ZIVOT-sta je zivot ili kako glasi definicija zivota?

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
Vlado_M
Posts: 1456
Joined: Sun Apr 17, 2005 7:42 pm
Location: SFRJ

Re: ZIVOT-sta je zivot ili kako glasi definicija zivota?

Post by Vlado_M »

Ja ne vjerujem u Boga. Nemam nista protiv vjere. Imam protiv crkve i dzamije jer te institucije su nas zestoko unazadile i nemaju mnogo veze sa istinskom vjerom, osim laznog predstavljanja... Ako neko vjeruje u Boga, to mi je okej, dok mene ne maltretira. Isto to trazim od vjernika, kad izlazem svoje misljenje i isto to nudim njima.

Slazem se sa Zonom da je glupo govoriti o smislu uopste, vec se treba fokusirati na licni nivo. I da, ne moras vjerovati u Boga nuzno, da bi tvoj zivot imao smisao. Sam zivotu dajes smisao. Mislim da treba definisati ciljeve i slijediti ih. Onda si srecan, a sreca bi i trebala biti smisao zivota svakome. Da uzivamo u zivotu... Prica o patnji u zivotu radi vjecne nagrade, za mene je obicna patka. Ni autodestrukcija tipa droga i alkohol, mi takodje nije sreca.

Ne bojim se smrti. Kontam da ce mi kad umrem biti prilicno svejedno, niti cu sam sebi nedostajati, niti ce mi zivot nedostajati... Nije mi nedostajao prije nego sto sam se rodio.

Volio bih pronaci neku ideju za sebe. Nesto sto bi me ucinilo srecnim. Ali i dalje mi se sopstveni zivot cini prilicno besmislenim.

Evo jos jedne pjesme o zivotu od velikog majstora, kojem je zivot 50. godina bio besmislen... Poslije je naucio uzivati u njemu. Kontam da ce doci i mojih pet minuta, ako budem cist, i za to se uzdam u sebe, a ne u Boga.


BEZ SNOVA

Stare sedokose kelnerice

po kafeima u noci

odustale su,

i dok koracam niz plocnike

svetlosti i gledam u prozore

starackih domova

vidim da toga vise nema

u njima.

Gledam ljude po klupama u parku

i vidim po tome kako

sede i gledaju

da je iscezlo.

Gledam ljude koji voze

i vidim po tome kako

voze svoja kola

da niti vole niti su voljeni -

niti vise mare za seks -

sve je zaboravljeno kao

neki stari film.

Gledam ljude u robnim kucama

i samoposlugama

dok se krecu medju rafovima

kupujuci stvari

i vidim po tome kako im stoji

odeca i po nacinu na koji hodaju

i po izrazu njihovih lica i ociju

da im nije stalo ni do cega

i da nicemu nije stalo

do njih.

Vidim na stotine ljudi dnevno

koji su sasvim odustali.

Ako odem na hipodrom

ili na stadion

vidim hiljade

koji ne osecaju nista

i ni za koga

i niko ne oseca za njih.

Na sve strane vidim one koji

ne zude ni za cim osim za

hranom, krovom i

odecom, usredsredjeni

samo na to, bez snova.

Ne shvatam zasto ovi ljudi

ne isceznu,

ne shvatam zasto ovi ljudi

ne izdahnu,

zasto ih oblaci

ne usmrte,

zasto ih psi

ne usmrte,

zasto ih cvetovi i deca

ne usmrte,

ne shvatam.

Bice da su vec mrtvi

pa ipak ne mogu da se naviknem

na njihovo postojanje

jer toliko ih je mnogo.

Svakoga dana,

svake noci,

sve ih je vise,

u metrou,

u zgradama,

u parkovima.

Oni ne osecaju uzas

sto ne vole ili sto nisu voljeni.

Toliko, toliko, toliko

mojih bliznjih.
lela
Posts: 187
Joined: Mon Aug 18, 2008 11:20 pm

Re: ZIVOT-sta je zivot ili kako glasi definicija zivota?

Post by lela »

...verujem u Boga i u zivot posle smrti,duhovni zivot,ali je jednostavno besmisleno definisati zivot,rec iliti termin zivot govori sam za sebe...evo,na primer za mene je zivot nesto prelepo,imam sestru koju obozavam,naravno tu su i roditelji,decka,prijatelje,radim vec 8 godina,hocu da kazem da sam ispunjena...naravno,imam losih dana ali bi bilo dosadno da ih nikako nema...i vec sam napisala da iako tema izgleda primamljivo nisam bas za neku filozofiju jer je u stvari nema a i ne mogu da zamislim sebe da duze od dva minuta razmisljam o definiciji zivota jer jednostavno nema smisla...i da,zivot je privilegija u odnosu na sve i u stvari zivot je borba od prvog do poslednjeg dana...nadam se da si zadovoljna odgovorom.
User avatar
biba
Posts: 75
Joined: Fri Aug 08, 2008 11:06 am
Location: Split city

Re: ZIVOT-sta je zivot ili kako glasi definicija zivota?

