RECEPTI (ZA HRANU)

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Re: RECEPTI (ZA HRANU)

Post by Zona Sumraka »

razmazeni, heheh dobra ti frizura e...
a sta se ti javljas...bolje rostilj nego prebacivanje iz prve u trecu...bjaaazhi ba...
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: RECEPTI (ZA HRANU)

Post by sunrise »

ova je legla
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
STELAMARIS
Posts: 80
Joined: Wed May 30, 2007 11:22 am
Location: Vogosca

Re: RECEPTI (ZA HRANU)

Post by STELAMARIS »

Zona Sumraka wrote:e surise...posto pretpostavljam da znas dosta morskih specijaliteta, znas li mozda kako se pravi brudet na dalmatinski nacin? Ovdje ih prave sa palentom u sredini tanjira, ali koji god recept sam nasla online, djeluje kao nesto na fazon riblje corbe...
e da...ja uz ribu vise volim salatu od blitve i kuvanog krompira, nego klasicnu krompir salatu...
Evo ovo ti je dobro:

Uzmes pola kile krompira izrezanog na kocke, pola kile blitve (ili manju kolicinu u jednakom omjeru), stavis u serpu sa malo vode, tek da prekrije, i kuhas oko 20-30 minuta na laganoj vatri.

Kad se skuha, viljuskom i nozem izgnjecis i isjeckas u serpi, ali ne previse da ostane i pokoji komadic, 1 ili 2 cena bijelog luka nasjeckas i ubacis unutra, jos par kapi maslinovog ulja i pomijesas! Ako volis sirce, dodaj i par kapi jabukovog sirceta.

Ovo ti moze biti i kao prilog i kao salata, lagano i ukusno!
Sto me ne ubi, ucini me jacim!
Ziv pas vrijedi vise nego mrtav lav!
User avatar
STELAMARIS
Posts: 80
Joined: Wed May 30, 2007 11:22 am
Location: Vogosca

Re: RECEPTI (ZA HRANU)

Post by STELAMARIS »

ZACINJENI PILECI FILETI na brzinski nacin

pilece filete isjeci na sto tanje snicle. U maloj posudici pomijesati ulje, zacin za rostilj, ostale zacine koje ko voli. Uvaljati svaku ovu sniclu u smjesu, stavljati ih u plasticnu zdjelu koja ima polopac. Tako sve izredati, preliti preostalim uljem sa zacinima, poklopiti i staviti bar na 2 sata u frizider. Moze da prestoji i jednu noc.

Kad hoces da peces ove snicle, u tavu kapnuti samo par kapi ulja, moze i bez ulja ako se ne lijepi na tavu, snicle peci par minuta sa jedne i druge strane, i toplo posluziti. Ostatak opet vratiti u frizider. Moze i u zamrzivac, ako ih uskoro neces opet peci.
Sto me ne ubi, ucini me jacim!
Ziv pas vrijedi vise nego mrtav lav!
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: RECEPTI (ZA HRANU)

Post by sunrise »

stela to sto si pisala se isto moze primijeniti i za druga mesa.....staviti ih u pac da prenoce,ok pilece moze sat dva u frizider ali ako je svinjetina onda se malo istuce i zacini svime i svacim i drugi dan se topi u ustima
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: RECEPTI (ZA HRANU)

Post by sunrise »

jucer sam radila zacinjenu piletinu s mladim krumpirom u rerni....mislila sam da ce biti too much no nas troje smo sve smazali

a danas? vjerovatno riba

voljela bi sutra raditi grah-pasulj ali sam malo u strahu zbog zaprske ako cu je uspjeti dobro izvesti...ima netko savjet kako je sto bolje izvesti i koliko tocno brasna i paprike staviti? ovdje na trznici kupujem meso od nekog srbina koji ima zicer meso a pogotovo suho meso i rebarca za grah
za sta se jos moze dobro iskoristiti to suho meso? za koju hranu? ili je to samo za grah?

sta volite doruckovati?
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Re: RECEPTI (ZA HRANU)

Post by Zona Sumraka »

mozes za kiseli dinstani kupus ili sarmu...mada je kiseli kupus meni licno najbolji sa suvim jagnjecim mesom...
e...ja u pasulj nestavljam zaprsku...mozes recimo da izdinstas dosta luka i paradajza, ili sta vec jos od povrca stavljas u pasulj i onda u blenderu sve izmiksas tako da dobijes gustu kasu...prebacis u suljpa i nastavis da kuvas...
procitala sam negdje na internetu da neki ljudi stavljaju prezlu umjesto zaprske u jelo...uglavnom imas i drugih zdravijih opcija...
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: RECEPTI (ZA HRANU)

Post by sunrise »

da,imas pravo za kupus, to i moji rade i super smeka
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
Habe
Posts: 23
Joined: Mon Nov 07, 2005 9:28 pm
Location: Konjic

Re: RECEPTI (ZA HRANU)

Post by Habe »

he,he, pa meni se neda pobjeci od kuhinje nigdje. Kuhar sam po struci i iz iskustva ti mogu reci da je naj ukusniji pasulj kada se zaprzi na tradicionalni nacin ulje, aleva paprika, brasno, crni i bjeli luk, to sigurno nije zdravo ako vec pricamo o zdravoj hrani al je sigurno naj ukusnije posebno kada pustis da aleva paprika malkice zagori tek toliko da promjeni boju malo na smedje tada je ukus zaista super imas jos jedan nacin ovaj je naj jednostavniji sa hladnom Francuskom zaprskom umjesas brasno i ulje znaci dobro umjesas da nema grudvica i prespes vec kuhani pasulj tako da ce biti fino povezan ili ti ga zgusnut al obavezno mjesas jer kada sipas zaprsku tada veoma lako zagori posto brasno pada na dno i kada je umjesano pustis da jos kuha 10 do 15 min da bi brasno postalo termicki obradjeno jer u suprotnom stomacic ce da ti bude kao zepelin naduven to vazi inace za sva jela koja se na kraju povezuju brasnom, a ako hoces zdravi nacin onda kada je pasulj skuhan uzmes pasirku za pire i pasulj malo izpasiras da pusti skrob a u drugoj posudi skuhas dva krompira ( i kropir je takodje pun skroba) i njih dobro izmiksas uz dodatak vode da od njih napravis frape i ispes u pasulj pustis da kuha nekih 15 do 20 min i pasulj ce biti fino povezan ova varijanta sa pasiranim krompirom i drugim povrcem je u svjetu trenutno in i smatra se kao najzdraviji nacin povezivanje ragu i krem supa odnosno corbi et nadam se da ce vam jedan od nacina biti prihvatljiv i da ce vam sluziti... ako nekoga jos sta zanima tu sam iako me ovdje nije bilo tacno 1 god i 22 dana nadam se da cu sada biti malo redovnije
...
User avatar
Zona Sumraka
Posts: 1552
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:50 pm
Location: SA/USA

Re: RECEPTI (ZA HRANU)

Post by Zona Sumraka »

e da, to sa pasiranim pasuljem sam probala i fercera, ali iskreno receno varijanta sa krompirom nije bas prakticna, posto u tom slucaju ne moze da prenoci...znaci ok ako pravis manje kolicine i to...
Post Reply