Prvi korak ocoveka koj pomaze pri izlecenju zavisnika.

Ovaj forum može sadržavati informacije koje nisu u skladu sa misijom ovog foruma.

Moderator: sanela

Post Reply
vladan
Posts: 70
Joined: Tue Dec 22, 2009 12:50 pm
Location: bela palanka

Prvi korak ocoveka koj pomaze pri izlecenju zavisnika.

Post by vladan »

Da bi osoba mogla da se bavi ili maker pomogne pri lecenju zavisnika,mora da bude spreman na to da mora i sebe da menja kao se i zavisnik menja i napreduje ili nije bas tako uspesan pa se zadrzava na barijeru pocetnog statusa.U oba slucaja ovo bi trebao da zna onaj koj mu pomaze u izbavljenju od narkotika.Osoba koja je sebi zadala za zadatak da pomogne mora da bude jaka i stabilna licnost.Sta treba prvo i osnovo da uradi pomagac,on mora da razume osobu kojoj pomaze i da zajedno sa njom pati,prolazi kroz lose stanje metafizicko i da pokusa da oseti kako se on oseca,metoda koja se ovde preporucuje je takozvana EMPATIJA to je grcka rec i od grckog em:unutra i патос:osecanje.U naucnu upotrebu uveli su je psiholozi za oznacavanja odnosa psebne vrste :razumevanje i prihvatanja tudjih misli i osecaja kao da su sopstvene.To posataje moguce zahvaljujuci sposobnosti da sebe zamislimo na mestu drugog,vestini da slusamo i cujemo sagovornika.Ovo je malo zahtevna metoda i drazi vremana osobe koja se odlucila da pomogne ,sto vise vremena provedena sa zavisnikom to je veci uspeh,naime o cemu se radi osoba mora da oseca radost ili bol onako kao ih i on oseca i opaza uzroke kako ih i on opaza,to znaci da to dragoceno osecanje s drugim covekom;BEZ STEROTIPA,LEPLJENJA ETIKETE ,BEZ MORALISANJA ILI BILO KAKVOG PRITISKA.Treba na neko vreme ostaviti po strani svoje stavove i vrednosti,da bi mogli da ga razumete bez predrasuda.jednostavno receno morate da se prebacite na njegovu talasnu duzinu,ako vec niste dovoljno upuceni o nacinu zivljenja i razmisljanja,potruditese da bar shvatite osnovne temelje takvog zivota.ovakav odnos osobe koja pomaze i zavisnika,jedan prema drugom podizu opstenje na kvalitetno novi nivo,obogacujuci njegove ucesnike.Neobican efekat se postize od toga sto,saosecajuci se sa drugim,mi u njegovimi mislima i osecanjima prepoznajemo svoje skrivene misli i pokrete duse.zavisniku prema kome pokazujemo epatiju ima neobican osecaj:sirenja samog sebe:dobija mocan spoticaj od srecnog zajednistva c drugima.Mrate da posmatrate i njegove mimike,gestove,glasu,kad se desava neka situacija i da ucite kako se on oseca,naprimer kad nesto pricate ili ga terate da nesto odradi,tada morate da obracate paznju kao on reaguje,naravno da se uzima u obzir dali to njemu inponuje ili ne,ovakav nacin postupaka obogacuje obe strane i zajedno napredujete u resavanju problema.Takodje ovakav nacin trazi da budete potpuno iskreni,nikako nemojte da glumite da se stvarno saosecate sa njim.
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Prvi korak ocoveka koj pomaze pri izlecenju zavisnika.

Post by Hemfri »

...davno ispricana prica...
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
danchiza
Posts: 36
Joined: Fri Mar 25, 2011 4:51 pm

Re: Prvi korak ocoveka koj pomaze pri izlecenju zavisnika.

Post by danchiza »

sve je to lipo al kao sto kaze onaj prije mene koga da lažemo....
Post Reply