Crno Beli Svet - Nemanje celovite slike. Samo crno ili belo.

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Nesa_neske_01
Posts: 816
Joined: Sun Mar 04, 2018 4:07 am

Re: Crno Beli Svet - Nemanje celovite slike. Samo crno ili belo.

Post by Nesa_neske_01 »

Kako prepoznati manipulatora i zaštititi se od njih

U svakodnevnim međuljudskim odnosima na različitim mestima u komunikaciji sa ljudima kada je situacija nama važna, u prirodi svakog ljudskog bića postoji primarni strah, a to je da ne budemo iskorišćeni, odnosno izmanipulisani. Vođeni strepnjom da izbegnemo biti žrtva manipulacije, pažnju usmeravamo na važne događaje, ali lako nam promaknu fini detalji u ponašanju drugih, zavedu nas lepi gestovi, znaci pažnje i prefinjana komunikacija drugih ljudi. Taman kada pomislimo da je neko nasmejan i komunikativan ušao u naš krug poznatih, nismo svesni da smo već postali žrtva manipulacije.

Uvek treba poći od jednostavnog pravila – gde god ima komunikacije ima i manipulacije.
Srešćemo ljude koji je povremeno koriste da bi došli do svojih ciljeva i one koji to rade uvek.

Manipulator je osoba koja ima potrebu da kontroliše i upravlja drugima, da sve konce drže u rukama pri tome često ne preza ni od čega, koristi razna manipulativna sredstva ne bi li ostvario cilj, igra na kartu poverenja, pohvala, komplimenata, ucene, emocija, izazivanja krivice.

Emocije drugih su moćno sredstvo, zato što je priroda osećanja takva da zaslepi racionalno razmišljanje, a samim tim i mogućnost uočavanja prevare. Osobe koje vole upravljati drugima vešto se prikrivaju, imaju mnogo lica i transformišu se prema potrebi kao pravi kameleoni. Nalaze se svuda oko nas i što je manipulator veći teže ga je prepoznati, jer se vešto prikriva.

Psiholozi smatraju da sve što kažemo ili učinimo, svesno ili nesvesno na neki način utiče na druge do određene granice, ali tu ne mora da bude ničeg negativnog. Manipulaciju karakteriše svesno uticanje na druge, ali razlikuje se po tome u kojoj meri je ona prisutna u našim odnosima. Kod svesne manipulacije manipulator je svestan cilja koji želi da postigne i zato se pred drugima pretvara ili glumi upravo da bi što bolje ostvario svoj cilj i time iskoristio drugu osobu, a kod nesvesne manipulacije taj cilj je skriven i za samog manipulatora. Kada govorimo o nesvesnoj manipulaciji, prelazimo na područje psihološke igre.

Najčešći oblici manipulacije su izazivanje osećanja krivice, poigravanje sa osećanjem lične vrednosti pojedinca, manipulisanje osećanjem prihvatanja i odbacivanja, zatim pretnja i zastrašivanje i razne uvrede ličnosti sa etiketiranjem.

Postoji niz faktora prema kojima možete prepoznati manipulatora. Oni uvek prebacuju krivicu na drugoga, vole se prikazivati kao žrtve, ponašanja su im promjenjiva i zato su nepredvidivi, odnosno ponašanje menjaju u zavisnosti od publike. Potpuno su neosetljivi prema drugima, empatija je za njih nepoznanica.

Istraživanja su pokazala da žene često koriste manipulaciju, odnosno, pribegavaju manipulaciji u situacijama kada im je potrebna pažnja. Nekako im se čini da to ne mogu tako otvoreno da traže što je velika greška ili se plaše odbijanja pa koriste manipulaciju. Žene koje iz tog razloga manipulišu najčešće se opredeljuju za strategiju „ti si kriv“, i onda vređaju, zahtevaju, pridikuju. Ovaj način može biti uspešan neko vreme, ali dugoročno gledano je izuzetno štetan.

Na poslu manipulator se karakteriše stalnim kritikovanje drugih, poruke šalje preko glasnika i širi razdor među kolegama. Njihovo pravilo je zavadi pa vladaj, nepoželjne razgovore brzo prekida, laže, egocentričan je i ljubomoran. Laskaju kada nešto treba da postignu i ne birajući sredstva. Njihov pogled je zapovjednički, a kada vi govorite oni gledaju uokolo. Glas im je jači ili slabiji u zavisnosti od situacije, glasno i nasilno se smeju, igraju se držanjem tela. Gestovi po kojima se odaju su: grčenje prstiju, češkanje po vratu i uvetu, stiskanje usan, vešto kontrolišu mimiku lica.

