Srećna Slava Pravoslavci !

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by dina_d »

cao ziki ...zelm da ti zazelim sretan uskrs ..i da u zdravlju docekas jos mnogo takvih ...( nemam inace obicaj ljudima cestitati vjerske praznke ..kao sad u zadnje godine stalno se to cestita) ja volim da cestitam praznik onom ko ga uistinu voli i slavi ..citam tvoje postove jer mi je religija dosta zanimljiva tema ...vidim da volis svoju vjeru i zato ti saljem jednu cestitku virtualnu sa uskrsnjim cvijecem ...sve najbolje
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

Hvala ti ! Bas lepo od tebe.
Nema veze sto je virtualna cestititka, vazno je da je iskrena i od srca a vidim da jeste.
Ja zelim da i tebi ovi dani donesu radost, gde god da se nalazis i sta god da radis.
Sve najbolje i veliki pozdrav za tebe !!!
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

dina_d wrote:cao ziki ...zelm da ti zazelim sretan uskrs ..i da u zdravlju docekas jos mnogo takvih ...( nemam inace obicaj ljudima cestitati vjerske praznke ..kao sad u zadnje godine stalno se to cestita) ja volim da cestitam praznik onom ko ga uistinu voli i slavi ..citam tvoje postove jer mi je religija dosta zanimljiva tema ...vidim da volis svoju vjeru i zato ti saljem jednu cestitku virtualnu sa uskrsnjim cvijecem ...sve najbolje
Morao sam da podvucem jos jednom ovu cestitku jer me iskreno odusevila.
Jedan tako mali gest koji je u stvari ogroman.
Kad sam otvorio ovu temu dobio sam jedan komentar kako namerno nekome guram prst u oko, da sam sovinista itd. Nije ni vazan taj komentar prosao je.
Uglavnom,pisao sam neke obicne stvari koje deca uce u skoli na casu veronauke, bez ikakve namere.
Andjeli, praznici itd...
Deca u skoli imaju slikovnice u kojima boje Andjele ili Isusa kad je bio dete, imaju i bibliju u slikama i na taj nacin uce.
Kad dodju veliki praznici deca skacu od srece i stvarno se raduju.
Ja sam se radovao Uskrsu i ako nisam dete, i to je dina_d prepoznala.
Ja znam sta meni predstavlja taj praznik i zasto se radujem kad dodje,imam i svoje licne razloge.
Nisam formalista i za mene vera nikada nije bila pomodarstvo.
Sto se tice konkretno Pravoslavlja ono nikada nije bilo "Igranje za neki tim" a protiv nekog drugog.
I kod Pravoslavaca i Katolika je isti Bog i iste su i zapovesti i Biblija je jedna.
U islamu se takodje na isti i podjednako snazan nacin propoveda i ljubav i tolerancija.
Verske sukobe su izmislili losi ljudi koji ne veruju ni u jednoga Boga, kako god se on zvao u njihovim knjigama.
Jedan ovakav iskren gest kao sto je uradila dina vredi vise nego neciji doktorat iz Teologije.
Imao sam potrebu da joj se zahvalim jos jednom jer me stvarno dirnula, direktno u srce.
Mnogi pametni ljudi koji se ceo zivot bave Bogom ili istorijom religije, imaju jednu jasnu definiciju o tome ko je Bog, a to je da je Bog = Ljubav.
...
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by dina_d »

moja bivsa svekrva je imala obicaj reci ...lijepa rijec i gvozdena vrata otvara ...drago mi je da si makar na trenutak bio sretan zbog mog komentara i jos mi je vise drago da si prepoznao to nesto ..malo ali iskreno ...kad bih svi veliki vjernici tj oni koji sebe smatraju da su takvi prepoznali dobrotu i ljubav svi bih bili puno srecniji ...jer ima mnogih koji veze sa vezom nemaju,slave i dice se a u isto vrijeme mrze i gledaju i reaguju podmuklo na ljude oko sebe ...nazalost ...mislim da je Svevisnjem puno vaznije kakvi smo u srcima i sta u njima nosimo ...po islamu dragi bog vidi sve i cuje sve ...pa ako grjesis i niko te nevidi ..on te vidi ...to je meni dovoljno da pokusam da se popravim kao covjek ...i kad grijesim i desi mi se da nekad pomislim o nekome nesto ruzno ..sjetim se i sama sebi ispravim i izkritikujem ...nisam ja tu da sudim ...ima neka veca sila ...mir boziji s tobom ziki ..ps aleksandar jeste jednom izkomentarisao tvoj post ..ali ipak mislim da nije imao nikakve lose neamjere ..samo se trenutno pogresno iztripovo ..nista drugo ..vise je mislio da mozda ova tema nepripada temi narkomanije ..u tom smislu ..al ja mislim da svi mozemo da pisemo ovdje sve sto zelimo ako nam to pomaze i ako nam je to potrebno ...zaboravi i oprosti i sve rijeseno ..
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

