Ћирилица-службено писмо код нас

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Ћирилица-службено писмо код нас

Post by ziki »

Дали смем да користим свој матерњи језик и пишем ћирилицом?
Не изазивајући тако међунационалне и остале сукобе?
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Ћирилица-службено писмо код нас

Post by ziki »

Добродошли на тему на Ћириличном писму, овде ћемо мало вежбати ћирилицу јер није лоше познавати језик својих комшија, или суседа.
Ћирилица је писмо којим се народ у Србији поноси, и писмо никад ником није зло нанело.
У нашем делу европе Ћирилицу користе Срби, Македонци, Бугари, Црногорци нажалост све мање и ако им је то као и нама матерње писмо, али нећемо о томе и користе га Руси. У Србији постоји азбука, то је наша такорећи абецеда и има 30 слова. Руси, Бугари и још неки имају још и неке додатне знакове којим се коригује изговор појединих реченица...Као што су тврди знак, меки знак итд.
Има и пар потпуно другачијих слова као што су ЈА, ЈО ( тако се изговарају ) али те словне знакове немамо овде па ћемо их прескочити за сад.
Знаћи овде се бавимо мало културом а можемо укрштати разне теме, пошто су ово Опште Теме и на тај начин вежбаћемо Ћирилицу.
Каже се да човек вреди онолико колико језика зна.
Ред је да знамо нешто једно о другима а затим кад се интегришемо сви у Европу, онда ћемо учити понешто о Немцима, Французима и другим народима.
...
User avatar
bojanol
Posts: 2268
Joined: Sat Jan 20, 2007 11:16 am
Location: V O J V O D I N A
Contact:

Re: Ћирилица-службено писмо код нас

Post by bojanol »

Ја сам лепо рекао да Зики ради за полицију :-D :-D :-D
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Ћирилица-службено писмо код нас

Post by sanela »

Ćirilica jeste jedno od tri pisma koje se koriste u Bosni i Hercegovini, ali ima jako puno ljudi iz regiona koji ne znaju ćirilicu. Ja sam išla u školu prije agresije na BiH i znam je, ali mnoge generacije ne znaju.

Ćirilicom možete pisati na ovoj temi, ali NE NA OSTALIM TEMAMA NA FORUMU. Za neke ljude je to isto kao da pišete na engleskom jeziku.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Ћирилица-службено писмо код нас

Post by ziki »

Наравно, потпуно се слажем са тобом.
Ћирилица је већ заступљена на интернету али веома мало.
Ја имам стандардну латиничну тастатуру. Све се исто изговара тако да кад се језик на рачунару пребаци на ћирилицу текст може откуцати и онај ко незна да пише ћирилицом, рачунар сам одради све.
Пошто се данас много користи интернет и углавном је свуда латиница, мислим да неће сметати једна тема на ћирилици.
Чак се и мени дешава да нека слова комбинујем и погрешим јер користим оба писма, по потреби.
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Ћирилица-службено писмо код нас

Post by ziki »

Изгледа да ова тема неће бити актуелна уопште, не зато што је на ћирилици која је за велики део чланова форума страни језик, већ зато што нема конкретну тему.
Нема везе, писаћу ја кад ми дође инспирација неке своје утиске и мудре реченице и савете.
Добра страна је што многи неће разумети па неће моћи да ми ударају контру.
...
Una87
Posts: 23
Joined: Wed Dec 05, 2012 10:27 pm

Re: Ћирилица-службено писмо код нас

Post by Una87 »

Samo pisi, podrzavam te, cirilica moze da smeta samo zatrovanim dusama kakvih na ovom forumu nema. Naravno pisi samo na ovoj temi, na ostalim nemoj ni slucajno jer postoji mogucnost da neko ne zna cirilicu, ali zato svi govorimo engleski kao maternji pa je samim tim dopusten gdje god hoces. Kraju sala, ma boli te uvo ne trudi se puno, cirilice ima i bice je i opstala je uprkos svim agresijama i podmetacinama koje kakvih bez identiteta, i pisacemo je i citati, ostatak nas ne zanima.
Una87
Posts: 23
Joined: Wed Dec 05, 2012 10:27 pm

Re: Ћирилица-службено писмо код нас

Post by Una87 »

Samo pisi, podrzavam te, cirilica moze da smeta samo zatrovanim dusama kakvih na ovom forumu nema. Naravno pisi samo na ovoj temi, na ostalim nemoj ni slucajno jer postoji mogucnost da neko ne zna cirilicu, ali zato svi govorimo engleski kao maternji pa je samim tim dopusten gdje god hoces. Kraju sala, ma boli te uvo ne trudi se puno, cirilice ima i bice je i opstala je uprkos svim agresijama i podmetacinama kojekakvih bez identiteta, i pisacemo je i citati, ostatak nas ne zanima.
Una87
Posts: 23
Joined: Wed Dec 05, 2012 10:27 pm

Re: Ћирилица-службено писмо код нас

Post by Una87 »

U prilog tome koliko sam neopterecena i dobronamjerna, givori i to sto i sama koristim latinicu koja je istini za volju mnogo prostija i laksa. Cirilicu koristim kada zelim postici efekat krasnopisa.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Ћирилица-службено писмо код нас

Post by ziki »

Лепо речено,то да ћирилицу користиш кад желиш постићи ефекат краснописа.
То говори колико су ћирилична слова лепа.
Код нас многи људи још увек користе латиницу и то пролази без проблема, на пример неки формулар је одштампан ћирилицом а они своје податке упишу латиницом.
Тако и треба, с обзиром да у Србији живе људи разних националности.
Ова нова деца већином пишу ћирилицу, друго је време имају и веронауку у школи као некад пре другог светског рата и епидемије комунизма.
...
Locked