Psiholog ili Psihijatar? Empirijsko znanje ili knjiško?

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Post Reply
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Psiholog ili Psihijatar? Empirijsko znanje ili knjiško?

Post by Hemfri »

Šta mislite ljudi,
Da Li neko ko jeste terapeut,lekar-liječnik,psihić itd...(ali nije Lično taj pakao doživeo,proživeo i PREživeo) - Može U POTPUNOSTI DA RAZUME ZAVISNIKA i njegov PROBLEM,za razliku od nekog ko nema toliko puno lepo uramljenih raznih diploma na zidu ordinacije,ali je lčno osetio šta znači pomenuti problem!

Ja smatram-to je naravno moje mišljenje-da NE MOŽE. Ne može iz knjiga,stručne literature i tuđih ispovesti da dovede sebe u stanje da 100 posto ZNA SVE i zna NAJ BOLJE o problemu zavisnosti/ovisnosti.
Svaka čast lekarima koji su se posvetili problemu narkomanije i lečenju iste,ali mišljenja sam da on/ona,NE MOGU znati kako je zavisnicima,bez da to nisu,ponavljam,i sami proživeli.
Referiram na one,a ima ih ovde na forumu,koji,iz raznih njihovih komentara,se da zaključiti koliko su ubeđeni da sve znaju o narkomaniji a ,kažem,po njihovim postovima,komentarima,se vidi ,da imaju nekog pojma o tome,ali da JAKO DOBRO ZNAJU o tome u SRŽ sve-NE BIH SE SLOŽIO!

Jednom sam na ovu temu pričao sam svojim lekarom u Drajzerovoj i do nekle se složio saMnom,ne skroz-naravno-ali da on nikada neće 100 posto znati kako je meni,što i ne želi,on hoće da mi,u saradnji saMnom mi pomogne,ali da JE PRE PAMETAN na temu Narkomanije-NIJE!
A ima ih ovdI , verovali ili ne , koji su UBEĐENI DA SVE ZNAJU o NARKOMANIJI iako se njihovo znanje bazira na literaturi,tuđim ispovestma i sl...dok EMPIRIJSKI NEMAJU NI PROMIL ZNANJA/ISKUSTVA! (Bogu hvala što nemaju,ali isto tako nemaju osnova da se postavljaju kako su pre pametni na temu narkomanije,i ubeđeni su da APSOLUTNO SVE ZNAJU-maltene BOLJE nego mi koji smo to proživeli),šta VI ostali forumaši mislite o ovome svemu?
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: Psiholog ili Psihijatar? Empirijsko znanje ili knjiško?

Post by Vuk »

Pozdrav,

Svaka čast na sjajnoj temi. Malo koja me zaintrigira dovoljno i tako brzo da se odmah upecam da kažem šta mislim, a ova mi se baš dopala.

Imao sam iskustva sa oba. Jednako sa onima čija se pomoć meni bazirala na čisto naučenim stvarima i teorijama kako nešto funkcioniše kao i onima čije se znanje temeljilo na ličnom iskustvu, ali bez dubljih naučnih razumevanja. Pošto sam svoj lični oporavak na kraju (bar za sada) pronašao u NA, gde mi je posle niza bezuspešnih skidanja i lečenja prvi put uspelo da se skinem sa svega i ostanem čist, evo sad će još malo 6 godina, bilo bi logično da ljudima koji sve temelje na ličnom iskustvu, razumevanju i empatiji dam prednost. Možda i hoću, ali ne potpunu. Zaista, za mene lično taj način jeste radio dobro, ali potpuno mogu da zamislim da bi u drugačijim okolnostima ili možda nekim drugim ljudima bolje radila ova druga metoda, odnosno pomoć bazirana na knjiškom znanju.

Nekoliko faktora mi se odmah nameće

- Možda jedan od važnijih jeste kome će zavisnik radije poverovati odnosno od koga će biti otvoreniji da primi iskustvo. S jedne strane diploma ume da ulije poverenje, a sa druge mnogi od nas su imali već dovoljno loših iskustava sa doktorima da bi radije poverovali nekome ko je sam prošao isto i uspeo da izađe.
- Način na koji se dolazi do znanja kojim će se pomoći je mnogo drugačiji u ova dva slučaja. Dok će doktori proučavati tuđa iskustva zavisnici mogu da govore iz svog, ali to i dalje ne daje objektivnu prednost nekom od njih. Doktori tako jedino mogu govoriti šta su pročitali ili videli da je pomoglo nekom drugom, dok će zavisnici moći da govore samo o onome što je pomoglo njima samima.
- Doktori tako pokrivaju širu površinu jer su mogli da uče o različitim tipovima ljudi i načinima na koje ih je bolest napadala dok bi za poistovećivanje sa zavisnikom bila potrebna možda malo veća sličnost te dve osobe. Zato dve ovakve osobe 1 na 1 možda nije pravedno porediti, ali bi poređenje 1 doktora sa 1 grupom samopomoći bilo potpuno ravnopravno.
- Odatle se razlikuje i način na koji bi oni mogli pomagati. Dotori tako mogu da kažu šta je pomagalo drugima, dajući savete šta bi možda moglo pomoći i onome koji se leči, dok bi osoba s iskustvom zavisnosti mogla samo da daje lične primere i možda ne daje mnogo sugestija koje nije već sam iskustio, jer mu očigleno manjka znanja o onome što sam nije isprobao.
- Tu se onda pravi podela među ljudima koji traže pomoć. Ima ljudi koji će radije slušati šta im se kaže, a ima onih kojima će bolje učiniti ako samo vide dovoljno tuđeg isksutva i ostave se sloboni da rade na sebi uz iskustva onih koji su to već prošli.

Znam mnogo više onih koji su ostali čisti putem podrške i pomoći onih koji su se očistili pre njih nego onih kojima su u tome pomogli doktori, ali to ne znači da je to pošten odnos, jer sam prirodno upućeniji na njih kroz NA. Lično mi je takav način pomogao više, ali znam i dosta ljudi kojima nije išlo da dele s grupom ljudi ili sa nekim ko im nije direktno odgovoran ili koga ne plaćaju već im je bilo laše da to rade s doktorom u ordinaciji (čak i doktori priznaju da bi terapija bila mnogo manje uspešna ako bi bila besplatna i da novac daje određeni legitimitet doktoru u podsevsti bolesnika). Znam i neke primere koji su putem psihoterapije uspeli da izađu iz svega. Sve pomogne nekome. Video sam i odlične, ako ne i najbolje (mada je to nezahvalno meriti) rezultate kod ljudi koji su uradili oba. Istovremeno imali podršku grupa samopomoći poput NA i psihoterapiju.

Moj trenutni stav je - probaš sve!
Moon child
Post Reply