Srećna Slava Pravoslavci !

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
wolomoloo
Posts: 30
Joined: Fri Mar 01, 2013 3:22 pm

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by wolomoloo »

ziki wrote: Ali tvoja namera je sad diskutabilna, ti bi me sad umanjio da mozes.
Ti si u stvari hteo da kazes kako ja nisam dostojan da pisem nesto vezano za religiju.
Ne, nije mi to bila namera. Previse toga si ucitao u jednostavno pitanje koje vise potice iz postovanja sagovornika nego iz bilo cega drugog. 
Cesto primecujem da postoji velika razlika izmedju onoga sto govorimo I onoga sto radimo. Na primer, Ti si, koliko mi se cini, zapoceo temu sa lepim motivom i iz plemenitog osecanja, ali si, cim se pojavio neko ko drugacije misli - sve to lepo I plemenito pokvario. Mene zanima kako objasnjavas taj raskorak izmedju reci I dela. To sto te pitam za objasnjenje izraz je i zainteresovanosti  za tvoje misljenje i postovanja istog -  da te smatram budalom ne bih ti pitanje ni postavila.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

Shvatio sam ja dobro, bar mi se tako cini...
Ovu temu sam na primer otvorio isto kao i proslu koja je zakljucana- Cirilica.
Obe teme su bile neobavezne ali su imale svoju tematiku.
Tamo sam naveo da je tema Opsta, da se na njoj pisu neke lepe stvari, tako sam naveo...
Jedino sto bi bila na cirilicnom pismu, i napisao sam kao da malo vezbamo Cirilicu, i da se upoznamo medjusobno posto svi putujemo u Evropu pa da se prvo mi iz regiona bolje upoznamo.
Kao sto je jedna devojka tu rekla, da koristi cirilicu kad zeli da postigne efekat krasnopisa.
U tom smislu, znaci potpuno neobavezno.
Namera mi je bila da se pise bilo sta, zato je stavljena u Opste diskusije, ali na cirilici.
Zatim je osoba koju si pomenuo, u stvari dve prvo jedna pa druga pocela da komentarise o stvarima koje su u toj temi Off Topic.
Prvo su krenuli da dobacuju nesto na latinici, znaci namerno protiv teme, a komentari nisu imali tu neobaveznu notu vec su bili upuceni meni, mojim namerama i omalovazavanju cirilice...Da se ne vracam sad i da to sve ponavljam ali shvatio si.
Sto se tice ove teme otvorio sam je sa namerom da se pise o slavama, posto je to nesto jedinstveno kod nas i uopste o nekim stvarim vezanim za pravoslavnu veru, a i za druge sto da ne.
Poceo sam o mojoj slavi a to je Sv. Arhangel i tu sam se dalje nadovezao na Andjele itd...
Pomenuo sam i jevrejsku zajednicu koja priznaje Svetog Arhangela a takodje i Islam.
Zatim si mi ti postavio jedno konkretno pitanje: Sta je radio moj Andjeo kada sam ja vredjao coveka koga si pomenuo... Posto sam pomenuo da Andjeo place kada covek cini zlo ili nepravdu.
Automatski si mene naveo kao nekog ko je ucinio zlo tada vredjajuci nekog, a da si pritom odmah drugu stranu stavio kao pravednu, ne uzevsi u obzir mozda nepravdu koja je prvo upucena meni i koja je sve to i izazvala.
Nisi pogledao stvari hronoloski kako su se odvijale, nisi podjednako pogledao obe strane i nisi stvari sagledao iz mog ugla.
Mozda ja jesam nepravedan i sigurno da je moj Andjeo plakao mnogo puta zbog mojih dela, ili nedela.
Ako si to hteo da cujes od mene dobio si odgovor.
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

A pomenuo si i da se ja otprilike na slazem sa drugacijim misljenjem.
Sto se tice toga, misljenja mogu da se razlikuju u mnogim stvarima kao sto je politika ili nesto drugo, i tu svako ima svoj stav.
Ako se radi o potvrdjenim cinjenicama onda tu nema mesta za razlicita misljenja jer je to nesto o cemu se prica vec jasno definisano.
Cirilica je jednostavno Cirilica, na njoj mozes da pises ako znas i ako to hoces i to je to.
Drugo je sad protiviti se ili analizirati zasto sam ja tu temu otvorio.
A namera mi je bila potpuno jasna i bezopasna, jednostavno pisanje na cirilici i nista drugo.
Inace volim da razmenjujem stavove i misljenje i uopste nisam tvrd da prihvatim tudje misljenje.
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

I jos da ti se izvinim jer nisam primetio da si zensko...
Tek sam sad po tvom tekstu i recima: "pitala i spomenula" zakljucio da si zensko.
Zbog toga sam ti se obratio u muskom rodu,moja greska.
...
User avatar
wolomoloo
Posts: 30
Joined: Fri Mar 01, 2013 3:22 pm

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by wolomoloo »

Pokusacu da ti odgovorim a ako ovaj post ti ili admin procenite kao off topic nemam nista protiv da se on pomeri ili obrise. 

