HRABRE-SNAZNE_PAMETNE-VAZNE_ZENE ZELE-HOCE-MOGU_PRAVA I SLOB

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
rajouno
Posts: 1591
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:27 am
Location: dreamland

HRABRE-SNAZNE_PAMETNE-VAZNE_ZENE ZELE-HOCE-MOGU_PRAVA I SLOB

Post by rajouno »

C>GORA,uzvisea istorja bojnog polja ,vjekovi i tradicija,kultura ,samopohvala i obmana.Ta stijena o kojoj mars svoj mac ostri,radja ne koji ropstvo ne trpe,snazne i hrabre..zene poluboginje,drugazcije od svih drugih zena...Zahvaljjuci tim zenama,crnogorska porodica ma reputaciju utocista sloge,ali ona je i prica o crnogorskom drustvu i polozaju zene u njemu.od 620145 stanovnika crne gore 314920 cine zene,dake vise ih je nego muskaraca Ali da li su ravnopravne njima u drustvenom i politickom zivotu O toj (ne) ravnopravnostima nam govori podatak da je na direktorskim mjestima 21% zena,dok posao urednica obavlja svega svega 13 % njh!Da li je u pitanju nedostatak ambicija kod zene,ili strah od samoce koju namece sredina,jer zena sa individualnim stilom zivota,hrabra i nezavisna u C.G rizikuje da ostane sama.Ako se okrenemo na statisticke podatke,dolazimodo frpantnog sznanja,da od 30443 nepismenih u cg,oko 22.000 cine zene.Danas postoje 2 tipa zena koji je u proslosti bilo vrlo malo,a to su-obrazovane i razvedene i naravno one su uvijek pod lupom okoline.O OVOM I SLICNIM PROBLEMIMA,sa kojima se suocavaju zene u c.g i moguca rjsenja kao sto je "bilten'
Bilten je nastao na osnovu istrazivanja mladih zena,iz podmlatka pol.partija..studentkinja i prdstavnica nvo,ucesnica seminara 'mlade zene to mogu'

rzmislite...pa recite..
PER ASPERA AD ASTRA...
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Re: HRABRE-SNAZNE_PAMETNE-VAZNE_ZENE ZELE-HOCE-MOGU_PRAVA I SLOB

Post by zvrky »

Ja sam cula da ce uskoro da biraju najbolju zensku firmu "firma godine u zenskom rangu" dal za 2007-u ili 2008-u nisam sigurna ali svidja mi se ideja...ne znam dal ovo ima neke veze za temom ali eto palo mi na pamet :-D
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: HRABRE-SNAZNE_PAMETNE-VAZNE_ZENE ZELE-HOCE-MOGU_PRAVA I SLOB

Post by Modesty »

a šta da ti kažem bebo.....nije to samo kod vas...i kod nas je samostana(uspješna9 žena ,hajmo reči,malo čudna...ili kako moj ex muž kaže preemancipovana i mora da se J....A da bi do toga došla....strašno,to je sve šta mogu reći.
ljeto2006
Posts: 50
Joined: Mon Feb 19, 2007 9:05 pm

Re: HRABRE-SNAZNE_PAMETNE-VAZNE_ZENE ZELE-HOCE-MOGU_PRAVA I SLOB

Post by ljeto2006 »

bravo bebo
mnogo dobra tema
definitvno zivimo u drustvu koje je jos uvijek patrijahalno
ali mislim da je stvar i stava zene (i muskarca naravno u nekim njihovim kontekstima)
koji su joj prioriteti u zivotu
zato moras upoznati sebe
nauciti sebe
i pogledaj, kazes ima ipak zena
21 % direktorica i tih 13 % urednica nekakvih
znaci, ima ih, moze se
stvar je osobnog odabira
u svemu
zato je dobro pricati razmjenjivati iskustva, a ne sutjeti
tako o svemu mislim
jednostavno evoluiramo


pusa svim zenama
gdje god bile

i nasim losijim polovicama hahaha
da mi je vratiti korake unazad
User avatar
nadin
Posts: 246
Joined: Sat Feb 23, 2008 6:33 pm
Contact:

Re: HRABRE-SNAZNE_PAMETNE-VAZNE_ZENE ZELE-HOCE-MOGU_PRAVA I SLOB

Post by nadin »

...super tema rajuno... :P ...žene su dobile i prvu mušku podršku od ljeto2006...hvala na pusi...zaista žene su nerjetko prukazane kao nesposobne,nedosljedne...čast iznimkama koje se bore za ostvarivanje prava...važno je podignuti svoj glas :P :P
WHO DARES,WINS
ljeto2006
Posts: 50
Joined: Mon Feb 19, 2007 9:05 pm

