ODJELO ČINI ČOVJEKA

Na ovom forumu možete ispričati svoju ispovijest, od početka do kraja. Alkoholičari, ovisnici, suovisnici, svi ste dobrodošli. Samo ispovijesti, molimo Vas da ne pišete komentare i odgovore.

Moderator: sanela

Dorat
Posts: 46
Joined: Sat Jun 19, 2021 11:23 pm

ODJELO ČINI ČOVJEKA

Post by Dorat »

Poslje godina ovisnosti, to jutro, odnosno svitanje 1.1.2000. nikad neću zaboraviti. Taj par trenutaka ranije potpuno neprimjetan crni prostor pored kojeg smo plesali, počeo je da se pretvora u najljepšu sliku izlaska sunca iznad morskog horizonta. Špica!! Tačno ne mogu zaboraviti kako svjetlost slika najljepše slike i najsretnija lica. I tako, samo par sati ranije, otkopavali smo satima auto ispod metar i po snijega, na granici su nas od službenog ovčara i ozbiljne murije spasili neki rasta klinci u fijatiću iza, a stiglo se i zakljucati na stradunu. Tačno onaj osjećaj da će sve biti u redu. I bilo je, prošli smo granice bez šaltanja četvrtom, i nekako smo živi stigli kući. Te godine sam priznao porodici da sam ovisnik, dobio terapiju u nadležnom centru, posao u državnoj službi. Dobra godina? Naravno! Još kada sa aftera, mjesto na jugu, završiš u zajednici sa saradnikom u liječenju. Sreći mladog konja nema kraja...
Last edited by Dorat on Wed Jul 21, 2021 10:49 pm, edited 10 times in total.
"Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem".
Dorat
Posts: 46
Joined: Sat Jun 19, 2021 11:23 pm

ALLAH I HRVATI

Post by Dorat »

Sinoć, preksinoć? Ista ekipa koja je prije dvadeset i kusur godina, samo par metara dalje otkopavala auto, sjedi za različitim stolovima u smanjenom izdanju i gleda tekmu. Komentarišem glasno, kako je vrijeme došlo, da od 10 ljudi, još uz tekmu, nemam skim da se drogiram. Iskreno!!
Last edited by Dorat on Wed Jul 21, 2021 10:50 pm, edited 5 times in total.
"Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem".
Dorat
Posts: 46
Joined: Sat Jun 19, 2021 11:23 pm

OD HEROINA DO KOKAINA

Post by Dorat »

Napisala si mi pismo ali nisam ga pročitao. Bolio me je kur..! Promrljao sam da znaš gdje su vrata i nastavio piti. Samo noć, možda dvije ranije, bili smo sretni zajedno, družili se, pili, pušili, vukli bijelo i vodili ljubav. Izvini. Karali se onako, bezosjećajano. Krivo mi je, krivo što nisam poslušao čovjeka koji uzgaja četiri generacije žena. Rekao je: sine zaboravi, pusti i nastavi dalje kao da ništa nije bilo, pa dodao: žene i djecu ne treba ozbiljno shvatati. Kad fakat, nisi otišla dok nisam pročitao pisma, a napisala si novo, duže, teže i čekala, čekala da zagrizem. Dočekala da me slomiš. Dočekala da kažem: molim te ostani!!
Naravno da nisi ostala, već si odvela i njega. Tu noć sam pomislio da sam mrtav. Bukvalno mi je srce prestalo da kuca. Tek sutra, prekosutra, mrtvima svejedno, došla si, da ti pokažem koliko te još volim, i rekla da ću žaliti. Uzela mi sve i opet otišla. Bog dragi zna, koliko sam patio, popio i plakao kada sam shvatio da sam sve izgubio. I neka, zaslužio sam. Još da znaš jedina moja, samo da si rekla: ubij se. Danas se ne bi patio k'o svako hajvanće. Hvala što ti nije stalo. Sada znam, bez naših 20 godina, ostaje mi heroin, loš i nikakav, kakav sam i sam.
Last edited by Dorat on Sun Jun 20, 2021 5:21 am, edited 6 times in total.
"Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem".
Dorat
Posts: 46
Joined: Sat Jun 19, 2021 11:23 pm

DNO DNA

Post by Dorat »

Nisam se trebao pojaviti. Tačno me stid kad se sjetim da je moj prvi post na ovom forumu, prije dvocifrenog broja godina, počinjao nešto kao: nova terapija i da, ne javljam se jer me zovu da pijem i drogiram se😂
Last edited by Dorat on Thu Jun 24, 2021 8:29 am, edited 9 times in total.
"Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem".
Dorat
Posts: 46
Joined: Sat Jun 19, 2021 11:23 pm

PROLJEĆE U DECEMBRU

Post by Dorat »

Znate onaj osjećaj kako će sve biti dobro? Dobro, da ne lažem, ne sve, već samo zima. I tako, nestvarno je topao i sunčan decembarski dan, sjedim k'o kugla na vrhu i promatram prelijepu bujicu oblaka kako preko južne strane nestaju prema gradu. Iako oblaci, posmatrajući ih sa vrha, svaki put nacrtaju novu sliku pejzaža, nikad prije nisam vidio ništa slično. Ovaj put prizor je u meni budio strahopoštovanje. Kao da gledam u ogromnu bujicu koja će za par minuta sravniti i zauvijek potopiti Sarajevsku kotlinu. A samo par trenutaka ranije, sve je izgledalo kao da sam na plaži, gledam more, bučkam noge i bacam kamenčiće. I? Nakon korone, skidanja, loma rebra, slomljenog srca i ponovnog navlačenja, mogu sa sigurnošću reći: DA, bila je ovo dobra zima.
Last edited by Dorat on Sun Jun 20, 2021 5:00 am, edited 4 times in total.
"Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem".
Dorat
Posts: 46
Joined: Sat Jun 19, 2021 11:23 pm

