Pitanje o dnu

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

cross
Posts: 33
Joined: Mon Jun 15, 2009 12:10 am

Re: Pitanje o dnu

Post by cross »

sanela wrote:
pepeljuga84 wrote: To ti dođe kao fiziološka potreba-moraš da se uradiš i gotovo...
Samo ću te ispraviti draga, heroin i rađenje NIJE POTREBA, to je NAČIN na koji zadovoljavamo svoje potrebe. A svi mi imamo sposobnost i mogućnost da učimo NOVE NAČINE... i to je nešto što je ohrabrujuće. Mada nije lako odustati od starih načina... treba puno volje za to.
Kad se sjetim svoje prve apstinencijske krize, moram se složit s tobom.
Prvu krizu sam imao sa 6 mjeseci, kad je mama odlučila ili su odlučili a moja draga mama prihvatila da se vrati na posao. Bunio sam se i plakao danima odlučan u namjeri da ne prihvatim supstituciju tj. flašicu. Ali kako tu u životu često biva, mamina volja da nametne novi ili svoj način bila je jača. Poslje tvog posta @sanela, siguran sam da moja pobuna nije bila želja da se zadovolji glad, već nedostatak volje da naučim novi način. Sreća da sam bio mlad i imao urođenu volju i želju da učim nove načine. :) S ove vremenske distance dalo bi raspravljat o razlici u kvaliteti života na majčinom i kravljem mlijeku ali nema potrebe, ljubav prema sisi je ostala :) :)

U Islamu postoji mjesec posta, u kojem se posti tj. suzdržava od jela, pića, seksualnog odnosa, loših riječi i ponašanja od zore do zalaska sunca. Znači mjesec dana suzdržavanje od načina da zadovoljimo svoje potrebe. Mislim, između potrebe i načina postoji vrlo tanka linija, ista ona kao između budale i heroja. Kažu da se o ukusima ne raspravlja, zato neću, a upravu su ukusi ti na koje potrošimo najviše riječi.
sanela wrote:U zadnje vrijeme se pitam da li je baš neophodno da narkoman dođe do dna prije nego što krene da se liječi, da traži pomoć?
Narkomani kao i svi ostali, traže pomoć onda kad ne znaju, mogu ili ne žele dalje.
sanela wrote:I ako jeste potrebno doći do dna, zanima me šta je bilo vaše "dno"?
Kad sam shvatio da je majčino mlijeko puno zdravije, samim tim i bolje od mlijeka drugih sisara te onih instant rješenja.

Pozdrav!
User avatar
Grof
Posts: 67
Joined: Sat Jul 28, 2007 10:11 pm

Re: Pitanje o dnu

Post by Grof »

Ja ne volim da sam duzan nikome, a jedan dan sam shvatio da dugujem dopu mnogo, da mu dugujem jednu dobru krizu, jedno dobro, dugacko, mucno i tesko ko-zna-sa-kakvim ishodom resocijalizovanje, da sam mu duzan jedno ogromno priznanje slabosti pred samim sobom i ored najblizima, dosao sam u situaciju da biram, ili da umrem ili da vracem dug, a posto sam ja hedonisticka guzica, koja voli da spava, jede, ima sex, pije, uziva na more i na plazu, onda sam odlucio da se razduzim prema dopu, i nastavim dalje normalno, eto to je najpribliznije bilo moje dno...
Ja, i dalje tu sam, i dalje u snu buncam, i dalje spucan, i dalje recima pucam...
User avatar
eldineca
Posts: 148
Joined: Mon Feb 02, 2009 8:49 pm
Location: sa

Re: Pitanje o dnu

Post by eldineca »

I zaista svakom treba dati šansu, bez obzira koliko bio u blatu i koliko je puta pokušao da se izvuče...
bice da je dno kad nisi svako oli ti ovaj zivot cjeli
da smo zivi i zdravi jos godina sto
winston85
Posts: 1182
Joined: Sat Jul 04, 2009 12:01 am
Location: Vojvodina

Re: Pitanje o dnu

Post by winston85 »

Tužna wrote:
sanela wrote:U zadnje vrijeme se pitam da li je baš neophodno da narkoman dođe do dna prije nego što krene da se liječi, da traži pomoć?
I ako jeste potrebno doći do dna, zanima me šta je bilo vaše "dno"?