Ja taj komentar nisam ni uzeo za zlo, ali sam pomenuo zato sto se desava da se ljudi posle nadovezu i tema se pretvori u nesto neprijatno ili off topic.
On je hteo tim komentarom da pokaze svoju neku toleranciju, posto smo ovde svi sa prostora ex jugoslavije itd... pa je to navodno uvreda za druge, jer su ljudi ranjivi i sta ti ja znam.
Njegova namera je bila dobra, u slucaju da sam ja stvarno sovinista on bi onda odbranio druge.
Medjutim ja ne zivim u proslosti i glasam za buducnost.
Za mene se nista nije promenilo sem tih granica.
Rat se zavrsio pre dosta godina, i mi ne trebamo nasu decu da ucimo mrznji i da cackamo stare rane.
Meni je i danas blizi svaki Hrvat ili Bosnjak od Nemca ili Francuza, i po mentalitetu i po tome sto mi govorimo istim jezikom.
Mozemo taj jezik da zovemo kako hocemo, i on jeste i Srpski i Hrvatski i Bosanski. ali je isti i mi se razumemo i to je velika stvar.
Po meni je to sada znacajnije nego pre jer svi ulazimo u tu Evropsku uniju i imacemo tu privilegiju da ce nas jezik biti dosta zastupljen.
Kao sto se Austrijanci, Nemci,Svajcarci razumeju i pricaju jednim jezikom koji se razlikuje u malom procentu reci, tako i mi.
Dalje necu da ulazim u neke analize, pozdravljam sve ljude ovde i posebno tebe Dina, Neka je i sa tobom Mir Boziji i neka Bog Blagoslovi i tebe i tvoju porodicu !

A pisanje ovde cemo nastaviti tako da se pridrzavamo Teme, i po pravilima.
Po inspiraciji i kad naidje neki novi praznik koji je interesantan, da ima nesto da se napise o njemu.
...
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by dina_d »

super ziki ...samo nastavi..lijepo je citati i uciti stvari .....laku noc
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

Danas je definitivno veliki praznik i dan koji je vredan pomena.
Sveti Vasilije Ostroški – Čudotvorac.
Verovatno je suvišno da ja pišem o njemu, ali posto sam već pisao malo o
praznicima, zadnjoj nedelji posta i Vaskrsu ne bih da preskocim danasnji dan.
Kaluđeri iz Manastira Ostrog kažu da je postojala rukopisna knjiga o njemu koja je nestala u vreme Omer Pašinog napada na Crnu Goru, u kojoj je zabeleženo mnogo toga iz njegovog života.
Bez obzira na to, o njemu se ipak zna dosta.
Rođen je 1610 godine u Popovom Polju u Hercegovini, i kršteno ime mu je bilo
Stojan Jovanović.
Kao đak je otišao u Manastir Zavala, a zamonašen je u Manastiru Tvrdoš u Trebinju.
Kao mlad kaludjer boravio je neko vreme i u Cetinjskom Manastiru ali se vratio u svoj Manastir u Trebinju.
Sa svojih 30-ak godina je već postao Mitropolit Zahumsko- Hercegovački, a u svojoj 40-oj godini je prešao u Manastir Ostrog.
Upokojio se 1671.godine i bez obzira na mnoge napade Turaka na Crnu Goru i na Manastir, kaluđeri su uspeli da njegovo telo sačuvaju tako što su ga premeštali na razna mesta…
Priča se da su ga čak zakopavali i uz samu obalu reke, da je reka i poplavila to mesto ali je ipak njegovo telo ostalo netaknuto do današnjeg dana.
Još za vreme njegovog zemaljskog života dešavala su se mnoga čuda, a ona traju i dan danas, zato je Manastir Ostrog je jedan od najposecenijih Pravoslavnih Manastira na svetu.
Mnogu ljudi su tamo odlazili bolesni i nemoćni a vraćali se iz Manastira potpuno zdravi i isceljeni.
I dan danas kod Manastira mogu da se vide ostavljene štake i druga pomagala jer su ljudi nakon posete ozdravljali i od najtezih bolesti..
Jedno od čuda koje se često prepričava u narodu je kada su se kolica sa bebom otkotrljala niz strmu liticu i pala u ambis, umesto tragedije roditelji su svoje dete zatekli netaknuto, i nasmejano.
Trebalo bi mnogo vremena da se pomenu sva čuda Svetog Vasilija, jer se ona dešavaju svakodnevno, mnogim verujućim ljudima koji su u nevolji a pristupaju tamo čistog srca.
Mnoge žene koje nisu mogle da imaju decu su tamo dobile blagoslov i isceljenje i u znak zahvalnosti nazvale svoju decu Vasilije ili Vasilija..
Muslimani takodje u velikom broju dolaze u Manastir Ostrog i Sveti Vasilije im podjednako pomaze.
Ja bih preporučio svakome ko nije još otišao tamo da ode makar jednom u životu, bez obzira kojoj veri pripada i kako se deklariše.
Bog je proslavio Svetog Vasilija i sačuvao njegovo telo celo i mirisno upravo zato da bi kroz njega dotakao i nas koji patimo od raznih bolesti i nevolja.
Inače svi smo pozvani da budemo sveti, od nas sve zavisi.
Neka nam svima Sveti Vasilije pomogne, nama je pomoc potrebna.



.
...
Post Reply