Re: HRABRE-SNAZNE_PAMETNE-VAZNE_ZENE ZELE-HOCE-MOGU_PRAVA I SLOB

Post by ljeto2006 »

nadin,
jos nije stigla muska podrska
ali stici se
ne sumnjam
naime, i ja sam zena ...hehehe
je li znate da jednako kao sto postoje feministice, postoje i feministi
i naravno da ih se cudno gleda u drustvu, jos uvijek
i da su isti raritet, ali svaka im cast sto postoje
to je evolucija
samo sto je najbitnija ipak evolucija svake jedinke zasebno
evolucija duhovnih vrijednosti
a materijalno je nesto sto nas nuzno prati na nasem putu

da ponovim pusu zenama
sad raznasnjenu kao zena zeni
i istu nasim losijim polovicama :wink:

ps. ovo losijim polovicama je stavljeno u drustvene okvire, mada ne mislim da su losije polovice, jos manje polovice,
a niti da nuzno moraju biti polovi odjeljenji
da mi je vratiti korake unazad
User avatar
rajouno
Posts: 1591
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:27 am
Location: dreamland

Re: HRABRE-SNAZNE_PAMETNE-VAZNE_ZENE ZELE-HOCE-MOGU_PRAVA I SLOB

Post by rajouno »

SITUACIJA U KOTORU
Zene i liderstvo

Situacijau KOTORU
U kororu je u martu mjesecu ove godine,anketirano,slucajnimm uzorkom 50 maladih zena,na temu "zene liderice'
Na pitanje sta je po njihovom misljenju liderica,54% ispitanica su odgovorile da je to osoba oja je uspjesnana poslu,31% da je to uspjesna menadzerka,a samo 15% da je to javna licnost.
Kao potrebne kvalitete a jednu lidericu,ispitanice su navele:umjesnost u poslovanju(49%),inteligentnost(34%),i harizmaicnost(17%).
Kao potrbne kvalitete za jednu lidericu,54% ispitanica je navelo :umjesnost u poslvanj(49%),inteligentnost(34%) i harizmaticnost(17%)
Ispitanice su veoma oprecno odgovorile na pitanje da li u sebi prepoznaju lidericu(51%)slucajeva prepoznaje,dok ostatak nkada nije razmisljao o tome
Kada je prepoznavanje liderica iz ko,u pitanjuogovorri su veoma saroliki i krecu se od toga ili poricu njihovo postojanje(50%) ili iskazuju svoje simpatije prema M.C V.P L.P I D.K

ZAHTJEVI MLADIH ZENA

-eDUKACIJA ZENA,pogotovu mladih zena iz politickih partija,studentkinja,srednjoskolki u svim gradovima C.G o vaznosti ucesca sto veceg broja zena u javnom i politickom zivotu,putem programa 'mlade zene to mogu'..'norveske narodne pomoci" i dr.sl programa.

-PODIZANJE svijesti javnosti o nejednakim mogucnostima muskarac i zena putem kampanja i zvanicne rodne politike(Kampanja:"I ja postojim",kampanja:"Hrabre,snazne,pametne,vazne zele hoce mogu-prava i slobodu...)

-Donosenje Zakona o rodnoj ravnopranosti

-Podrska zenama koje su vec u javmom i politickom zivotu i od zena i od muskaraca

-Podrska i savjeti mladim zenama od strane zena,koje su vec u javnom i politickom zivotu c.gore.
PER ASPERA AD ASTRA...
User avatar
Modesty
Posts: 2479
Joined: Mon Nov 26, 2007 9:34 am
Location: BiH

Re: HRABRE-SNAZNE_PAMETNE-VAZNE_ZENE ZELE-HOCE-MOGU_PRAVA I SLOB

Post by Modesty »

pa kako vidim mi ćemo ovdje napraviti kampanju javnog zagovaranja.....imatel kakav prijekat u planu,da se bacim na izradu istog :lol: :lol: :lol:
Prošla sam obuku a može te me uzeti i za prezentacije,odlično ih radim.
Liderstvo,to mi baš leži.....hihihihi

VOLIM ŽENE,NJIHOV MENTALNI SKLOP,NJIHOVU UNUTARNJU,BOGOM DATU SNAGU.....UH,BAŠ MI JE DRAGO ŠTO SAM ŽENA....EM MOGU DA ZAVODIM EM SAM PAMETNA :D .....NA EDUKACIJI INTENZIVNO RADIM :wink:
User avatar
rajouno
Posts: 1591
Joined: Tue Nov 07, 2006 10:27 am
Location: dreamland

