PAW!!!! Procitajte-VAZNO!!!!!!!!!!!!!!!

Molimo Vas da ovdje postavite linkove na stranice na kojima se nalaze informacije o tretmanu ovisnosti o drogama. Pomozite nam da napravimo najveću bazu linkova i resursa za pomoć osobama koje su ovisne i njihovim bližnjima u regiji.

Moderator: sanela

kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

drugi deo:
======

SIMPTOMI PAWA

Kako bi smo prepoznali da imamo bas PAW? Nemogucnost da se resi obicno prost problem, jedna je lako prepoznatljiva karakteristika. Sest glavnih tipova PAWa, koji su glavni razlog ze tu nemogucnost su: otsustvo jasne misli, problemi sa pamcenjem, preterana emocionalna reakcija i otupelost, poremecaji spavanja, problemi fizcke koordinacije, i problemi podnosenja stresa. Pored toga nemogucnost resavanja prostih problema bez obzira sta je od gornjeg uzrok, vodi do nipodastavanja sopstvene licnosti. Osoba se oseca nekompetentna, osramocena. Nipodastavanje samog sebe i strah od greske, uticu na produktivan
i uspesan zivot. Da bacimo sada malo detaljniji pogled na neke od PAW simptoma koji su razlog zbog cega prosti problemi nisu u stanju da se rese:


1.nemogucnost da se jasno misli

2.problemi sa pamcenjem

3.preterana emocionalna reakcija i otupelost

4.poremecaji spavanja

5.problemi fizcke koordinacije

6.problemi podnosenja stresa



1.nemogucnost da se jasno misli
-------------------------------------
Postoji nekoliko poremecaja misljenja, koji se aktiviraju prilikom
pojavljivanja PAWa kod osoba koje apstiniraju. Inteligencija nije ostecena. Osecaj je kao da mozak 'trokira' (* ). Ponekad radi kako treba, ponekad ne. Jedna od najcescih pojava je nemogucnost koncentracije vise od par minuta. Nedostatak apstraktnog rezonovanja, takodje je opsti simptom PAWa. (Apstrakcija je nekonkretna ideja ili koncept, drz' da ga nabijem itd.. sledi definicija). Koncentracija progresivno opada, sto je stepen apstrakcije veci.

Sledeci opsti simptom je prisilno i repetitivno misljenje. Iste misli vracaju
se stalno i nismo u stanju da izadjemo iz tog ciklusa, kako bismo sredili misli u neku sredjenu celinu.


2.problemi sa pamcenjem
------------------------------
Problemi sa kratkotrajnom memorijom takodje su opste poznati, kod osoba koje se oporavljaju. Stvari mogu da se cuju i razumeju ali se zaboravljaju posle svega 20 minuta. Ako vam neko da instrukcije, tacno cete znati sta da uradite. Ali ubrzo, memorija postaje maglovita ili se potpuno izgubi.

Ponekad, u toku stresnog perioda, moguce je da se zaborave vrlo znacajni dogadjaji iz proslosti. No oni nisu izgubljeni; osoba je u stanju da ih se lako seti nekom drugom prilikom. Osoba je svesna da 'zna' ali u stanju stresa nije sposobna da ih prizove.

To je naprimer, pretstavljalo problem za alkoholicara Jana. "Imam problem da ispricam moju pricu na AA" kaze on. "Problem da se setim sta se desavalo pre nego sto sam poceo da pijem, a da i ne pominjem period dok sam pio. Tesko mi je da napravim pricu. Ne secam se. Znam da su se neke stvari desavale, ali se zbunim kad treba da se setim kada su se desavale. Dosta puta sam u stanju da se setim svega kada sam sam, kad nisam pod pritiskom, kad nemam stres koji se javlja kad treba da govorim na AA mitinzima"

Zbog ovih problema sa memorijom, tesko je uciti se novim stvarima i primati informacije. Covek se uci (postaje vestiji) primajuci znanje i nadogradjuje na osnovu ucenja. Problemi sa memorijom, otezavaju takvu nadgradnju.
kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

