CIST VEC 2842 DANA i jos neki tekstovi

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

User avatar
MAKI
Posts: 355
Joined: Wed Feb 21, 2007 1:33 pm
Location: IZGUBLJENI ANĐELI TUGE

Post by MAKI »

Dobro došao...i bolje te našli... :wink:
User avatar
ema
Posts: 22
Joined: Wed May 04, 2005 7:44 pm
Location: Sarajevo

Post by ema »

Puno pozdrava i cestitki Mustafi!
Ponosna sam na tebe i drago mi je da poznajem covjeka kao sto si ti.
Puno pozdrava iz Sarajeva-Dobrinje
User avatar
mustafa
Posts: 253
Joined: Fri Apr 15, 2005 4:46 pm
Location: Sarajevo

Post by mustafa »

Priblizava se kraj godisnjem, "baterije" napunjene i sa radoscu idem na posao u ponedeljak. Tokom vise nedeljnog odmora imao sam vremena za razmisljanje i sazimanje proteklih godina. Ovo su ukratko zakljucci do kojih sam dosao .
Tokom zadnjih 5 godina imao sam, sto u grupama a sto individualno oko 400 pacijenata /ovisnika. Naravno da je za sve njih kao i za mene u pocetku naj glavnije ne uzeti ponovo onu prvu.
Ali sta se desava poslije, zasto je tako tesko nastaviti borbu sa narkotikom i alkoholom ?. Zasto vecina recidivira ?
Koji su simptomi recidivu koji su naj upecatljiviji?
Ovo je statistika koju sam sastavio , osnivajuci se na moj terapeutski rad i na sopstvena iskustva:
1. Osoba koja ostavi jedan tako destruktivan i abnormalan nacin zivota koji ovisnistvo stvara nadje se u pocetku u vakumu koji se sastoji uglavnom od osjecaja- straha, nepovjerenja u novu okolinu, beznadja, loseg samopouzdanja, depresije a i samim time nevoljnoscu da poduzme korake koji bi vodili ka poboljsanju zivotnih uvjeta i standarda.
2. Recidiv u stara ponasanja, nacine razmisljanja, djelovanja i planiranja je vidljivi dio kod osoba koje nisu shvatile da treba totalno promijeniti nacine bitisanje koja su dovela do ovisnistva i za vrijeme ovisnistva da bi se postigao sto stabilniji nivo prizdravljenja.
3. Nevoljnost aktivnog rada na gradjenju novih navika, nacina bitisanja ,razmisljanja, socijalnog druzenja, slobodnog vremena i ulaganja u buducnost se u velikom osnivaju na ne povjerenju u sopstvenu licnost i vrijednost iste.
4. Tvrdoglavo tvrdjenje da ce se sve srediti i da ce osoba sama sve to postici ?
Ako su te tvoja planiranja dovela do ruba propasti kako mozes ocekivati da ce te ta ista i izvuci iz kandzi ovinistva. Ova logika pripada peto godisnjem uzrastu i odrasla osoba je spremna slusati i uciti se od drugih sve dok ne stane stabilno na OBADVIJE noge. Period potreban za ovako velike promijene je izmedju 1 1/2 - 2 godine. Nakon 5-te godine se naj vjerovatnije osjecas sasvim siguran u svoj novi identitet i nove planove za zivot.
5. Tjesiti se da " Ja ne uzimam narkotiku, samo ponekad alkohol" je jedna od naj opasnijih i najlukavijih zamki koje ovisnik mora izbjegavati. Jedno cuganje, dva,tri pa mozda i pet ce proci dobro ali ces kad tad doci u iskusenje da pijan uzmes ono za cime zaista zudis- narkotika. Opijajuci se oslabljujes uveliko odbrambene mehanizme koji te drze podalje od droge i samim time otvaras mogucnost recidivu velikih razmjera. Svaki recidiv te baca u sve dublju jamu depresija, kajanja, samoubistva i beznadja.
70% bivsih narkomana koje sam ja imao u terapiji i koji su uzeli recidiv ucinili su to u pijanom stanju.
45% njih su se nakon kratkog boravka u mocvarama ovisnistva vratili na moje terapije , ali ovaj put potpuno svijesni da je alkohol takodje droga. Alkohol je kralj droga - ja potvrdu za to imam u svim moji klijentima alkoholistima . Ako ces mi vjerovati.
HVALA SVIMA KOJI SU ME POZDRAVILI I ZAZELILI DALJNJI NAPREDAK.
Sve najbolje :smt023
M. Sarkic
User avatar
TLUDNAVA
Posts: 20
Joined: Wed Apr 18, 2007 7:33 pm

Post by TLUDNAVA »

Drago mi je da tvoj OMAR prvi čestita.Prvo tvoj trud, pa zelju..........................................................................................Neka ti BOG DA SVE NAJ,NAJ,NAJ Fanatik-Omar
Post Reply