Pomoc za studiju - pitanje za sve sadasnje/bivse ovisnike

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

JesusMyBestFriend
Posts: 14
Joined: Thu Sep 06, 2018 12:31 am

Re: Pomoc za studiju - pitanje za sve sadasnje/bivse ovisnike

Post by JesusMyBestFriend »

đondo wrote: Sat Sep 11, 2021 11:09 pm
JesusMyBestFriend wrote: Sat Sep 11, 2021 10:51 pm
StopBup wrote: Sat Sep 11, 2021 1:44 pm Jest' da je pitanje "smaracko", ali po meni nije bilo razloga za takve reakcije. Bez veze "napadoste" zenu. Da, vidim da niste primetili, i ne "znate" je od ranije, ali radi se o nezlonamernoj mladoj zeni.
Ja sam citao i njene ranije postove. Devojka nije zavisnik i nije od nekih trolova koji su znali ovde nekad da se proseravaju...
Ona konkretno, ima koliko sam zapamtio u kuci problem sa bratom, koji "ima pricu" sa drogom...
Pokazuje interesovanje za ovu "sferu", pa sta? Brine zbog brata, i koliko se secam, nesto je pominjala da je ova materija izmedju ostalog zanima i zbog buduceg vaspitavanja/odgajanja svoje dece, koju planira da ima.


Pozdrav devojko! Na tvoje pitanje bi se moglo pisati do prekosutra, tako da izostavljam odgovor, nego samo da te pozdravim i pozelim srecu!
Hvala puno na podrsci, ljudi me rastrgose zbog toga sto Nisam napravila neku uvertiru i Mozda sam se bezveze izrazila al svakako Nisam imala losu nameru.
Veliki pozdrav i vama I hvala jos jednom na razumevanju.
Nitko te nije rastrgao nego si dobila iskrene odgovore. Pogotovo u mom postu gore.
Stvarno svake godine, da bi nastavio dobivati trp, barem u zg gdje sam ja, moraš popuniti tkzv. pompidu test u kojem je sve do jednog tvog pitanja i puno više. Mislim da ako ti trebaju za ono što si gore navela, tj. za nekakvo ozbiljno istraživanje, da bi mogla tražiti i dobiti pristup tim testovima. Ako nije za ozbiljno pa i to sam ti odgovorio i nije bilo ništa bezobrazno.
Možda ne shvaćaš da su to stvari o kojima jedva sa psihijatrom razgovaram, barem je meni tako, samo zato što to moram a ne da to dijelimo još na nekom forumu zato što to možda nekoga zanima ili piše nešto za faks, časopis ili bilo šta drugo.
Nisam mislila na tebe naravno, ti si mi okej odgovorio. Pored ovoga sto je stop bup naveo sto me zanima I privatno i zbog moje porodice, takodje radim nesto za faks tako da nisu sad to neka super formalna pitanja iako su Mozda lose postavljena pa je tako delovalo Kao da nekog osudjujem I podcenjujem a nema potrebe da to radim jer mi je dosta toga privatno poznato Samo sam zelela da cujem i druga misljenja. Ali svakako mogu I sama da izvucem iz mora postova koji ovde vec postoje Kao sto si naveo.
licaninsasela
Posts: 3385
Joined: Fri Feb 01, 2019 8:52 am

Re: Pomoc za studiju - pitanje za sve sadasnje/bivse ovisnike

Post by licaninsasela »

