Sunrise

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Tia
Posts: 70
Joined: Thu Mar 16, 2006 7:32 pm

Post by Tia »

sunrise wrote:Po tome ispada Tia da mogu popiti Subutex nakon mjesec i po a ne nakon 3 dana! Ili?
Jedino sto ti sa 100% sigurnoscu mogu reci je to da ti doktor nece htjeti prepisati Subutex, ako si vec na terapiji
hepovima. Znaci, trebas biti skroz cista od hepova, a koliko za to treba vremena, nazalost, ne znam ti reci.
Bilo bi super da su ti odmah prepisali Subutex kada si krenula (pred mjesec dana?). U Zg-u su poceli izbjegavat
prepisivanje hepova i ako nisi na njima odmah prepisu Subutex.

Ovo ti pisem iz iskustva mog bivseg decka, a s obzirom da sam bila uz njega moglo bi se reci da je iz 1.ruke.
Nesto sto me uzasno izzivciralo od strane doktora je to da mu nisu htjeli prepisat Subutex kada je bio pozitivan na hep,
a kada je bio pozitivan na dop - prepisali su odmah. Koja im je to logika, ne kuzim.

Pozdrav!
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

Ovde se svako trudi da bude veći pop od popa! Svaki način lečenja je dobar ako pomaže, kao što i u svakom ima mana, na koje će ukazati oni kojima nije pomogao! Ovde postadoše stručnjaci i za statistike!!! Kako vama nije dobro! Tačno je da metadon koji se koristi u Srbiji nije isti kao onaj u Hrvatskoj ili u Evropi, bilo gde, kao što je tačno i to da je metadon nekada BIO droga, ali su farmaceuti uspeli da iz njgea izvuku euforiju koju je davao! Nažalost, neki imaju mnogo malo godina da bi to znali, ali ako žele neka se raspitaju, jer je to prvo "Pliva" uradila, krajem 80-ih!!! On se sada može zloupotrebiti kao što se svaki drugi lek može zloupotrebiti i naravno da ne može služiti kao lek onome koji drogu retko kad i viđa, već se drogira isključivo na račun države, a to su upravo ta održavanja koja traju godinama! Održavanje nije lečenje ono služi samo dekriminilizaciji društva, što je opet neki uspeh! Svako treba pronaći za sebe ono što mu najviše odgovara, naravno, drugačije se i ne može! Subutex nakon spuštanja, nema apsolutno nikakvog efekta, zašto bi ga uzimala ako je već skroz skinuta sa metadona?! Mada mnogi kažu da je dobar kao prelaz sa metadona na blokator! To što si zaboravila da popiješ terapiju, normalno! metadon te drži 24 sata kada ga piješ normalno, tj kada ti je doziran kako treba! I sigurno nećeš imati krizu ako se sa njega spuštaš, ako ideš na dole do jedne tablete. Možeš se osećati nelagodno, ali krizu ne možeš imati! Noni počni odmah da piješ, videćeš da će ti pomoći i sada, ne moraš da čekaš "vreme"!
Tia
Posts: 70
Joined: Thu Mar 16, 2006 7:32 pm

Post by Tia »

Katarina, hep je droga. Mogu ti reci iz osobnog iskustva da kada uzmem 2 hepa smanje mi se zjenice i
osjecam se slicno ko na dopu........Subutex nema zakvih efekata i mislim da je u njemu buducnost.
U Hrvatskoj cak razmisljaju da one koji su vec godinama na odrzavanju s hepom..da ga postepeno
ukinu..
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

Ih, Tia, pa naravno! Zenice se smanje i od trodona! Subutex takođe stvara zavisnost i od njega se krizira, ako se uzima van kontrole! Kod nas još uvek ne može da se nabavi, ali u svakom slučaju s' obzirom da sadrži i blokator, trebao bi biti dobro prelazno rešenje i za onog ko je na metadonu!
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Tia, to sto tebi Sub odgovara ne znaci da svima odgovara. Neki ljudi ne mogu podnijeti tu cistocu u glavi koju Sub napravi i za njih on nikako nije dobar lijek. Mislim da je Subutex ok za one koji nisu bas godinama u dopu nego recimo do ili oko godinu dana. Za sve one koji su 5 godina i vise u dopu ne vjerujem da bi bili zadovoljni i da bi uspjeli izgurati terapiju na njemu.
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Da su mi ponudili Subutex na pocetku terapije vjerovatno ga ne bih prihvatila jer znam da ne bi islo.
No da ga uzmem kad zavrsim sa metadonom, to vec moze i to cu vjerovatno i uciniti. Tada, nakon sto sam vec nekoliko mjeseci samo na metadonu, i kad vec dodjem do kraja sa njime tada mogu ici na subutex no ovako na pocetku terapije direkt nema sanse. To je ko da me netko usred zime baci u hladnu rijeku.Nema sanse

by the way, danas eto deseti dan da nisam uzela dop :)
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
Vodolija
Posts: 339
Joined: Tue Nov 22, 2005 3:07 pm
Location: USA

Post by Vodolija »

...
Last edited by Vodolija on Sat May 27, 2006 4:08 am, edited 1 time in total.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Hvala Vodolija

