robijali (pa znaju šta i kako), nego vidim i teta Klara i Tess (koji je nažalost banovan) znaju dosta o knjigama, pa ako možete da mi preporučite koju laganu, lijepu, da ga razveseli, samo da ne potone.
Hajde pa da je večeras kupim ako treba (ima tržni centar koji radi non-stop i knjige -romani su na akciji samo 5 KM!)
A i kući imam oko 2-3 tisuće knjiga raznih, pa da nešto proberem, to bi mu puuuno značilo (u fazi je da se tek skinuo, pere ga psiha) a i meni bi bilo drago da mu pomognem.
Pa eto, bila bi vam baš zahvalna kad biste mi nešto preporučili za ovu situaciju!
Pozdrav!!
:)
Potpis.
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: Preporuci knjigu

Post by klara60 »

Draga AnAna-mo, kad ne mozes da se odlucis za knjigu, najlakse je prisjetiti se lektire za srednju skolu, jer to su uglavnom dobre i poucne knjige, koje se u skoli citaju na "brzaka" bez ulazenja u sustinu, pa se brzo i zaborave, te je zato korisno ih procitati ponovo u nekoj zrelijoj dobi. Neces pogrijesiti ako mu odneses "Malog princa"-on je univezalan za svako zivotno doba, kao na primjer i nesto od Andrica, Selimovica, pa eto spomenula sam Cankara("Crtice iz moje mladosti"), Dostojevskog itd.itd.-dug je spisak.
Moja kcerka ti preporucuje knjigu koju je napisao Alstera Krouli "Dnevnik jednog narkomana" (ja je nisam citala), a ona kaze da je dobra knjiga za onoga ko zeli da se "skine" jer tu likovi zamjenjuju vjestacku srecu stvorenu drogom, istinskom i prirodnom srecom.
To da se malo opusti i da je knjiga lagana-pitaj tamo u trznom centru da ti preporuce.
A da, moja kcerka jos preporucuje da bez srama procita neku knjigu namjenjenu djecijem uzrastu (kaze da je to terapijski dobro i njoj je koristilo) kao sto su Kociceva, Copiceve i dr.pisaca dijela, a sve u stilu da nesto sto je preskoceno ili nije dobro "svareno" u pravo vrijeme ipak treba da se nadoknadi.
Ne znam da li sam ti pomogla...U svakom slucaju puno srece i tebi i njemu.
Post Reply