Re: HRABRE-SNAZNE_PAMETNE-VAZNE_ZENE ZELE-HOCE-MOGU_PRAVA I SLOB

Post by rajouno »

ja sam izvjeso vrijeme bila clanica "czl" (crnogorskog.z.lobija)...i mogu vam reci da su iskustva ujedno i divna i zastrasujuca,jar smo mi radile po sklonistima sa zlostavljanim,silovanim,pretucenim drogiranim zenama...to j jedino skloniste koje postoji u c.g ja mislm da vam je svima poznat slucaj 'tzv' MOLDAVKE...e tek se tu digla prasina...u nasem sklonistu uglavnom su bile zene -zrtve trgovinom ljudima(maloljetnice)..k*rve,koje je makro osakatio za cijeli zivot,....prebijane i silovane od strane ocuha...ma grozota!neke od njih su bile opasne po okolinu,tako da nije bilo svejedno zanociti medju njima..svaka je imala neku dijagozu..od manicne depresije,afetivne psihoze,sizofrenije..itd.
da ne govorim o tome da su mnoge d njih bile zarazene hiv-om,i hepatitisom..teske su njihove sudbine...imali smo jednu klinku od 14 god iz argentine,nije rijec izustila citavih 6 mjeseci... ne mozete da se uzivite dok ne vidite!
nocu su se samo culi krici,zapmaganja...i jednom prilikom sam ja bila dezurna ,i zacula sam zvuk iz prostorije do moje-potrcala sam i zaekla s.z kako je prerezala vene(a inace je imala i hiv)..ja ne razmisljajuci brze bolje sam priskocila da joj zaustavim krvareneje9bila sam sam te noci)ne razmisljajuci stegla sam joj truku svojom ,ne razmisljajuci o posledicama-onda je stigla ekipa i odvezli smo je u bolnicu!svi su see okomili na mene sto sam to uradila bez zastite,da l sam svjesna sta je moglo da se desi...tek tad se panika uvukla meni pod kozu,kao na iglama sam iscekivala rezulatate testa...nije mi bilo svejedno...uzas.sve je hvala BOGU BILO OK!

RECIE,ZAR IJE SRAMOTA DA DRZAVA I VLADA NE PODRZE JEDNU TAKVU USTANOVU,VEC OKRECU EDJA...ONE ZIVE U NENORMALNIM USLVIMA,BEZ IKAKAVE POMOCI OD VLADE...BILI SMO I PO TELEVIZIJAMA,GURAMO ,PROTESTVUJEMO...JA IH SVAKAKO PODRZAVAM-I IMA DA DOBIJEMO ONO STO ZASLUZUJEMO!

MALO,je glupo sto pisem c .g-nemojte zbog toga da ignorisete temu-znam da je i u svim drugim zemljama situacija ista!
PER ASPERA AD ASTRA...
User avatar
nadin
Posts: 246
Joined: Sat Feb 23, 2008 6:33 pm
Contact:

Re: HRABRE-SNAZNE_PAMETNE-VAZNE_ZENE ZELE-HOCE-MOGU_PRAVA I SLOB

Post by nadin »

...uhhhhh,ljeto2006....moja isprika... :P :P ...
...ženama je još od antičkog doba u društvu i politici bio namjenjen podređen status i funkcija...ukoliko se upitamo o razvoju i nastanku nejednakog ponašanja prema muškarcima i ženama u pravilu dobijamo odgovor povezan sa duboko ukorijenjenim patrijarhatom u društvu...još uvijek je sasvim očuvana ideja o tome da patrijarhat postoji u svim zemljama svijeta...ali u različitim formama..."slobodna žena ja savremena žena... :P sposobna da sama sobom upravlja...ne treba joj diktator,ili blaže rečeno savjetnik...žena koja zna što hoće,a što neće...ona koja postavlja granice i koja ih ruši...nikako pojam takve žene ne bi povezala sa amoralom...uostalom seksualne slobode su dio ovog vremena...pa ako je nešto dozvoljeno muškarcima...a što to ne bi bilo i ženama...svi smo mi slobodne,lijepe,uspješne,snažne,hrabre,važne...do trena kada padnu granice razuma...tko ih ruši'...kao i u svatkoj bitci...granice ruše bolji ratnici... :P :P ...ali ne djele svi naravno podjednako mišljenje o ženama... :-D žena je za Aristotela kreacija prirode načinjena u nedostatku ubjeđenja,neka vrsta deficitne preteče muškaraca... :twisted: ...ona ne posjeduje razum,ni produktivne sposobnosti... :roll: njoj pri upražnjavanju ovih djelatnosti pripada pasivna,prije svega dopunska uloga... :?: ...:"kako od bogalja,ponekad dobijemo dijecu koja su bogalji,a ponekad,opet dijecu koja to nisu,tako se i iz ženinog tijela ponekad rađa opet žensko,a ponekad muško.Žena je kao obogaljen muškarac,a mjesečno krvarenje je sjeme,samo je to nečisto sjeme.Ovom sjemenu nedostaje jedno,naime,izvor života...,a ovaj izvor života u sebi nosi samo muško sjeme." :!: ...baš divan citat :cry: ...nažalost mnogi...još ovakvo razmišljanje uzimaju za primjer kad su u pitanju bilo kakva prava žena...ali što možemo...pokazati da smo HRABRE-SNAŽNE_PAMETNE-VAŽNE... :P :P
WHO DARES,WINS
Post Reply