Isla sam jutros po terapiju nakon produzenog vikenda. Sjedim za stolom, cekam na doktorica pocne primati i dijeliti terapiju. Preko puta mene za stolom sjede dva tipa. Jedan u kurcu odnosno dosta mu se poznaje da brije a drugi onako prilicno ok. O cemu ce pricati nego o dopu. Ovaj koji je jos kao ok mu govori kako vec dva dana nije popio terapiju. Ovaj ga pita kao pa zasto nisi, sta imao terapiju. Ovaj mu govori pa jesam ali sam u nedjelju popio duplu. Za jucer nisam imao nista, govori ovaj. Pita ga drugi: "Sta nisi u krizi?".
-Ne, ne, uzeo sam smedje jucer.
Ovaj koji gore izgleda mu govori da grijesi sto uzima metadon nego treba prijeci na subutex, kao i on. I GOVORI DA JE ON BIO 2 MJESECA U KRIZI NAKON STO JE PRESTAO SA METADONOM I PRESAO NA SUBUTEX. Covjek mu nabraja i opisuje kompletnu krizu.

Razmisljam....Moj razum mi govori da je tip jeo govna i zezao se pa mu je mozda bio bed skinuti se sa metadona. I nema sanse da mu vjerujem da je on sada na suho krizirao "2 mjeseca". Nema sanse!

Ne znam da li grijesim sto mislim da necu biti u kurcu kad ostanem na nuli i da li se samo zavaravam time da necu biti u takvoj kurcini. Ali, po svoj mojoj logici i zdravom razmisljanju, ne vjerujem da cu biti u kurcu i aus.
Zasto bi bila u kurcu ako se ne zezam i uzimam dop uz metadon i ako svaki tjedan budem isla dolje. Znaci, kad budem dosla do 5mg pa 4 pa 3 itd. od one 1 ili pola me nema zasto puknuti bijesna kriza. Jednostavno nema zasto!

Dosla ja na red i vidim da mi ova opet hoce dati 40mg. Mislim si jebote vec sam deset dana na 40 a oni nista ne spominju spustanje. Pitam ju ja kada mi misli manje dati. Zena je bila odusevljena mojim itanjem i sva sretna mi pocela spremati 35mg. Zasto? Jer su oni navikli da se svi zezaju i jedu govna, povecavaju terapiju i nikome ne pada na pamet, ni pod razno da bi se isao spustati. Normalno da kad prestanu jednog dana sa metadonom, budu u kurcu. Sta drugo za ocekivati?
35mg ili 40mg, isti kurac, potpuno mi je isto i jednako dobro na 35mg.
Tek, ustvari jos nisu ni dva puna tjedna prosla da sam zapocela sa metadonom a meni se cini kao da sam cijelu vjecnost na njemu i period brijanja je tako daleko od mene. Ne znam da li je to dobro ili ne ali uopce me ne pila ta proslost. Nekako kao da sam odahnula, postigla sam da imam svoj mir i ono sto sam ranije htjela a to je da radim po cijele dane bez straha da li cu imati dobar dop ili ce biti sranje, hoce li kolicina bit koretna ili ne itd.
A da vam ne pricam kako mi je stanje u kuci odnosno na poslu sa deckom bolje (jer skupa radimo i po cijele dane smo tu). Svadje kao da su daleko iza nas, godinama unazad.

Ne znam, ovo je tek pocetak mog lijecenja, svjesna sam toga ali je Dobar Start i dati cu sve od sebe da nadjem snage u sebi da i ubuduce bude tako pa cak i bolje. Ne zelim se vracati nazad!
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Tia
Posts: 70
Joined: Thu Mar 16, 2006 7:32 pm

Post by Tia »

Sunrise, drzim ti fige da uspijes sa metadonom, ali moram ti reci, nazalost, da je ovaj tip koji je rekao da je krizirao 2 mj, govorio istinu.
Meni je ispricao jedan decko koji je bio na terapiji metadonom, istu pricu....
To sa smanjivanjem kolicine vrijedi samo ako uzimas najkraci moguci period...Nikako te ne zelim plasiti, samo ti prenosim sto govore
ljudi koji su na hepovima (pod ljudi mislim na gore spomenutog decka i jednu stariju zenu od skoro 50 koja je oduvijek na odzavanju i
vise se puta pokusala skinut sa smanjivanjem doze i nije uspjela).

Sto se tice Subutexa, cini mi se da si krivo shvatila sto sam napisala o njegovom ucinku. Da, cinjenica je da te on ne nabrije kao hep,
ali potpuno ti ubije zelju za dopom! Mislim da je to ono cime svi mi tezimo - ubijanje zelje...

Jos jednom, puno srece!
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Tia, probala sam Subutex. No, tada mi nije nikako odgovarao.
Ne znam, to je sve rekla kazala.
Evo, jedna cura je uzimala cak i preko 20komada hepova i dop je brijala uz hepove i to godinama! Ona je vec nakon 10 dana spavala po 4 sata u tiru a isla se skidati na prakticki suho. Uzimala je samo nesto za smirenje i spavanje.
Prema tome ne vjerujem.
Sta je s tobom, si ti ok?
Pozdrav
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Post Reply