Druženje poslije komune

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Druženje poslije komune

Post by Šmizla »

Drugari, imam par pitanja. Da li je preporučljivo da se ovisnik koji izađe iz komune druži sa ljudima koje je upoznao tamo (mislim isto na ovisnike)? Kakva su vaša iskustva?
BUDI NA ŽIVOTU!!!
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Druženje poslije komune

Post by sanela »

Šmizla wrote:Drugari, imam par pitanja. Da li je preporučljivo da se ovisnik koji izađe iz komune druži sa ljudima koje je upoznao tamo (mislim isto na ovisnike)? Kakva su vaša iskustva?
Hm, to može biti dvosjekli mač. Dok su dobro, dobro je, kad padne jedan obično povuče ostale...
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: Druženje poslije komune

Post by Šmizla »

sanela wrote: Hm, to može biti dvosjekli mač. Dok su dobro, dobro je, kad padne jedan obično povuče ostale...
Moj vjerenik se nekako veže za te ljude, konta kao u istom su problemu i da ga samo oni kontaju...ja sam mu rekla da kad bi ja tako razmišljala onda bi se samo trebala družiti sa suovisnicima. Treba dati šansu i ljudima koji nisu sa tim problemom. Kontam ja da se on boji osude i odbacivanja ali toga ima i kod strejt ljudi ne samo kod ovisnika...onaj ko ga bude odbacivao i osuđivao ni ne treba mu.
Desilo mu se prije 4 mjeseca kad je izašao sa detoksa da je ostao na FB u kontaktu sa momkom koji je sa njim bio na detoksu par dana...i prvih par puta kad su se čuli sve kao super priča i onda mu se jednom taj momak javio kao da vidi šta ima i kad ga je moj vjerenik pitao šta ima kod njega ovaj mu kao napiše ''iskreno evo kontam s kim da se utalim, fali mi para''...i tu je ovog mog odmah okrenulo...
Ja sam protiv tog druženja - iskreno. Posebno ako žive u istom gradu.
Baš bih voljela da pročitam mišljenje od nekog ovisnika.
BUDI NA ŽIVOTU!!!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Druženje poslije komune

Post by ivica »

Šmizla wrote:Drugari, imam par pitanja. Da li je preporučljivo da se ovisnik koji izađe iz komune druži sa ljudima koje je upoznao tamo (mislim isto na ovisnike)? Kakva su vaša iskustva?
Prva liga. Meni je to potpuno razbistrilo oči i tek tada sam vidio kakva sam bio nakaza. (nek se ljuti ko hoće)
Samo ima jedna stvar - kojeg vraga ima radit sa ovisnicima u društvu osim ako to nije da im nekako pomogne da se kane drogetine . Ako je bio kratko u komuni tada NIKAKO ,ali ako je bio preko godinu dana i malo po malo bio u kontaktu sa njima onda je to bezopasno.
Uostalom šta je tu kod ovisnika zanimljivo slušat, Ili ide u doktora po, ili je bio po pa mu nije dalo koliko bi htio tako da može kombinirat , ili stoti put dolazi do zaključka da više ne može , ili je u kombinaciji ili u čeki... ...
ignorance is bliss!
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Druženje poslije komune

Post by zeleni »

Šmizla wrote: Moj vjerenik se nekako veže za te ljude, konta kao u istom su problemu i da ga samo oni kontaju...
ovde ima istine,
svidjalo se to nama ili ne.
ili je do mene?
ma neam pojma...

šmizlooooo, opet taj dečkonja zajebava, jebem li mu pertlu :D
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: Druženje poslije komune

Post by Šmizla »

Ivice, hvala na odgovoru. Nekako sam i osjećala da ćeš ti prvi da prokomentarišeš. :)
Ma nije on bio nikad u komadu preko godinu dana u komuni. Tri puta a kad se sve zbroji oko 15-16 mjeseci.
Prije neki dan ih je naprasno opet sve dodao na fb, što iz drugih gradova što iz našeg grada (a koji su bili sa njim u komuni)...i kad sam ga ja pitala ''što si ih dodao?jel ti fale?'' on je rekao da ga provociram i da mu ne fale ali da je dobar s tim ljudima?! On definitivno treba da skapira u svojoj glavi da su ti ljudi njemu nametnuto društvo...prosto je morao da se druži sa njima u komuni...ali da sad ima priliku da bira i ljude sa kojima će provoditi vrijeme. Nismo mogli da biramo gdje ćemo se roditi i ko će nam biti roditelji ali bar možemo da biramo sa kim ćemo da se družimo. Nije bitno ni da li su ti ljudi završili program, evo jedan od njih je završio program ali stalno cuga...a kod njega se svi oni skupljaju koji su izašli iz komune. Mislim da on nema šta da traži sa takvom ekipom...ima super drugare iz vremena kad nije bio u tom điru...i dalje su tu i dalje ga prihvataju...samo što nisu u fazonu da vise 24h u kafani i bleje...
Evo, ako konta da ga porodica i ja ne razumijemo dovoljno, zašto ne dođe na ovaj forum?! Neće! A ima i ovisnika i suovisnika...ljudi koji su bili na raznim liječenjima...ne, on traži one koji su mu blizu...što vuče samo na jedno - nažalost. :(
BUDI NA ŽIVOTU!!!
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: Druženje poslije komune

Post by Šmizla »

zeleni wrote: ovde ima istine,
svidjalo se to nama ili ne.
ili je do mene?
ma neam pojma...

