lijecenje hepetitisa c

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: lijecenje hepetitisa c

Post by klara60 »

Bobane, ti rece da trebas uskoro na terapiju-pa reci nam je li to krenulo i kako ide (mislim da ce mnoge zanimati). U svakom slucaju-mnogo srece ti zelim i da sve prodje u najboljem redu.Pozdrav!
User avatar
doktor Tramal
Posts: 16
Joined: Wed Oct 21, 2009 3:28 pm

Re: lijecenje hepetitisa c

Post by doktor Tramal »

mrzim hebeni hepatitis...dace bog da mi miruje jos dugo, dugo...
(s)jeb`o pajdo..
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: lijecenje hepetitisa c

Post by Boban »

klara60 wrote:Bobane, ti rece da trebas uskoro na terapiju-pa reci nam je li to krenulo i kako ide (mislim da ce mnoge zanimati). U svakom slucaju-mnogo srece ti zelim i da sve prodje u najboljem redu.Pozdrav!
Ne jos nisam poceo sa terapijom,napisao sam da javljam u svakom slucaju.Pozdrav.
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: lijecenje hepetitisa c

Post by klara60 »

doktor Tramal wrote:mrzim hebeni hepatitis...dace bog da mi miruje jos dugo, dugo...
Ako ga mrzis, a ti kreni u borbu protiv njega i unisti ga ! :smt067
tina26
Posts: 95
Joined: Mon Aug 31, 2009 1:28 pm

Re: lijecenje hepetitisa c

Post by tina26 »

moj jedan prijatelj (bivis decko) je iso na interferon i izljecio se imao tip jedan kao i ja, i godinu dana i eto danas je negativan, nije bio cist godinu dana, neznma tocno kolko je bio cist jer mu ne vjerujem da je uopce bio cist, tkao d anije to obavezno da bude cista najmanje godinu dana, a on godinu sigurno nije bio, bio je kako jeon reko oko 2-3 mj, ali ja mislim d aje iso dok je jos uzimao. e sada to je malo tesko, on ga je dobio preko vojsek ejr ima status branitelja, a inace mora se ici vaditi krv, pa onda na biopisju jetre (tu oni tocno vide kolko je jetra unistena itd), misljenje psihologa i onda to sve ide na komisiju i komisija ili odobri ili ne, a cula sam puno slucajeva, d anisu odobrili jer kao nije jos dovoljno unistio jetru, ono ljek je skup pa ga odobre samo onima koji su vec ono skoro pa pri upali jetre, to mi je totalno glupo i debilo lais ta ces taakva je drzava, enma se love, to govorim o zgu, neznma od kuda ste vi, mozda je kod vas drugacije. i ja sma se jako bojala , cula sam da kosa ispada da ti ej jako lose, pa kada je on bio pri krjau ljecenja sam ga pitala kako je bilo, kaze on nist, od nuspojava nista (smao je jako smrsavio) ali ostalo kaze nista, samo ono ponekad aje bio malo zivan i to je to, e sada sve ovisi o osobi, o organizmu bla bl,a tkao da eto to ej njegov slucaj mozda nekome bude drugacije zanci od osobe do osobe, a dokotri su duzni reci sve sto s emoze dogoditi mada se to mozda i ne dogodi. tada sam ja olucila isto ici, isla sam na pretrage krvi, i trebala sam ici na biopsiju, uplasila sma se, ipka vam izvade komadic jete iglom (bljakkkk, boliiiii) i nisma na to otisla, to ej bilo prije par mjeseci, sada smo saznali za neku zenau u zgu koja ljeci i sidu i hep.c i rad i sve zivo i mrtvo, kosta dosta, ali ona za 3 mj garantira da nece biti virusa, da sada ne objasnjavam, uglavnom ona vraca novac ako ne uspije ali kaze da je vec stotine ljudi izljecila, smao naposno je sto se svaki dan tmao mora ici, piti uzasne napitke , i ibit tmao po 4 sata, ali tri mj cu izdrzati. e sada ja idem tek mjesec dana, takod a nemogu garantirati da to zaista radi, (ona se kune u sve da radi) vidjeti cemo, ona kaze da vrijeme trajanja terapije ovisi od osobe do osobe, i sada iduci tj morma na test, ona kaze d amisli da je vec otisao, ako nije nastavljamo dalje malo agresivnije, inace to je sve prirodno, ajmo reci alternativna medicina. ja nebi sada nju tu preporucivala jer nisam ziher da zaista dijeluje, ali nakon 3 mj, kolko ona kaze da terpija max traje a moze i krace, cu javiti ako zaista rdi isplati se, i dati lovu i sve, jer taj interferon je jako stetan ovo ipak je na priprodnoj bazi i nje tako stetno, i pitnaj je dali ce sa intf otici evo tom mom frnedu iako ima tip 1 koji s enajteze ljeci je otisao sada to opet ovisi od osobe do osobe, meni mozda nebi otisao, neznam, to cu znati kao ovo ne uspije idem na interferon, ali nebi si oprostila da nisam isla pokusati i ovov, akd aona zaista garantira d aje vec ljecila ljude i od side i raka i tako, tkao da za 3 mj ako zaista ode (sada vec za 2) javim ako zaista dijeluje ispalti se, jer ona kaze da ljeci sve, pa mozda i bulimiju i anoreksiju, mogu ju pitati ako zelite, a kao meni od hepaitits onda ono sto ona prica je istina, jeli. cijenu i ime nabi javno mozete cijenu me na pp pitatzi a ime cu reci tek kada vidim dali radi, samo ona je inace iz londona, pa nije ceto tu u zgu, neznam od kuda ste vi, ali ako ste blizu zga (ako to zaista radi, jer ona kaze i da ljeci hep. i da cisti organizam i ono sve opce stenje organizma ce biti bolje, znaci nije amo bazirano na hepatitis, a i nista vas ne kosta kao ste tu blizu otici na razgovor pa vidjeti zar ne, ako niste blizu ako to zaista radi , ako imate kod koga biti u zgu 3 mj, isplati se zar ne, rade to nego akgresivan interferon, ovo nema nikavih nuspojava samo okus tih napitaka je malo bljak ali ispere se lako sokom). eto neznam ja vjeruje da ce uspijeti dok se ne uvijerim u suprotno. javim vam obavezno akda test bude negativan da svi oni koji su iz zga i imaju love za to da ode, ako zaista rdi necu sad anista jos garantirati dok sama s ene uvjerim, eto samo sam vam spomenula da postoji i to, na vama je oluka.