Ja citam tvoje postove jer ti cesto govoris o temama koje mene zanimaju. Nekad se sa tvojim stavom slozim a nekad ne, ali to I nije bitno, meni je dovoljno to sto se pise o stvarima koje su mi vazne.

E sad, kad ti pocnes neku temu javno, na forumu, ona prestaje da bude samo tvoja, samim javnim izlaganjem svog sadrzaja sklopio si nepisani ugovor sa virtuelnim svetom - pravac u kome ce diskusija teci ne mozes da kontrolises jer ljudi nastupaju sa veoma razlicitih pozicija I razlicito gledaju na stvari. 
Na primer, ova tvoja tema o pravoslavlju meni je bitna kao prica o duhovnosti koju ja smatram sustinom svih religija (I sire, ali to je tema za drugu priliku). Mozda cak mislim da je sustina i same zavisnosti potraga za izgubljenom duhovnoscu, I da kod vecine ljudi, ukljucujuci I moju malenkost, ljubav prema promeni svesti koju koriscenje PAS donosi, potice od tog iskustva (nadanja, zelje) da je zivot nesto  vise od obicnog "u se, na se I poda se", i da postoje i neke druge dimenzije stvarnosti koje se mogu otkrivati.

Moj zakljucak je da zivot jeste nesto vise I da postoje I druge dimenzije stvarnosti ali da put do njih nije kroz koriscenje PAS vec kroz duhovnost. Ali trebalo mi je  skoro 40 godina ne bas lakog zivota, da do toga dodjem.

Dalje, to sto kazes
ziki wrote: Kad bi covek mogao da vidi svog Andjela kako u nekim trenucima place kada covek zgresi ili uradi neko zlo, verovatno bi se drugacije odnosio prema zivotu...

...Ako verujemo u sve to onda mozemo da vidimo koliko je covek privilegovano bice jer ima pored sebe uvek tog nevidljivog saveznika koji postoji samo radi njega.
mi je takodje bitno. Recimo da sam imala iskustvo koje tu tvoju izjavu potvrdjuje, da li u konkretnom ili simbolickom smislu - takodje je za ovu pricu nebitno.
Dakle, gadjamo se po interesovanjima definitivno, a ponegde se I pronalazimo. 

E sad, ovo :
ziki wrote: Automatski si mene naveo kao nekog ko je ucinio zlo tada vredjajuci nekog, a da si pritom odmah drugu stranu stavio kao pravednu, ne uzevsi u obzir mozda nepravdu koja je prvo upucena meni i koja je sve to i izazvala.
Nisi pogledao stvari hronoloski kako su se odvijale, nisi podjednako pogledao obe strane i nisi stvari sagledao iz mog ugla.
Ja jesam pazljivo procitala sve hronoloski na toj temi, I uopste ne mislim da je "druga strana" u pravu. Naprotiv, Paramparcadov komentar mi je bio neukusan I uvredljiv I kao takav bi se isticao da ga nije preplavila bujica tvog besa. Trebalo mi je vremena da shvatim da si ti ista osoba koja se na  drugim temama bas trudi da pomogne ljudima. Nekako mi je to nespojivo I apsurdno, da bas na temama koje otvoris iz najplemenitijih pobuda pokazes sve ono sto plemenitost nije. Otud iskljucivo potice moje pitanje upuceno tebi, koje si kako vidim shvatio kao pokusaj da te omalovazim- zanimalo me je da li si svestan tog rascepa.
Ja jos uvek mnogo radim na tome kod sebe. Ako svojim ponasanjem izneveravam principe u koje verujem - eto mene opet na putu kojim ne zelim vise da idem. Unutrasnji rascepi najlakse se lece supstancom.

A to kako te ljudi tretiraju nije izjava o tebi vec o tome gde su oni kao duhovna bica. 

Nasa duhovnost se najbolje ogleda u tome kako se ponasamo prema ljudima, posebno onima koji nam ne prijaju.

Svaki put kad povredimo nekog, povredimo I sebe, I ceo univerzum.