JesusMyBestFriend wrote: Wed Sep 08, 2021 4:05 am Dragi svi
Radim jednu vrstu istrazivanja, potrebno mi je da svi koji zelite da mi pomognete Iskreno pogledate unazad svoj zivot i u sebe I odgovorite
Da li mislite da su za formiranje vase ovisnosti odgovorne odredjene traume iz detinjstva?
Da li mislite da bi bili sasvim drugacija osoba i da ne bi se upustili u neku vrstu porocnog zivota, da su spoljasnji faktori bili odgovarajuci pri vasem odrastanju?
Pri odgovarajucim faktorima podrazumeva se: stabilna ekonomska situacija, roditelji koji nisu I sami porocni, roditelji koji usmeravaju dete I pedagoski ispravno postupaju pri vaspitanju itd
Hvala svakom ko izdvoji vreme da odgovori
Ps. Izvinjavam se Ako je pitanje postavljeno na pogresnom delu foruma Ali posto je ovde aktivnost clanova najveca znacilo bi mi bar neko vreme da ostane ovde Ako moze
quote=JesusMyBestFriend post_id=161523 time=1631066721 user_id=13259]
Dragi svi
Radim jednu vrstu istrazivanja, potrebno mi je da svi koji zelite da mi pomognete Iskreno pogledate unazad svoj zivot i u sebe I odgovorite
Da li mislite da su za formiranje vase ovisnosti odgovorne odredjene traume iz detinjstva?
Da li mislite da bi bili sasvim drugacija osoba i da ne bi se upustili u neku vrstu porocnog zivota, da su spoljasnji faktori bili odgovarajuci pri vasem odrastanju?
Pri odgovarajucim faktorima podrazumeva se: stabilna ekonomska situacija, roditelji koji nisu I sami porocni, roditelji koji usmeravaju dete I pedagoski ispravno postupaju pri vaspitanju itd
Hvala svakom ko izdvoji vreme da odgovori
Ps. Izvinjavam se Ako je pitanje postavljeno na pogresnom delu foruma Ali posto je ovde aktivnost clanova najveca znacilo bi mi bar neko vreme da ostane ovde Ako moze
[/quote]
Aha, znači niti jedan odgovor nisi dobila osim vrijeđanja. Pa čuj imaš u svojoj obitelji primjer di ste brat i ti odgojeni u istoj sredini a različiti ste. Znači da obitelj i odgoj nisu presudni u razvoju ovisnosti. Opet što se tiće ekonomske stabilnosti u obitelji ili siromaštva i neimaštine ni to nije točan odgovor.
Konkretno, išao sam u Lepoglavi na individualne terapije kod psihologa a i na grupne, međutim tu ništa nisam skuzio već samo pričao ono što je gospoda dr htjela čuti samo da što prije iziđem van. Tu sam vidio da ima ovisnika iz svih slojeva društva. U komuni također. U mom mjestu ista stvar.
Problem uopće nije kompleksan kako ovdje to narkomani tumače. Neću govoriti u tuđe ime jer će se netko naći prozvanim ali davno sam rekao da nije problem droga već ono što je u nama ili nije. Puno lakše je živiti kad imaš samo jedan problem a to je doći do heroina nego biti ok jer tada isplivaju sva sranja s kojima se teško nosimo. Ono šta sam naučio kod časne bernardice u njenom projektu čovjek je to da moram uvijek ići protiv sebe da bi bio ok. Teško ali može se. Bez psihijatra i psihologa koje smatram ološem i zlim ljudima. Treba se drugima davati, prihvatiti sebe takvog kakav jesam sa svim manama i vrlinama i dići glavu i gurati dalje.
A sve krene sasvim slučajno i jednostavno te ponese. Vidiš da nestanu svi problemi, kompleksi, crnjaci kada si na dopu. Super ti je a ne vidiš da uništavaš sve oko sebe. No i sa tim se treba nositi. Ne kroz drogu već biti svega svjestan. Voljeti sebe jer tada možeš i drugima dati ljubav i sebe.
Malo to kod mene zvuči čudno s obzirom na novu stranicu u životu tako da sam većini ljudi ispao kukavica i seronja al poznavajući sebe da sam ostao tamo di nisam, ronio i tonio bi sve dublje i osobe s kojima sam dijelio život ako se to moglo nazvati tako jer sam rijetko bio prisutan, jednostavno nisam mogao. Pokušao sam svim sredstvima koje su mi poznate i dalje bjezati od zivota i osjećaja ali ne ide. Naravno na opet krivi način. Sad sam opet ispravljen i uspravan, bez laznih osjećaja, s iskrenim osjećajima prema osobi do koje mi je stalo i osjećam se iskreno živ i sretan bez da mi treba heroin i lažna sreća.
Ovo je plodno tlo za rangiranje ovisnika i svi koji se tako ponašaju i dalje žive u svom crnilu. Rijetko ćeš ovdje isčitati da netko priča baš o svojim emocionalnim problemima. Zašto? Zato što misle da je glavni problem cuga droga kocka itd. Ne vide i nemaju hrabrost pogledati u svoju nutrinu i reći sam sebi ej halo ja sam nezrela osoba, neizgrađena, emocionalno nestabilna, iskompleksirsna i tu lezi problem. Lakše je okriviti ili društvo ili birtije ili dilere ili drogu umjesto sebe pogledati na ispravan način.
Zašto ti ovo pišem? Zato što tu nisam anonimus koji se krije već ima ljudi koji me osobno znaju.
Za kraj. Nešto moraš razoriti i nešto ponovno izgraditi na uštrb nečije tuge i ljutnje a nečije sreće, a da bi ja osobno bio zdrav i sretan čovjek.
Sebičnost opet? Uvjeren sam da nije mada malo ljudi ima ovako razmišljanje i siguran sam da će me ljudi i dalje osuđivati radi mojih zivotnih odluka.
Nisam siguran da sam ti pomogao ali pokušaj je bio bitan.
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Pomoc za studiju - pitanje za sve sadasnje/bivse ovisnike

