Španski jezik- naučila sam i to, samo da mi mozak bude okupiran nečim

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Španski jezik- naučila sam i to, samo da mi mozak bude okupiran nečim

Post by Akkasha Come Back »

Možda se nekome čini da je "prevelik zalogaj" ali pošto je dokon um đavolje igralište, jel', uvek se trebamo uposliti.
Ja sam ukapirala da ne moram kopati njivu kao što u komunama teraju ljude da rade kao magarci nego uposliti um.

Pošto sam na Facebooku takođe, u protekle 4 godine učila sam španski, razgovarajući sa ljudima kojima je maternji jezik španski ali žive u SAD pa govore i engleski.

Ispisala sam 8 svezaka, dnevno učila kao ispit da imam :lol:

Ne znam baš gramatiku (još uvek) i nervira me malo što imam "akcenat istočne Evrope" jer sam perfekcionista, ali bolje naučiti strani jezik kad već "visim" online nego kačiti slike šta sam juče jela i takve gluposti.

Koje jezike govorite, da li vam je stalo ili ne proširiti znanje itd?
licaninsasela
Posts: 3385
Joined: Fri Feb 01, 2019 8:52 am

Re: Španski jezik- naučila sam i to, samo da mi mozak bude okupiran nečim

Post by licaninsasela »

Akkasha Come Back wrote: Tue Jan 12, 2021 12:48 pm Možda se nekome čini da je "prevelik zalogaj" ali pošto je dokon um đavolje igralište, jel', uvek se trebamo uposliti.
Ja sam ukapirala da ne moram kopati njivu kao što u komunama teraju ljude da rade kao magarci nego uposliti um.

Pošto sam na Facebooku takođe, u protekle 4 godine učila sam španski, razgovarajući sa ljudima kojima je maternji jezik španski ali žive u SAD pa govore i engleski.

Ispisala sam 8 svezaka, dnevno učila kao ispit da imam :lol:

Ne znam baš gramatiku (još uvek) i nervira me malo što imam "akcenat istočne Evrope" jer sam perfekcionista, ali bolje naučiti strani jezik kad već "visim" online nego kačiti slike šta sam juče jela i takve gluposti.

Koje jezike govorite, da li vam je stalo ili ne proširiti znanje itd?
Dobar sam sa spanjolskim, ostednja zalost engleski, njemacki tako tako, talijanski dobar, portugalski jako los, filipinski samo neke stvari kuzim ali samo tamo sa mindanaua, bosanski odlicno, hr mi je materinji a srpski kako sa kim. Sa nekim odlicno a s nekim nikako. Jebiga razliciti jezici pa je i normalno da se ne kuzimo.
Evo akasa ovo razumijes.
https://youtu.be/FEtbPI9Pu6I
licaninsasela
Posts: 3385
Joined: Fri Feb 01, 2019 8:52 am

Re: Španski jezik- naučila sam i to, samo da mi mozak bude okupiran nečim

Post by licaninsasela »

Akkasha Come Back wrote: Tue Jan 12, 2021 12:48 pm Možda se nekome čini da je "prevelik zalogaj" ali pošto je dokon um đavolje igralište, jel', uvek se trebamo uposliti.
Ja sam ukapirala da ne moram kopati njivu kao što u komunama teraju ljude da rade kao magarci nego uposliti um.

Pošto sam na Facebooku takođe, u protekle 4 godine učila sam španski, razgovarajući sa ljudima kojima je maternji jezik španski ali žive u SAD pa govore i engleski.

Ispisala sam 8 svezaka, dnevno učila kao ispit da imam :lol:

Ne znam baš gramatiku (još uvek) i nervira me malo što imam "akcenat istočne Evrope" jer sam perfekcionista, ali bolje naučiti strani jezik kad već "visim" online nego kačiti slike šta sam juče jela i takve gluposti.

