Upravljanje motornim vozilima na supstituciji

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Upravljanje motornim vozilima na supstituciji

Post by Marka »

Pretraživao sam, ali nisam našao. Ako tema postoji, izvinjavam se i molim da se ova obriše.

Baš me zanima, kako je regulisano Zakonom u Vašim zemljama upravljanje motornim vozilima kada je vozač na nekoj terapiji supstitucije, bup, metadon/heptanon.

U deskripciji za bup piše naredno
Upravljanje vozilom

Buprenorfin može izazvati pospanost, posebno kada se uzima zajedno sa alkoholom ili depresorima centralnog nervnog sistema. Zato pacijenti treba da budu upozoreni ukoliko upravljaju vozilom i mašinama (videti deo 4.5). Ovaj lek može da ošteti kognitivne funkcije i može da utiče na sposobnost bezbednog upravljanja vozilima.
Ne znam gde im je ovaj deo 4.5, ali manje više baš ovo i piše u opisu.

Znam iz novisnkih članaka da je rađena provera na droge i to najviše za vreme održavanja Exit-a u Novom Sadu, ali ovako do sada nisam naleteo proveru. Kako je to regulisano u Vašim zemljama. Zanima me podjednako kako ide to u EU zemljama ali i u Srbiji. Mene najviše zanima u vezi bupa, i kada imam napismeno da sam zvanično na lečenju, dakle nije zloupotreba. Zapravo, Zakon u Srbiji što se tiče upravljanja motrosnih vozila nije baš sasvim jasan. Ide novčana kazna i zabrana vozačke dozvole na određeno vreme, ali to je kod zloupotreba, isto kao kod alkohola, ali zloupotreba i treapija nisu čak ni slične stvari.
User avatar
Jajajajaisamoja
Posts: 79
Joined: Sun Jan 22, 2017 3:17 pm

Re: Upravljanje motornim vozilima na supstituciji

Post by Jajajajaisamoja »

Upravljanje vozilom pod djelovanjem alkohola ili opojnih droga strogo je zabranjeno svuda. osim jedne iznimke, nekoj maloj kolicini alkohola u g/kg.
nepravda pa to ti je.
Kad sve što droge, bolesti ovisnosti uključujući i nove tehnologije daju i uzimaju, sabereš i oduzmeš na kraju dobiješ da izabereš ON i OFF
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Upravljanje motornim vozilima na supstituciji

Post by Marka »

Jajajajaisamoja, ti si iz zemlje E. unije, jel tako?
User avatar
Jajajajaisamoja
Posts: 79
Joined: Sun Jan 22, 2017 3:17 pm

Re: Upravljanje motornim vozilima na supstituciji

Post by Jajajajaisamoja »

zar je bito odakle sam?
Kad sve što droge, bolesti ovisnosti uključujući i nove tehnologije daju i uzimaju, sabereš i oduzmeš na kraju dobiješ da izabereš ON i OFF
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Upravljanje motornim vozilima na supstituciji

Post by noel »

Smiješ vozit pod supstitucijom... zabranu ti može lupit jedino tvoj doktor opće prakse ili psihijatar, ako smatra da si baš zgažen od ljekova, ali to je rijetko...
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
User avatar
Marka
Posts: 148
Joined: Sat Jul 21, 2007 2:42 pm
Location: Srbija

Re: Upravljanje motornim vozilima na supstituciji

Post by Marka »

Jajajajaisamoja wrote:zar je bito odakle sam?
Meni jeste, jer treba da idem u EU na kartko, pa da vidim kakvi su Zakoni u EU, jer su oni valjda unifikovani za sve članice unije.
Nemam nameru da zadirem u ničiju privatnost, i na tebi je da li ćeš mi odgovoriti ili ne.

Naravno, zanima me ovo pitanje i za Srbiju, odakle sam ja.

Hvala Noel za info.
Ako je tako, onda po tom pitanju nema bojazni.
User avatar
Jajajajaisamoja
Posts: 79
Joined: Sun Jan 22, 2017 3:17 pm

Re: Upravljanje motornim vozilima na supstituciji

Post by Jajajajaisamoja »

Zakon o bezbjednosti ili sigurnosti saobracaja svuda je uniformisan, u EU i digitaliziran tako da mozes prijeci po par hiljada kilometara da ti niko ne zatrazi vozacku. ako vozis po propisima da se razumijemo :D
ako te budu testirali, a ti pozitivan mozes u najboljem slucaju proci kao da si pio, platis i das nekom da vozi
a potvrda od doktora ti moze pomoci kod sudije, ako se razumijete
najgori slucaj ne bi ni zamisljao :twisted:
Kad sve što droge, bolesti ovisnosti uključujući i nove tehnologije daju i uzimaju, sabereš i oduzmeš na kraju dobiješ da izabereš ON i OFF
Poison ivy
Posts: 6
Joined: Thu Dec 14, 2017 4:21 pm

Re: Upravljanje motornim vozilima na supstituciji

Post by Poison ivy »

Ja sam alkoholicarka. U kanadi je tolerancija 0%alkohola a kada su lekovi u pitanju,DR koji ti prepisuje lekove odlucuje da li si sposposoban da upravljas motornim vozilom na lekovima (terapiji) koju ti prepisuje. Zakon je jako ostar I postuje se. Prvi put mi je zabranjeno da vozim zbog lekova. Dr je to poslao u policiju. Drugi put sam pila,a to sam radila 2 godine I vozila. Ali jednom,sasvim slucajno zaustavljena,duvala,I naravno alkohol u krvi. Odmah su mi stavili lisice na ruke. Priveli,uzeli otiske,fotografisali.Osecala sam se kao najgori kriminalac. Oduzeta vozacka,poziv na sud. Odem u sudnicu,nisam mogla da se snadjem,I pokupim se I odem. Posle nekiliko meseci me zovu iz policije u 8h am.kazu da moraju da me privedu. U potpunom soku. Tako opet lisice na ruke i u celiju. Nekoliko sati samo.na sudu mi je izrecena kazna od skoro 2.000$ I dozvola na 1 god.oduzeta
Poison ivy
Posts: 6
Joined: Thu Dec 14, 2017 4:21 pm

Re: Upravljanje motornim vozilima na supstituciji

Post by Poison ivy »

Jos nesto da dodam. Jos ne vozim jer mi je dodato jos da moram da ugradim neku masinu u auto I pre nego upalim auto duvam u to. A to kosta da se kupi i ugradi je oko 1.000$ .A o osiguranju necu ni da pricam. Sa 120$ mesecno idem na 600$ mesecno. Pa eto. Lija,lija,pa dolija!!!!!
Heavy
Posts: 5
Joined: Sat Feb 17, 2018 9:38 am

Re: Upravljanje motornim vozilima na supstituciji

Post by Heavy »

Poslednjih dana sam razmisljao na ovu temu.
Odgovor je prost,na pakovanju buprenorfina stoji crveni trougao a ispred njega neka heroglifa kao dva slova s jedno ispod drugoga i to znaci da je u pitanju narkotik i da je upravljanje masinama i vozilom strogo zabranjeno.
Sreca pa ovde u Srbiji niko jos ne obraca paznju na to,u slucaju pozitivnog testa na bup...ne smem ni da napisem sta bi bilo.
Ima jos nesto,policajac svojom procenom odlucuje dali ce nekoga testirati ili ne,kao i kada je alkohol u pitanju...tako da vozite po propisima i pazljivo ko je na metadonu jer izgleda odvaljeno kao da je na heroinu.
Post Reply