YouTube - video zapisi na temu ovisnosti

Molimo Vas da ovdje postavite linkove na stranice na kojima se nalaze informacije o tretmanu ovisnosti o drogama. Pomozite nam da napravimo najveću bazu linkova i resursa za pomoć osobama koje su ovisne i njihovim bližnjima u regiji.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

YouTube - video zapisi na temu ovisnosti

Post by noel »

Ovdje možete postati zanimljive video zapise na temu ovisnosti, droga, harm reductiona... Kad naiđete na nešto zanimljivo, zalijepite link uz kratak opis.

Evo za početak jedan TEDtalk, kanadski liječnik mađarskog podrijetla Dr. Gabor govori o problemu ovisnosti:

Gabor Maté at TEDxRio+20
The Power of Addiction and The Addiction of Power
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: YouTube - video zapisi na temu ovisnosti

Post by noel »

Još jedan TEDtalk, govori o biološkoj strani bolesti, snimanju mozga SPECT uređajem gdje se točno vidi koji djelovi rade normalno a koji ne, kakva je aktivnost neurotransmitera (dopamina/serotinina etc), ima li fizičkih oštećenja i sl. te na temelju toga (za razliku od klasične psihijatrije gdje iz dvominutnog razgovora postavljaju dijagnozu i liječe teškim lijekovima) određuju eventualnu terapiju.

Je li ovo budućnost psihijatrije?

Daniel Amen | TEDxOrangeCoast:
The most important lesson from 83,000 brain scans)
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
Jony Spirala
Posts: 15
Joined: Mon Mar 14, 2016 11:05 am

Re: YouTube - video zapisi na temu ovisnosti

Post by Jony Spirala »

Ovo bi trebalo puštati u osnovnim školama. Tako da djeca u adolesenciji dobiju noćne more i da ne mogu spavati mjesec dana.
Jer onda će se dobro zapitati da li su droge kul ili će droge od njih napraviti hodajuće zombije.

Edited by forum admin
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: YouTube - video zapisi na temu ovisnosti

Post by sanela »

Prevencija ovisnosti je nauka za sebe. Zastrašivanje djece i mladih se pokazalo kao kontraproduktivno i u Evropi se taj pristup odavno više ne koristi.
Samo kod nas na Balkanu ljudi koriste zastrašivanje, umjesto jačanje kapaciteta mladih koji će im pomoći da imaju samopouzdanja da žive bez korištenja supstanci, da imaju sistem vrijednosti i stavove koji neće podrazumijevati bavljenje drustveno neprihvatljivim ponasanjima da bi ispali cool, da bi bili dio grupe, da bi se zabavili, da bi napravili nešto što će imati loše posljedice po njih.
Problem je sto kod nas svako misli da zna sve, a struka i nauka se najmanje pitaju u svakoj oblasti kad se za nešto dobije novac.
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: YouTube - video zapisi na temu ovisnosti

Post by noel »

Everything You Think You Know About Addiction Is Wrong,Johann Hari | TED Talks
Johann Hari has seen our current methods fail firsthand, as he has watched loved ones struggle to manage their addictions. He started to wonder why we treat addicts the way we do — and if there might be a better way.
*manje više ista stvar, ali prikazana grafički i u dosta kraćem obliku, Addiction | Kurzgesagt (ima prijevod na srb/hrv).
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: YouTube - video zapisi na temu ovisnosti

Post by noel »

Kratki animirani film na jednostavan način pokazuje srž ovisnosti
Without giving too much away, here’s a short animation by Andreas Hykade that shows in a very simplistic way what drug addiction is sorta like.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: YouTube - video zapisi na temu ovisnosti

Post by Caty »

noel wrote:Kratki animirani film na jednostavan način pokazuje srž ovisnosti
Without giving too much away, here’s a short animation by Andreas Hykade that shows in a very simplistic way what drug addiction is sorta like.
Ovaj mi se svidja!
Post Reply