Optuznica bez sudskog poziva. Hitno

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Post Reply
baltazar25
Posts: 4
Joined: Wed May 03, 2017 3:46 pm

Optuznica bez sudskog poziva. Hitno

Post by baltazar25 »

Pozdrav.

Kako sam naveo uz optuznicu Sarajevskog suda zbog clana 239 stav 3. sud je utvrdio postojanje osnovane sumnje pa je odlucio postupiti u skladu sa clanom 243 stav 3. Potvrđena optuznica koju sam primio dosla je bez sudskog poziva a na papiru pise da mi se dostavlja uz optuznicu. Uz optuznicu doslo mi je od kantonalnog tuzilastva koji podize optuznicu protiv mene na osnovu clana 350 ZKP i stavlja sudu da izda uslovnu osudu od 6mj zatvora koja se nece izvrsiti ukoliko optuzeni u roku od 1 godine ne pocini novo krivicno djelo.
Molim za svaku mogucu informaciju uz sljedeci korak mog djelovanja. Hvala, Lp.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Optuznica bez sudskog poziva. Hitno

Post by sanela »

clana 239 stav 3. Ko neovlašteno posjeduje opojnu drogu, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.
clanom 243 stav 3. Ko krivično djelo iz st. 1. i 2. ovog člana učini iz nehata, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
član 350
(1) Za krivično djelo za koje je propisana kazna zatvora do pet godina ili novčana kazna kao glavna kazna, a za koje
je prikupio dovoljno dokaza koji pružaju osnov za tvdnju da je osumnjičeni učinio krivično djelo, tužilac može u
optužnici zatražiti od suda da izda kazneni nalog - u kojem će optuženom izreći određenu krivičnu sankciju ili mjeru
bez provođenja glavnog pretresa.
(2) Tužilac može da zatraži izricanje jedne ili više od sljedećih krivičnih sankcija ili mjera:
1) novčanu kaznu,
2) uvjetnu osudu i oduzimanje imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom ili oduzimanje predmeta.
(3) Izricanje novčane kazne može se zatražiti u visini koja ne može biti veća od 50.000 KM.

Ispoštuj uslov.
baltazar25
Posts: 4
Joined: Wed May 03, 2017 3:46 pm

Re: Optuznica bez sudskog poziva. Hitno

Post by baltazar25 »

sanela wrote:clana 239 stav 3. Ko neovlašteno posjeduje opojnu drogu, kaznit će se kaznom zatvora do jedne godine.
clanom 243 stav 3. Ko krivično djelo iz st. 1. i 2. ovog člana učini iz nehata, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.
član 350
(1) Za krivično djelo za koje je propisana kazna zatvora do pet godina ili novčana kazna kao glavna kazna, a za koje
je prikupio dovoljno dokaza koji pružaju osnov za tvdnju da je osumnjičeni učinio krivično djelo, tužilac može u
optužnici zatražiti od suda da izda kazneni nalog - u kojem će optuženom izreći određenu krivičnu sankciju ili mjeru
bez provođenja glavnog pretresa.
(2) Tužilac može da zatraži izricanje jedne ili više od sljedećih krivičnih sankcija ili mjera:
1) novčanu kaznu,
2) uvjetnu osudu i oduzimanje imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom ili oduzimanje predmeta.
(3) Izricanje novčane kazne može se zatražiti u visini koja ne može biti veća od 50.000 KM.

Ispoštuj uslov.
Hvala Vam na odgovoru. Zanima me još sta da uradim povodom toga sto nisam dobio sudski poziv, prihvacam svoju zivotnu epizodu koja se desila prije 2 godine ali u optuznici od suda pise da dolazi sudski poziv uz istoimeno. Dali mogu zovnuti sud Sarajevo i traziti informaciju? Hvala jos jednom
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Optuznica bez sudskog poziva. Hitno

Post by sanela »

Nazovi pa pitaj. Mozda i da odes do suda i da pitas na protokolu da te upute. Ponesi to sto si dobio.
baltazar25
Posts: 4
Joined: Wed May 03, 2017 3:46 pm

Re: Optuznica bez sudskog poziva. Hitno

Post by baltazar25 »

Kakvu kaznu mogu ocekivati s obzirom da sam posjedovao 0,4g trave i 0,4g mdma u tableti? Nisam nikad prije bio osuđivan i tada sam imao 18 godina.
Hvala, Lijep pozdrav.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Optuznica bez sudskog poziva. Hitno

Post by sanela »

Pa dobio si uslovnu kaznu, da ne napravis djelo godinu dana. Ako napravis novo krivicno djelo u roku od godine dana onda ide 6 mjeseci zatvora.
baltazar25
Posts: 4
Joined: Wed May 03, 2017 3:46 pm

Re: Optuznica bez sudskog poziva. Hitno

Post by baltazar25 »

Na papiru pise od Kantonalnog tuzilastva da trazi od suda da potvrdi tu uslovnu (koliko sam ja shvatio) to su zadnja dva papira. A prva dva papira nalazi se od opsteg suda Sarajevo kako djeluju u skladu sa clanom 243 stav 3 sto je placanje novcane kazne ili do 3 godine zatvora i da ce uz njega doci sudski poziv koji ce vjerovatno naknadno doci kada sudac pronađe vremena. Danas sam zvao sud i rekao mi je samo kao da sam dobio to sto sam dobio i da to znaci kao prigovor/pregovor ukoliko zelim u roko od 8 dana i nakon toga će mi doći sudski poziv (dali ste vi upoznati sa ovakvim principom rada?). Oprostite sto gomilam ovakva pitanja s obzirom da na papiru mi ne piše dovoljno informacija (procitao sam ga 100 puta). Hvala
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Optuznica bez sudskog poziva. Hitno

Post by sanela »

Ja sad samo mogu nagađati. Imas organizaciju Vaša prava koja daje besplatne pravne savjete. Ponesi sve papire ili se javi svom advokatu kojeg si morao imati makar po sluzbenoj duznosti neka ti to rastumaci.
vladan
Posts: 70
Joined: Tue Dec 22, 2009 12:50 pm
Location: bela palanka

Re: Optuznica bez sudskog poziva. Hitno

Post by vladan »

ulovne kazne se daju vecinom onima za koje sud proceni da ce ova uslovna kazna da trgne coveka i da ga vrati na pravi put ,garatujem 100 posto da ces i da dobijes uslov i mozda novcanu zbog cisto drzave,nisam lepo procitao ali kolko sam procitao sanelin ogovor da ispostujes god uslovno to i u cini i manise bilo kakvog talje uzimanja droge,a kamo li prodajom ne osudjujem samo sugerisem,mi kad smo bili mladi sa po 18 g nije bilo tako nego su samo velike kolicine bile za zatvor ,za uslov ,ali sad jedan djoint moze da ti donese g pa mislim da je vreme ne samo ti nego svi da prestanu da rade i da se drogiraju ako zbog ne drugih stvari barem zbog zakona,a koj je na zadnjem mestu.imas sad vreme da razmislis kad te je vec ova situacija puknula u facu ,shvati kao da si dobio sancu sta ces dalje da radis,evo skoro je izasao iz zatvora decko koj je za 30 trodona odlezao 2g i6 mec nisam uspeo da ga prepoznam kako ga je zatvor preokrenuo na bolje razmisljanje ,fukcionisanje,ali nije imao srece da deobije uslovno,i on mi je rekao da mu je to vreme bilo dar da razmisli ,staje ,koje i sta ce biti kad izadje ,trenutno radi fizicki posao i ima curu,samo kad prodjem pored njega osetim se nekako dobro.dali shvatas
Post Reply