SAMO ZA ONAJ OSJEĆAJ

Post by Dorat »

Neki dan, dok sam na mobitelu gledao sliku šadrvana u hladu dunje i jorgovana, tačno sam osjetio kao da će ovo biti dobro ljeto. Nisam razmišljao kako nemam posao, ženu, zdravstveno, auto nakon 25 godina, zamalo da kažem nemam iako ne bi slagao. zaboravio da sam dobio nedavno, nešto na dug, ali dug je zao drug. nemam para da ga nakon što je stalo odšlepam dalje od ceste, a odakle mi tek za majstora. Teška vremena, teško auto. Kad, za stol sjeda drug i ničim izazvan reče: kuća je slobodna dvije sedmice, volio bih da idete sa nama. Gdje? Kad? Kako? U ono aristokratsko sr(zd)anje sa privatnom plažom? Dvije sedmice? Znao sam da će mi praviti sranje. Ostaje sedam dana. Super, kad prođe njenih sedam, u inat dušmanima naših sedam idemo dalje i tako sedmicu po sedmicu, sve dok On ne odluči drugačije. Aj javim kako je bilo, mislim ljeto. Do tada, kad sam već radi budale, morao udaviti one divne cure španske genetike. Imam namjeru da se posvetim onom dijelu foruma koji me je iskreno i privukao na ovo mjesto. Hvala ❤️
Last edited by Dorat on Sun Jun 20, 2021 8:00 pm, edited 2 times in total.
"Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem".
Dorat
Posts: 46
Joined: Sat Jun 19, 2021 11:23 pm

STAR SAM I UMORAN ZA OVO

Post by Dorat »

Malo prije, uz prvu jutarnju, naviklo se kratku talijansku i jutarnji. Ne znam šta mi bi. zakon akcije i reakcije, da sam napravio sinoć pravi korak? Ne bi se dogodilo da mi priđe uniformisano lice, još sa leđa kroz oblak dima. Ugrozio sam prijatelju posao, napao na hljeb. Crnjak, za dobro jutro!! 30 godina pušim, nije mi se desilo a posebno sam oprezan zadnjih 18 kako je uživanje iz prekršaja prešlo u krivično djelo. I treba tako, ko je vidio uživati u ovakvoj državi? Tačno mi bilo nezgodnije zapaliti u Amsterdamu nego u mom gradu. Srećom završi se sa dobro jutro komšije!! Dobro jutro! Nešto razmišljam da je Frojd u pravu kada veli: ko želi slobodu, mora prihvatiti i odgovornost. Ovdje se radi i o starateljstvu.
Samo za danas: Kad nepravda postane zakon, otpor postaje obaveza.
Last edited by Dorat on Wed Jul 21, 2021 6:31 pm, edited 3 times in total.
"Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem".
Dorat
Posts: 46
Joined: Sat Jun 19, 2021 11:23 pm

JOŠ SAMO DANAS

Post by Dorat »

Koliko sam puta rek'o: još samo sada, još samo jednom, još samo danas, do 26. od 20. od 1. od ponedjeljka, od sutra, kasnije... U 30 godina ovisnosti, maksimalno 40 dana u kontinuitetu nisam bio ovisan. Sjećam se kao da je jučer bilo, imao sam kontrolu nad svojim duhom, umum i tijelom kao nikada do tad. Sve dok me nisu zatvorili u ludnicu i pokvarili farmacijom,toliko da sam pomislio da se u bosnama ne može živjeti normalan. 'ebo im mater. Greška! isto kao njemački dop, ako nisi star i umoran. Biće bolje, nadam se, ako provalim put ka sreći. Još bolje ako ne, dop je uvijek bio tu za mene. Za nas!! Svako dobro narkomanijo.ba
Samo danas: Ne postoji ništa skuplje od bolesti i njenog ignorisanja.
"Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem".
Dorat
Posts: 46
Joined: Sat Jun 19, 2021 11:23 pm

LJUBAVI

Post by Dorat »

Znaš da sam mogao 13 godina bez heroina. Sjećaš se kad mi je majka umrla? Sjećaš se, a kako ćeš zaboraviti? koliko nam je bila prijatelj i podrška. Znaš koliko mi je značila. Koliko te je voljela? Znaš kako mi je bilo gledati kako se pati. Ti si tada studirala, imala obaveza, da ne gledaš kako ja patim. čak me ponudila alkoholom, apaurinima? Budalo jedna! Šta sam tada napravio? Jeste, poslao te, poslao da odneseš fentalin. Hej fentalin? Ljubazan, kulturan, neofiran čak na plaži, a radi i kada se kupaš. Milina. Pišem ovo što mi je danas žao, žao što me nije abortirala. Žao, što je onu noć spavala sa onom našom budalom. Žao, žao što je Eva tragala one jabuke. Žao, posebno žao, što joj je Adem pomogao.
U stvari, najviše mi žao onog fentalina. Obzirom u kakvom sam stanju, danas bi došao bolje nego budali šamar.
Samo za danas: još samo danas


Ps. Volim te
Last edited by Dorat on Wed Jul 21, 2021 10:54 pm, edited 1 time in total.
"Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem".
JesusMyBestFriend
Posts: 14
Joined: Thu Sep 06, 2018 12:31 am

Re: ODJELO ČINI ČOVJEKA

Post by JesusMyBestFriend »

Odlican stil pisanja, samo nastavi
Post Reply