Srećna Slava Pravoslavci !

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

Posto mi pravoslavni Srbi jedini od hriscana slavimo slavu u čast svetitelja kao zaštitinika i kao člana porodice, a imamo dosta tih dana u godini evo mesta gde mozemo jedno drugom da čestitamo.
Kod nas je to svetinja koja se vekovima prenosi sa kolena na koleno, sa oca na sina itd..
Ja lično slavim Svetog Arhangela Mihajla i posto imam dosta literature iz oblasti Teologije i Hriscanstva vremenom cu napisati ponesto o njemu.
Ovde se radi o jedinoj slavi gde zaštitinik nije nikada bio čovek, odnosno ljudskog porekla već se radi o Andjelu, odnosno Arhangelu Arhistratigu ili vojskovodji, postoje 9. Andjeoskih činova.
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

1.Serafimi
2.Heruvimi
3.Bogonosni Prestoli
4.Gospodstva
5.Sile
6.Vlasti
7.Načela
8.Arhangeli i
9.Angeli.
Ovo su svih devet andjeoskih činova, Arhangel je najveći i smatra se Vojskovodjom svih Andjela.
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

O Andjelima i uopste o nebeskim silama može puno da se piše, Sveti Arhangel Mihail je prisutan u Hrišćanstvu ali i u Islamu i kod Jevreja takodje. Jevreji ga smatraju čuvarem sinagoge, kod Hrišćana on je čuvar Saborne Crkve i onaj koji je porazio Lucifera - Satanu, i zato je na ikonama prikazan uglavnom u rimskom vojnom oklopu i sa mačem.
Svih devet andjeoskih činova imaju svoju funkciju i izvršavaju Božiju volju i zapovest, poredjani su po hijerarhiji.
Za Andjele se smatra da su najblizi nama ljudima.
Oni su stvoreni po božijem obrazu i liku a zatim je po tom istom liku stvoren i čovek.
U svetom pismu se ne navodi tačno vreme nastanka Andjela ali se smatra da su stvoreni pre čoveka i pre materijalnog sveta.
...
cica glisa
Posts: 34
Joined: Thu Aug 12, 2010 5:49 pm

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by cica glisa »

Nikad pravoslavlje, samo Veles, Perun i ekipa.
Nikad krst.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

Pored dobrih Andjela u svetom pismu se pominju i pali Andjeli koje predvodi Satana.
Andjeli su stvoreni pre ičega drugog a sami nisu stvoritelji ničega.
Po prirodi Andjeli su Božanski Duhovi, drugostepene svetlosti, brzopokretni ili hitropokretni umovi, koji imaju slobodnu volju da sami odlučuju.
Oni su besmrtni, nemaju tela i nisu podložni zemaljskim zakonima, ali jesu ograničeni prostorno i vremenski jer im je potrebno kretanje i vreme ( koje je kratko ) da stignu sa jednog mesta na drugo.
Smatraju se bestelesnim jer nemaju tela kao ljudi, njihova priroda je mnogo nežnija i srodnija je čovekovoj duši.
Privrženi su ljudima i zastupaju ljude kod Boga tako što se mole za njih i zajedno sa njima i donose ljudima darove od Boga.
U Islamu Andjeo se naziva Melek, prema Islamskom verovanju oni su časna stvorenja koje je Bog stvorio od svetlosti da bi vršili njegovu volju.
...
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by dina_d »

predivno si ovo napisao ziki ..
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

Hvala sto mislis da je lepo napisano.
Kad bi covek mogao da vidi svog Andjela kako u nekim trenucima place kada covek zgresi ili uradi neko zlo, verovatno bi se drugacije odnosio prema zivotu.
Kazu da je Andjeo sa covekom do kraja.
I kada covek umre i podje tim putem gde ga cekaju ta mitarstva, sudjenja Andjeo ga brani i pokusava da opravda njegove postupke.
Ako verujemo u sve to onda mozemo da vidimo koliko je covek privilegovano bice jer ima pored sebe uvek tog nevidljivog saveznika koji postoji samo radi njega.
...
User avatar
wolomoloo
Posts: 30
Joined: Fri Mar 01, 2013 3:22 pm

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by wolomoloo »

Sta je tvoj Andjeo radio kad si vredjao I pretio param-parchadu na temi o cirilici?
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

Ne pali to kod mene, to mozes da pitas njega.
Ja ne spadam u onu grupu ljudi koji smatraju da je sustina hriscanske vere okrenuti drugi samar nekome ko to ne zasluzuje, i ko to zloupotrebljava.
Zna se kad covek treba da postupi kao hriscanin, i zasto bi neko pomislio za mene da sam ja savrsen kad ja to ni sam nisam rekao.
Nemogu ja da upadnem u tvoju zamku jer imam malo veci stepen razmisljanja, ne pricam sad o veri.
Ja mogu da ti dam primer Svetog Nikole koji je nokautirao coveka u sred crkve, pa je zatim rascinjen...
A zatim mu je vracen i cin i dostojanstvo, i to javljanjem samog Boga i Bogorodice.
A Sveti Nikola je jedan od najvecih.
I gde je tvoje pitanje sad? Nigde...
P.S. Ne kvari Temu.
Last edited by ziki on Fri Apr 19, 2013 7:14 pm, edited 1 time in total.
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

Ali mozes da citas knjige, ja sam pripremao neke prijatelje za prijemni na Bogoslovskom Fakultetu.
Oni sada rade kao veroucitelji.
A to je opet informacija ne da bih tebi dokazao da ja nesto znam i da sam ja neki pravednik, vec covek ili jeste u nekoj materiji ili nije.
To je stvar interesovanja.
Ja citam i Alana Forda ceo zivot tako da znam ko je Bob Rock ili Grunf...
Ali tvoja namera je sad diskutabilna, ti bi me sad umanjio da mozes.
Ti si u stvari hteo da kazes kako ja nisam dostojan da pisem nesto vezano za religiju.
...
Post Reply