I Vs. Life....

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
nowa
Posts: 90
Joined: Tue Jul 29, 2008 2:42 am
Location: BiH

Re: I Vs. Life....

Post by nowa »

Mislim da cemo se resocijalizovati citav zivot jer cemo tragove proslosti uvijek vuci za sobom.U maloj sredini kao sto je moja i gdje svi znaju da sam bivsi ovisnik povratak u normalno drustvo je cisti uspjeh.TAKO SE I PONASAM!Ponosna sam na sebe sto su me ljudi ponovo prihvatili i gledaju me kao normalnu osobu a ne kao nekog ovisnika.I da,sve je do tebe i jacine tvoje volje ili snage licnosti.Ako si se promijenio,naravno da ce se to i primjetiti.Ljudi to osjete po tvom stavu.I oni normalni ce te i prihvatiti,a za one primitivne me bas zaboli dupe.
Mirna i spokojna........?????????????????????
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: I Vs. Life....

Post by sanela »

Eh, Sanela nije bila na forumu i nije ranije otvorila ovu temu i odgovorila na postavljena pitanja...
Resocijalizaciju posmatram kao najbitniji dio oporavka... jer bez podrške u tom dijelu vrlo je lako izgubiti ravnotežu i pasti. I gdje ste bili - nigdje, šta ste radili - ništa. Tokom resocijalizacije (koja traje cijeli život, kako neko napisa) se zapravo suočavate sa životom, birate nove načine rješavanja problema, ma zapravo radite sve što i ljudi koji se nisu nikad drogirali. Samo što ste vi, drogirajući se, živjeli u nekom drugom svijetu u kojem važe druga pravila i sve je podređeno jednom. Sve ostalo je nevažno. Sada učite i prakticirate nove načine ponašanja, nove vrijednosti, iskazujete emocije i sve ostalo na način na koji to niste radili dok ste se drogirali.

Kao što napisah, dok ste se drogirali sve je trebalo biti podređeno vama, odnosno drogi. Ništa drugo nije bilo važno. Sada bi trebalo biti drugačije. A kako neko da vam vjeruje da je drugačije? Na riječ? Ma, naravno... :? Trebate se dokazivati. Pa i ja se trebam dokazivati. Ni meni ljudi ne vjeruju na riječ, nego kad nešto napravim. Zašto bi vama bilo lakše? Ili drugačije? Malo je ljudi koji u životu nešto dobijaju na tanjiru. A tada ne znaju ni cijeniti vrijednost toga što imaju.

Moje pitanje je bilo u tom smislu... zašto biste vi bili u prednosti nad drugim ljudima? Šta je to što vi možete ponuditi? Na osnovu čega će ljudi vidjeti da ste se promijenili? Jer, mi uvijek gledamo šta drugi trebaju napraviti za nas, kako nam trebaju pružiti šansu, uraditi ovo i ono - a zapravo na to ne možemo nikako utjecati, osim ako MI nešto ne napravimo prvo za sebe, pa onda i za druge. I ovo što je Vlado rekao - kako vi prihvatate okolinu?

Pa i ovaj forum je bio moj doprinos... samo sam htjela nešto napraviti, jer sam vidjela da nema ništa ovakvo na internetu. A mogla sam govoriti, pih kako nema neki forum o narkomaniji...

Ja jesam za davanje druge šanse, i treće i pete, ali samo ako osoba svojim DJELIMA pokaže da je odlučila da živi drugačiji život. Eto... ah, da... i nisam se ja naljutila ili nešto :) Pa tu smo da pričamo.
User avatar
PsyTechGirl
Posts: 2083
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:36 pm
Location: U tri p.m. ...

Re: I Vs. Life....

Post by PsyTechGirl »

draguljce_29 wrote:Zajeb je to zesci za covjeka majke mi!! Pa zar se ljudi u ocima drugih nemogu promijeniti?? Ja to fakat ne kontam! Uvijek cuti i trpi bice bolje, ma hoce al u Krcu!!!
E moj ti .. Moraš nešto uraditi da bi opet nešto dobio za uzvrat ..
Dobro za dobro, loše za loše ..
Ja mislim da je to baš sasvim fer u životu !
Allways look at the bright side of Life!! There's allways Sunshine after the rain..
User avatar
Tužna
Posts: 613
Joined: Thu Apr 20, 2006 8:29 pm

Re: I Vs. Life....

Post by Tužna »

goldy wrote: Jel' se vama dvjema desavalo da vas ljudi odbacuju zbog toga sta i ko ste vi?Jeste li imale taj osjecaj da je sav svijet protiv vas i da ustvari zele da ostanete jadne do kraja zivota.Da vas guraju nazad i ne daju naprijed?

Da to mi se dešava i dan danas i verovatno će tako biti do kraja,ali me isto zabole...guram napred kako tako jbg. nije lako ali...što moja mama kaže što si tražila to si i dobila.Ta resosijalizacija mi ne ide baš od ruke ama baš nikako...evo već peta godina,nemam ni jednu drugaricu,prijatelje,sve što imam je moja porodica,možda to nije dobro ali tako je kako je i dobro mi je.
User avatar
Guta_Retas
Posts: 303
Joined: Sat Feb 07, 2009 11:48 pm

Re: I Vs. Life....