Post by Akkasha Come Back »

Ja sam emotivno nestabilna i to sam i pisala na EMOCIJE, nije tačno da niko nije pisao.
Takođe sam rekla da mi je takozvani "prag tolerancije" na donjoj granici proseka i to sam objasnila. Da sam se negde u životu "zaglavila" i nikad zapravo nisam odrasla i da na taj način imam "kompleks Petra Pana", najkraće rečeno, ali je sve to pogrešno protumačeno i ispala sam ovako kad izdvojiš delove iz teksta:
-emotivno nestabilna= Akkasha je luda i laže
-nizak prag tolerancije= Akkasha je mnogo loš čovek, đubre
-kompleks Petra Pana= kompleksaš

I šta dalje da pišem?
JesusMyBestFriend
Posts: 14
Joined: Thu Sep 06, 2018 12:31 am

Re: Pomoc za studiju - pitanje za sve sadasnje/bivse ovisnike

Post by JesusMyBestFriend »

licaninsasela wrote: Sun Sep 12, 2021 11:09 am
JesusMyBestFriend wrote: Wed Sep 08, 2021 4:05 am Dragi svi
Radim jednu vrstu istrazivanja, potrebno mi je da svi koji zelite da mi pomognete Iskreno pogledate unazad svoj zivot i u sebe I odgovorite
Da li mislite da su za formiranje vase ovisnosti odgovorne odredjene traume iz detinjstva?
Da li mislite da bi bili sasvim drugacija osoba i da ne bi se upustili u neku vrstu porocnog zivota, da su spoljasnji faktori bili odgovarajuci pri vasem odrastanju?
Pri odgovarajucim faktorima podrazumeva se: stabilna ekonomska situacija, roditelji koji nisu I sami porocni, roditelji koji usmeravaju dete I pedagoski ispravno postupaju pri vaspitanju itd
Hvala svakom ko izdvoji vreme da odgovori
Ps. Izvinjavam se Ako je pitanje postavljeno na pogresnom delu foruma Ali posto je ovde aktivnost clanova najveca znacilo bi mi bar neko vreme da ostane ovde Ako moze
quote=JesusMyBestFriend post_id=161523 time=1631066721 user_id=13259]
Dragi svi
Radim jednu vrstu istrazivanja, potrebno mi je da svi koji zelite da mi pomognete Iskreno pogledate unazad svoj zivot i u sebe I odgovorite
Da li mislite da su za formiranje vase ovisnosti odgovorne odredjene traume iz detinjstva?
Da li mislite da bi bili sasvim drugacija osoba i da ne bi se upustili u neku vrstu porocnog zivota, da su spoljasnji faktori bili odgovarajuci pri vasem odrastanju?
Pri odgovarajucim faktorima podrazumeva se: stabilna ekonomska situacija, roditelji koji nisu I sami porocni, roditelji koji usmeravaju dete I pedagoski ispravno postupaju pri vaspitanju itd
Hvala svakom ko izdvoji vreme da odgovori
Ps. Izvinjavam se Ako je pitanje postavljeno na pogresnom delu foruma Ali posto je ovde aktivnost clanova najveca znacilo bi mi bar neko vreme da ostane ovde Ako moze
Aha, znači niti jedan odgovor nisi dobila osim vrijeđanja. Pa čuj imaš u svojoj obitelji primjer di ste brat i ti odgojeni u istoj sredini a različiti ste. Znači da obitelj i odgoj nisu presudni u razvoju ovisnosti. Opet što se tiće ekonomske stabilnosti u obitelji ili siromaštva i neimaštine ni to nije točan odgovor.
