Podsvest

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Podsvest

Post by StopBup »

Jeste li nekad razmišljali o važnosti svoje podsvesti?
Pogrešna uverenja, negativne autosugestije, primanje negativnih sugestija sa strane, sumnje, neopravdani strahovi, ali najviše mislim pogrešna uverenja...
Sve se to taložilo duboko u našoj podsvesti, i dovelo nas tu gde nas je dovelo. Problem je što u glavnom treba dugo vremena da prođe, i mnogo govana da se pojede, da bi se to shvatilo, i da čovek nauči da razvije svoje prave odbrambene mehanizme, mehanizme protiv trovanja sopstvene psihe, što od samih nas, što od sveta oko nas. Mislim na ljude sa našim sklonistima pre svega, mada i ljudi koji nisu imali problem konkretno sa zavusnišću su znali i znaju da budu žrtve tih trovanja, samo se kod njih to odražava na drugačije načine.
Postoje i mnogi nameti "savršenog sveta", koji nam nisu dali da budemo to što jesmo, to jest mi sa njima nismo znali da se snađemo, pa smo na pogrešan način pokušali da dođemo do lične slobode, pokušali smo da se ostvarimo na nemoguć način.
Izvinite što govorim "nas", ili "mi", ali verujem da je kod mnogih od nas slično, pa sam se usudio da pišem u množini.
Verujem u svoje isceljenje/izlečenje duše, verujem u promenu načina mišljenja i življenja, i toga se držim.
U bilo šta što radimo, da bi došlo do ostvarenja ili uspeha, moramo pre svega da verujemo, ako u startu ne verujemo u nešto što radimo, to je u glavnom osuđeno na propast...
Da bi svoju podsvest naterali da radi za nas, moramo pre svega svoju svest da promenimo na bolje, da naučimo da verujemo u prave stvari, da naučimo da se branimo od negativnih sugestija i autosugestija, da dajemo pozitivne autosugestije, da verujemo u sebe, da donosimo ispravne odluke...
Ne smemo trovati sami sebe mislima tipa "kako ne valjamo", "kako smo pogrešni", ne smemo se bojati života, nije se jednom desilo, da čovek oboli i umre baš od one bolesti na koju je najviše mislio...
Davno, pre 20 godina, kad sam već bio u problemu, učio me moj psiholog o važnosti podsvesti i njenom "treniranju", davanju pozitivnih autosugestija, ja sam to tada samo delimično primenio i prihvatio, a brzo, dobrim delom zaboravio, jer sam tada bio primoran, tačnije ne baš primoran, već da smirim moje, mamu pre svega, sam pristao da idem na razgovore kod psihologa, koga mi je ona našla.
Nedavno, kad sam razmišljao mi je ovo palo na pamet, počeo sam da mislim o svojoj podsvesti, i evo sad mi pade na pamet da podelim to sa vama...
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
Dorat
Posts: 46
Joined: Sat Jun 19, 2021 11:23 pm

Re: Podsvest

Post by Dorat »

Hvala što si podjelio sa nama.
"Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem".
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Podsvest

Post by Akkasha Come Back »