a kolko je kcerka cista? i sto ej sa tom bulimijom ili naoreksijom ne sjecam se sto ste napisali, jeli to rijesila ili? i kolko dugo ima hep.c, jer navodno da tek nakon6-8 goidna se pocinu pojavljivati neke promjene do tada ona smo zivi u vama i polako nagrza jetru lai nije problem ako se izljeci jetrea se brzo oporavi lai ako g anam dugo nema zurbe, polako, raspitajte se jos malo, i da kod ove zene netreba se biti cist uopce da bi se to uzimalo, ali kazm necu vas nagovarati dok sama ne vidim an sebi kao radi, pokusajte i vi

u svakom slicaju zelim vam svu srecu ovog svijeta, i da uspijete izljeciti kcerku
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: lijecenje hepetitisa c

Post by klara60 »

Hvala Tina na tvom odgovoru, sugestijama i uopste ukljucenju u rjesavanju problema moje kcerke. Mi smo odlucile da, ipak idemo korak po korak. Pretpostavljam da doktori nisu tek onako rekli :"godina dana" jer u toj godini trebalo bi rjesiti vise problema-totalno ucvrstiti apstinenciju uz veliki rad na stabilizaciji psihe, a time rjesavamo i problem eventualnih recidiva i njene bulimije.S obzirom da je stanje sada zadovoljavajuce, ja planiram da kontaktiram infektiologa , da pratimo rezultate na svim poljima-narkomanija, bulimija, stanje psihe, jetre, tih enzima...pa ako Bog da i ako bude sve islo kako treba, onda traziti da lijecenje hepatitisa krene nesto malo prije isteka godine dana-a o tom-po tom.
Nadam se da cu na ovoj stranici do tada procitati puno pozitivnih primjera u lijecenju hepatitisa.
Pozdrav !
tina26
Posts: 95
Joined: Mon Aug 31, 2009 1:28 pm

