PAW!!!! Procitajte-VAZNO!!!!!!!!!!!!!!!

Molimo Vas da ovdje postavite linkove na stranice na kojima se nalaze informacije o tretmanu ovisnosti o drogama. Pomozite nam da napravimo najveću bazu linkova i resursa za pomoć osobama koje su ovisne i njihovim bližnjima u regiji.

Moderator: sanela

User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Luna tamo sam negde pročitala da ćeš prevesti samo zbog mene pa ja to očekujem s nestrpljenjem jer ovo što sam pročitala na naški privuklo mi je pažnju,i uvek ti kažem izbacuješ mnogo činjenica i svaki put ostanem u blagom šoku....ajde nemoj da pogaziš obećanje za prevod :!: :!: :!:
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
mise en place
Posts: 439
Joined: Wed Oct 26, 2005 5:16 pm
Location: banja luka

luna

Post by mise en place »

o.k. fantasticno,zaista samo je materijal koji bi trebao da studiram iz dana u dan...odlicno hajde bice i prevod..samo to je kompletna terapija,nekako u glavnim crticama.

Onaj drugi dio je najtezi,ukljucujuci normalan ritam i zdravu ishranu,navike i sticanje samopouzdanja...

sto se tice snova ,jedne prilike profi mi je rekao."kad pocnesh pravo da sanjash dop,ja naprimer sanjam kako se pucam hemijskom olovkom i osjetim kick,i ukus u ustima...to znaci da se zapravo udaljavash od dopa"
kontradictorno ali istinito
Luna,hvala puno za ovaj rad
mise
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Post by pepeljuga84 »

Pošalji mi na mail,ili tako nešto pa ću se potruditi da prevedem onoliko koliko je u mojoj moći...
Ljubim te,i hvala na ovome,dosta nam znači...
kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

=============

Kao prvo licno neznam sta bi u ovom kontekstu bio 'acute withdrawal'. Withdrawal je verovatno rutinski psihjatriski izraz za 'povlacenje' tj krizu, ali me zbunjuje ono akutni, sto bi znacilo da postoji i hronicna tj. stalna kriza. Ja cu ovde izraz PAW zameniti izrazom post-kriza (znaci neposredno posle krize), pa ako neko misli da izraz nije adekvatan, neka nadje nesto prikladnije, pa neka edituje.

Evo i teksta:
=============

Kada ljudi govore o alkoholizmu ili narkomaniji oni obicno govore o
simptomima vezanim neposredno za alkohol ili drogu (u toku konzumiranja) a zaboravljaju simptome vezane za apstinenciju. A u sustini, apstinencijalni simptomi, a posebno post-krizni simptomi, jesu oni koji apstinenciju cine tako teskom. Otsustvo pravilnog funkcionisanja mozga, zabelezeno je kod 75%-95% testiranih alkoholicara i narkomana. Skorasnja istrazivanja pokazuju da post-kriza zajedno sa tim ostecenjima mozga igra vaznu ulogu u mnogim slucajevima ponovnog uzimanja.

Post-krizni simptomi su oni koji se javljeju posle krize. Post znaci posle.
Sindrom je skup simptoma.

Post-kriza (PAW) je grupa simptoma adiktivne bolesti, koji se ispoljavaju kao rezultat prekida uzimanja adiktivnih hemikalija (jebote Luna ovo je neki pandurski recnik..) alkoholicara i narkomana. Ovi simptomi se javljaju 7 do 14 dana apstinencije, posle stabilizovanja krize.

PAW je biopsihicke i socijalni sindrom. Njegove posledice su kombinacija
ostecenja nervnog sistema zbog konzumiranja alkohola ili droga, s'jedne strane, i psiholoskog stresa zbog suocavanja sa apstinencijom (zivotom bez alkohola ili droga).

Oporavak prouzrokuje prilicno veliki stres. Mnogi ljudi zavisni od raznih
hemijskih supstanci, nisu u stanju da se nose sa stresom bez alkohola ili
droge. Stres smanjuje funkcionalnost vec ostecenog mozga, i pravi simptome jos gorim. Ozbiljnost PAWa zavisi od dve stvari:

- Dimenzija ostecenja mozga prouzrokovana adikcijom
- Kolicina psihosocijalnog stresa za vreme oporavka.