Konkretno, išao sam u Lepoglavi na individualne terapije kod psihologa a i na grupne, međutim tu ništa nisam skuzio već samo pričao ono što je gospoda dr htjela čuti samo da što prije iziđem van. Tu sam vidio da ima ovisnika iz svih slojeva društva. U komuni također. U mom mjestu ista stvar.
Problem uopće nije kompleksan kako ovdje to narkomani tumače. Neću govoriti u tuđe ime jer će se netko naći prozvanim ali davno sam rekao da nije problem droga već ono što je u nama ili nije. Puno lakše je živiti kad imaš samo jedan problem a to je doći do heroina nego biti ok jer tada isplivaju sva sranja s kojima se teško nosimo. Ono šta sam naučio kod časne bernardice u njenom projektu čovjek je to da moram uvijek ići protiv sebe da bi bio ok. Teško ali može se. Bez psihijatra i psihologa koje smatram ološem i zlim ljudima. Treba se drugima davati, prihvatiti sebe takvog kakav jesam sa svim manama i vrlinama i dići glavu i gurati dalje.
A sve krene sasvim slučajno i jednostavno te ponese. Vidiš da nestanu svi problemi, kompleksi, crnjaci kada si na dopu. Super ti je a ne vidiš da uništavaš sve oko sebe. No i sa tim se treba nositi. Ne kroz drogu već biti svega svjestan. Voljeti sebe jer tada možeš i drugima dati ljubav i sebe.
Malo to kod mene zvuči čudno s obzirom na novu stranicu u životu tako da sam većini ljudi ispao kukavica i seronja al poznavajući sebe da sam ostao tamo di nisam, ronio i tonio bi sve dublje i osobe s kojima sam dijelio život ako se to moglo nazvati tako jer sam rijetko bio prisutan, jednostavno nisam mogao. Pokušao sam svim sredstvima koje su mi poznate i dalje bjezati od zivota i osjećaja ali ne ide. Naravno na opet krivi način. Sad sam opet ispravljen i uspravan, bez laznih osjećaja, s iskrenim osjećajima prema osobi do koje mi je stalo i osjećam se iskreno živ i sretan bez da mi treba heroin i lažna sreća.
Ovo je plodno tlo za rangiranje ovisnika i svi koji se tako ponašaju i dalje žive u svom crnilu. Rijetko ćeš ovdje isčitati da netko priča baš o svojim emocionalnim problemima. Zašto? Zato što misle da je glavni problem cuga droga kocka itd. Ne vide i nemaju hrabrost pogledati u svoju nutrinu i reći sam sebi ej halo ja sam nezrela osoba, neizgrađena, emocionalno nestabilna, iskompleksirsna i tu lezi problem. Lakše je okriviti ili društvo ili birtije ili dilere ili drogu umjesto sebe pogledati na ispravan način.
Zašto ti ovo pišem? Zato što tu nisam anonimus koji se krije već ima ljudi koji me osobno znaju.
Za kraj. Nešto moraš razoriti i nešto ponovno izgraditi na uštrb nečije tuge i ljutnje a nečije sreće, a da bi ja osobno bio zdrav i sretan čovjek.
Sebičnost opet? Uvjeren sam da nije mada malo ljudi ima ovako razmišljanje i siguran sam da će me ljudi i dalje osuđivati radi mojih zivotnih odluka.
Nisam siguran da sam ti pomogao ali pokušaj je bio bitan.
[/quote]