3.preterana emocionalna reakcija i otupelost
--------------------------------------------
Osobe sa emotivnim problemima, u toku apstinencije, imaju tendenciju
da preterano reaguju. Za stvari koje naprimer zahtevaju reakciju inteziteta 2, oni reaguju intenzitetom 10. To je kao da stalno drziz tipku za "mnozenje" na kalkulatoru. Pobesne za stvari za koje kasnije konstatuju da su trivijalne. Osecaju se previse uplasene ili uzbudjene nego sto to situacija zahteva. Kada takva jedna prekomerna reakcija izvrsi pritisak na nervni sistem koji on nemoze vise da kontrolise, dolazi do emocionalnog soka. Ako se to dogodi, osoba postaje otupela, nesposobna da oseca bilo sta. Cak i ako je svesna da nesto ipak mora da oseca, ne oseca bas nista. Moze da oscilira od jednog rasplozenja do drugog, neznajuci pritom zbog cega.

4.problemi sa spavanjem
-----------------------
Ovo je najcesca grupa simptoma. Neki od njih (simptoma) su privremeni. Neki su do kraja zivota. U pocetku apstinancije, najcesce su to neobicni ili
uznemiravajuci snovi. Ovi snovi mogu uticati sa kolicinu potrebnog spavanja. Ali oni postaju manje ucestali i manje opasni, kako vreme odmice.

Mike je bio povremeni pijanac. Periodi apstinencije obicno su trajali po
nekoliko meseci. U periodima apstinencije, njegovi snovi ozbiljno su ugrozili njegovu sposobnost da spava. Njegova zena kaze:"Njegovu moru, nikad nisam povezivala sa picem. On bi cesto skocio iz kreveta, vristeci. Kada bi bila u stanju da ga probudim i dozovem, on se nebi niceg secao nijednog dela svoga sna, ali se secao da je bio uplasen. Posle nekoliko godina trezvenog zivota on gotovo da nema snove. Tek sam onda shvatila vezu izmedju snova i pica."

Cak i kada nemate neobicne snove, mozete imati teskoce da zaspite ili da
duze spavate. Mozete uociti promene u nacinu na koji spavate. Spavate mozda duze, ili u razlicitim periodima dana nego inace. Neke od ovih promena mozda se nikad nece vratiti na normalu, ali su mnogi bili u stanju da se adaptiraju bez nekih velikih teskoca.
kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

e, a sad ce Luna da nastavi..
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

:-D meni si najtezi dio ostavio hehehhe salim se. Ocu'-sutra ujutro eto....
kisses...hvala puno
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Od tog sutra ujutu prođoše 22 dana čini mi se a luna? :-)
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

heheh ako brojis...
jebi ga zvrks nisam bila dobro. Evo vec 3 sedmice sam aaaaa....prolazi polako al ne znam sta je. Pa cim sam malo bolje. Obecavam
ne mogu...majke mi. evo probam i ne mogu.
sorry
ali hocu
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Dobro,dobro oprosteno :-)
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
kokan
Posts: 111
Joined: Fri Sep 16, 2005 9:22 pm

Post by kokan »

Ja cu verovatno da kompletiram ovaj prvi deo, ali ovi ovde na poslu mi lagano pomeraju mozak, tako da pre vikenda (ovog ili cak onog sledeceg), necu moci nista.
User avatar
Vodolija
Posts: 339
Joined: Tue Nov 22, 2005 3:07 pm
Location: USA

Post by Vodolija »

Kokane ja ti se divim...neznam nista o tebi ali da ovoliko vremena provedes da bi preveo i da bi raja razumjela KAPU SKIDAM.


Sto se tice PAW-a, ja koja cu imati 19 mjeseci cistih od svega jos uvijek imam ove siptome. Ja cu da ispod njih napisem kako tacno se oni izrazavaju na meni i sta ja radim da ih ublazim ako postoji nacin.

1.nemogucnost da se jasno misli

To mi se cesto desi...najmanje dva tri puta dnevno. Ja inace moram da pitam,ponovim, premotam razmisljanje 2-3 puta da bi ga shvatila ili razumjela. I onda da bi bila sigurna da je to to jednostavno pitam nekog drugog za njihovo misljenje. To pretezno radi kod mene.

2.problemi sa pamcenjem

U te vode nevolim da zalazim jer za to nemam ni odgovora ni nacina da se poboljsa. Imam hvala bogu par osoba koje me napominju i koji prate moje financijske odluke kao i sve ostale i ako radim nesto kako treba oni mi daju veliko NO NO :!: Navodno i to bi trebalo s'vremenom da se poboljsa...(meni se cini sve gore i gore).