Simptomi PAWa dostizu svoj vrhunac u periodu od 3 do 6 meseci apstinencije. Ostecenja su obicno povratna tj. glavni simptomi se polako gube ako se prima pravilna terapija. Znaci nema mesta za strah. Sa pravilnom terapijom i zdravim trezvenim zivotom moguce je nauciti da se zivi normalno uprkos teskocama. Ali se prilagodjavanje ipak ne dogadja tako naglo. Oporavak nervnog sistema uzme obicno od 6 do 24 meseca uz asistenciju zdravog programa za oporavak. Nedavna istrazivanja pokazuju da za izvesan broj 'pacijenata', PAW obicno dolazi u mesecnim ciklusima bez nekog spoljnog faktora. Obicno 30, 60, 120, 180, ili 1 ili 2 godine (u smislu datuma, kad smo ostavili alk/droge, kao kad proslavljamo), kao da su 'okidac', koji jos uvecavaju intenzitet PAW simptoma. Ljudi koji se oporavljaju posle dugotrajne adikcije obicno dobijaju PAW simptome bez nekog vidljivog razloga cak i 10 godina posle prekida uzimanja alk/droge.

Obicno PAW simptomi dolaze i nestaju bez nekog razloga i bez nekog
specificne seme. Ljudi koji planiraju da se stave pod stalni, vremenski
dug period oporavka, moraju se privici na ove simptome, i nauciti kako
da se sa njima nose.

================================
SYMPTOMS OF POST ACUTE WITHDRAWAL
ajde sad neko ovaj deo... ================================
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

ma ti si haos.
hvala puno
mogu ja...pa ti next. cmok cmok
kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

drugi deo:
======

SIMPTOMI PAWA

Kako bi smo prepoznali da imamo bas PAW? Nemogucnost da se resi obicno prost problem, jedna je lako prepoznatljiva karakteristika. Sest glavnih tipova PAWa, koji su glavni razlog ze tu nemogucnost su: otsustvo jasne misli, problemi sa pamcenjem, preterana emocionalna reakcija i otupelost, poremecaji spavanja, problemi fizcke koordinacije, i problemi podnosenja stresa. Pored toga nemogucnost resavanja prostih problema bez obzira sta je od gornjeg uzrok, vodi do nipodastavanja sopstvene licnosti. Osoba se oseca nekompetentna, osramocena. Nipodastavanje samog sebe i strah od greske, uticu na produktivan
i uspesan zivot. Da bacimo sada malo detaljniji pogled na neke od PAW simptoma koji su razlog zbog cega prosti problemi nisu u stanju da se rese:


1.nemogucnost da se jasno misli

2.problemi sa pamcenjem

3.preterana emocionalna reakcija i otupelost

4.poremecaji spavanja

5.problemi fizcke koordinacije

6.problemi podnosenja stresa



1.nemogucnost da se jasno misli
-------------------------------------
Postoji nekoliko poremecaja misljenja, koji se aktiviraju prilikom
pojavljivanja PAWa kod osoba koje apstiniraju. Inteligencija nije ostecena. Osecaj je kao da mozak 'trokira' (* ). Ponekad radi kako treba, ponekad ne. Jedna od najcescih pojava je nemogucnost koncentracije vise od par minuta. Nedostatak apstraktnog rezonovanja, takodje je opsti simptom PAWa. (Apstrakcija je nekonkretna ideja ili koncept, drz' da ga nabijem itd.. sledi definicija). Koncentracija progresivno opada, sto je stepen apstrakcije veci.

Sledeci opsti simptom je prisilno i repetitivno misljenje. Iste misli vracaju
se stalno i nismo u stanju da izadjemo iz tog ciklusa, kako bismo sredili misli u neku sredjenu celinu.


