resocijalizacija,vase misljenje

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

resocijalizacija,vase misljenje

Post by davor »

Opste je poznato vise da imamo veliki problem sa resocijalizacijom ovisnika..LJudi budu dobro u komuni sve bude ok,ali kad se vrate nazad u svoj grad nemogu da se snadu i ponovo se vrate u drogu..
Volio bih da mi ostavljate svoje prijedloge ili bi cisto htjeo da cujem na koji nacin razmisljate o ovoj temi..
Kako napraviti neki program neku vrstu resocijalizacije za ljude koji se vracaju iz komuna ,koji ih moze docekati kad se vrate a ne da budu prepusteni sami sebi i svojim vezama i vezicama ako ih uopste i imaju...
Ja znam jednog momka u Splitu koji je pokrenuo ovako nesto...
na koji nacin bi vi to pokrenuli u svom gradu da imate ili nemate sredstva...
Slobodno pisite,zelim cuti razlicita misljenja
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Uglavnom je tu problem nedostatak prijatelja ili bilo kakvih poznanika i zato se vracaju starom drustvu a onda je i logicno da se vrate gudri. Mozda bi trebalo da im se organizuju nekakva desavanja i nakon komuna ili bilo kakvih lecenja, trazenje posla zajednickim snagama,izlasci,sport. Da se postave ljudi koji ce na neki nacin da brinu o njima da ih zovu s vremena na vreme itd. dok sami ne stanu na svoje noge,dok steknu sopstvene prijatelje i krenu u nekom pravcu definitivno im treba podrska u tom pogledu.
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
SWE
Posts: 35
Joined: Fri Apr 15, 2005 11:50 pm
Location: Svedska

Post by SWE »

Ovo ti je pravo dobra tema. U Svedskoj vecinom svi iz centara za lijecenje idu u poluotvorene centre, gdje se postepeno ukljucuju u normalan socijalni zivot. Ima dosta stvari koje su po rasporedu, ali ima i dosta slobodnog vremena se neko bavi sportom, neko ide u kino, ide se na razne kurseve (ples, joga i slicne stvari), izlete. Ovdje je to organizovano poprilicno dobro. Opet, svaki taj centar je razlicit. Ima varijacija u programu rada i mnogi centri takve vrste su privatni. Ovdje ste troskove placa opstina iz koje dolazis i znam samo jednu osobu koja je privatno placala svoj boravak. Uzasno je skupo kad bi sam placao. Evo zvrky ima dobar predlog za kontakt osobe, za druzenje i kao neka vrsta mentora. Ako ima AA ili NA grupa, tu se nalaze osobe u slicnim situacijama i sklapaju poznanstva. Ne znam ima li AA ili NA tu kod tebe?
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

Imaju ,poznajem ih i dobri su momci,samo sto se raja slabo odaziva na to..Mislim ne onako kako bi trebalo
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

Cuo sam za Svedsku da je super organizovana sto se tice resocijalizacije,ali znas kako ti je kod nas ovde,malo je i drugaciji mentalitet kod nas a i kod njih je vise probudena svijest sto se tice samog problema narkomanije..Ovde kod nas kad se vratis iz komune treba proci dosta vremena da ti ljudi pocnu vjerovati a dok se to ne desi sta jedan bivsi ovisnik da radi..Ima jos jedna stvar ,cinjenica je da se sve vise ljudi kod nas vraca iz komuna,da li vjerski ili ne nije bitno ali nemamo nikakav program koji bi sve te ljude nekako okupio i drzao ih zajedno,kod nas su najveci probllem finansije kojih nema za takvo nesto..
Ima taj momak u Splitu koji je napravio nazovimo ga samoodrzivi program resocijalizacije ,momci jedno vrijeme zive u istoj kuci i rade poslove vani(krece.farbaju,kopaju,itd..)i tako zaraduju za zivot i postepeno se navikavaju na zivot vani...To mi se cini kao najbolja varijanta..Cak su napravili i letke o tome ko su i koje poslove rade i onda ih ljudi zovu i zaposljavaju..Zovu se grad na gori..Pisite jos ,svaki savjet i misljenje su potrebni
User avatar
Halid ili Halid
Posts: 30
Joined: Wed Jun 06, 2007 11:39 pm

Post by Halid ili Halid »

...
Last edited by Halid ili Halid on Mon Sep 17, 2007 11:26 pm, edited 1 time in total.
perica

?

