svest narkomana/ jednaka mogucnost izbavljenja i unistenja

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

vladan
Posts: 70
Joined: Tue Dec 22, 2009 12:50 pm
Location: bela palanka

svest narkomana/ jednaka mogucnost izbavljenja i unistenja

Post by vladan »

suzena i svedena na minimum,svest narkomana govori samo o egoizmu,navescu pricu da bise narkomani lakse pronasli u temi.sede tri coveka u jednom camcu,i sad jedan od njih pocne da busi rupu ispod svog sedista .ova ostala dvojica ga pitaju sta to radis ,dali si lud potonucemo.a ovaj koje busio rupu odgovori da to nije njihova briga jer on busi rupu ispod svog sedista.tako fukncionise i svest narkomana,koj kaze ja se trujem i ja samo sebi stetim,bez mogucnosti da rasazna da i jos dvojica tonu snjim,ako bi bilo po prici ali rezlutati takvog ponasanja su mnogo gori.znaci jasno namje u kakvom se on duhovnom i psiholoskom stanju nalazi.on ima svoju jacinu koja je toliko jaka da moze da pobedi josmalo pa ljubav.ljubav kao najaca stvar na svetu.narkoman je spreman i ceka samo jedan okidac koj ce daga podspesi da oleci sam sebe,stepenicama do vrha.taj okidac bi trebalo da bude neko od nas,neko ko se trudi da pomogne ugrozenomu coveku.zast sam napomenuo coveku,zato sto je to prvo sto trebate da podsetite narkomana daje i on covek jednak vama i svakom drugom coveku.a sta znaci biti covek,najkrace receno je biti covet brinuti se o drugima.i to bi mozda bila prva iskrica kojabi poljuljala njegov egoizam.druga varnica bi bila na ukazivanje njegove energije,napore koje svako dnevno uzaludno trosi.posto srce ostaje prazno,treba mu i varnica necga sto se damu bude zadovoljstvo da radi a daga ne optercuje a ispunjava ga celog.ako bi nekako mogao da dodjes do jacine njegove svesti mogao bi da okrene svu energiju i psiholosku prednost u nedestruktivan nacin zivljenja.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: svest narkomana/ jednaka mogucnost izbavljenja i uniste

Post by sanela »

Vladane, a ko si ti?
vladan
Posts: 70
Joined: Tue Dec 22, 2009 12:50 pm
Location: bela palanka

Re: svest narkomana/ jednaka mogucnost izbavljenja i uniste

Post by vladan »

nerazumem pitanje ko sam ja
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: svest narkomana/ jednaka mogucnost izbavljenja i uniste

Post by david »

Vladane to je pogled iz tvoje perspektive, problem ovisnosti je puno širi od jedne priče sa 3 čovjeka na barci... znam da je patnja velika cijele familije u kojoj je ovisnik ali nemoj zaboraviti da je i taj ovisnik čovijek i da je bolestan i da jako zapravo pati zbog toga.... pa zar nebi želio pomoći toj osobi da i ona ne pati i da bude zdrava kao ti pa koliko god da je velika ta cijena, zar se ne isplati da čak i jedan osvisnik ozdravi i doživi život i sreću. Pa kakvi smo mi ljudi ako nećemo pomoći drugome čovijeku pa makar bio i ovisnik... pa zar ćemo ovisnike stavljati u karantenu ili odmah ćim čujemo za nekoga da je ovisnik reći: " Aha on je ovisnik znači on se svrstava u ne ljude, on nema osjećaje on nije dostojan da bude dio ovoga društva, on nema pravo na slobodu i život on jednostavno ne treba da živi" pa zar nije tužno takvo razmišljanje, a tvoja insuiacija upravo navodi na to da tako treba postupati sa ovisnicima...

Čuo sam već više puta od pojedinih ljudi kako na sličan način govore o ovisnicima i ono što mogu reći je da je to samo jedan od načina kako bi mogao olakšati svoju savjest tj kako nebi morali preuzimati odgovornost i brigu za nekoga i zapravo tu se čak krije duboko samoljublje ispod površine i želja da se ne žrtvuje za nekoga.... a ako se ne žrtvujemo za nekoga kako možemo govoriti uopće o ljubavi....
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: svest narkomana/ jednaka mogucnost izbavljenja i uniste

Post by sanela »

vladan wrote:nerazumem pitanje ko sam ja
Otkud ti na ovom forumu? Iz koje perspektive je ova prica? Narkoman, bivsi ovisnik, suovisnik, komsija.... Ko si, jarane?
vladan
Posts: 70
Joined: Tue Dec 22, 2009 12:50 pm
Location: bela palanka

Re: svest narkomana/ jednaka mogucnost izbavljenja i uniste

Post by vladan »

kako vi tumacitre ovaj tekst toje vase i imate pravo na razne stavove.ja sam ovde izneo jedan deo koncepta za skidanje,inace se bavim ovom promlematikom 1og kao saradnik po raznim centrima i komunama koje su naucno i teoloski potkovane cinjenice.
vladan
Posts: 70
Joined: Tue Dec 22, 2009 12:50 pm
Location: bela palanka

Re: svest narkomana/ jednaka mogucnost izbavljenja i uniste

Post by vladan »

a sanela ako ter interesuje eto imam i nesto stosam pisao i pre tri godine nap kao je narkomanija postala bolest drustva,laz kao nacin zivota i jos nesto
vidi
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: svest narkomana/ jednaka mogucnost izbavljenja i uniste

Post by sanela »

Aha, sad mi je jasnija podloga tvoje price.
vladan
Posts: 70
Joined: Tue Dec 22, 2009 12:50 pm
Location: bela palanka

Re: svest narkomana/ jednaka mogucnost izbavljenja i uniste

Post by vladan »

A dali smem da pitam zasto vas sanela interesuje kosam ja.zar je to bitno
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: svest narkomana/ jednaka mogucnost izbavljenja i uniste

Post by sanela »

Pa da bih shvatila ono sto si napisao, bitan mi je kontekst. Ono sto si napisao je poprilicno moralizirajuce iz mog ugla gledanja. A kako si napisao da imas teolosku pozadinu, puno mi je jasnije ono sto si napisao. Nisam mislila da mi trebaju tvoje ime i prezime.
Post Reply