Post by biba »

A šta ti je to futog?
Ma sve citam ,i citam,pokrenuo si temu,ko šatro sad ceš ti nas prosvitlit,kad ono,pustio si u biti ljude da ti se smiju i međusobno diskutiraju,pa onda još ko šlag na kraju ti nama kažeš da nemamo smisla u životu?
Pa di ti je obraz,by the way,lipa ti je slikica,uredija se coko,sidi,cili intelektualan,šta si neki psihic koji prati ove il sl.stranice?
Nisi da ništa razumno,a tražiš to od nas.
Ma sad se ljutin šta ti uopce pišem,i to još vidi u koju uru,al me kopa vec dosta ova tema šta si pokrenia.
Misliš da smo svi neki jadnici bez repa i glave,završenih škola,osjecaja i potrebe.Mogu se kladit da sidiš na jako udobnoj stolici gledajuci nas s visoka,upališ komp.,kad dođeš kuci sa svog lipog posla,a da, a prije toga ostaviš auto na svom parking mistu?
Znaš šta bi bila definicija života?Da niko nikog ne osuđuje i da smo svi jednaki,da imamo ista prava da možemo ostvariti ciljeve koje ti kažeš da nemamo,zbog cega misliš da ih nemamo,jer nam se neda pripucavat s tobon ko da smo priglupi.
Ima pajdo ode ljudi koji su se dobrano borili za život,i koji se još bore,koji su završili škole i škole,pricaju po više jezika,al vjerovatno ne guraju dalje zbog takvih ko ša si ti,onih što ne daju druge šanse.
Okreni temu u pravon smislu,jer recenica koju si ostavija da visi gori u naslovu može se definirat na više nacina,al ne ti si tija da vidiš kako raja diše,reci u kom smislu te interesira definicija,veliki prasak,Adam i Eva,iskustva,socijalni problemi,besparica,bolest,obitelj,djeca,smrt,smrt u obitelji,kako doci do posla,ljubav,sreca,sve je to definicija zivota.
Stoga il pitaj konkretno il nemoj sa visoka bacat po nama špice ša su ostale od tvog jako smislenog života,ili se varam-hm,možda si ti taj koji mu traži smisao :?: :!:
AnAna_mo
Posts: 1637
Joined: Tue Aug 26, 2008 3:08 pm
Location: Mostar, BiH

Re: ZIVOT-sta je zivot ili kako glasi definicija zivota?

Post by AnAna_mo »

biba wrote:A šta ti je to futog?
Futog je gradsko naselje Novog Sada, naselje na lijevoj obali Dunava.. Cine ga Stari i Novi Futog, bla bla bla...
Eto, Biba, sad znas sta je FUTOG! :D :wink:
Potpis.
User avatar
adam*
Posts: 1184
Joined: Thu Aug 23, 2007 8:21 pm
Location: Subotica

Re: ZIVOT-sta je zivot ili kako glasi definicija zivota?

Post by adam* »

primetio sam da se ova tema ponavlja s vremena na vreme i stalno iste price.....ja verujem~ja neverujem....mislim da je diskusija o ovome isfurana vec 100 puta i ne znam koji kurac je opet isfuravati....?


nisam dosao da se pravim pametan....samo sam primetio vijanje repa pa reko ....da i ja kazem svoje misljenje....nadam se da mi necete zameriti.....koliko stvari lupetam i kenjam non-stop....ovo treba da cenite......bas sam lepo i ozbiljno srocio ovo!!!jal'?
:-D
cucla cucla cuclica
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: ZIVOT-sta je zivot ili kako glasi definicija zivota?

Post by saša-ex »

Baš tako Adama, sto puta...I naravno, tu i ne može neko nekog ubediti. Mene niko nije ubedio da budem vernik, kao što me niko ne može ni ubediti da postanem ateista. Jedina ispravna svrha ovog foruma treba da bude da se ubedimo da idemo na lečenje i da istrajemo u apstinenciji.
SAMO CEO ŽIVOT...
eksica

Re: ZIVOT-sta je zivot ili kako glasi definicija zivota?

Post by eksica »

Njesra,kakve veze ima teme smisao i definicija života sa vjerovanjem i nevjerovanjem u BOga,to je isključivo osobna stvar i nema se tu komu šta sporit ili objašnjavat a ako imate neku ideju o smislu,svom,kako vi to zamišljate,to i pišite...ja trenutno danas ne vidim nikakav smisao...pisaću drugi put.
User avatar
adam*
Posts: 1184
Joined: Thu Aug 23, 2007 8:21 pm
Location: Subotica

Re: ZIVOT-sta je zivot ili kako glasi definicija zivota?

Post by adam* »

saša-ex wrote:Baš tako Adama, sto puta...I naravno, tu i ne može neko nekog ubediti. Mene niko nije ubedio da budem vernik, kao što me niko ne može ni ubediti da postanem ateista. Jedina ispravna svrha ovog foruma treba da bude da se ubedimo da idemo na lečenje i da istrajemo u apstinenciji.

to prika......pravo receno....
cucla cucla cuclica
User avatar
Sagitarius
Posts: 1189
Joined: Mon Dec 26, 2005 2:07 pm

Re: ZIVOT-sta je zivot ili kako glasi definicija zivota?

Post by Sagitarius »

Moj smisao raste u maternici moje voljene.
User avatar
eldineca
Posts: 148
Joined: Mon Feb 02, 2009 8:49 pm
Location: sa

Re: ZIVOT-sta je zivot ili kako glasi definicija zivota?

Post by eldineca »

Sagitarius wrote:Moj smisao raste u maternici moje voljene.
:D :finga:
da smo zivi i zdravi jos godina sto
Post Reply