Re: lijecenje hepetitisa c

Post by tina26 »

da da rekli su oni meni da za interferon najmanje godinu dana cist treba biti, ja tada jesam , nisma bila ono uzimla sam povremeno. ali eto kazem vam taj prijatelj on je ja mislim uzimo dok je uzimo interferon, tako da mislim d aoni to kazu cisto iz predostroznosti, ali nemojte se voditi ovim primjerom, njemu je mozda organizam to podnio, njoj mozda nece, tako da bolje ne zakti se sa time ko on, aj drugi tjedan idem na test jer ova zena kod koje idem na ljeceje ide na put pa cmeo pauzu imati malu pa je rekla da idem na test d mozda je vec otisao, jer da kod ljudi koji su se zarazili putam transvuzije ili tako nesto, koji nemju tolko otorova u sebi, d anjima za 3 tjedan ode, a meni, i onima ko meni koji imamo otrova kolko oces, ce mozda duze takod a drzte fige da ja vec otiso, ona misli da mozda i ja ,lai ako nije nastavljamo terapiju, naime pital sam ju jucer, to su napitci koji ono ajmo reci rade u organizmu nuklearnu bombu, ono uzdrmaju ga, ojacaju imuni sistem ali ono full, i onda se tijelo izbori od virusa, neznam u teoriji je mozeda tako, u praksi vdijeti cmeo, kao se izljecim ovime putam javljam vam odmah pa ko ima da plati bolje to nego interferon, koji em godinu dana, ovo je 3 mj, em je jako kkao bi rekla ima ruzne nuspojava kod nekih ovo nista, i tkao, eto vi odlucite, lai cekajte da prvo ja vidim jesam bacila lovu ili kaj.

nego bas si sada mislim (niste napisali od kuda ste, i kolko g aona vec ima, ustanovljen je prije godinu dana lai ko zna od kada ga ona ima, sto ona misli barem otprilike) pa da mozda neznam sto drugi misle o tome jer ipak nije to dijecja igra, biopsija jetre, da ode na to, tu se tocno vidi kolo je virusa u krvi, kolko je jetra unistena, i sve, ali sve, pa barem znate dali je frka ili imate jos "vremana" da vidite kako ce se ljeciti, jer evo ja ga imam 8 godina, tip 1 isto ko i vasa kcer, i evo ja nemam nikakve simpome, sad anisam bila na bopsiji pa neznam ali po svim nalazima nije strasno jesu alt i asl malo poviseni lai to je normalno kod osoba sa hepatitsom, neznam vi odlucite, nije to nikakv strasan zahavat u bolnici samo prespava, ali tu bi se vidjelo sve, pa da zante dali ej frka dali mora sto prije na ljecenje ili imate jos ajmo reci vremena da rijesi tu bulimiju (sto je to ono, anoreksija je kada povracas nakon jela jel tkao, a bulimija) , i da odrzi apstinenciju pa i dve godien ako moze , i onda da krene na interferon ili eto ako ovo moje uspije ja javim pa ako imate love mozete i to i ako ste iz zga jer treba ici tamo svaki dan min tri mj, a mozda i manje ali ovo je minimum.

eto naznam vi morate to odluciti, ali da ce joj biopsija nesto skoditi ence, to smao uvecu iglu u jetru i izvade komadic, ok zvuci uzsno lai eto nije, mada ja se toga ojim uzasno, zato sam i odgadaal odlazenje hehe, ali nije da ako to napravi d aneznam sto ce se dogoditi a tako kao sto sam rekla bi bili sigurno jer to je nazalost jedini nacin da se sa sigurnoscu zna u kojem je stadiju.

pozdrav, nadams e da sam vam pomogla bar malo, ako vaz nima cijena ovog pitajte na pp, mada ja nebi jos o tome, dok ne vidim dali radi zaista, ali da je puno je puno je, ali ako me rijsi tog sranja onda svi novci ovog svijeta nisu dovoljni zar ne
User avatar
Boban
Posts: 1536
Joined: Fri Aug 03, 2007 12:01 pm
Location: Vojvodina

Re: lijecenje hepetitisa c

Post by Boban »

Ponovljene studije su dokazale kako osobe sa kroničnim hepatitisom moraju biti direktno procijenjene zbog progresije fibroze. Iako vaš liječnik može predočiti normalni nivo ALT iz jetrenih proba kao dobru vijest, otkrijte zbog čega ova mjerenja daju malo informacija o fibrozi jetre.

Kronični virusni hepatitis je relativno uobičajen problem; procijenjeno je kako je širom svijeta 350 miliona osoba kronično inficirano sa hepatitisom B (HBV) a 170 miliona je kronično inficirano sa hepatitisom C (HCV). U cilju praćenja zdravlja pacijenata sa kroničnim hepatitisom, postoje dvije primarne jetrene komponente koje zahtijevaju procjenu liječnika: nekro-upalne aktivnosti i fibroza.