Najčešći tipovi manipulatora su:

Manipulator „s lažnim osmehom“ je najčešći tip, on je simpatičnan, nasmejan, laska i neumereno je pažljiv prema drugima, komunikativan i predstavlja se sposobno i inteligentno. Na vrlo perfidan način dolazi do cilja. Koristi sve raspoložive tehnike kako bi povećala uticaj nad drugima. Teži uspostaviti prijateljski odnos što pre i sve će učiniti i polako vas uvući u svoju mrežu, a da toga nećete biti ni svesni. Nikada ne biste pomislili da iza te ljupke i drage osobe stoji jedan veliki manipulator. Upadne te li u mrežu ovog manipulatora teško ćete se iz nje izvući.

Šarmantni manipulator je osoba koja tokom odrastanja razvijaju strategiju koja ima za cilj da dominiraju u odnosu, da njihove želje uvek budu zadovoljene, da budu u superiornom položaju u odnosu na druge. Ovaj tip ima nešto što vas odmah osvoji, voli lepu odeću, dobre automobile i lep nakit. U komunikaciji uvijek gleda u oči, direktan je i postavlja vrlo neugodna pitanja. Pitaće vas, ako vi njega nešto pitate i nikada nećete dobiti konkretan odgovor. Od njega nikada ništa nećete dobiti osim laskave reči, ali će od vas uzeti što više može. Najjače oružije mu je deljenje komplimenata, jer se želi svima dopasti. Ugodan u društvu, ali vrlo opasan. Zatražite li od njega uslugu, znajte da ćete je morati platiti dvostruko.

Manipulator reciprociteta. Njega ćete prepoznati po plaćanju za primljene usluge, stvaranju osjećaja duga, izrabljanju, traženju mnogo više nego što su dali i ljubaznosti.

Obrazovani manipulator njega možete prepoznati po hvaljenju svoga obrazovanja, svoje diplome, svoga zanimanja, svoga iskustva. Prezire sve koji su ispod njegovog nivoa, čudi se nečijem “neznanju”, barata imenima, brojkama, ali bez objašnjenja. Ima spretnost da navede druge da učine što god on želi. Prepotentan i hvalisavac. Pravi se da sve zna, dobro laže i ističe svoje iskustvo.

Sramežljivi manipulator je vrlo redak i zato ga je teško prepoznati, skriva se iza lažne sramežljivosti. Njegova prisutnost je opterećujuća, neupadljiv je i nesiguran, svoje mišljenje prenosi uvek preko druge osobe. Voli se prikazivati ranjivim i slabim, deluje bezopasno, ali nije. Takav tip manipulatora je povučen, tih, naporan, neupadljiv i nesiguran.

Manipulator zlostavljač, on se brzo otkrije, prepoznatljiv je po svojoj nasilnosti, nezadovoljstvu i stalnom kritikovanju drugih. Autoritativan je, ali kada mu trebate laska. To su teški i neugodni tipovi, naredbodavnost i agresivnost su njihov zaštitni znak.

Kao i kod drugih vidova poremećaja ličnosti, moguća je kombinacija dva ili više karakteristična tipa.
Manipulacija ne uspeva kod ljudi koji imaju dovoljan nivo autonomije ličnosti, zrele ličnosti sude sami o svojim postupcima i ne dozvoljavaju tako lako da tuđa merila budu i njihova, imaju visok nivo autonomije, samopouzdanja i samoodgovornosti i sa njima je veoma teško manipulisati.

Zaštitita od manipulatora se može izgraditi tako što ćete prekiniti druženje s manipulatorom; ne pričajte o svom poslu i svojoj porodici, na sastancima i dogovorima sve pišite što ste se dogovorili, nemojte biti, golub pismonoša, i nikome nemojte biti posrednik ni u čemu, udružite se s ljudima koji su isto žrtve manipulatora jer ćete zajedno biti jači, nikada ne radite za nekoga i ne odgovarajte na nejasne zahteve; oprezno reagujte na laskanje, ne verujte mu jer ćete biti nasamareni.