I na kraju, hvala ti na ovom dogovoru.
ziki wrote: Mozda ja jesam nepravedan i sigurno da je moj Andjeo plakao mnogo puta zbog mojih dela, ili nedela.
Ako si to hteo da cujes od mene dobio si odgovor.
Iz njega vidim da si ok lik.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

Nazalost svi ljudi padaju u vatru tako i ja.
Nekad je dovoljna jedna sitnica, kao sto je to uradio moj sagovornik na temi koja je zakljucana i da ja nastupim potpuno drugacije.
To jesu nespojive stvari gde ja sa jedne strane hocu nekome iskreno da pomognem, a sa druge strane postajem nemilosrdan i surov jer sam izazvan necim itd...
Ja bih voleo da budem toliko sirok i fleksibilan da prihvatim udarac a da ne uzvratim, i da budem podjednako dobar prema svima.
Mene vise povredi necija namera nego sam cin, mozda je to moj problem i mozda je previse ocekujem.
Ja sam i onda na toj prosloj temi vise razmisljao o nameri pojedinaca koji su upali sa nekim uvredljivim komentarima, nego o realnim uvredama i dali ce me nazvati ovako ili onako.
Ja jesam presao granicu i to je uvek nedopustivo, ali ne zato sto mi je povredjena sujeta vec taj osecaj nedobronamernosti.
Negde i bas zbog toga sto sam sebe stavio u funkciju da ako mogu nekome pomognem na drugim temama vezano za supstituciju i ostale osetio sam da nisam zasluzio da me neko ispljuje na nekoj sporednoj temi koja je za relaksaciju.
Nazalost ima ljudi koji su negde skloni tako da prate necije tekstove, nisu mnogo posveceni vaznim temama, ne pisu mnogo ali na neki nacin vrebaju priliku da se "ubace" nekim komentarom sa nekom namerom da negde budu duhoviti ili da izazovu paznju. Mada i to je sve razumljivo.
Nemozemo mi nikad da budemo savrseni " Kao otac nas na nebesima" i ako nam je to zapisano i tome bi trebali da tezimo ceo svoj zivot.
Sto se tice supstitucije ja ne smatram da me ona produhovljuje i cini covekom, tako sam razmisljao
dok sam bio na tim teskim drogama i bio sam rob, zarobljen u tom grehu koji je stvarno strasan.
Takodje je i ne opravdavam ali i ona negde u zvanicnoj medicini ima svoje mesto i s obzirom na tezinu bolesti mora da bude prihvatljiva.
Dali ti supstituti mene i dalje stavljaju negde u red gresnika i nekog ko i dalje robuje tim strastima to je vec stvar za analizu. Zavisi kako se odnosis prema tome.
Covek ima dusu ali ima i telo koje treba da se leci kad je bolesno.
Veruj mi da sam tu stvar po prvi put u zivotu prepustio doktoru koji me vodi i povinujem se njegovim odlukama.
...
User avatar
wolomoloo
Posts: 30
Joined: Fri Mar 01, 2013 3:22 pm

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by wolomoloo »

.
ziki wrote: Ja bih voleo da budem toliko sirok i fleksibilan da prihvatim udarac a da ne uzvratim, i da budem podjednako dobar prema svima.
Da, to je ideal ka kojem mozemo samo da tezimo, on se tesko dostize. Meni je trebalo dosta vremena da naucim da postavim granicu ili da nadjem neku zlatnu sredinu. Uglavnom sam ili pustala da me gaze ili se naj..avala majke I kome treba I kome ne treba, a to je zato sto nisam imala nikakve kriterijume ni granice. 

Ni ja ne mislim da treba okrenuti I drugi obraz kad te neko osamari, ali ne mislim ni da mu treba skinuti glavu iz osvete. Mislim da treba na pametan nacin zastititi sebe, blokirati udarac jos dok je u letu, izmaknuti se, pruziti ruku pomirenja, stagod. A to su sve vestine koje se dugo sticu. Nasilje, agresija I bes imaju (uz krivicu I stid) najprljavije vibracije koje celu licnost, I duh I telo, najbrze vuku na dno.

ziki wrote: Sto se tice supstitucije ja ne smatram da me ona produhovljuje i cini covekom, tako sam razmisljao
dok sam bio na tim teskim drogama i bio sam rob, zarobljen u tom grehu koji je stvarno strasan.
Takodje je i ne opravdavam ali i ona negde u zvanicnoj medicini ima svoje mesto i s obzirom na tezinu bolesti mora da bude prihvatljiva.
Dali ti supstituti mene i dalje stavljaju negde u red gresnika i nekog ko i dalje robuje tim strastima to je vec stvar za analizu. Zavisi kako se odnosis prema tome.
 Ja izbegavam da stvari gledam kroz prizmu dobro/lose. Mislim da sve uvek ima I dobru I losu stranu, i da nikad nista nije crno-belo. 
Neko je nedavno ovde napisao da ni za sta na svetu ne bi menjao svoje novosteceno stanje ciste svesti za predjasnju omamljenost supstancama. Ja se slazem za tim. Biti svoj u sebi, osecati svoja osecanja (kakva god da su) bez straha da cu se raspasti, je za mene jedno od najboljih iskustava u zivotu. Jos uvek se na to navikavam.