Post by Guta_Retas »

Tužna wrote:
goldy wrote: Jel' se vama dvjema desavalo da vas ljudi odbacuju zbog toga sta i ko ste vi?Jeste li imale taj osjecaj da je sav svijet protiv vas i da ustvari zele da ostanete jadne do kraja zivota.Da vas guraju nazad i ne daju naprijed?

Da to mi se dešava i dan danas i verovatno će tako biti do kraja,ali me isto zabole...guram napred kako tako jbg. nije lako ali...što moja mama kaže što si tražila to si i dobila.Ta resosijalizacija mi ne ide baš od ruke ama baš nikako...evo već peta godina,nemam ni jednu drugaricu,prijatelje,sve što imam je moja porodica,možda to nije dobro ali tako je kako je i dobro mi je.

imao sam i ja bas takvu fazu u zivotu...nije bas bilo kao kod tebe..ali bilo je jako malo ljudi oko mene,ali sam sam sebi govorio bolje da imam 3 osobe kraj koje su kako treba nego 10 sa kojih bi postao BANAMAN.U ti momentima me je to guralo da idem dalje jer morao sam se hvatati za nesto.Ti si cista koliko i ja,5 godina....CESTITAM TI!!!!

p.s za 10 godina cistoce cemo napravit nesto kao 10 godina mature.. :P :P :P
So rise and be your master you don't need to be a slave
User avatar
Tužna
Posts: 613
Joined: Thu Apr 20, 2006 8:29 pm

Re: I Vs. Life....

Post by Tužna »

Guta_Retas wrote:
p.s za 10 godina cistoce cemo napravit nesto kao 10 godina mature.. :P :P :P
E ovo ti je dobro...vidiš o tome nisam razmišljala :D :D :D
User avatar
lizard
Posts: 347
Joined: Thu Dec 06, 2007 7:50 pm

Re: I Vs. Life....

Post by lizard »

Nikako da skontam, najvaznije u procesu ljecenja i traje citav zivot. Sta Vam dodje ta resocijalizacija?
Hvala Bogu na savjetniku googlu, ako grijesi, ispravite me!
"Resocijalizacija je planski i sistematski programiran proces korigovanja društveno neprilagođenih stavova, uverenja, sistema vrednosti i asocijalnog ponašanja. Cilj resocijalizacije je integrisanje ili ponovno integrisanje pojedinca sa problemima u ponašanju u društvenu sredinu. Postoje raznovrsni programi tretmana i resocijalizacije koji se primenjuju u otvorenoj, poluotvorenoj ili zatvorenoj zaštiti."
Autor je ocigledno "rastao" u komunizmu. Sad je malo neozbiljno koristit termine planski i sistematski ako se ne odnose na pljacku i etnicko ciscenje. Nazalost to je tako.
Prica mi danas kolegica kako se pravo prepala za 1.Maj. Kaze skupila se familija, okrece se rogonja kad komsije pocese spominjat nekakvo kalanje i tako to. Reko sto se toliko prepade? Kaze i ti bi da ti je babovina na drini. Tuzno! Pricaju kako treba uvest testove na droge u skole koje nose imena ratnih zlocinaca ili su podjeljene na dva djela. Hajd kontam da su ne tako davno skole bile podjeljene po spolovima, pa eto bice bolje. Sutra! Cisti, sretni, vjernici, debeli... jos uz sve to i resocijalizovani, naravno planski i sistematski. A jooj!
A dotad mi ostaje slusat bisere ova nasa dva-tri premijera. Zadnji je vezan za narkomaniju i ide ovako nekako: Bolje da mi je sin uzeo 3 miliona kredita nego da je narkoman i klosar. Ma ja, da ne bude post nacionalno obojen, evo top izjave premijera veceg entiteta: Kao najbolji inzinjer u gradu reciklirao sam dvije stale i napravio kucu, naravno sve po zakonu. Fakat im nije zamjerit, dok god imaju podrsku sirokih narodnih masa, resocijalizovanih ili ne, koga briga!

Htjedoh reci da je narkomanima ipak lakse nego sirokim narodnim masama, ako nista drugo, svjesni smo svojih gresaka.
PS. Resocijalizacija je naravno moguca i kad osoba uzima droge, dok se god pridrzava prihvacenih drustvenih normi.
BAŠ SVE TI DAJEMO I OPET MALO KOLIKO TE VOLIMO...
merica
Posts: 9
Joined: Fri May 01, 2009 1:23 am

Re: I Vs. Life....

Post by merica »

A zbog cega vi imate razmisljanje kao da ste rodjeni ovisni pa sad prvi put prihvatate se sa svijetom,valjda ste imali zivot prije tog perioda ovisnosti,znate kako fercera:)))))Daleko od toga da mislim da je lako ali ljudi s vremenom sazvacu i krupnije stvari...naidje im nesto zanimljivije.Dala baba dinar da u kolo udje,dala dva da izadje:)))
User avatar
draguljce_29
Posts: 57
Joined: Mon Apr 13, 2009 10:56 am
Location: USK

Re: I Vs. Life....

Post by draguljce_29 »

Imali smo zivot, ali smo bili maksumi (djrcurlija)!!
User avatar
PsyTechGirl
Posts: 2083
Joined: Sat Dec 27, 2008 10:36 pm
Location: U tri p.m. ...

Re: I Vs. Life....

Post by PsyTechGirl »

Ma imali smo qrac, a i dalje ga imamo ..
Pa šta koga usere !!!
Allways look at the bright side of Life!! There's allways Sunshine after the rain..
Post Reply