Jedan pas ,drugi svijet

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Jedan pas ,drugi svijet

Post by ivica »

A pazi ovo. Nabavio sam psa, štene mješanac tamo neke seoske i lovačkog. On je kažu ljudi koji ga vide, poseban jer ima crne šare po nosu i tijelu,a žut je. Inače drugačiji,iskače iz vrste. Imam ga mjesec dana. A on je star svega 4 mjeseca i bogme ima 10 kila, prase moje! U početku je trebala osnovna dresura, ona najlakša na svijetu a to je da ne obavlja nuždu u kući. Dakle radi se o blagoj strogosti, laganog kažnjavanja uz sveprisutno "ne!" , guranjem njuškice u mokraću kada se popiša u stanu ,autoritetu koji treba bit prihvaćen da se zna ko je mu je gazda jelte! :D . Jednostavna stvar. To je jako brzo savladao mogu reć skoro za 2 dana. I "dođi" i amo ća kada treba ić vani "ade", u toj mjeri da čim ga izvedem vanka ,na prvi travnjak ispusti litre. Stvar riješena,pomislio sam ,sad je sve na meni ,imam obavezu koja nije teška i puno donosi. Treba ići vani češće jer 4 puta nije dovoljno. Ajde nikakav problem jer to mogu,imam vremena.

No ima jedan veliki problem. Nije miran na vodilici, "lajna" rekli bi purgeri. Nonstop hoće negdje nešto ,njuši i vuče ga u svim pravcima osim u onom u kojem hodamo. Postaje zamorno. I ja sam čitao na netu da se to može ispravit tako da psa privoliš k sebi, dakle polako i strpljivo , na livadi di nema nigdi nikoga, kad vuče naprijed ili negdje sa strane, stani, dođi, bravo, pa ga nagradi keksom i budi strpljiv ... Naravno uz strpljenje ide i ljubav jer se radi o tome da ga treba "naučit da te voli" ,da tebi ide bez obzira na sve,ali ne u smislu autoriteta koji mu je govorio "ne kakaj di jedeš!" nego u smislu ljubavi.

A ljubav kao ljubav,otkad je čovječanstva predstavlja najveći izazov!
ignorance is bliss!
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Jedan pas ,drugi svijet

Post by Boban »

ivica wrote:A pazi ovo. Nabavio sam psa, štene mješanac tamo neke seoske i lovačkog. On je kažu ljudi koji ga vide, poseban jer ima crne šare po nosu i tijelu,a žut je. Inače drugačiji,iskače iz vrste. Imam ga mjesec dana. A on je star svega 4 mjeseca i bogme ima 10 kila, prase moje! U početku je trebala osnovna dresura, ona najlakša na svijetu a to je da ne obavlja nuždu u kući. Dakle radi se o blagoj strogosti, laganog kažnjavanja uz sveprisutno "ne!" , guranjem njuškice u mokraću kada se popiša u stanu ,autoritetu koji treba bit prihvaćen da se zna ko je mu je gazda jelte! :D . Jednostavna stvar. To je jako brzo savladao mogu reć skoro za 2 dana. I "dođi" i amo ća kada treba ić vani "ade", u toj mjeri da čim ga izvedem vanka ,na prvi travnjak ispusti litre. Stvar riješena,pomislio sam ,sad je sve na meni ,imam obavezu koja nije teška i puno donosi. Treba ići vani češće jer 4 puta nije dovoljno. Ajde nikakav problem jer to mogu,imam vremena.

No ima jedan veliki problem. Nije miran na vodilici, "lajna" rekli bi purgeri. Nonstop hoće negdje nešto ,njuši i vuče ga u svim pravcima osim u onom u kojem hodamo. Postaje zamorno. I ja sam čitao na netu da se to može ispravit tako da psa privoliš k sebi, dakle polako i strpljivo , na livadi di nema nigdi nikoga, kad vuče naprijed ili negdje sa strane, stani, dođi, bravo, pa ga nagradi keksom i budi strpljiv ... Naravno uz strpljenje ide i ljubav jer se radi o tome da ga treba "naučit da te voli" ,da tebi ide bez obzira na sve,ali ne u smislu autoriteta koji mu je govorio "ne kakaj di jedeš!" nego u smislu ljubavi.

