LEČENJE HEPATITISA

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Post Reply
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

LEČENJE HEPATITISA

Post by saša-ex »

Zbog interesovanja ljudi sa foruma u vezi ove teme, napisaću nešto o svom iskustvu sa lečenjem hepatitisa C, a bilo bi lepo da i drugi napišu nešto o tome, svi znamo da je to jedna od najčešćih posledica koje ostaju i posle skidanja.
Sve vreme mog drogiranja nisam imao pojma da ima hepatitis, iskreno oko toga nisam mnogo ni brinuo, tako da kada sam saznao da sam pozitivan(već sam bio u komuni), nisam se mnogo ni potresao, bio sam u fazonu - dobro da nije HIV. Vrlo brzo po izlasku sam čuo da postoji mogućnost da se uđe u besplatni program lečenja kombinovanom terapijom Pegasysom i ribavirinom, koji finansira država. Prvi problem je bio taj što sam morao da skupim oko 300 evra da bih uradio sve potrebne analize krvi, pošto se one rade samo u privatnim laboratorijama. Kada sam sve skupio (uključujući i potvrdu nekog psihijatra da sam čist duže od godinu dana), predao sam svu potrebnu dokumentaciju i ostalo je da čekam odluku komisije, čini mi se da se skupljaju svaka tri meseca da bi doneli odluku ko ulazi u program. Fora je u tome da što su ti lošiji rezultati i što ti je jetra oštećenija, imaš veće šanse da upadneš. I ono što je bitno, s obzirom da živim u Srbiji, nemoguće je da neko dobije lečenje preko veze. Imao sam sreće i ušao u program, u mom slučaju terapija je trajala 6 meseci, zbog genotipa virusa koji sam imao, drzga varijanta je da lečenje traje 12 meseci. Jedanput nedeljno se prima Pegasys, tako što se inekcija daje potkožno, a svaki dan se piju tablete Ribavirina. Prva dva puta sam inekciju primio u bolnici, ostalo su mi dali da nosim kući, tako da sam ostatak sam sebi davao. Nuspojave postoje ali su daleko manje pošto je u pitanju modifikovani interferon, tako da sam prvih mesec dana imao slabe temperatura 24 sata po primanju inekcije, uz bolove u mišićima, nešto slično kao u krizi ali daleko slabije. Posle nekog vremena pada i imunitet, tako da sam imao infekcije u uvu i pupku ali i to se sredi sa antibiotskim mastima. Moj najveći problem u terapiji je bila nervoza, nisam pristao da pijem nešto za smiranje, kako su me savetovali doktori, tako da je najviše trpela moja devojka. Inače, sve vreme terapije sam normalno radio, nisam uzimao bolovanje, stvarno nije bilo potrebe za tim.
Naravno, terapije ne deluje na sve isto ali mislim da cena nije visoka s obzirom da rešava jedan veliki problem. Meni su rezultati na hepatitis i dalje negativni, očekuje me uskoro još jedna kontrola.
javor

Post by javor »

...
Last edited by javor on Sat Mar 28, 2009 6:24 pm, edited 1 time in total.
SugarFree
Posts: 1
Joined: Mon May 07, 2007 10:35 am
Location: Sweden

Hvala Sasa za ovu temu

Post by SugarFree »

Dijagnosticirali su mi Hepatitis C ´91 godine i ovdje u Svedskoj imam mogucnost za besplatno ljecenje. Gledajuci svedske forume, djeluje mi da ljudi imaju velikih problema sa nuspojavama(depresije, nervoze, umor, bolovi u kostima, otpadanje kose, kozne bolesti itd), pogotovo majke koje zive same s djecom pa posto je to i moj slucaj, zanima me dali ovdje ima neka mama s tom problematikom? Rado bi i cula, ako ima neka djevojka koja je prosla terapiju da malo opise na koje je probleme nailazila sto se tice nuspojava.
Unaprijed zahvalna
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

interferon prava stvar

Post by davor »

I ja sam isprimao terapiju interferonom imao sam genotip 1 a i morao sam da primam intereron godinu dana..Kao sto Sasa kaze i meni je veliki problem bila nervoza i znao sam da se naljutim radi gluposti i citav dan budem ljut..Imao sam problema i sa spavanjem ,cak sam par puta imao toliku nervozu u nogama da sam se digao u 3 navece i otisao vani da prosetam koji krug..
Ali u sustini sve sam podnio dobro i zavrsio terapiju kao negativan,nakon 6 mjesececi sam radio zadnji nalaz (6mj.poslije terapije)i opet bio negativan.I dalje sam negativan,kad skontam nije bilo lako ali se isplatilo otici na interferon i moj je savjet svima da to naprave
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Post by davor »

Sale znas li da je i Boro negativan poslije terapije..Ostalo mu je jos ona zadnja nakon 6 mj..
dejanlik
Posts: 20
Joined: Thu May 03, 2012 8:29 am

Re: LEČENJE HEPATITISA

Post by dejanlik »

Evo da i ja kažem nešto o tome. Slučajno mi je u Beču dijagnosticiran hepatitis c ili hepi c u žargonu.
Po povratku u hr otišao sam i napravio sve nalaze vodio me infektolog doktor Jelaska iz Sisačke bolnice.
Odma je on vidio da je to narkomanski hepatitis mada u sisku i nema skoro toga. Valjd po genotipu.
Objasnio sam mu da sam živio u Splitu. Nemam pojma koji je genotip mrzi me sad gledat po papirima.
Bilo je to 2005 godine.
Terapija je trajala godinu dana pio sam te tablete ribavirin i svaki drugi dan sam sam sebi davao pod kožu tu nekciju interferona. Zbog toga što sam bio daleko od ambulante dali su mi da sam sebi dajem budući im je bilo jasno da sam ja u tome ispraksiran :D
Prvu nekciju sam morao primiti u bolnici da se vidi reakcija.
Kod mene nije bilo nikakvih problema.
Nisam imao nikakve probleme mada on kaže da znaju ljudi imat problema.
Evo do sad sam išao svake godine na kontrole i sve je ok.
od prošle idem na svake tri.
Jest malo gnjavaža treba dosta da se nalaza uradi i biopsija jetre ali se isplati rješiti toga.
Preporučujem svakom stim problemom da se obrati Doktoru Jelaski u Sisku (ko je blizu naravno)
Dok. je legenda ništa mu nije teško i gnjavaža za pacijenta uraditi.
Post Reply