1. Nekro upala – ovo se odnosi na upalu i smrt jetrenih stanica
2. Fibroza – ovo se odnosi na otvrdnjavanje jetrenog tkiva



Alanin Aminotransferaze

Laboratorijski nalazi koji su najviše povezani sa nekro-upalnim procesima su mjerenja jetrenih enzima, aspartat i alanin aminotransferaze. Konkretno, alanin aminotransferaze se otpuštaju u krvotok kada nastane oštećenje jetre. Tradicionalno se koristi grupa krvnih testova uključujući i ALT za procjenu da li se smanjuje jetrena funkcija određene osobe. Iako ova mjerenja standardno koriste liječnici, izgleda da postoji korelacija između alanin aminotransferaza i fibroze. Sve veća količina dokaza sugerira kako ALT kao standardna oznaka upale jetre, nije dobar odraz progresije fibroze.

Visoki nivo ALT (više od 10 puta veći od normale) se obično događa zbog akutnog virusnog hepatitisa. Kod akutnog hepatitisa nivo ALT obično ostane visok kroz jedan ili dva mjeseca ali može potrajati od tri do šest mjeseci da se vrate u normalu. Nivo ALT obično nije visok kod kroničnog hepatitisa, često je manji nego li četiri puta uvećani normalni nivo. Kod slučaja kroničnog hepatitisa, nivo ALT često varira između normale i i lagano povećanog nivoa pa liječnici uobičajeno odrede učestalo testiranje kako bi otkrili uzorak. Kod nekih jetrenih oboljenja, posebno kada je žučni kanal blokiran a osoba ima cirozu te kada su prisutni ostali oblici raka jetre, ALT može biti blizu normalnom nivou.

Mjerenje fibroze

Obilježje koje je u najboljoj korelaciji sa razvitkom ciroze je fibroza. Kako bi procijenili opseg fibroze, liječnici se pouzdaju na biopsiju jetre ili neku od nedavno odobrenih odgovarajućih metoda:

- Biopsija jetre – sa puno mogućih komplikacija, biopsija jetre je skupa, invazivna procedura sa značajnim rizikom od komplikacija (posebno krvarenja) te malom šansom od smrtnog slučaja. Zbog toga što kronični hepatitis ne zahvaća jetru ravnomjerno, opseg fibroze može varirati od jednog dijela jetre do drugog. Također zbog toga što biopsija jetre uzima samo mali dio jetre, lako može promašiti područje fibroze. Čak i sa uzorkom adekvatne veličine, procjenjuje se kako se ciroza „promaši“ u otprilike 15-30% slučajeva biopsije jetre. Čak sa ovim nedostacima, biopsija jetre se još uvijek smatra zlatnim standardom za mjerenje fibroze.

- Elastografija – alternativa biopsiji jetre, elastografija (FibroScan) je neinvazivna metoda procjene jetrenog tkiva. Mjerenjem nisko frekventnog zvučnog vala koji se miče uzduž jetre, ovaj test bilježi brzinu kojom se zvučni valovi pomiču i korelira to sa stupnjem jetrene fibroze. Što je gušće (fibroznije) tkivo to se zvučni valovi brže miču. Korištenjem ultrazvučne tehnologije ovaj test je brz i bezbolan. Osnovni nedostatak kod korištenja elastografije je što se ne može koristiti kod pacijenata koji imaju ascites ili koji su pretili.

- Serumski markeri – Ostala vodeća alternativa biopsiji jetre je uporaba serumskih markera za ocjenu stupnja fibroze jetre. Trenutno licenciran u SAD i nekoliko Europskih zemalja, Fibrotestom se mjeri pet sastojaka u krvi: bilirubin, GGT, haptoglobin, alfa 2-makroglobulin i alipoprotein A1. Izračunavanjem ovih pet komponenti, matematička formula daje rezultat koji korelira sa stupnjem fibroze jetre. Još jedan test serumskih markera koji se koristi specijalno za osobe sa HCV je Fibrosure. Pažljivim kombiniranjem mjerenja šest jetreno-povezanih kemikalija u krvi sa starosnom dobi i spolom, Fibrosure test određuje stupanj upale i fibroze jetre.

ALT i oštećenje jetre

Iako mjerenje nivoa ALT može precizno odrediti upalu jetre, pokazuje se sve više i više dokaza koji pokazuju kako je on nepouzdan za određivanje fibroze.