StopBup wrote: Thu Jun 24, 2021 10:20 am Jeste li nekad razmišljali o važnosti svoje podsvesti?
Pogrešna uverenja, negativne autosugestije, primanje negativnih sugestija sa strane, sumnje, neopravdani strahovi, ali najviše mislim pogrešna uverenja...
Sve se to taložilo duboko u našoj podsvesti, i dovelo nas tu gde nas je dovelo. Problem je što u glavnom treba dugo vremena da prođe, i mnogo govana da se pojede, da bi se to shvatilo, i da čovek nauči da razvije svoje prave odbrambene mehanizme, mehanizme protiv trovanja sopstvene psihe, što od samih nas, što od sveta oko nas. Mislim na ljude sa našim sklonistima pre svega, mada i ljudi koji nisu imali problem konkretno sa zavusnišću su znali i znaju da budu žrtve tih trovanja, samo se kod njih to odražava na drugačije načine.
Postoje i mnogi nameti "savršenog sveta", koji nam nisu dali da budemo to što jesmo, to jest mi sa njima nismo znali da se snađemo, pa smo na pogrešan način pokušali da dođemo do lične slobode, pokušali smo da se ostvarimo na nemoguć način.
Izvinite što govorim "nas", ili "mi", ali verujem da je kod mnogih od nas slično, pa sam se usudio da pišem u množini.
Verujem u svoje isceljenje/izlečenje duše, verujem u promenu načina mišljenja i življenja, i toga se držim.
U bilo šta što radimo, da bi došlo do ostvarenja ili uspeha, moramo pre svega da verujemo, ako u startu ne verujemo u nešto što radimo, to je u glavnom osuđeno na propast...
Da bi svoju podsvest naterali da radi za nas, moramo pre svega svoju svest da promenimo na bolje, da naučimo da verujemo u prave stvari, da naučimo da se branimo od negativnih sugestija i autosugestija, da dajemo pozitivne autosugestije, da verujemo u sebe, da donosimo ispravne odluke...
Ne smemo trovati sami sebe mislima tipa "kako ne valjamo", "kako smo pogrešni", ne smemo se bojati života, nije se jednom desilo, da čovek oboli i umre baš od one bolesti na koju je najviše mislio...
Davno, pre 20 godina, kad sam već bio u problemu, učio me moj psiholog o važnosti podsvesti i njenom "treniranju", davanju pozitivnih autosugestija, ja sam to tada samo delimično primenio i prihvatio, a brzo, dobrim delom zaboravio, jer sam tada bio primoran, tačnije ne baš primoran, već da smirim moje, mamu pre svega, sam pristao da idem na razgovore kod psihologa, koga mi je ona našla.
Nedavno, kad sam razmišljao mi je ovo palo na pamet, počeo sam da mislim o svojoj podsvesti, i evo sad mi pade na pamet da podelim to sa vama...
Nešto ti nije bio dan za pisanje, vidim. Umeš da pišeš nekad kao da ti je to (pisanje) profesija, ali verovatno si hteo to da kažeš pa kako bilo.
Bitno da se razume šta si hteo, a ovaj deo mi se baš dopao:
"Postoje i mnogi nameti "savršenog sveta", koji nam nisu dali da budemo to što jesmo, to jest mi sa njima nismo znali da se snađemo, pa smo na pogrešan način pokušali da dođemo do lične slobode, pokušali smo da se ostvarimo na nemoguć način.
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Podsvest

Post by Akkasha Come Back »

Da li si ikada radio psiho test "Roršahove mrlje"?
Ne samo ti, sve vas pitam.

Kao prvo, jako je bitno da to radi doktor koji je baš stručan, jer ako nije to će doneti više štete nego koristi.

Eto da se nadovežem na "podsvest".

P.S. ja sam se pri prvom susretu sa Roršahovim mrljama baš "zavozala" u priču šta vidim, međutim doktorka je bila totalno nezainteresovana, verujem da me nije ni slušala.

Prokletstvo pameti, obrazovanja i radoznalosti me navede da tad još pre interneta u biblioteci potražim osnove psihologije, a tražila sam specijalno taj test i nađem.
U suštini, to su simetrične mrlje od mastila i ništa više ni manje.
(Kao kada smo bili deca pa posmatrali oblake i tražili oblike, predmete čak i lica, verujem da je većina dece to radila).

I tako-znajući šta su Roršahove mrlje više nijedan doktor nije mogao da izvede taj test na meni jer sam prosto rekla da znam da su to razmazane mrlje/fleke, da je ideja u suštini dobra, ali ja jednostavno ne mogu da negiram činjenicu šta je to i da kaobajagi sad tu vidim leptira ili cvet (to vide "normalni ljudi", "nenormalni" vide neko oružje, nož, sekiru npr)

Izvinjavam se na terminima "normalan" i "nenormalan" ali znate šta sam htela da kažem.

Još uvek me zanima šta je značilo ono prvi put kad nisam znala za taj test i na svakoj sličici videla čitav film. Previše mašte?! Moguće. Prvo skidanje sa H u ustanovi.

Dobra je ova tema.
User avatar
StopBup
Posts: 3794
Joined: Tue May 21, 2019 1:52 pm

Re: Podsvest

Post by StopBup »

Nisam radio taj test, nisam ni cuo za njega.

