zaražena igla

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
sanella
Posts: 50
Joined: Thu Feb 02, 2006 4:08 pm
Location: Zagreb

zaražena igla

Post by sanella »

ne znam gdje bih smjestila ovo pitanje, pa evo ovdije cu, ako moderatorima smeta neka ga slobodno premjeste, samo vas molim za adekvatan odgovor. Koliko je dugo zarazena igla zarazena? Virus hepatitisa se prenosi zarazenom iglom. Jel da? Cula sam da taj virus umire nakon nekog vremena (na zarazenoj igli) nekih 6 sati, te se onda virus vise ne moze prenjeti. Da li je to tocno i koliko traje taj period dok virus ''UMRE'' .
Samantha
Posts: 287
Joined: Sat Jan 21, 2006 8:27 am

Post by Samantha »

Cula sam da taj virus umire nakon nekog vremena (na zarazenoj igli) nekih 6 sati, te se onda virus vise ne moze prenjeti.
Pogresno.

Virus na zarazenoj igli, na sobnoj temperaturi, je aktivan najmanje 16 sati pa sve do cetiri dana.
User avatar
sanella
Posts: 50
Joined: Thu Feb 02, 2006 4:08 pm
Location: Zagreb

Post by sanella »

Samantha wrote:
Cula sam da taj virus umire nakon nekog vremena (na zarazenoj igli) nekih 6 sati, te se onda virus vise ne moze prenjeti.
Pogresno.

Virus na zarazenoj igli, na sobnoj temperaturi, je aktivan najmanje 16 sati pa sve do cetiri dana.
HVALA.... ALI ON IPAK NESTANE,,,
ime nije vazno
Posts: 125
Joined: Sat Apr 16, 2005 9:55 pm
Location: kopenhagen

Post by ime nije vazno »

cfghmk
Last edited by ime nije vazno on Wed Jun 14, 2006 8:53 am, edited 1 time in total.
User avatar
dinela
Posts: 303
Joined: Wed Dec 07, 2005 12:37 pm

Post by dinela »

A Sanella, ako mislis da imas takav problem, ili neko vec, najbolje odmah doktoru... Jer nikako ne mozes biti sigurna. Sretno puno
User avatar
sanella
Posts: 50
Joined: Thu Feb 02, 2006 4:08 pm
Location: Zagreb

Post by sanella »

dinela wrote:A Sanella, ako mislis da imas takav problem, ili neko vec, najbolje odmah doktoru... Jer nikako ne mozes biti sigurna. Sretno puno

ma znam, imam ja cesto takvih (sumnjivih) okrsaja... za sad nista nije bilo... al uvije se nanovo bojim... a i znas da se to ne moze odmah utvrditi, vec da mora proci neko vrijeme (inkubacija-ili kako se to vec zove-nisam sigurna)
Tinka
Posts: 1
Joined: Tue May 30, 2006 11:22 am

Post by Tinka »

Pozdrav svima, ovo je moj prvi post...

Citam vec duze vreme sve sto se nalazi na ovom sajtu i na ovu temu moram da odgovorim...
Po profesiji sam lekar, potpuno str8, ...
Imala sam dosta prijatelja koju si imali iskustva sa drogama, nikada nisam razmisljala da ne trebam da se druzim sa nekim jer je zavisnik.. Cak sta vise, na konkretnom problemu sam pokusavala jedno duze vreme da "iscupam" kumu za koju danas na zalost uopste ne znam sta se desava.. Jedan od razloga citanja vasih ispovesti je bio bas taj - mislila sam da cu je prepoznati barem u nekom komentaru... na zalost, nisam... Njen slucaj je dosta komplikovan, mada vrlo slican nekim vasim... pa necu o tome ovaj put..

Ne ulazeci sada , u to da li "to" raditi, ni zasto se "to" radi... vec, kad se VEC "to" radi - stvarno vas molim ljudski, prijateljski, profesionalno, kako god - stvarno pazite na igle!
To da li virus moze ziveti nekoliko sati, ili ne... nekoliko dana il ne, da li je termolabilan ili termostabilan.. UOPSTE NE TREBA da vas okupira - UVEK, ali UVEK koristite sterilne, NOVE igle!
Uopste nisu vazni procenti - da li 10 ili 20% se zaraze i slicne statistike (koje nam jesu vazne ali u druge, naucne svrhe), shvatite da onog trenutka kad vam se desi infekcija ili bolest ili bilo kakva druga slicna posledica - tog trenutka je to za vas 100%!!!

Jedino na taj nacin, prevencijom mozemo da kontrolisemo broj novo obolelih od svih zaranih bolesti..!

Pozdrav svima i svako dobro!
mens sana in corpore sano!
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Sanella, ne razumijem zasto to pitas? Prvo sam mislila da se nesto jednom dogodilo pa zato pitas. Ali, sad kazes da se uvijek iznova bojis. To znaci nesto sasvim drugo. Pa, jebote nemoj se zezati, igle su tako jeftije i apoteke imas na svakom uglu u Hrv i danju i nocu! Ne treba ti to da poberes neku bolestinu jer ti se nije dalo zaletiti na 5 minuta u prvu apoteku. I koristi svoj cep!!
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Post by Vlado_M »

Tinka, jako je lijepo to sto si se potrudila i napisala dirljiv tekstic kojim apelujes na razum nas narkomana... Jos samo kad bi, jebiga, imali razum.

Vidi, meni se znalo desiti da se po 20 puta lupam jednim te istim ganom. Igla se totalno istupi, molis je pola sata da probije kozhu i zabije se u venu... Desavalo se da apoteke ne rade. Desavalo mi se da mi je lijeno otici u apoteku, da sam los i jedva stojim na nogama. Desavalo se da savjesne gospodje u apotekama nece da prodaju narkomanima sprice. Desavalo se da isteresem posljednju cvaju dileru i onda nemam 30 feninga za spricu. Desavalo se da sam u apoteci uzimao ganove ili tramale na ler, pa ne smijem uci... Desavalo se da nas bude trojica, a imamo 2 gana. Ili mozda jedan. Tada se obicno plisamo ko ce prvi, ne zbog straha od HCV-a, vec da ne bi cekali par minuta da se jaran nadje...

Desavalo se da se rokam velikom spricom za guzicu i napravim sebi krater na ruci. Desavalo se da se radim u najprljavijem WC-u na autobuskoj stanici. Desavalo se da koristim vodu iz vodokotlica, a ponekad i iz solje... Desavalo se...

Narkoman nema vremena da razmislja o sterilnim iglama i hepatitisu i Aidsu. Sve je to suplja prica.

Mene je neko zarazio. I ja sam siguran da sam zarazio nekoliko likova. Neke bez predumisljaja, kad jos nisam znao da sam zarazen; a neke i sa predumisljajem - nisam htio da cekam nekoliko minuta da se oni prve srede mojim ganom... Itd.

Svakome se prije ili kasnije desi neki od nabrojanih scenarija. A kada se dogodi prvi put, svaki sljedeci je sve lakse... Zato pustite suplju pricu o sterilnim iglama i 16 sati.
User avatar
styx
Posts: 247
Joined: Wed Jun 01, 2005 4:40 pm

Post by styx »

Pa nije virus samo na igli, bude i u sprici, bude i na vatici, bude i na cepu - kasici... A kao sto Vlado kaze, pa nemas nekada vremena, bit je samo se srediti sto prije...
pozz
Post Reply