A ljubav kao ljubav,otkad je čovječanstva predstavlja najveći izazov!
Jao poznat mi je osecaj kada njusi sve i svasta pa i ono sto mi ne vidimo okom on oseti da je nesto tu bilo.Jako treba bas strpljenja imati po tom pitanju.Ako im dozvolis da bas sve bude po njihovom i da ustvari oni se stave u polozaj da budu gazde opet ne valja.Pitanje je dokle se moze ici sa ljubavlju i gde prestaje tolerancija i nastaje dresura koja je mucna za njih pogotovo ako se to radi sa psom koji je malo stariji.Tebi je lakse jer je stene pa moze da nauci jos svasta da bi kasnije lako islo.Opet sa druge strane narav psa je drugacija na osnovu vrste.Moja bivsa devojka ima pekinezera kojeg sam setao.Desavalo se da naidjemo na dva velika psa lutalice i on pocne da laje na njih onako mali i oni krenu prema njemu ja ih sutiram da mu ne pridju a on se sakrio meni iza ledja i dalje laje kao njima ravan.Milan Cezar ima emisiju saptac pasa na National Geographic kanalu mislim da si vidjao to tu moze da se dosta nauci o psecoj naravi sto moze pomoci u dresuri kod nekih osnovnih stvari.To sto vuce na povodcu je stvar koju sam primetio kod dosta ljudi dok setaju pse.Jednostavno ih nisu naucili kao male da kontrolisu svoje culo mirisa koje je dosta jako kod njih.Zelim ti da nadjes nacin da resis to jer ako mu dopustis da i dalje radi po svome poludeces :rolleyes: .Naravno nista na silu nego za njihovo dobro u granicama dresure gde treba malo razgraniciti ljubav iemocije u smislu za bolje psece sutra.Pozdrav
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Jedan pas ,drugi svijet

Post by zeleni »

ivice, ako je štene ili mlad pas, ima ko i svako mladjahno nedokazano čeljade puno energije, pa mu možda nije dovoljno to što ga šetaš.
probaj da ga prikačiš na bajs, pa malo ti voziš, dok se on ne istrči.
a onda ga tako umornog vaspitavaš, kad više ne može da pruža otpor. ko u komuni :lol:
i ne batinama, davilicama i nasiljem. to je nebuloza. ja mog psa nikada ne udarih, pa smo izašli na kraj.
gledaj cezara milana, stvarno ima puno štosova koji mogu da se nauče.
ima ga na watchseries.eu
potražiš dog whispeper
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Jedan pas ,drugi svijet

Post by Boban »

zeleni wrote:ivice, ako je štene ili mlad pas, ima ko i svako mladjahno nedokazano čeljade puno energije, pa mu možda nije dovoljno to što ga šetaš.
probaj da ga prikačiš na bajs, pa malo ti voziš, dok se on ne istrči.
a onda ga tako umornog vaspitavaš, kad više ne može da pruža otpor. ko u komuni :lol:
i ne batinama, davilicama i nasiljem. to je nebuloza. ja mog psa nikada ne udarih, pa smo izašli na kraj.
gledaj cezara milana, stvarno ima puno štosova koji mogu da se nauče.
ima ga na watchseries.eu
potražiš dog whispeper
Chapa je bio star pekinezer koji je njuskao svakih dva metra neka mesta gde je mozda nekad nesto bilo i kada seta gradom toliko se slobodno i nekontrolisano setao da sam izludjivao za cas predje sa leve strane na desnu ne mareci dali neko ide u susret ili iza nas.Voli barice ili lokvice i da je u centru paznje.Mislim da to sto njuska i sto je nemiran na povodcu da je to njihova priroda jer znamo da oni imaju jako culo mirisa i da ih mirisi privlace.Zive po instiktu kao neki ljudi na zalost.Ha,bas mi nedostaje Chapica :D
Chapica-Chapa
Chapica-Chapa
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Jedan pas ,drugi svijet

Post by zeleni »

pozdrav za čapu :)

fora kod ovog cezara milana je što on ima zabavište za kerove, veštačke rupe da kopaju, vodi ih po okeanima i planinama... retko da iko ima uslova i približno toliko da se bavi svojim psom.
e sad, bobane, čapa je pekinezer. njegovi rodjaci koje ja imah prilike da upoznam su uglavnom živci, a i obično su na onim dugačkim povocima, od par metara, pa su navikli da landaraju. neće pas da ti ide blizu ako ga nisi naučio, svako voli da tera po svoje, jbg.
ja ovu malu držim na kratkom lancu, najviše jer svako malo neki psihopata baca otrov tu po kraju, pa volim da mi je blizu i da vidim ako nešto smaže. uglavnom, prvo se malo bunila, sad smo postigli sporazum. idemo jedna uz drugu, al često tamo kuda ona hoće. jbg, kompromis je čudo :)

šta sam ono htela?
neam pojma...
a, da
ivice, ide li? :)
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Jedan pas ,drugi svijet

Post by ivica »

Na šetnji je nemiran uvijek hoće negdje ,uzica uvijek zategnuta jer on ne ide kamo i ja tako da ga većinu šetnje moram vuć . Progrizao uzicu i uletio za mnom u trgovinu ... divljak! Inače LOVAČKI pas mikser madžarske vižle i nekog tamo domaćeg seoskog. Ma još samo da se smiri na uzici i sve pet. Naravno kada smo negdje na livadi di nema ništa u blizini onda je pravi ! polako ide ispred mene pa ga ja pustim jer ne volim držat psa na lancu nekako mi muka od toga.Ali čim se približimo zgradama gotovo je jer ljudi svašta bacaju kroz prozor. Ma znam ja taktike čitao sam dosta o tome trebao sam uostalom takvo štivo me je i nagnalo da nabavim psa a i prija me pitala da bi li psa jer njen muž ima par viška "komada" :D