3.preterana emocionalna reakcija i otupelost

Sve prihvatam srcu i sve prevodim pogresno. Moja reakcija na to je lupanje telefona od zid, lomljenje u sustini, nije vazno sta je blize meni u tom trenutku. Uvijek nesto slomim...Eh onda poslije 15 minuta i 2-3 puta preradjivanja emocija u mojoj glavi skontam da sam pogrjesila i onda se izvinjavam. Hmmmm dokle li ce raja mi oprastati!!!

4.poremecaji spavanja

Inace bolovala sam od insomnie jos prije mog silnog uzimanja i prije mog skidanja. Kad dodje do toga blejim po plafonu, ustanem napunim kadu toplom vodom i odmorim tu malkice...popijem casu toplog mlijeka i nekad mi to pomogne da zaspem a nekad jednostavno moram uzeti lijek za spavanje.

5.problemi fizcke koordinacije

Izgubljenja i u prostoru i u vremenu. Ne pripadam ovom svijetu. Usamljenja...gubim se kad je vise ljudi oko mene. Kako to lijecim ili zalijecujem...nastojim da se ne dovodim u te situacije da moram biti medju masom ljudi jer se pocnem gubiti cak i u nesvijest padati.

6.problemi podnosenja stresa

Ja kad dozivim stres ja pocnem plakati, zakljucam se u sobu, legnem u krevet, sve pogasim jer me sve iritira. Izolujem se od svijuh. U zadnje vrijeme sam pocela da koristim metodu kad se to desi bas da izadjem iz kuce, prosetam, pisem na papir kako se osjecam, razgovaram na telefon i ako kotrljam ocima...ali dodjem sebi.


Napisa ja svasta nesta!!!
M4j4
Posts: 596
Joined: Tue Aug 23, 2005 10:29 pm
Location: ucmala sredina smor-city

Post by M4j4 »

ja sam tek sad ovo procitala jer ne znam engleski dovoljno da bih uspela bez kokana da shvatim uopste sustinu.
Jebote,imam SVE simptome! A ja to uopste nisam povezivala sa post-sindromima,ili kako se vec zovu.Ok,znala sm da mi je nervni sistem otisao u tri pm,ali niko to nece da trpi,sta meni vredi sto znam? Mene je moja rodjena majka (inace prdivna jedna zena,veoma tolerantna i pozrtvovana) izbacila iz kuce i to bez jakne,pa sam presla 7km da bih dosla do drugarice u sred noci da bih je sva uplakana pitala jel mogu kod nje par dana...a majka me je izbacila zato sto sam zafrljacila neki dezedorans od zid,ne secam se vise oko cega je nastala svadja (eto dva simptoma:NE SECAM SE i POBESNELA).To se desilo pre vise od godinu dana. Danas sam cekala u redu u apoteci da kupim antidepresiv,pa kad sam dosla na red apotekarka nije htela da mi prizna recept jer nije dijagnoza lepo napisana a nema ni datum (nije falsifikat,originalan je recpt,samo je doktor idiot pa ga nije napisao kako treba),ja tu popizdim,kazem joj da se nosi,bacim recept i izadjem iz apoteke,idem ulicom i lijem suze. A svako normalan bi otisao opet kod doktora jos koliko sutra,jel,a ne bi ovako reagovao...
Onda se nadjem sa deckom,odemo da platimo internet,dodjemo kod mene ,sve cool,a ja nervozna jos uvek zbog jebene apoteke. Ne mogu da podnesem da su na compu otvorena 4 sajta istovremeno a pri tom da radi i TV i da se moram koncentrisati na 5 strana,pocnem da s etresem od muke kad me decko cimne da pogledam nesto na TV a ja trenutno na compu ili sam u kuhinji,kuvam kafu isl,ili bilo sta,odlepim kad moram uraditi dve stvari istovremeno.To,srecom,ne pokazujem,nego s eokrenem i pogledam,cuteci,jer kako to da mu objasnim,svesna sam da nisam normalna. Ja napisah previse,izvinjavam se. kokane,nastavi kad budes mogao,i hvala ti brate puno. Luna,ostali,pozdrav veliki.
Image
Post Reply