Prvi korak koji je važno da savladamo jeste sticanje ličnog uverenja da niko ne može manipulisati našim emocijama i postupcima, ako mu to mi ne dozvolimo, a često nismo svesni da to dozvoljavamo, čak nekada neverbalnom komunikacijom i provociramo druge da manipulišu sa nama. Zato je važno da preispitamo naša uverenja koja smo izgradili u detinjstvu i tokom života, a koja nas sprečavaju da objektivno sagledamo sebe, svoju vrednost, prava, potencijale i samopouzdano reagujemo u odnosu sa manipulativnim sagovornikom.

Drugi korak je rad na komunikativnim veštinama, da što jasnije iznosite svoje želje i interese manipulativnom sagovorniku i to se odnosi na sve u životu. U bliskim vezama gde imamo dve odrasle osobe svaka učestala manipulacija negativno utiče na odnos.

Prestanite da smišljate opravdanja za to kako se manipulator ponaša prema vama. Ako ga opravdavate time što se oseća nesigurno ili teškim detinjstvom, verovatno da upravo na to igra kako bi vas izmanipulisao.

Budite veoma oprezni s bilo kime ko redovno izigrava žrtvu.

Mirno i racionalno odbijte da prihvatite zahteve koje manipulator postavlja pred vas.
Postavite granice i održavajte ih.

Neophodno je emotivno se distancirati od manipulatora kako ne bi mogao da vas povredi svojim komentarima, kako ne bi mogao i dalje da manipuliše vama.

Suprotstavite se manipulatorovim lažima i poluistinama logikom, ne emocijama.

Ako je neophodno, složite se da se ne slažete, ali nemojte prihvatati njegove laži i poluistine kao istinu.

Moguće je da ćete postupak morati da ponovite mnogo puta pre nego što se manipulator povuče, budite spremne za to.

Odmah treba postaviti jasno pravilo: manipulator se neće promeniti. Manipulator nas ne manipuliše već poziva da budemo izmanipulisani, zavisi od životnih uverenja, razumevanja sopstvenih emocija, nivoa samopouzdanja i komunikatorskih veština.
Nesa_neske_01
Posts: 816
Joined: Sun Mar 04, 2018 4:07 am

Re: Crno Beli Svet - Nemanje celovite slike. Samo crno ili belo.

Post by Nesa_neske_01 »

sanela wrote: Sat Mar 31, 2018 9:33 am Meni je fascinantno kako se od jednostavnih stvari napravi cijela filozofija.
Da, ovisnici su skloni krajnostima. Skloni crno bijelim slikama. Il je super il je dno.
Svijet je sredina. Ali ta sredina nije siva. Sredina je u duginim bojama i mi bojimo svoj svijet onako kakvo se trenutno osjećamo.
To nema veze s ovisnošću. I ja se nekad lose osjecam, pa mi je sve u nijansama sive do crne. Medjutim, to prodje i sutra mi je svijet svih boja. Radujem se suncu,nekom susretu, kafi koja je dobro napravljena, dobroj pjesmi na radiju dok vozim...
Naravno, ovisnicima objektivno treba vremena, pa i par godina, da se receptori u mozgu oporave, ali treba sebe trenirati i gledati na sta se fokusiramo.
Ima i do toga kakve smo osobe. Neko je skloniji pesimizmu. Ja sam vjecni optimista, pa i to pomaze, ali opet, to nema veze s drogiranjem.
Mi odlucujemo kako cemo obojiti svijet i to ima veze s tim kakve boje pronadjemo u sebi. Tesko je prepoznati da imamo cijelu paletu kad smo dugo bili fokusirani samo na crnu i bijelu, koje inace i nisu boje ;)
Što si napisala ja sam kasnije upoznao u životnoj sredini. Kod drugih. Slično su mi govorili. Ja naprosto nisam mogao tako da gledam na život.

Konkretno ovo se vraća: "To nema veze s ovisnošću. I ja se nekad lose osjecam, pa mi je sve u nijansama sive do crne. Medjutim, to prodje i sutra mi je svijet svih boja. Radujem se suncu, nekom susretu, kafi koja je dobro napravljena, dobroj pjesmi na radiju dok vozim..."

Teško ide: "Tesko je prepoznati da imamo cijelu paletu kad smo dugo bili fokusirani samo na crnu i bijelu, koje inace i nisu boje ;)"
Post Reply