RESOCIJALIZACIJA

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

RESOCIJALIZACIJA

Post by nanii »

Zanima me koliko vas je upoznato sa terminom resocijalizacija i mislite li da je to bitno i koliko?
Vaša iskustva po ovom pitanju i adrese, brojevi telefona, nazivi udruženja i slično koja mogu pomoći u ovome.


pozdrav
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: RESOCIJALIZACIJA

Post by ziki »

Resocijalizacija znaci povratak u neki normalan drustveni i socijalni zivot.
To zavisi kakav zivot je osoba imala pre narkomanije i narkomanskog nacina zivota, gde se sve svodi na nabavku i konzumiranje droge, i odlaganje svih obaveza od danas do sutra.
Nekome i nije potrebna neka posebna resocijalizacija, ima ljudi koji su dobijali na gotovo i drogu a i posle toga medicinsku i svu mogucu pomoc koja se moze platiti novcem od roditelja.
Zar malo maminih i tatinih sinova je sedelo po kancelarijama ili radilo neki posao gde se nista ne radi, zaradjivali platu i za to vreme se drogirali, a zatim se izlecili ili presli na neku substituciju i vratili se na isti taj posao, gde se ne radi nista sto zahteva neki napor.
Njihove promene u ponasanju i uopste njihove posledice od droge znaju oni sami i njihovi najblizi, ali nisu ugrozeni materijalno i nisu upadljivi u drustvu.
Ali ako pricamo o ljudima koji su zaradjivali za hleb ili jos pored toga i izdrzavali porodicu, zenu i decu i kojima je droga stvarno unistila zivot onda je to druga stvar.
Ljudi koji su ostali bez posla, rasprodali sve zivo i ugrozili egzistenciju i sebe i svoje porodice, izgubili prijatelje nemaju neki izbor osim da rade i zarade, pa kako god im bio tezak taj povratak u drustvo i na posao.
Meni licno je pomogao posao, sad zavisi sta covek ume da radi i koliko je u stanju.
Ovde bas posao i ne moze da se bira, ali ako je moguce da se radi nesto sto se bar malo voli onda je to pravo resenje.
Kad radis onda si zadovoljan prvo sam sa sobom,u kontaktu si sa ljudima svaki dan, nemas puno vremena za razmisljanje i depresiju i tu se polako slazu kockice.
To je sve sto je potrebno a ne neki spektakularan povratak medju normalne ljude koji veci deo vremena provode na poslu i kuci imaju neki mir i sigurnost.
Postoji nazalost i ona kategorija ljudi koje je droga stvarno raznela na sve strane, i vise ne samo da nemaju prijatelje i posao vec neznaju ni da se ponasaju...
Ne u smislu da su nevaspitani ili ograniceni vec jednostavno imaju poremecaj prouzrokovan zluopotrebom opijata.
I sama dijagnoza F11 znaci u prevodu,mentalni poremecaj ponasanja prouzrokovan prekomernom upotrebom narkotika..tako nesto.
Za te ljude postoje komune ili zajednice gde im se pruza utociste i postepeno navikavanje na ljude i na obaveze prema sebi i drugima. Navikavanje na komunikaciju, na radnu aktivnost i uopste na zivot koji nikoga ne mazi.
Treba pomoci svakom tako izgubljenom coveku, bar recima i savetima posto se covek koji dodje u takvu situaciju malo uspava, misli da je resio sve i da moze da resi ali to odlaze i u stvari vegetira dok zivot prolazi pored njega.
Po meni najvaznija stvar je aktivnost i trazenje sebe tu u praksi, a ljudi i okolina lako prepoznaju vrednog coveka i onog koji se trudi.
Svaki covek moze da radi, da nadje osobu koja ce da ga razume i da svoj zivot osmisli na najprirodniji i najposteniji nacin.
...
User avatar
Djomlanija
Posts: 84
Joined: Mon Jan 04, 2010 1:45 am

Re: RESOCIJALIZACIJA

Post by Djomlanija »

nanii wrote:Zanima me koliko vas je upoznato sa terminom resocijalizacija i mislite li da je to bitno i koliko?
Vaša iskustva po ovom pitanju i adrese, brojevi telefona, nazivi udruženja i slično koja mogu pomoći u ovome.
mnogo jebeno
User avatar
nanii
Posts: 558
Joined: Wed Jan 26, 2011 11:24 pm

Re: RESOCIJALIZACIJA

Post by nanii »

Evo ljudi, konferencija.......pa koga zanima........

http://www.klix.ba/vijesti/bih/nekada-s ... 30317044#9
stani iza onoga u šta vjeruješ,čak i ako to znači da ćeš morati da stojiš sam
Aleksandar
Posts: 26
Joined: Thu Jun 28, 2012 7:21 pm

Re: RESOCIJALIZACIJA

Post by Aleksandar »

Ma ja to nista ne verujem, kakvi crni bivsi zavisnici! :P
Post Reply