2.problemi sa pamcenjem
------------------------------
Problemi sa kratkotrajnom memorijom takodje su opste poznati, kod osoba koje se oporavljaju. Stvari mogu da se cuju i razumeju ali se zaboravljaju posle svega 20 minuta. Ako vam neko da instrukcije, tacno cete znati sta da uradite. Ali ubrzo, memorija postaje maglovita ili se potpuno izgubi.

Ponekad, u toku stresnog perioda, moguce je da se zaborave vrlo znacajni dogadjaji iz proslosti. No oni nisu izgubljeni; osoba je u stanju da ih se lako seti nekom drugom prilikom. Osoba je svesna da 'zna' ali u stanju stresa nije sposobna da ih prizove.

To je naprimer, pretstavljalo problem za alkoholicara Jana. "Imam problem da ispricam moju pricu na AA" kaze on. "Problem da se setim sta se desavalo pre nego sto sam poceo da pijem, a da i ne pominjem period dok sam pio. Tesko mi je da napravim pricu. Ne secam se. Znam da su se neke stvari desavale, ali se zbunim kad treba da se setim kada su se desavale. Dosta puta sam u stanju da se setim svega kada sam sam, kad nisam pod pritiskom, kad nemam stres koji se javlja kad treba da govorim na AA mitinzima"

Zbog ovih problema sa memorijom, tesko je uciti se novim stvarima i primati informacije. Covek se uci (postaje vestiji) primajuci znanje i nadogradjuje na osnovu ucenja. Problemi sa memorijom, otezavaju takvu nadgradnju.
kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

3.preterana emocionalna reakcija i otupelost
--------------------------------------------
Osobe sa emotivnim problemima, u toku apstinencije, imaju tendenciju
da preterano reaguju. Za stvari koje naprimer zahtevaju reakciju inteziteta 2, oni reaguju intenzitetom 10. To je kao da stalno drziz tipku za "mnozenje" na kalkulatoru. Pobesne za stvari za koje kasnije konstatuju da su trivijalne. Osecaju se previse uplasene ili uzbudjene nego sto to situacija zahteva. Kada takva jedna prekomerna reakcija izvrsi pritisak na nervni sistem koji on nemoze vise da kontrolise, dolazi do emocionalnog soka. Ako se to dogodi, osoba postaje otupela, nesposobna da oseca bilo sta. Cak i ako je svesna da nesto ipak mora da oseca, ne oseca bas nista. Moze da oscilira od jednog rasplozenja do drugog, neznajuci pritom zbog cega.

4.problemi sa spavanjem
-----------------------
Ovo je najcesca grupa simptoma. Neki od njih (simptoma) su privremeni. Neki su do kraja zivota. U pocetku apstinancije, najcesce su to neobicni ili
uznemiravajuci snovi. Ovi snovi mogu uticati sa kolicinu potrebnog spavanja. Ali oni postaju manje ucestali i manje opasni, kako vreme odmice.

Mike je bio povremeni pijanac. Periodi apstinencije obicno su trajali po
nekoliko meseci. U periodima apstinencije, njegovi snovi ozbiljno su ugrozili njegovu sposobnost da spava. Njegova zena kaze:"Njegovu moru, nikad nisam povezivala sa picem. On bi cesto skocio iz kreveta, vristeci. Kada bi bila u stanju da ga probudim i dozovem, on se nebi niceg secao nijednog dela svoga sna, ali se secao da je bio uplasen. Posle nekoliko godina trezvenog zivota on gotovo da nema snove. Tek sam onda shvatila vezu izmedju snova i pica."

Cak i kada nemate neobicne snove, mozete imati teskoce da zaspite ili da
duze spavate. Mozete uociti promene u nacinu na koji spavate. Spavate mozda duze, ili u razlicitim periodima dana nego inace. Neke od ovih promena mozda se nikad nece vratiti na normalu, ali su mnogi bili u stanju da se adaptiraju bez nekih velikih teskoca.
kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

e, a sad ce Luna da nastavi..
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

:-D meni si najtezi dio ostavio hehehhe salim se. Ocu'-sutra ujutro eto....
kisses...hvala puno
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Od tog sutra ujutu prođoše 22 dana čini mi se a luna? :-)
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
Post Reply