prica o bludnom sinu

Ovo je mjesto na kojem možete slobodno otvoriti svoju dušu i podijeliti svoje emocije s nama.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

prica o bludnom sinu

Post by klara60 »

Novi zavet/Po Luki:

Priča o bludnom sinu

„I reče:jedan čovek je imao dva sina. I mlađi od njih reče ocu: oče, daj mi deo imanja koji mi pripada. I on im podeli imanje.A posle nekoliko dana mlađi sin pokupi sve, ode u daleku zemlju, te potroši nemilice onde sav imetak živeći raspusno. A kad je potrošio sve, nasta velika glad u onoj zemlji i on poče da oskudeva.Tako ode i pribi se kod jednog građanina one zemlje,koji ga posla na svoja polja da čuva svinje. I želeo je da napuni svoj stomak roščićima koje su svinje jele, ali mu niko nije davao.A kada je došao k sebi reče:koliko najamnika kod mog oca imaju hleba u izobilju, a ja ovde propadam od gladi. Ustaću i otići ču svom ocu i reći ču mu: oče, zgrešio sam nebu i tebi.,nisam više dostojan da se zovem tvoj sin, primi me kao jednog od svojih najamnika. I usta ,te dođe svom ocu.A kad je još bio daleko, ugleda ga njegov otac i sažali se, pa potrča, zagrli ga i poljubi ga. A sin mu reče: oče,zgrešio sam nebu i tebi, nisam više dostojan da se zovem tvoj sin. Otac pak reče svojim slugama: iznesite brzo najljepšu haljinu i obucite ga, i dajte mu prsten na njegovu ruku i obuću na noge, dovedite i ugojeno tele, zakoljite, da jedemo i da se veselimo, jer je ovaj moj sin bio mrtav i oživeo je, bio je izgubljen, ali je nađen. I počeše da se vesele. A njegov stariji sin je bio u polju. Kada je pak dolazio i približavao se kući, ču svirku i igranje, te dozva jednog slugu i ispitivaše šta je to.A on mu reče:došao je tvoj brat i tvoj otac je zaklao ugojeno tele, zato što ga je zdravo dočekao. Na to se on nasrdi i ne htede ući. A njegov otac izađe i moljaše ga. Ali on odgovori ocu: vidi, služim ti toliko godina i nikada nisam prestupio tvoje zapovesti, pa mi nikada nisi dao jare da se proveselim sa svojim prijateljima. A kad je došao ovaj tvoj sin koji je rasuo tvoje imanje s bludnicama, zaklao su mu ugojeno tele. On mu pak reče: dete, ti si uvek sa mnom i sve što je moje-tvoje je, ali je trebalo da se veselimo i radujemo, zato jer je ovaj tvoj brat bio mrtav i oživeo je, izgubljen je bio i nađen je“
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: prica o bludnom sinu

Post by Boban »

:D ovu propoved sam slusao u komuni jednom prilikom i secam se kako je uloga oca ovde ustvari Bog.Predivna je prica :D
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: prica o bludnom sinu

Post by klara60 »

Bas mi je drago, Bobane da ti se svidjela. Ima tu jos o izgubljenoj ovci i izgubljenoj drahmi, ali mi se ova ucinila najpogodnija. Poslala sam je i kcerki u bolnicu i ona je izrazila divljenje. Ovako ja nastojim da je sa svih strana, realnoscu, religijom, povjerenjem uz odredjenu dozu sumnje, strucnom pomoci ,slogom u porodici (evo pripremao se za njen dolazak-hocemo da je naucimo remi pa da organizujemo takmicenje u kuci, izlete, rad po dvoristu isl.itd....) da joj probamo pomoci da pronadje pravi put bez droge i da iskoristimo cvrstu volju koju trenutno posjeduje...Zato joj pruzamo sansu uz ozbiljnu prijetnju i najmanji kiks-KOMUNA!!! i doktrori (mnogo doktora sam kontaktirala) su za ovu verziju. Pozdrav. Jos jednom posebno mi je drago da se tebi svijedjela ova prica, jer ti si moj najzesci kriticar, vjerovatno s pravom.
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: prica o bludnom sinu

Post by jana »

To je odlomak iz Luke 15,koji me duhovno hranio godinama.Odlomak iz Biblije koji je zaokupljao i Rembranta,u vrijeme njegovog duhovnog sasrijevanja,i kada su nastale njegove predivne ,posljedne slike.Preporucujem Vam knjigu od Henri Nouwen,Povratak izgubljenog sina,psihologa koji se sa svoga profesionalnog gledista bavio ovim odlomkom.
Mnogo srece i snage,Klara.
cross
Posts: 33
Joined: Mon Jun 15, 2009 12:10 am