Hvala ti najlepse na ovom odgovoru.
yasujirozu
Posts: 1701
Joined: Sun Feb 01, 2009 10:00 pm

Re: Pomoc za studiju - pitanje za sve sadasnje/bivse ovisnike

Post by yasujirozu »

licaninsasela wrote: Sun Sep 12, 2021 11:09 am Aha, znači niti jedan odgovor nisi dobila osim vrijeđanja. Pa čuj imaš u svojoj obitelji primjer di ste brat i ti odgojeni u istoj sredini a različiti ste. Znači da obitelj i odgoj nisu presudni u razvoju ovisnosti. Opet što se tiće ekonomske stabilnosti u obitelji ili siromaštva i neimaštine ni to nije točan odgovor.
Konkretno, išao sam u Lepoglavi na individualne terapije kod psihologa a i na grupne, međutim tu ništa nisam skuzio već samo pričao ono što je gospoda dr htjela čuti samo da što prije iziđem van. Tu sam vidio da ima ovisnika iz svih slojeva društva. U komuni također. U mom mjestu ista stvar.
Problem uopće nije kompleksan kako ovdje to narkomani tumače. Neću govoriti u tuđe ime jer će se netko naći prozvanim ali davno sam rekao da nije problem droga već ono što je u nama ili nije. Puno lakše je živiti kad imaš samo jedan problem a to je doći do heroina nego biti ok jer tada isplivaju sva sranja s kojima se teško nosimo. Ono šta sam naučio kod časne bernardice u njenom projektu čovjek je to da moram uvijek ići protiv sebe da bi bio ok. Teško ali može se. Bez psihijatra i psihologa koje smatram ološem i zlim ljudima. Treba se drugima davati, prihvatiti sebe takvog kakav jesam sa svim manama i vrlinama i dići glavu i gurati dalje.
A sve krene sasvim slučajno i jednostavno te ponese. Vidiš da nestanu svi problemi, kompleksi, crnjaci kada si na dopu. Super ti je a ne vidiš da uništavaš sve oko sebe. No i sa tim se treba nositi. Ne kroz drogu već biti svega svjestan. Voljeti sebe jer tada možeš i drugima dati ljubav i sebe.
Malo to kod mene zvuči čudno s obzirom na novu stranicu u životu tako da sam većini ljudi ispao kukavica i seronja al poznavajući sebe da sam ostao tamo di nisam, ronio i tonio bi sve dublje i osobe s kojima sam dijelio život ako se to moglo nazvati tako jer sam rijetko bio prisutan, jednostavno nisam mogao. Pokušao sam svim sredstvima koje su mi poznate i dalje bjezati od zivota i osjećaja ali ne ide. Naravno na opet krivi način. Sad sam opet ispravljen i uspravan, bez laznih osjećaja, s iskrenim osjećajima prema osobi do koje mi je stalo i osjećam se iskreno živ i sretan bez da mi treba heroin i lažna sreća.
Ovo je plodno tlo za rangiranje ovisnika i svi koji se tako ponašaju i dalje žive u svom crnilu. Rijetko ćeš ovdje isčitati da netko priča baš o svojim emocionalnim problemima. Zašto? Zato što misle da je glavni problem cuga droga kocka itd. Ne vide i nemaju hrabrost pogledati u svoju nutrinu i reći sam sebi ej halo ja sam nezrela osoba, neizgrađena, emocionalno nestabilna, iskompleksirsna i tu lezi problem. Lakše je okriviti ili društvo ili birtije ili dilere ili drogu umjesto sebe pogledati na ispravan način.
Zašto ti ovo pišem? Zato što tu nisam anonimus koji se krije već ima ljudi koji me osobno znaju.
Za kraj. Nešto moraš razoriti i nešto ponovno izgraditi na uštrb nečije tuge i ljutnje a nečije sreće, a da bi ja osobno bio zdrav i sretan čovjek.
Sebičnost opet? Uvjeren sam da nije mada malo ljudi ima ovako razmišljanje i siguran sam da će me ljudi i dalje osuđivati radi mojih zivotnih odluka.
Nisam siguran da sam ti pomogao ali pokušaj je bio bitan.
kvalitetan post; razgolićuje istinu, i gađa u srž problema
dado1
Posts: 18
Joined: Thu Dec 22, 2022 9:08 pm
Location: Frankfut na Majci
Contact:

Re: Pomoc za studiju - pitanje za sve sadasnje/bivse ovisnike

Post by dado1 »

Akkasha Come Back wrote: Wed Sep 08, 2021 8:41 pm
JesusMyBestFriend wrote: Wed Sep 08, 2021 4:05 am Dragi svi
Radim jednu vrstu istrazivanja, potrebno mi je da svi koji zelite da mi pomognete Iskreno pogledate unazad svoj zivot i u sebe I odgovorite
Da li mislite da su za formiranje vase ovisnosti odgovorne odredjene traume iz detinjstva?
Da li mislite da bi bili sasvim drugacija osoba i da ne bi se upustili u neku vrstu porocnog zivota, da su spoljasnji faktori bili odgovarajuci pri vasem odrastanju?
Pri odgovarajucim faktorima podrazumeva se: stabilna ekonomska situacija, roditelji koji nisu I sami porocni, roditelji koji usmeravaju dete I pedagoski ispravno postupaju pri vaspitanju itd
Hvala svakom ko izdvoji vreme da odgovori
Ps. Izvinjavam se Ako je pitanje postavljeno na pogresnom delu foruma Ali posto je ovde aktivnost clanova najveca znacilo bi mi bar neko vreme da ostane ovde Ako moze
Evo ja ću.
A šta ti misliš, da li bi kenjao isto ovako da su tvoji roditelji bili drugačiji?
Takvih kao ti mi je pun kurac za 9 narednih života (izvini Sanela što psujem, neću više, obećavam) a eto kad već pomenuh Sanelu, ja poštujem samo ljude koje naš problem iskreno zanima a ti si očigledno jedan mali, tupavi i glup k'o kurac pacov koji nema svoj život pa je odjednom rešio da kopa po narkomanskom, a da sam u pravu to se vidi po bezobraznoj površnosti tvog posta.
Sram te bilo, vređaš svačiju inteligenciju ovde tako plitkim "pitanjima" koja stavljam pod navodnike jer čak nisu ni tvoja pitanja, već obični knjiški stereotipi.
KRATKO CU RECI SAMO DA NIKO BEZ NEKOG JADA PRVI JAAA IAKO SAM SE SMATRAO PSIHICKI JAAKOM OSOBOM NIJE SE UPUSTIO U PROBLEME GUDRE OSIM DA POBJEGNE OD NEKIH PROBLEMA TRAUMA I SVEGA STO GA JEBE KROZ ZIVOT DA SE TAKO IZARAZIM I NARAVNO DA CE SE VECINA IZNERVIRATI NA OVO PITANJE AL SVAKO KO BI SE ISPOVEDIO NA OVO PITANJE BI BILAA BOLNAA PRICAA NA KVADRAT BARSE JAA TAKO TRENUTNO OSECAM DOK EVO SE SPRWMAM POVUCI LAJNU ONAKO IZ SAZALJENJA PREMA SEBI JER NEMOGU DA VIDIM DECU JOS NEKE 4 GOD KOJA SU UDALJENA 1700KM OD MENE A I BAS NEMAM NEKI RAZLOG DA RADIM TO ETO RADIM SAMO ODGOVORAM KRATKO NA PITANJE....POZDRAV
KASNO SE POCEH ZABALJATI I KASNO SE ZALJUBIH U LICEMERNO LICE TE LJUBAVI KOJA PARAA I DERE UNUTRASNJOST DUSE KOJU POKUSAVAM SPASITI.....PA IZVUKLI SMO POUKU AL BUDI MUSKO PRIMENI JEE.....
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Pomoc za studiju - pitanje za sve sadasnje/bivse ovisnike