Dno je kada ostanes bez kinte, seme, i nikoga vise da zamolis da ti pomogne sem jadnih roditelja koji su to sve gledali i samo cekali da im onako iscrpljen kazes, pomozite mi.. a tek onda pocinje prava zurka........................... neka se nosi............... jer do dna nikad neces stici sve dok ima jos koji cm ispod tebe......................
Covek koji ne nosi sat, dobro zna da postuje vreme...
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Pitanje o dnu

Post by sunrise »

nazalost,dno se odnosi na situaciju kad vise nemas odkle ssiat lovu,koga vuci i musti...tvoje pRE SU ODAVNO PRESUSILE I SVI TE ODJEBALI...E,AKO SE TAD POJAVI NEKA OSOBA KOJA KAZE ILI KOMUNA ILI NI TAD NECES BACI OTVORENA VRATA ONDA JE STVARNO AUS.....ups,pardon,velika slova,borim se sa bebom,,po obicaju,,,steta sto je dno vezano za nase zivotne okolnosti a ne emotivna ili psihicka stanja....kao,imas love ali kuzis da je bolje tuu lovu dati za nesto pammetnije a ne,nemas di ni kome ni gdje nego ostaje jedino neka terapija kao izbor...u velikoj vecini je to dno dna
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
HonkyTonkWoman
Posts: 79
Joined: Wed Sep 02, 2009 1:11 pm

Re: Pitanje o dnu

Post by HonkyTonkWoman »

jako jako diskutabilno...nemora se doc do dna , ali dno je individualna stvar,kako za koga ...meni je dno bilo dugovi,sranje doma i svakodnevna potraga i zurba oko trazenja dopa...moglo bi se pricat...i slazem se sa svima uglavnom...i po primjeru mog dragog - dno ne mora biti dotaknuto da bi se osoba osvjestila tj,udarila glavom o zid...to je isto u biti vrsta dna -drmnuti glavom o zid ](*,) ??? i to vise puta u mom slucaju aj ljudovi kbo
SISTER MORPHIN
Nikajlo

Re: Pitanje o dnu

Post by Nikajlo »

mene je doktorica u domu zdravlja pitala zasto sam dosao na terapiju (prvi put posle 15 god) i ja sam rekao da neam pojma.. da sam valjda dotakao dno. ovo DOTAKAO DNO samo sam joj rekao da me ne bi dalje davila jer je zapravo skupina raznoraznih sranja uvela me u dop i ja vise ne mogu da razlucim sta je od cega pocelo...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Pitanje o dnu

Post by sanela »

Nikajlo wrote:mene je doktorica u domu zdravlja pitala zasto sam dosao na terapiju (prvi put posle 15 god) i ja sam rekao da neam pojma.. da sam valjda dotakao dno. ovo DOTAKAO DNO samo sam joj rekao da me ne bi dalje davila jer je zapravo skupina raznoraznih sranja uvela me u dop i ja vise ne mogu da razlucim sta je od cega pocelo...
Ja bih te onda pitala šta je konkretno bilo tvoje dno? Nije bitno šta te je uvelo u dop, bitno je zašto SAD želiš izaći iz sranja u koje si upao?
Nikajlo

Re: Pitanje o dnu

Post by Nikajlo »

sanela wrote:
Nikajlo wrote:mene je doktorica u domu zdravlja pitala zasto sam dosao na terapiju (prvi put posle 15 god) i ja sam rekao da neam pojma.. da sam valjda dotakao dno. ovo DOTAKAO DNO samo sam joj rekao da me ne bi dalje davila jer je zapravo skupina raznoraznih sranja uvela me u dop i ja vise ne mogu da razlucim sta je od cega pocelo...
Ja bih te onda pitala šta je konkretno bilo tvoje dno? Nije bitno šta te je uvelo u dop, bitno je zašto SAD želiš izaći iz sranja u koje si upao?


radije ne bih odgovorio na ovo pitanje.. ne bi bilo inspirativno za ljude (KOJI SU SE KAO I JA UPRAVO ZBOG OVOG FORUMA I OSMELILI DA KRENU U BORBU PROTIV PAJDE).
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Pitanje o dnu

Post by sanela »

Ne moraš odgovoriti na forumu, ali je bitno da odgovoriš sebi...
To sam napisala šta bih te pitala kad bi mi dao odgovor kao svojoj psihijatrici...
Post Reply