Koje jezike govorite, da li vam je stalo ili ne proširiti znanje itd?
S cim se bavis akasa? Sta radis? Decko? Cura? Ili je ipak to preintimno. Cuvaj se dobronamjernih savjeta
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Španski jezik- naučila sam i to, samo da mi mozak bude okupiran nečim

Post by Akkasha Come Back »

licaninsasela wrote: Tue Jan 12, 2021 6:06 pm
Akkasha Come Back wrote: Tue Jan 12, 2021 12:48 pm Možda se nekome čini da je "prevelik zalogaj" ali pošto je dokon um đavolje igralište, jel', uvek se trebamo uposliti.
Ja sam ukapirala da ne moram kopati njivu kao što u komunama teraju ljude da rade kao magarci nego uposliti um.

Pošto sam na Facebooku takođe, u protekle 4 godine učila sam španski, razgovarajući sa ljudima kojima je maternji jezik španski ali žive u SAD pa govore i engleski.

Ispisala sam 8 svezaka, dnevno učila kao ispit da imam :lol:

Ne znam baš gramatiku (još uvek) i nervira me malo što imam "akcenat istočne Evrope" jer sam perfekcionista, ali bolje naučiti strani jezik kad već "visim" online nego kačiti slike šta sam juče jela i takve gluposti.

Koje jezike govorite, da li vam je stalo ili ne proširiti znanje itd?
Dobar sam sa spanjolskim, ostednja zalost engleski, njemacki tako tako, talijanski dobar, portugalski jako los, filipinski samo neke stvari kuzim ali samo tamo sa mindanaua, bosanski odlicno, hr mi je materinji a srpski kako sa kim. Sa nekim odlicno a s nekim nikako. Jebiga razliciti jezici pa je i normalno da se ne kuzimo.
Evo akasa ovo razumijes.
https://youtu.be/FEtbPI9Pu6I
Evo i za tebe španski rock
Starija je pesma

https://youtu.be/iB_ljVDmlXs

Mogli smo vežbati da pričamo na španskom. Engleski mi dosadio, ceo život engleski pa engleski... portugalski mogu da razumem, dešavalo se da ja pričam španski a Brazilka portugalski i ide :lol: razumem i ja nju i ona mene :)

Ostalo što si nabrojao veze nemam. Nemački i te germanske grupe nikad nisam ni pokušavala naučiti, a italijanski mi prosto ružan, nekako oteeeežžuuu kad pričaju, nervira me to :lol:

Me encanta ver que hay alguien con quién puedo platicar mi caribeño español, porque estoy hablando una jerga como se habla en Puerto Rico.
Tuve amig@s allí pero ahora tenemos contacto muy raro. Que pena, verdad?
Ni modo, todavía tener la gente de Miami USA.
Saluditos y espero que se puede entender mi jerigonza, no sé oficial lengua o "castellano", es increíble que puede ser mejor para entender (a mí) mil zonas de español (Sudamérica y jerga hispano) y no puedo entender los Madrileños jajaja 🤣.
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Španski jezik- naučila sam i to, samo da mi mozak bude okupiran nečim

Post by yasujirozu »

Akkasha Come Back wrote: Tue Jan 12, 2021 9:29 pm Mogli smo vežbati da pričamo na španskom.
va a ser extremadamente difícil hablar con él en cualquier idioma, porque las malvadas mujeres bosnias lo han prohibido ;)
https://youtu.be/HdqCk2MnKQk?t=19
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Španski jezik- naučila sam i to, samo da mi mozak bude okupiran nečim

Post by Akkasha Come Back »

yasujirozu wrote: Wed Jan 13, 2021 4:28 am
Akkasha Come Back wrote: Tue Jan 12, 2021 9:29 pm Mogli smo vežbati da pričamo na španskom.
va a ser extremadamente difícil hablar con él en cualquier idioma, porque las malvadas mujeres bosnias lo han prohibido ;)
https://youtu.be/HdqCk2MnKQk?t=19
Stvarno zabranjeno govoriti na drugim jezicima?
Ali ovo nije isto, msm nije da pišem komentar na drugom jeziku usred neke teme ovo je baš tema koju sam i otvorila da se prisetimo stranih jezika.
Ya me casi olvidó mi español. Ne mogu da se setim izraza, fond reči mi je ok, ali izraze zaboravih, moraću da "pročešljam" ponovo one moje sveske.