1. Kao što je objavljeno u prosincu 2000 godine u Hepatology žurnalu, istraživači su imali za cilje odrediti da li je normalni ALT povezan sa oštećenjem jetre kod pacijenata sa kroničnim HBV koji su podvrgnuti biopsiji. Nakon razvrstavanja rezultata po tablicama, autori ove studije su zaključili kako postoji „značajna fibroza i upalni proces kod 37% pacijenata sa stalno normalnim nivoom ALT“.

2. U drugoj studiji, istraživači iz Pensilvanije su procijenili preporučljivost korištenja visine ALT kao osnovu za preporučivanje biopsije jetre kod odraslih koinficiranih sa HIV i HCV. Autori ove studije su objavili da iako je biopsijom dokazana fibroza bila prisutna kod svih pacijenata sa povećanim nivoom ALT, 80% pacijenata sa normalnim ALT je također imalo fibrozu. Ova otkrića su pokazala kako 80% ko-inficiranih pacijenata kod kojih se smatralo kako je biopsija nepotrebna zasnovano na normalnom nivou ALT, imalo značajnu jetrenu patologiju konzistentnu sa kroničnom HCV infekcijom.

3. Predstavljeno 2007 godine na AASLD, H. Gui i njegove kolege su objavili kako im je cilj identifikacija pretskazatelja zbačajnih histoloških otkrića kod kroničnog HBV sa normalnim ALT i niskom viremoijom. Istraživači su otkrili kako je 23.7% HBV pacijenata sa značajnom upalom jetre i fibrozom imali konstantno normalni nivo ALT bez obzira na HBeAg status ili nivo viremije. Na osnovi ovih otkrića, istraživači su svjetovali da se „biopsija jetre treba razmotriti kod pacijenata sa kroničnim hepatitisom B i normalnim nivoom ALT te detektabilnom viremijom, čak i sa niskom viremijom, posebno kod osoba starijih od 40 godina i sa većim nivoom ALT unutar 0.75-1 x UNL.“

Iako nivo ALT opetovano mjeri kod osoba sa kroničnim hepatitisom koje često posjećuju liječnika, te brojke ne bi trebale biti uzrok alarma ili rasterećenosti. Iako povećani nivo ovih enzima uobičajeno korelira sa upalom jetre, ne daju puno informacija o progresiji fibroze. Trenutno, čini se kako je jedini način mjerenja fibroze korištenjem jednog od testova napravljenih posebno za tu svrhu: biopsija, elastografija ili serumski markeri testa fibroze.
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: lijecenje hepetitisa c

Post by klara60 »

Joj, Bobane, ti mene jos vise zaplasi i zbuni, ovim gore...Nasa doktorka-infektiolog nekako gleda na lijecenje hepatitisa, cini mi se olako. Kad vidi mene zabrinutu (a s vremena na vrijeme kontaktiramo i cekamo da prodje tacno godina dana od poslijednjeg uzimanja heroina) ona meni uz osmjeh: "Hajde ne brini, bit ce to sve u redu, pa to se lijeci, ja vec imam izlijecenih pacijenata..." Kome da vjerujem? Slican odgovor si mi dali iz Udruzenja, kao to kcerka kratko nosi, te nije velika opasnost i sl. Cinjenica da je to kod nje otkriveno krajem aprila prosle godine i da je ja vec godinu dana, pored lijekova-Hepalip forte i Beviplex, prosto kljukam ljekovitim tvarima (med, sokovi,surutrka) i da je izbaceno sve nezdravo pocev od ,normalno,onog zla, pa gazirano,alkohol,masno i sl...ali mene je strah...Cetiri puta je radila test na sidu (koja je to nervoza,panika u cekanju rezultata) i sve je,hvala Bogu u redu. Vakcina protiv hep.B joj nije data uz obrazlozenje da bi to bila velika borba u organizmu (?!)...Kakvo je stanje kod tebe-koje korake preduzimas?
Ovo nase dopisivanje neka sluzi kao iskustvo drugima i naravno OPOMENA svima koji se izgraju sa zlom, kao i nama da razmjenimo saznanja i da olaksamo i ovu bitku...
Puno pozdrava...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: lijecenje hepetitisa c

Post by sanela »

Vakcina na Hepatitis B je najveća glupost na svijetu.
Prima se iz tri puta...
Organizam se baš bori s njom. Ne bih je nikom preporučila.
BTW. Ja sam je primila, ali nisam nikad poslije radila markere, pa ne znam ni da li imam antitijela sada.
Post Reply