Re: prica o bludnom sinu

Post by cross »

Prica o ljubavi,hrabrosti i vjeri... Ljubav; je poklonti sinu imovinu. Hrabrost; je tu imovinu pokloniti bludnom sinu. Vjera; je da ce se bludni sin promjeniti i svega nesto nauciti. Pitam se koliko danas ima oceva koji su spremni za zivota prepisati bludnom sinu imovinu? U vjeme kad su bludnice zavrsavale na lomaci, bludnik je sigurno bio izopaceniji nego danas narkoman.
Kad bi u danasnjem vremenu, jedan otac npr. sinu narkomanu kupio stan, mjesto da ga izbaci na ulicu; tim potezom bi podrzavao njegovo drogiranje, kao gore pomenuti otac bludne radnje svoga sina. Pitam se, pitam... ???
Ako je uloga gore pomenutom oca, Bog, kao sto je Boban naucio u komuni. Pitam se; dali je Bog jedini, spreman vjerovati da ce se gresnici i bludni sinovi promjeniti?
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: prica o bludnom sinu

Post by jana »

E,bas me nasmija cross!
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: prica o bludnom sinu

Post by klara60 »

jana wrote:Prica o ljubavi,hrabrosti i vjeri... Ljubav; je poklonti sinu imovinu. Hrabrost; je tu imovinu pokloniti bludnom sinu. Vjera; je da ce se bludni sin promjeniti i svega nesto nauciti. Pitam se koliko danas ima oceva koji su spremni za zivota prepisati bludnom sinu imovinu? U vjeme kad su bludnice zavrsavale na lomaci, bludnik je sigurno bio izopaceniji nego danas narkoman.
Kad bi u danasnjem vremenu, jedan otac npr. sinu narkomanu kupio stan, mjesto da ga izbaci na ulicu; tim potezom bi podrzavao njegovo drogiranje, kao gore pomenuti otac bludne radnje svoga sina. Pitam se, pitam... ???
Ako je uloga gore pomenutom oca, Bog, kao sto je Boban naucio u komuni. Pitam se; dali je Bog jedini, spreman vjerovati da ce se gresnici i bludni sinovi promjeniti?
Prica o ljubavi,hrabrosti i vjeri... Ljubav; je poklonti sinu imovinu. Hrabrost; je tu imovinu pokloniti bludnom sinu. Vjera; je da ce se bludni sin promjeniti i svega nesto nauciti. Pitam se koliko danas ima oceva koji su spremni za zivota prepisati bludnom sinu imovinu? U vjeme kad su bludnice zavrsavale na lomaci, bludnik je sigurno bio izopaceniji nego danas narkoman.
Kad bi u danasnjem vremenu, jedan otac npr. sinu narkomanu kupio stan, mjesto da ga izbaci na ulicu; tim potezom bi podrzavao njegovo drogiranje, kao gore pomenuti otac bludne radnje svoga sina. Pitam se, pitam... ???
Ako je uloga gore pomenutom oca, Bog, kao sto je Boban naucio u komuni. Pitam se; dali je Bog jedini, spreman vjerovati da ce se gresnici i bludni sinovi promjeniti?
Ti izgleda ili ne razumjes ili neces da razumjes poentu ove price. Kakva imovina i sl? Evo JA sam spremna mojoj kcerki, pod uslovom da se vrati na pravi put, bez droge i gluposti, pod uslovom da ozdravi (slozili smo se da je narkomanija izlijeciva bolest) pokloniti svu ljubav, kasnije i povjerenje i svu paznju, podrsku da NIKADA vise ne pomisli na to zlo.Ako Bog da da se to desi, pa necemo valjda citav zivot provesti raspravljajuci o tim greskama, nego cemo graditi neki novi, kvalitetniji zivot i suzivot bez droge. Pa, valjda je normalno da podignem svoje posrnulo dijete i da joj pomognem da se ,poslije svega ubaci u normalne tokove zivota!
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: prica o bludnom sinu

Post by klara60 »

Pardon, ne znam kako mi se upisa "jana" umjesto "cross
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: prica o bludnom sinu

Post by bojanol »

Ma Bog je zakon.
User avatar
Guta_Retas
Posts: 303
Joined: Sat Feb 07, 2009 11:48 pm

Re: prica o bludnom sinu

Post by Guta_Retas »

ovo je strava prica.u komuni je i ja takodje slusao i citao bezbroj puta.kad bi svi citali i sprovodili boziju rijec barem 1% bilo bi danas mnogoooooooo drugacije na zemlji.BB svima
So rise and be your master you don't need to be a slave
Post Reply