Ali isto tako ne mogu da kazem da ne volim kad me nesto "radi". Moja odluka da apstiniram dosla je sa godinama, jer je naprosto cena bila prevelika - bas kao sto I sam kazes, ne mogu da budem rob nicega, ne mogu da se osecam ko govno I da budem stalno pod tenzijom I nadrkana. Fuck that.

A sto se supstitucije tice - stvarno nista lose ne vidim u tome. Ljudi treba da imaju izbor i da imaju moc odlucivanja o sopstvenom opravku. Svako za sebe najbolje zna sta mu odgovara I koje su mu granice.

Ja ne podnosim ni moralisanje na temu " jao sto je narkomanija losa" a kamoli moralisanje na temu supstitucije. 

Svakom drustvu treba zrtveno jagnje, neki stereotip u koji ce da utrpava sve najgore, da bi ljudi mogli da se definisu kao dobri u odnosu na njega. Na zalost, taj prijavi posao u mnogim drustvima obavlja sterotip "narkomana". Zao mi je sto je to nekako opste prihvaceno pa ispada da ljudi stalno nesto moraju da se posipaju pepelom, ili da se smatraju " drugacijima" u odnosu na "normalne", a ti "normalni" uopste I ne postoje, normalnost je iluzija, svi smo samo ljudi.
Aleksandar
Posts: 26
Joined: Thu Jun 28, 2012 7:21 pm

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by Aleksandar »

Nego, Ziki... Da li ti mislis, da otvaranjem tema kao sto je cirilica i pravoslavne slave, na ovom forumu, ti radis nesto dobro? Ili mislis da su ljudi ovde budale? Frajeru, imas hiljade foruma u Srbiji, na kojima mozes da se bavis ovim temama, forum Narkomanija nije mesto za to. A objasnicu ti i zasto.

Na ovom forumu pisu i pomoc traze ljudi sa prostora ex YU. Puno je onih koji su ucestvovali ili nastradali u ratovima u poslednjih 20 godina. A srpski sovinizam se cesto upravo povezivao sa cirilcom i pravoslavljem, na potpuno pogresan nacin, kako bi raspirivao nacionalna osecanja kod Srba, ali sve sa ciljem stvaranja mrznje prema drugim narodima. I danas, medju mnogim ljudima u Bosni, Hrvatskoj, Kosovu... cirilica i pravoslavlje se, neopravdano, povezuju sa velikosrpskim nacionalizmom.
A ovim tvojim temama, ti namerno i tendeciozno(u tom sam potpuno siguran), ljudima ovde guras prst u oko.
Kao sto rekoh, da ovo pises na bilo kom drugom forumu, ne bi bilo ovako ocigledno. Zato prijatelju, drzi se ovde reklamiranja supstiticuje kao idelanog resenja za narkomaniju, ovo drugo sto pises ostavi za neko drugo mesto.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by ziki »

Kakav god da je naslov ove teme ovde smo poceli da pricamo o necem drugom...
A to da ja "guram prst u oko" nekome sto kroz temu isticem svoju veru koja je Pravoslavna i svoje pismo nebi trebalo da uvredi nikog i to mi nije bila namera.
Koliko sam ja primetio ona nije nikoga ni uvredila, pogotovo nije uvredila pripadnike druge vere i nacije i niko od njih se nije ni oglasio, vec su se o obe teme do sada oglasili samo pripadnici naroda kome ja pripadam.
Hteo bih samo dobronamerno da vam porucim: Nemojte da branite nekoga ko nije ni uvredjen jer ja postujem i Muslimane i Hrvate i sve one koji ne koriste Cirilicu.
Vi sami potencirate da je pravoslavlje i cirilica atak na nekoga,i da to ja cinim.
To nebi trebalo tako da bude, pogotovo ako vi sami pripadate toj veri i koristite to pismo.
Inace sam ovu temu i zapoceo najlepsim mogucim vidjenjem vere pricom o Andjelima, gde samo pomenuo jednoga koji je zastupljen i u Islamu i kod Jevreja.
Ja nisam pogresio mesto na kome pisem jer ako ste primetili na ovom odeljku "Opste teme" se cestitaju i rodjendani i drugi Islamski praznici i po tome se ova tema ne razlikuje od tih tema.
Ja na ovom forumu ucestvujem na temama vezanim za narkomaniju, supstituciju itd. i samo koristim privilegiju foruma koji ima i prostor za pisanje ovih drugih tema nevezanih za glavni problem-narkomaniju.
...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Srećna Slava Pravoslavci !

Post by sanela »

Evo, postovi u vezi sa supstitucijom su premješteni i obrisani sa ove teme...
Ako imate šta da pišete u vezi s naslovom teme, nastavite, s tim da trebate poštivati pravila foruma...
Post Reply