Vigozoran u snu,nemocan na javi

Ovo je mjesto na kojem možete slobodno otvoriti svoju dušu i podijeliti svoje emocije s nama.

Moderator: sanela

User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Re: Vigozoran u snu,nemocan na javi

Post by Zona Sumraka »

bez sumnje jedna od meni licno najgotivnijih stvari obojenog programa...samo ne kontam zasto je toliko pjesama posveceno david byrne-u?
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Vigozoran u snu,nemocan na javi

Post by Boban »

Zona Sumraka wrote:bez sumnje jedna od meni licno najgotivnijih stvari obojenog programa...samo ne kontam zasto je toliko pjesama posveceno david byrne-u?



Pa ipak je David Byrne jedan od zacetnika new-wave-a.Psyho killer...Ne znam ali svu tu ekipu koju sam upoznavao 90-tih sa prostora Vojvodine svi su imali Talking Heads medju plocama.Mislim da je Kebra njihov fan takodje.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Vigozoran u snu,nemocan na javi

Post by Boban »

BOBAN wrote:
Zona Sumraka wrote:bez sumnje jedna od meni licno najgotivnijih stvari obojenog programa...samo ne kontam zasto je toliko pjesama posveceno david byrne-u?



Pa ipak je David Byrne jedan od zacetnika new-wave-a.Psyho killer...Ne znam ali svu tu ekipu koju sam upoznavao 90-tih sa prostora Vojvodine svi su imali Talking Heads medju plocama.Mislim da je Kebra njihov fan takodje.

E zono kopao sam po netu nesto i naisao na ovo shtivo :D pesma je posvecena Davidu Albahari-ju

David Albahari je u Zagrebu studirao englesku literaturu i jezik. Prvu zbirku kratkih priča „Porodično vreme“ je objavio 1973. Postao je popularan u književnim krugovima četvrtom knjigom „Opis smrti“, za koju je dobio nagradu „Ivo Andrić“.

1991. godine je postao predsednik Federacije jevrejskih zajednica Jugoslavije, a radio je i na evakuaciji jevrejskog stanovništva iz Sarajeva. 1994. godine se preselio s porodicom u Kalgari, gde i dalje živi. I dalje piše i objavljuje na srpskom jeziku. Dobitnik je NIN-ove nagrade za roman „Mamac“ 1996. godine i nagrade Zlatni suncokret za zbirku priča "Svake noći u drugom gradu" 2008. godine.

David Albahari je pisac prilično zatvorenog, na momente čak hermetičnog izraza, autor koji zahteva ne samo veliki čitalački napor, već i punu saradnju čitaoca u izgrađivanju značenja pojedinih dela. Uprkos tome, on je tokom svog gotovo tridesetogodišnjeg postojanja u srpskoj literaturi stekao ne samo nepodeljenu naklonost kritike, već i prilično veliki broj čitalaca. Interesantna je pojava da se među ljubiteljima knjige u Srbiji teško može naći čitalac koji nema jasno izražen vrednosni stav prema Albaharijevom opusu: s jedne strane nalazi se prilično širok sloj obožavalaca njegove proze među kojima on često predstavlja pravog kultnog pisca, dok se s druge strane nalazi nešto uža grupa onih kojima izrazita složenost i naglašena artificijelnost njegovog izraza stvara prilično jak otpor.

Kritika je od samog početka prihvatila Albaharijevo stvaralaštvo uz izuzetno pohvalne ocene, počev od najranijih prikaza prve zbirke, kada je Bogdan A. Popović zaključio u prikazu „Porodičnog vremena“ da je pripovedačka polazišna pozicija „za darovitog mladog pisca... od neprocenjive vrednosti“, pa sve do skorašnjeg suda Vase Pavkovića da je samo pitanje vremena „kada će svet prepoznati velikog pisca srpskog jezika“. Albaharijeva ostvarenja prevođena su na francuski, nemački, engleski, hebrejski, poljski, italijanski, makedonski, slovenački, albanski, slovački, mađarski...

Kasnih osamdesetih, Albahari je započeo prvu formalnu peticiju za legalizaciju marihuane u Jugoslaviji.
User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Re: Vigozoran u snu,nemocan na javi

Post by Zona Sumraka »

to je on, Dejvid prvi...pa zasto se svuda prica da su aludirali na Byrna?
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Vigozoran u snu,nemocan na javi

Post by Boban »

Zona Sumraka wrote:to je on, Dejvid prvi...pa zasto se svuda prica da su aludirali na Byrna?
Nemam pojma i ja sam pomislio,imas dokumentarac "kad se neko necem dobrom nada" na youtube.
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Vigozoran u snu,nemocan na javi

Post by Boban »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=c_MsFZfuo30[/youtube]

Osecam kroz vetar kako stize jesenji dah
zabodi zube u srce moje isisaj taj otrov sto dugo me muci
isisaj ispljuni moj strah
Tako sam umoran od ovog krsta sto na ledjima nosim sam
reci ces kriv sam mozda i jesam ali ja to zaista ne znam

I sta znaci biti srecan, kad je sreca prolazna stvar
i dok se drugi raduju zutilu mom
u meni tinja tuge zar

Obruc oko grudi i glave me steze
ruke ka nebu nekontrolisano lete
misli u glavi sve tise zbore
zelim osmeh kao kad sam bio dete

i ova noc u nizu jos jedna
i sat sto kuca slova na papiru
i dusa u kutiji jadna i bedna

Znam otvoricu oci kad prestane samoca
znam otvoricu oci kad svane dan
tek tada mozda bicu svestan
da je ovo samo ruzan san
Last edited by Boban on Tue Oct 13, 2009 4:58 am, edited 1 time in total.
ameer
Posts: 82
Joined: Sun Sep 20, 2009 3:24 pm

Re: Vigozoran u snu,nemocan na javi

Post by ameer »

:D
Last edited by ameer on Wed Mar 10, 2010 10:50 pm, edited 1 time in total.
"Slatko i gorko; može se upoznati samo okusom, a nikako preko riječi,,
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Vigozoran u snu,nemocan na javi

Post by Boban »

E hvala.Morao sam napraviti ovaj video jer nisam nasao pesmu na youtube a ti me preduhitri :D Pozdravljam te.
ameer
Posts: 82
Joined: Sun Sep 20, 2009 3:24 pm

Re: Vigozoran u snu,nemocan na javi

Post by ameer »

"Slatko i gorko; može se upoznati samo okusom, a nikako preko riječi,,
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Vigozoran u snu,nemocan na javi

Post by Boban »

Ova ekipa mi je jaca :D
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2a38Z8B4PYQ[/youtube]
Post Reply