Post by Akkasha Come Back »

Tako nekako je.
Fromtomorrow
Posts: 3
Joined: Sat Dec 31, 2022 2:05 am

Re: Pomoc za studiju - pitanje za sve sadasnje/bivse ovisnike

Post by Fromtomorrow »

JesusMyBestFriend wrote: Wed Sep 08, 2021 4:05 am Dragi svi
Radim jednu vrstu istrazivanja, potrebno mi je da svi koji zelite da mi pomognete Iskreno pogledate unazad svoj zivot i u sebe I odgovorite
Da li mislite da su za formiranje vase ovisnosti odgovorne odredjene traume iz detinjstva?
Da li mislite da bi bili sasvim drugacija osoba i da ne bi se upustili u neku vrstu porocnog zivota, da su spoljasnji faktori bili odgovarajuci pri vasem odrastanju?
Pri odgovarajucim faktorima podrazumeva se: stabilna ekonomska situacija, roditelji koji nisu I sami porocni, roditelji koji usmeravaju dete I pedagoski ispravno postupaju pri vaspitanju itd
Hvala svakom ko izdvoji vreme da odgovori
Ps. Izvinjavam se Ako je pitanje postavljeno na pogresnom delu foruma Ali posto je ovde aktivnost clanova najveca znacilo bi mi bar neko vreme da ostane ovde Ako moze
Receno je da dvoje djece u istoj porodici krenu razlicitim putevima. I kako je to onda moguce da je problem u porodici?
Pa evo u mom slucaju ja kao prvo dijete jako mladih, ali normalnih roditelja, punih 7 godina sam cekala nekoga, pa sam onda dobila njih troje u bizarnim razlikama da se s nikim nisam ni mogla povezati. (Razlike svako 6/7 god, tako da sam od najmlade starija 18 god)
Ali sam samo htjela reci da moji roditelji nisu isti kao sto su mojij sestri u trideset i nekoj... ja sam sama pratila rast svoje majke, nezrelost svoga oca i makar bili nezavisni od neceg na ovaj nacin, prolivene su suze zbog totalno drugih stvari u kojima ja kao jedno s majkom, zbog njenog nesnalazenja, bila sam dio svih tih suza, njenog pretjeranog rada, njihovog odlaska u drugu drzavu i ja ostavljena babi i didi na selu dok oni nesto "ne stvore za nas"

Na srecu, to ostalih mojih troje nije moralo da prozivi, i otac i majka su vremenom sazreli, nesto tamo gore stvarno i stvorili i nijedno od njih uopce ne zna kako je izgledalo sve to nekad prije.

Majka me par puta tokom djetinjstva napustala govoreci mi na kolodvoru kako ce mi donit svega sta pozelim tamo di odlazi,
Ali svaki put se slomi kad mi kaze kako sam joj sa 3 godine rekla

"Ne triba mi nista, meni tribas ti"

I to se ponavljalo, ja nikako ne zelim nju kriviti jer znam da je cinila najbolje sto moze, ali ostavljanje djeteta bez te ljubavi, a meni je mama bila sve, ostavlja tragove napustenosti.
Bez obzira na to koliko ja to smatrala benignim ovako kao odrasla, znam da su ostale posljedice. I primjetim ljubomoru kad vidim koliko moje sestre to nikad nisu dozivile. Da nemaju nju kraj sebe.

Cak me jednom ostavila nepoznatoj zeni u avion sa neke 2 godine otp. Da me vrati "doma" kod bake nakon neke krace posjete valjda.
Jednom mi je obecala da ce me stric i strina odvesti u park 1put tjedno, ali u 3 mjeseca su me odveli samo jednom.
Dida je pio i bio najdosadniji alkoholicar kojeg sam poznavala, nije mi dao mira od svojih prica, i onda bi se baba ukljucila da ga prekine pa bi se njih dvoje poklali, a meni je u biti bilo svejedno. Samo nisam tila da me maltretira pametovanjem i cekala sam taj dan kad ce mi se mama vratit. To je bilo malo kasnije.