Post by perica »

GDE TO U OVOJ ZEMLJI IMA rESOCIJALIZACIJE,KAKO ZA LJUDE KOJI SU BILI U PROBLEMU SA DROGAMA BILI,ILI IMALI OBEZBEDJEN "BORAVAK",U PENALNIM-ZATVORSKIM USLOVIMA!
VOLEO BIH DA MI NEKO KKAZE, ZA PROSTORE sRBIJE ,ILI EVENTUALNO, BIVSE SFRJ?
javor

Post by javor »

...
Last edited by javor on Sat Mar 28, 2009 5:36 pm, edited 1 time in total.
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

Mozda si i u pravu halide da ti netreba neka velika uvala i ja bih volio da je tako,ali moras nekako krenuti ,nece odmah procvjetati posao,zato i misli da treba neka reklama i to pogotovo na taj nacin da ljudi vide da smo bivsi ovisnici i da se borimo i trudimo da normalno zivimo,neka se malo narodu probudi svjest..Sto se tice ovoga sto kazes neka se brinu ovi iz komune sta ce kad izadu i ja bih volio da je tako ali je to nemoguce bar ne za sada,oni su toliko pretrpani brigom za ljude koji su u komuni da jos nemogu misliti na ove koji odlaze iz nje a pogotovo ne na taj nacin da im oni obezbjede neke stvari po povratku(posao itd.)Zato mislim da treba da postoje ljudi u nasim gradovima koji bi mogli to da rade...Opet ovo je samo moje misljenje niko nekaze da sam ja u pravu mozda bas pali nesto trece ali volio bi da se nade nacin da upali bilo sta..Jer ja nezelim dici ruke i reci ma nemoze ovde kod nas nista upaliti,nesto mora proci!Pa i Svedska je jednog dana pocinjala a vidi gdje su sad..Ovo sa fizikom si itekako u pravu...Javore kad budes imao vremena pisi malo vise o tome...
Puno pozdrava
User avatar
Ladybird
Posts: 22
Joined: Tue Nov 27, 2007 2:21 am

Re: resocijalizacija,vase misljenje

Post by Ladybird »

davor wrote:Opste je poznato vise da imamo veliki problem sa resocijalizacijom ovisnika..LJudi budu dobro u komuni sve bude ok,ali kad se vrate nazad u svoj grad nemogu da se snadu i ponovo se vrate u drogu..
Volio bih da mi ostavljate svoje prijedloge ili bi cisto htjeo da cujem na koji nacin razmisljate o ovoj temi..
Kako napraviti neki program neku vrstu resocijalizacije za ljude koji se vracaju iz komuna ,koji ih moze docekati kad se vrate a ne da budu prepusteni sami sebi i svojim vezama i vezicama ako ih uopste i imaju...
Ja znam jednog momka u Splitu koji je pokrenuo ovako nesto...
na koji nacin bi vi to pokrenuli u svom gradu da imate ili nemate sredstva...
Slobodno pisite,zelim cuti razlicita misljenja
Kada izadju iz komuna, ne treba ih opet izdvajati. Drustvo prihvata bivse narkomane, ali ako su zaista odlucili da su bivsi narkomani. Samo im je potrebna volja, zelja, cilj. To su valjda stekli u komunama. Imaju crkve, biblioteke, sportske dvorane, i svi koji izadju iz komuna , svjesni su da je pred njima borba, a ovo su ustanove koje ce im pomoci. A te ustanove nisu od juce, postoje znamo vec od kada.
Nadam se da nisam bila gruba.
Post Reply