Isao sam ja kod psihologa kao klinac, zbog nekog decjeg problema, koji sam tada resio. Meni je zanimljiva psihologija, strucnjak treba da zna da da snaznu sugestiju, koja ce tebe naterati da se pozabavis problemom, pa samim tim i da ga resis. Najvise je do tebe, a strucnjkak treba da zna da te natera da usredsredis misli na pravi nacin sto se tice datog problema, sto je tada kod mene vrlo brzo upalilo.

Kad pomenu oblake, setih se sta sam sve video u njima, ali pod dejstvom jakog halucinogena pre nekih 18 godina, ali ne bih dalje o tome. :)
Izgovori su osnovna jedinica gradje i funkcije svake pi*ke od coveka.
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Podsvest

Post by Akkasha Come Back »

I meni je zanimljiva psihologija. U Gimnaziji sam imala taj predmet, eksperimentalno uveden za moju generaciju (bio si u pravu da sam neka zajebana generacija, ali eto ponešto je bivalo dobro) i bila sam oduševljena.
Profesorka je bila stroga ali jasna i zato sam ja imala u njenoj svesci 5+, i druga sam osoba u njenoj karijeri koja je imala to legendarno 5+ u svesci. Baš mi je išlo dobro.

Šteta što nemam vise tu knjigu kod sebe, baš bih pogledala šta piše za podsvest, onako "školski".

P.S. eno vidim objašnjavaš san, odličan primer, podsvest na delu.

Griža savesti je svesna ili podsvesna? Ili oboje?
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Podsvest

Post by Akkasha Come Back »

Nisam našla da li je griža savesti svesna ili podsvesna, ali sam našla razmišljanje mladih.

Jedan lik kaže, kratko i jasno "Mentalno samosjebavanje" ili "mentalno samojebanje" klinci su zakon :lol:

Nego evo jednog ozbiljnijeg ugla:
"U neko vreme, grižom savesti se nazivao osećaj krivice proizvan nečim zlim što bismo učinili; recimo odsečete nekom ruku ili mu se poserete po glavi i nakon toga osećate da ste napravili neko zlo.
Srećom, u današnjem postmodernističkom svetu radi se na suzbijanju osećanja koja bi kočila čoveka u nemilosrdnom usponu ka vrhu. Kao jedna od prvih žrtava te ljudske težnje za savršenstvom stradala je upravo griža savesti, te su ljudi danas u stanju da urade bilo šta, bilo kome, kako bi dostigli željeni cilj. Jednostavno, duh kolektivizma nalaže da najpre moraš da postaneš bezlična, bezosećajna masa unificirana spolja i iznutra sa propisanim normama da bi bio prihvaćeni deo bolesnog organizma koji nazivamo "čovečanstvo", a u tu svrhu (gle ironije) moraš da se odrekneš svega što te u prvom redu i kvalifikuje kao čoveka."

Nažalost, eh, u pravu je.
Viktor89
Posts: 557
Joined: Mon Mar 15, 2021 11:56 pm

Re: Podsvest

Post by Viktor89 »

Može li se suzbiti griža savesti? Ne. Imaš je, nemaš je ili podsvesno bežiš ka ukorenjenim obrascima ponašanja. Naravno pogrešnim. Nije moguće nasilno. Tekst je mišljenje. Nema svrhu. Nešto te jebe, pucaš na poroke ili stručnjake.

Zašto bi neko želeo da bude prihvaćen bez svog "JA" i šta bi mu to donelo? Zašto bi se neko trudio da se prilagodi nižim vrednostima i imao potrebu da bude prihvaćen gde ne pripada? Problem društva? Nije. Čovek koji nema potrebu za tim, nema problem. Trud treba uložiti u prepoznavanje vrednosti u skladu sa svojim. Okrenut takvom razmišljanju.
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Podsvest

Post by Akkasha Come Back »

StopBup wrote: Thu Aug 12, 2021 5:38 pm Nisam radio taj test, nisam ni cuo za njega.



Kad pomenu oblake, setih se sta sam sve video u njima, .......ne bih dalje o tome. :)
Evo ti 2 sličice, samo moram u 2 posta, zbog copy/paste, idem "težim putem", da sam na compu, brže bi to išlo...(ti si verovatno već i izguglao, ali kad sam videla 28 ljudi na mreži...pa rekoh sebi daj još kvalitetnog materijala...
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Podsvest

Post by Akkasha Come Back »

Image

Roršahov test, primer
Post Reply