Tad je sve to bilo dan za danom, ali sad tocno znam kakvi obrasci ponasanja ostavljaju tragove.
I sva sreca pa je moj samo ovakav, ali dode mi plakat nad nekakvim sudbinama.
Djeca su proizvod svojih roditelja. Ono sto su primili ili sta nisu, to postaju samo sta se neko moze zatrovat opijatima, a drugi toksicnim vezama ili pretjeranim radom i stvaranjem.
Takođe, naizgled se moze reci da su imali funkcionalnu porodicu i da je majka isla u crkvu npr. međutim, nivo ljubavi mi u tom odnosu ne mozemo da znamo. Nivo prihvacanja moze osjetiti samo dijete pa makar imalo najljepsu odjecu i svaki dan savrsenu uzinu za skolu.
Svi smo sjebani na svoj nacin, samo sta eto narkomanija je bolest o kojoj se prica. Dopisivanje sa hordom muskaraca u inboxu isto nesto govori, ali nije toliki problem.
I xy slicnih gluposti u kojima se vidi alarmantno ponasanje.


Tako da to je previse grana i grančica kako je doslo do necega.
Al porodica je definitivno u 95% no.1
Akkasha Come Back
Posts: 1694
Joined: Sun Aug 09, 2020 3:55 pm

Re: Pomoc za studiju - pitanje za sve sadasnje/bivse ovisnike

Post by Akkasha Come Back »

.
Last edited by Akkasha Come Back on Thu Dec 14, 2023 4:08 pm, edited 1 time in total.
Dajana9
Posts: 93
Joined: Tue Mar 22, 2022 1:03 pm

Re: Pomoc za studiju - pitanje za sve sadasnje/bivse ovisnike

Post by Dajana9 »

Akkasha Come Back wrote: Wed Sep 08, 2021 8:41 pm
JesusMyBestFriend wrote: Wed Sep 08, 2021 4:05 am Dragi svi
Radim jednu vrstu istrazivanja, potrebno mi je da svi koji zelite da mi pomognete Iskreno pogledate unazad svoj zivot i u sebe I odgovorite
Da li mislite da su za formiranje vase ovisnosti odgovorne odredjene traume iz detinjstva?
Da li mislite da bi bili sasvim drugacija osoba i da ne bi se upustili u neku vrstu porocnog zivota, da su spoljasnji faktori bili odgovarajuci pri vasem odrastanju?

Ahahahahahah koliko me je ovo nasmejalo.
Kopam po forumu..brate baš te gotivim 🤣🤣🤣🤣🤣
Pri odgovarajucim faktorima podrazumeva se: stabilna ekonomska situacija, roditelji koji nisu I sami porocni, roditelji koji usmeravaju dete I pedagoski ispravno postupaju pri vaspitanju itd
Hvala svakom ko izdvoji vreme da odgovori
Ps. Izvinjavam se Ako je pitanje postavljeno na pogresnom delu foruma Ali posto je ovde aktivnost clanova najveca znacilo bi mi bar neko vreme da ostane ovde Ako moze
Evo ja ću.
A šta ti misliš, da li bi kenjao isto ovako da su tvoji roditelji bili drugačiji?
Takvih kao ti mi je pun kurac za 9 narednih života (izvini Sanela što psujem, neću više, obećavam) a eto kad već pomenuh Sanelu, ja poštujem samo ljude koje naš problem iskreno zanima a ti si očigledno jedan mali, tupavi i glup k'o kurac pacov koji nema svoj život pa je odjednom rešio da kopa po narkomanskom, a da sam u pravu to se vidi po bezobraznoj površnosti tvog posta.
Sram te bilo, vređaš svačiju inteligenciju ovde tako plitkim "pitanjima" koja stavljam pod navodnike jer čak nisu ni tvoja pitanja, već obični knjiški stereotipi.
Post Reply