Eddie, edi po naški ili dee a od milja dee dee (ramone) ma volim ga nemogu ja to kažnjavat nema šanse koliko me god pojeo ja to uzimam za igru.
Pojeo je viktora (medvjedić) pojeo mi vezice na cipelama, parket je počeo kopat, linoleum u kuhinji žice od struje je jeo dok nije naletio na ovu od 12V pa se opametio, panično se bojao lifta a sada je lud za njim, a sve polako. Panično se bojao haustora i silaska niz stepenice dok jednog dana nije poletio niz sam bez mene.
ma vrag! ali inače jaako miran. Dok se ne smrkne vanka iza 8 sati onda se nanjopa i odemo vanka.
ignorance is bliss!
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Jedan pas ,drugi svijet

Post by zeleni »

jesi ga vodio na strerilizaciju?
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Jedan pas ,drugi svijet

Post by Boban »

ivica wrote:Na šetnji je nemiran uvijek hoće negdje ,uzica uvijek zategnuta jer on ne ide kamo i ja tako da ga većinu šetnje moram vuć . Progrizao uzicu i uletio za mnom u trgovinu ... divljak! Inače LOVAČKI pas mikser madžarske vižle i nekog tamo domaćeg seoskog. Ma još samo da se smiri na uzici i sve pet. Naravno kada smo negdje na livadi di nema ništa u blizini onda je pravi ! polako ide ispred mene pa ga ja pustim jer ne volim držat psa na lancu nekako mi muka od toga.Ali čim se približimo zgradama gotovo je jer ljudi svašta bacaju kroz prozor. Ma znam ja taktike čitao sam dosta o tome trebao sam uostalom takvo štivo me je i nagnalo da nabavim psa a i prija me pitala da bi li psa jer njen muž ima par viška "komada" :D

Eddie, edi po naški ili dee a od milja dee dee (ramone) ma volim ga nemogu ja to kažnjavat nema šanse koliko me god pojeo ja to uzimam za igru.
Pojeo je viktora (medvjedić) pojeo mi vezice na cipelama, parket je počeo kopat, linoleum u kuhinji žice od struje je jeo dok nije naletio na ovu od 12V pa se opametio, panično se bojao lifta a sada je lud za njim, a sve polako. Panično se bojao haustora i silaska niz stepenice dok jednog dana nije poletio niz sam bez mene.
ma vrag! ali inače jaako miran. Dok se ne smrkne vanka iza 8 sati onda se nanjopa i odemo vanka.
Ivice nisi mu spomenuo ime.Ajd leba ti ako ti nije frka slikaj ih pa postavi slike.Volim te mesane vrste od mesanih vrsta.Hvala zeleni za Chapu i pozdrave,i ja ga pozdravljam ovom prilikom :DJa sada imam mesavinu labradora i lovackog psa.Donna se zove i Ivice oprosti sto ti na temu oblepljujem slike al volim pse jbg,razumeces me nadam se :D
Donna
Donna
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Jedan pas ,drugi svijet

Post by zeleni »

dona :)
daaa, mešanci su zakon.
najpametniji, najzdraviji, najsnalažljiviji
a i nervira me cela ta pompa oko rasa. kretenizam čist.

ivice, ti ga vaspitaj tako da duge dane s njim provedeš. ako tebi ne smeta da on glodje po kući, okej, al nemoj da ga puštaš sada da radi šta mu je volja, pa da jednog dana popizdiš i da ga ostaviš. on ne zna šta sme šta ne sme ako mu ti ne kažeš, jbg.
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: Jedan pas ,drugi svijet

Post by Boban »

zeleni wrote:dona :)
daaa, mešanci su zakon.
najpametniji, najzdraviji, najsnalažljiviji
a i nervira me cela ta pompa oko rasa. kretenizam čist.

ivice, ti ga vaspitaj tako da duge dane s njim provedeš. ako tebi ne smeta da on glodje po kući, okej, al nemoj da ga puštaš sada da radi šta mu je volja, pa da jednog dana popizdiš i da ga ostaviš. on ne zna šta sme šta ne sme ako mu ti ne kažeš, jbg.
Dona kad je bila stene dobila stenecak a taj covek koji mi je dao mi rekao da je cist retriver.Dolazi brat od strica kod mene a i ja i Dona placemo.Ja je pogledam u one oci okopnele i odmah mi suze krenu.Kaze meni brat ako je cista rasa uginuce sigurno od stenecaka ako nije ako je mesanac ostace ziva.Jao kako sam Boga molio da bude mesanac a zeleo sam cistokrvnog labradora i na kraju ostala je ziva i dok je odrastala videlo joj se po nogama da je lovacki mesao sape pri pravljenju nje.Ivice ajd postavi slike da ih vidim please.
Post Reply