šmizlooooo, opet taj dečkonja zajebava, jebem li mu pertlu :D

Ma do tebe je zeleni. :) Šalim se...većina ovisnika tako razmišlja...ali eto rekoh već, pružite šansu i drugima koji nisu u tom problemu...svi mi imamo probleme...
Prosto i dosadi kad vrtite jednu te istu priču, zar ne? ;)

Eh, zajebava on uvijek, jebem li mu pertlinu pertlu. :) Ma ok je sad ali eto ovo od prije neki dan kad ih je dodao na fb me počelo mučiti...ako je već odlučio da mjenja život...
Mislim da sam negdje baš ovde na forumu pročitala da je jedan bivši ovisnik napisao da i ne treba da se druže jedino u slučaju ako bivši ovisnik ne radi pri nekoj komuni ili tome slično...tad se sa njima ''družiš'' htio ne htio. :D
BUDI NA ŽIVOTU!!!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Druženje poslije komune

Post by ivica »

Šmizla wrote: Evo, ako konta da ga porodica i ja ne razumijemo dovoljno, zašto ne dođe na ovaj forum?! Neće! A ima i ovisnika i suovisnika...ljudi koji su bili na raznim liječenjima...ne, on traži one koji su mu blizu...što vuče samo na jedno - nažalost. :(
kad nema volje za čitat. nije smiren. a vjerujem ni za slušat. to će doć nek se malo staloži.
ignorance is bliss!
teodora4
Posts: 191
Joined: Wed Apr 27, 2011 11:50 am

Re: Druženje poslije komune

Post by teodora4 »

pa to jeste privlacnost, medju tim ljudima! nek prica ko sta hoce, uvek ti ostane odredjena privrzenost toj grupi(ne mislim na grupu istih ljudi vec na grupu ljudi u istom problemu)... koliko god su otvoreni bivsi ovisnici, tesko ih zainteresuju drugi ljudi...sa druge strane, ljudi koji nisu u tom problemu nisu bas spremni ni svesni sta je to pa kad shvate cesto odu, onda ovi bivsi radije biraju poznato...ono sto je sigurno...ma svi to i tako znate ne znam zasto pisem sve ovo, nije svaki kontakt opasan ali treba biti obazriv...Smizlo, mislim da moras da prihvatis do nekle , koliko god se kontrolise, uvek ce biti tu!ta zelja i potreba za tim ljudima!lezi u svakom bivsem zavisniku, kao i bivsa zavisnost! :D jbg tako je to...
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Druženje poslije komune

Post by ivica »

teodora4 wrote:pa to jeste privlacnost, medju tim ljudima! nek prica ko sta hoce, uvek ti ostane odredjena privrzenost toj grupi(ne mislim na grupu istih ljudi vec na grupu ljudi u istom problemu)... koliko god su otvoreni bivsi ovisnici, tesko ih zainteresuju drugi ljudi...sa druge strane, ljudi koji nisu u tom problemu nisu bas spremni ni svesni sta je to pa kad shvate cesto odu, onda ovi bivsi radije biraju poznato...ono sto je sigurno...ma svi to i tako znate ne znam zasto pisem sve ovo, nije svaki kontakt opasan ali treba biti obazriv...Smizlo, mislim da moras da prihvatis do nekle , koliko god se kontrolise, uvek ce biti tu!ta zelja i potreba za tim ljudima!lezi u svakom bivsem zavisniku, kao i bivsa zavisnost! :D jbg tako je to...
To je zato što je najčešće kod ovisnika praksa odlazak u komunu. A to nemogu izvest bez da se to zna ,bez da zna društvo u kojem boravi. Tu se radi o napuštanju posla,obitelji ,svega. Teško je smutit ljudima priču da te nema godinu dana pa se vratiš i kao ... Uglavnom padaš. Zbog toga okolina kad sazna, uglavnom te odbaci i tebi kao bivšem ovisniku ostane "pečat" i uzalud što ti je postao jasan novi lijepši svijet kada su ti prepreke u njemu isto tako još jasnije. Znaš da te čeka borba, ali te tješi to što si svjestan da je ta borba dio svačije svakodnevice (normalnih ljudi) . Nosiš žig (kainov kainov :P) Tada vidiš prozor koji ti pruža čist pogled u mutni ovisnički svijet. Stari ovisnički svijet. Jebatga i tamo se preživljavalo. Postoje taktike. Postoje vještine. Ostane pouka. ...
Serem, drobim bezveze. neka drobim. tek sam se probudio...
ignorance is bliss!
Post Reply