PAW!!!! Procitajte-VAZNO!!!!!!!!!!!!!!!

Molimo Vas da ovdje postavite linkove na stranice na kojima se nalaze informacije o tretmanu ovisnosti o drogama. Pomozite nam da napravimo najveću bazu linkova i resursa za pomoć osobama koje su ovisne i njihovim bližnjima u regiji.

Moderator: sanela

M4j4
Posts: 596
Joined: Tue Aug 23, 2005 10:29 pm
Location: ucmala sredina smor-city

Post by M4j4 »

Znaci,prvi deo je preveden! Dobro. Ajmo sad polako drugi deo,o regenerativnom delu (bas me taj deo najvise zanima,kako cemo da se oporavimo od ove sjebanosti)
Image
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Tesko majo,jako tesko ali probacemo...
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

Sad sam napisala svasta nesto i vratim se i zaboravim da sam vec copy i ja opet copy i jebi ga nema nista od tog copyja vishe. U pm. Evo drugi dio-Prvo o tom regenerativnom i degenerativnom-najcesci je prvi.

Znaci sve se regenerise u svoje vrijeme. Mi mozemo doprinijeti tome pravilnom ishranom (sto niko od nas ne radi),fizickim aktivnostima, vitaminima i pozitivnim okruzenjem. U vezi degenarativnog paw-a-on je mnogo rijedji.i javlja se nekad i nakon 10godina. Tu mi ne mozemo nista. Mozemo nauciti kako da umanjimo simptome i da se i nakon 10 ponasamo kao i prvih mjesec dana. Preduzmemo sve mjere predostroznosti i budemo oprezni da ne pokleknemo. Sve zavisi od stete nanesene tokom drogiranja. Sace neki reci e ja imam taj jer nije bolje. To niko od nas ne moze reci jer je jos rano za to. Svi smo jos u prvoj fazi. I ide polako. Ponekad dop, ponekad coke, neka pilulica (sta god da je)-ne pomaze. Samo odugovlaci proces.
Degenerativni PAW kao sto rekoh moze da se javi i godinama kasnije. Osoba je depresivna, suicidna, zeli tablete i da se sama lijeci. Cesto se okrene alkoholu i travi. To nece pomoci.
Osoba sa regenerativnim PAW(stabilnim)-ima simptome duzi period-ali oni su u sustini isti(ne mjenjaju se).
Imamo dobre i lose dane ali simptomi ostaju isti. Ovakva situacija je jako frustrirajuca, jer mislimo da sto smo duze cisti trebalo bi da bude bolje. Sto smo duze cisti, simptomi se smanjuju a i mi naucimo kako da se borimo protiv njih ili da ih ignorisemo.
Sledeci je intermentni paw-znaci onaj sto dolazi i prolazi.Ljudi sa regenerativnim PAW najcesce imaju ovakve simptome. Epizode PAW-a nestanu ali se onda opet pojave i jakog su intenziteta. Vremenom su manji i manji, no i dalje se mogu javljati u toku zivota.
Cesta pojava simptoma govori da osoba nije imala nikakvu formu lijecenja. Terapija za PAW ne postoji jer je skoro i utvrdjen. No ako znate sta zelite i sta vam pomaze vi mozete to promjeniti.
Najcesca forma PAW je regenerativna. Ona se mjenja u intermitentnu(ponavljajucu) i onda vremenom polako nestaje.
Prvo i najvaznije je da dovedemo simptome u red. Znaci da ih imamo sto manje, da su sto rijedji, sto bezbolniji. Mi moramo napraviti (stvoriti) sistem otpora. Dakle nesto sto ce nam pomoci da to postignemo.
Ovdje je rijec o stresu i kako bezvezene situacije(pa i one najmanje) uticu na nivo stresa maximalno. A pod stresom...takvim...i svi ostali PAW simptomi dodju do izrazaja. Npr-u datom momentu...mi iste sekunde gubimo volju, motivaciju, vjeru u sebe, i postajemo "sjebani i depresivni-bez imalo nade".
Vazno je da naucimo kako da zaustavimo stres prije nego pobjesni. Bitno je takodje, izbjegavati takve situacije...u kojima je stres neminovan. Naravno to je lako reci...ali ako zelimo uspjesan oporavak to moramo uciniti.
Kako kontrolisati PAW simptome:
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
User avatar
Vodolija
Posts: 339
Joined: Tue Nov 22, 2005 3:07 pm
Location: USA

Post by Vodolija »

NADAM SE DA CE SE REGENERISATI JEDNOG DANA!!!
User avatar
rbonnasi
Posts: 18
Joined: Thu Dec 15, 2005 9:23 am
Location: rijeka

Post by rbonnasi »

svaka vam cast na prijevodu, skidam kapu...
dobre je znat takve stvari, i sta nas sve ceka...ali nisam imao pojma da sam bas toliko sj... taj svoj mozak.
nista evo ja cu cekat da vi to prevedete pa da naucim gradivo
pozdrav,

rene
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

hehehe...samo ti cekaj. Do tada procitaj ovo sto je vec prevedeno. Prvi dio i drugi u kratko(to je na prvoj str)
vodo-naravno da hoce.
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
User avatar
rbonnasi
Posts: 18
Joined: Thu Dec 15, 2005 9:23 am
Location: rijeka

Post by rbonnasi »

evo ja sam to procitao, i naucio, a dalje nista, nema prijevoda...
pa ja neznam luna, ja sam mislio da ces nam ti to sve lijepo prevest da i mi nesto naucimo a ti to sve za sebe drzis, e luna luna... e bas si neka....
User avatar
Vodolija
Posts: 339
Joined: Tue Nov 22, 2005 3:07 pm
Location: USA

Post by Vodolija »

hahaha evo vec se regeneriso...hahaha ja izlijecena...da li cu ja ikad imati sansu to reci????
Post Reply