De todos modos es muy bien verte aquí.
En serio está prohibido o estás bromeando?
(Ili si mislio kad kažeš "él" na njega konkretno, pošto ionako nije više na forumu)
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Španski jezik- naučila sam i to, samo da mi mozak bude okupiran nečim

Post by Akkasha Come Back »

Samo jedan savet da dam ako neko hoće mojim stopama (a da nema predznanje, znači skočiš u vatru, pa ili izgoriš ili naučiš :lol: )
Ustvari, nekoliko saveta:
1.Meksikanci su nepismeni. Nemojte počinjati sa njima. Oni pišu kako čitaju, umesto q redovno koriste k ali to i nije ono najgore.
Primer: HACIES to se čita [asies] a u stvari se piše: Así es 2 reči, i znači "tako je".
2. Oficijelni jezik je španski koji govore Madriđani, ako hoćete ikakve koristi da imate pričajte sa Španijom a nemojte se zeznuti ovako kao ja- sa nekim portorikanskim dijalektom, pa još nastavim sa Miami mezla i to je dobro jedino ako se spremate na put tamo...
3. Portugalski- važno obaveštenje:
Za razliku od španskog, zvanični portugalski jezik je brazilska verzija a NE portugalska iz Portugala, koliko god vam čudno bilo. (Ko ne veruje- Google pa neka proveri)
Razlikuje se čak i u pisanju, ako naučite Lisabonski portugalski, možete da posetite Sintru :lol: a ako naučite brazilski, to vam je svuda zvanična verzija.

4. Zaboravila sam da pomenem bugarski. Gledala neku seriju "Под прикритие" i prilično sam naučila.
Аз разбирам български, не баш всички али добре е.

To je to...
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Španski jezik- naučila sam i to, samo da mi mozak bude okupiran nečim

Post by Akkasha Come Back »

Beautiful song.

¿Y cuando volverás?
Un día o jamás.

Con letra en inglés e español.

https://youtu.be/BPkHlkeFWS4
User avatar
đondo
Posts: 40
Joined: Wed Sep 08, 2021 5:41 pm

Re: Španski jezik- naučila sam i to, samo da mi mozak bude okupiran nečim

Post by đondo »

https://www.youtube.com/watch?v=SzimletXB7M
Evo da malo onda vježbaš španjolski.
To je pravo star bend, ali mislim da su čak možda iz Madrida. Ali stvarno davno mi ih je jedna
prijateljica u Njem. preporučila i slušao sam ih dosta iako k.... ne kužim. :)
Inače, rođen u de pa dosta dobro znam njemački.
Engleski isto tako i nema smisla da nabrajam ove domaće jezike.
Iako ćirilicu ne mogu reći da znam, nego onako, slovkam kad čitam kao da sam 2 razred osnovne. :P
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Španski jezik- naučila sam i to, samo da mi mozak bude okupiran nečim

Post by Akkasha Come Back »

@đondo
Jao, nemački bih tako volela da znam, ali nikako mi ne ide...blago tebi i evo jedne od Rammstein "Ohne dich", obožavam tu pesmu. https://youtu.be/wAQPCmtnBak

A ove tvoje na španskom nikad čula za taj bend, ali dobro, veliki je svet, razumela sam svaku reč, malo zao tekst :lol:
("Yo no tengo la culpa de verte caer"= Nisam ti ja kriv što vidim da propadaš" , u bukvalnom prevodu "Nije moja krivica" ali volim da prilagodim prevod)
Post Reply